Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dacia Jogger

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#379
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

View PostMembruAnonim, on 09 iunie 2022 - 16:55, said:

Ia-ti focus ecoboost la loc Posted Image daca nu vrei Dacia. Nu te obliga nimeni.
Te poti retrage din contract si ceri inapoi ce ai platit.
Nici daca-mi dai tu diferenta.
La 12200 Euro mi-e f ok Stepway. Buget mic si imi place masina, super combinatie.

#380
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Am observat că pe siteul Dacia cel puțin la Jogger se poate configura din nou cu Gpl?

#381
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 28.02.2022
Da, doar la Jogger se poate configura cu GPL. Au schimbat numele echipărilor, dar am senzația că s-au mai scumpit un pic cu ocazia asta.

#382
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Așa e 🤦,ce o fi în capul lor...

#383
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.09.2018
Salutare. Sunt intr-o mare dilema: Tucson SAU JOGGER???
Deci, am sa va explic in detaliu cum sta treaba in cazul meu.
Buget pana in 25000€ (daca se poate si mai putin, cu atat mai bine). Dupa multele cautari am ajuns la concluzia ca doar doua modele se incadreaza in buget raportat la factorul pret/calitate/optiuni.
Eu as tinde catre Dacia Jogger varianta full full (extreme+) 100 eco-G cu 7 locuri. Am facut drive test cu tce 110 cp in varianta full si mi s-a parut foarte ok, ai destule optionale, nu stiu daca ai nevoie de ceva mai mult, mai ales ca majoritatea timpului va fi condusa in oras. N-am condus varianta cu gaz dar am inteles ca nu e mare diferenta la putere. De ce Jogger in detrimentul TUCSON? In primul rand pt consum, apoi pt intretinere...cred eu ca e mai ieftina la intretinere decat tucson.
Si aici vine partea interesanta: sotia vrea Tucson!! 🤦‍♂️ De ce? Pt ca e mai frumos, pt ca am facut drive test cu varianta plug-in luxury (sare de 40k de €) automat si merge mult mai bine decat jogger. Dar nu am condus modelul in echiparea Style+ care e undeva la 22800€ dupa rable si e simplu de 1.6 manual si 150cp. Cu siguranta e mare diferenta intre drive-testul pe care l-am facut cu modelul de top, si style care e mai slabuț la putere si mai chel echipat si cu consum relativ mare (am inteles ca in oras sare chiar si de 10%).
De-asta e dilema mare...voi ce ati alege sau ce sfat parere mi-ati da?

#384
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 mitiCACUTAnu, on 15 noiembrie 2022 - 15:32, said:

De ce Jogger … cred eu ca e mai ieftina la intretinere…

esti sigur?…

 mitiCACUTAnu, on 15 noiembrie 2022 - 15:32, said:

Dar nu am condus modelul in echiparea Style+…

poate ar fi momentul a rezolva situatia, respectiv a conduce un Style+


am o intrebare absolut onesta, te rog: bugetul este 25K, ok? ai un automobil “curent”? daca afirmativ, niste detalii despre el?…

#385
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.09.2018

 Masutatsu-Oyama, on 15 noiembrie 2022 - 15:46, said:



esti sigur?…



poate ar fi momentul a rezolva situatia, respectiv a conduce un Style+


am o intrebare absolut onesta, te rog: bugetul este 25K, ok? ai un automobil “curent”? daca afirmativ, niste detalii despre el?…

Nu am gasit la dealerul unde am fost varianta simpla style, nu avea decat plug-in hibrid si full hibrid.
Da, am un Renault Scenic din 2000 1.6 benzina cumparat recent special pt rabla, dar pana ma hotarasc si pana va veni noua masina, ma folosesc de el. De ce m-ai intrebat?

#386
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 mitiCACUTAnu, on 15 noiembrie 2022 - 15:57, said:

… am un Renault Scenic din 2000 1.6 benzina cumparat recent special pt rabla…


ok, inteleg conjunctura.
singurul care poate decide in aceasta situatie, cred eu, esti tu, dupa ce conduci un Style+

#387
snoopy714

snoopy714

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.12.2008
Hybrid de la 23.750 fara rabla:

https://www.dacia.ro...hybrid-140.html

#388
Tibarion

Tibarion

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022
Transmisia multimodală Vitesco pare călcâiul lui Achile la jogger-ul Hybrid.(Pe un site auto românesc spun că nu se repară.Doar se înlocuiește.)
Poate cineva oferi mai multe informații?Mulțumesc.

#389
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Nu mai citi a u t o l a t e s t  pt ca sunt hateri la tot ce inseamna Dacia/Renault, sunt acizi si subiectivi.

Pe mine ma intriga datele astea 140 cp si 148 Nm , putere relativ mare (pt modele marca Dacia) si cuplu f mic. La 1360 kg cat are tot utilaju sunt curios cum se misca pe reprize la cuplu asa mic.
E data doar valoarea de la termic sau ?

Edited by Octavian___, 04 January 2023 - 18:45.


#390
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 04.11.2016
Din ceea ce am mai citit si eu eu pe ici pe colo, la E-Tech Hibrid de la Clio avem motorul termic de 1,6 l cu un cuplu maxim de 144 Nm la 3200 rpm, E-motorul cu 205 Nm si HSG cu 50 Nm.

#391
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.09.2018
Am fost azi la Dacia sa ma interesez de oferta pt jogger hibrid in varianta full (precizez ca nu exista echiparea extreme+ la hibrid dar poti s-o configurezi cu optiuni contra cost, evident) si pret de lista ajunge la 26910 €. Din aceasta suma se poate scădea exact 2400€ rabla si am ajuns la pretul de 24510€. Eu am facut comanda pt un Jogger eco-g 100 in echiparea extreme+ (tot ce se poate pune pe ea) la pretul de 18158€ dupa rabla; teoretic peste exact o lună (17 feb) ar trebui s-o ridic (m-au anunțat deja).
Intrebarea mea e...se merită diferența de ~6400€ pt a lua jogger hibrid?

#392
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 04.11.2016
Din punctul meu de vedere nu merita diferenta chiar daca ai confortul acelei transmisii automate multimodale.
Este clar ca motorizarea care tine cel mai bine cu casa este cea pe GPL dar mie mi-ar face cu ochiul mai mult cea cu 110 caluti.

#393
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.09.2018

 gabrieln2016, on 18 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Din punctul meu de vedere nu merita diferenta chiar daca ai confortul acelei transmisii automate multimodale.
Este clar ca motorizarea care tine cel mai bine cu casa este cea pe GPL dar mie mi-ar face cu ochiul mai mult cea cu 110 caluti.

 gabrieln2016, on 18 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Din punctul meu de vedere nu merita diferenta chiar daca ai confortul acelei transmisii automate multimodale.
Este clar ca motorizarea care tine cel mai bine cu casa este cea pe GPL dar mie mi-ar face cu ochiul mai mult cea cu 110 caluti.

Pe cea de 110 cp am avut-o la test, chiar e sprintenică pot sa zic, insa banuiesc ca nu e mare diferenta intre motrul de 100 cp si cel de 110 cp.

#394
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Este o diferenta notabila, mai exact 30Nm care raportat la transmisie/greutatea masinii se simt bine la reprize, trage mai bine ca 1.0 eco-g.

Pt economie cum spuse si colegul Gabriel. 1.0 eco-g e mai ok.

#395
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

 mitiCACUTAnu, on 17 ianuarie 2023 - 22:14, said:

se merită diferența de ~6400€ pt a lua jogger hibrid?

Merita daca stai in oras si ai nevoie si de cutia de viteze automata, altfel cu GPL tot aproape de consumului lui Jogger hibrid ajungi, ca si costuri. Varianta hibrida promite economie de 40% fata de varianta conventionala. Nu este wow daca ne gandim ce fac altii, dar este un inceput bun. Prieteni cu Sandero Stepway ECO-G au cam 10% in capitala, ceea ce un Jogger hibrid ar scoate 6 condus mai antent. Nu este rau, pentru cutie automata si 140CP.

#396
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Este un review sumar la Clio e-tech facut de Adam (e acceasi treaba la Jogger hibrid nu ?  ) bune pt urban, posibil mai gurmanda decat un ICE simplu extraurban..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate