Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Dacia Jogger

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#307
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Nici nu mă gândesc la așa ceva, îmi doresc o mașină nouă de familie cu un consum decent, spațioasă și să se miște decent în mai toate situațiile! Mulțumesc pentru sfat!

Edited by Therockstar, 10 May 2022 - 20:31.


#308
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Eu am comandat un Jogger ECO-G Extreme 7 locuri cu optiunea Confort si scaune incalzite, o vom folosi ca si masina de familie. Pret final de achizitie 16166 euro cu 2 rable incluse. Am avut norocul s-o comand inainte de a doua scumpire din 2 mai, deci o sa dau cu 800 euro mai putin decat daca as comanda acum. Imi pare rau ca n-am dat comanda in martie, pentru ca din 1 aprilie a mai fost o scumpire de 1000 euro...
Pe lista a mai fost Suzuki S-Cross, acesta fiind si prima optiune, dar pentru ca s-a scumpit si acesta cu 1100 euro si vroiam echiparea Passion 2WD-6MT, a cam depasit bugetul de 15-17000 euro cu rabla. Asta, portbagajul mult mai mare la Jogger si avantajul celor 7 locuri au inclinat balanta catre Jogger. Acum cat voi folosi cele 2 extra locuri vom vedea, avem 2 copii, probabil vor fi folosite de cateva ori pe an la mers la pescuit sau excursii cu bunicii.

Edited by tabek, 11 May 2022 - 10:04.


#309
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Felicitări! Lămurește mă te rog cu cele două rable cum e! Trebuie să fie una dintre ele mai veche de 15 ani și cel mult euro 3? Trebuie să aibă ITP ul valabil ambele?

Edited by Therockstar, 11 May 2022 - 11:37.


#310
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Nu trebuie sa aibe itp valabil.
Ca sa iei maxim de bani din program, ambele trebuie sa fie max euro 3
La prima rabla ai 6000+1500 (daca e max euro 3) deci 7500 lei si la a doua 4500 lei (3000 + 1500 daca e veche/max euro 3) , deci 12000 lei total max.

Edited by Octavian___, 11 May 2022 - 12:11.


#311
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mulțumesc!M am cam dezumflat cu rabla asta, găsesc numai euro 4 până în 15 ani,iar mai nou, mulți proprietari de rable vor să le vândă primăriei cu 3000 de lei bucata, până acum cam 2000 de lei mergea treaba!!Are primăria un program începând cu 1 iulie 🤦!Nu știam de el,mi a spus un proprietar cu care am vorbit pentru un Matiz... auzisem prin țară de treaba asta, acum fac și la mine în localitate!

Edited by Therockstar, 11 May 2022 - 12:37.


#312
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Eu am dat 1000 euro la dealer si el se ocupa de cele 2 rable. Astfel pastrez si masina actuala, care oricum este euro 4 nu euro 3 (deci primeam 1500 lei mai putin la rabla) si pot s-o vand cu aprox 1000 de euro. Avantajul meu este deci 2000 euro de la dealer prin rabla, si inca 1000 euro cat estimez eu ca o sa iau pe masina actuala. In plus am mai beneficiat de o reducere promotionala de 450 euro de la dealer, care nu cred ca sa mai acorda acum, sau se acorda mai putin...

L.E: chiar daca o sa dau masina actuala la programul nou de rabla si iau "doar" 3000 lei, tot ies mai bine decat daca as fi dat masina la rabla...

Edited by tabek, 11 May 2022 - 12:48.


#313
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Am sunat dealerul,se pare că nu prea e descurcăreț,sau nu prin telefon,a zis că deocamdată nu știe pe cineva disponibil,dar mai vorbim,apoi, că să dăm comandă și mai durează cam două luni până intru în programul rabla și ar fi timp de găsit!Nu știu ce să fac! Găsisem un Jogger online, exact cum l aș fi vrut eu,dar până am dat câteva telefoane,a dispărut,se dăduse...🤦!

Edited by Therockstar, 11 May 2022 - 14:32.


#314
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Adică aproape 18000 de euro....
Cu banii ăștia luai un Tucson sau un Sportage acum doi ani!
Părerea mea rămâne, fraier nu e cel care cere!
Bine, pentru cei care câștigă 5000 de euro lunar, ca majoritatea românilor harnici, prețul e excepțional!

Edited by mcgregory, 11 May 2022 - 17:27.


#315
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Cat e acum un Tucson sau sportage? 😂 Fiecare își schimba masina când are nevoie.


#316
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Nu cred că am fost înțeles bine, când am spus că nu e fraier cel care cere nu m-am referit la un producător anume și nici măcar în mod obligatoriu la domeniul auto.
Dar , din cauza celor care aruncă cu banii aiurea, totul se va scumpi!

PS.Da-le in mă-sa de mașini, sunt pe toate drumurile!
Dacă te duce mintea și ai mașină/mașini, nu cumperi in perioade de criză când hoții îți devalorizează banii!
Dacă....

Edited by mcgregory, 11 May 2022 - 17:55.


#317
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Și ce faci? Aștepți sa iti mănânce inflația banii și după sa plătești tot mai mult?
Am mai scris pe aici, criza semiconductorilor se va termina pe la jumătatea anului viitor asta în cel mai bun caz. O posibila soluție (o creștere cu 5-10% a volumului) este ca SUA sa oprească sancțiunile împotriva Chinei.

#318
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Mai știu eu un deștept de ăsta care așteaptă de 15 de ani să ieftinească apartamentele. A tot amânat de la an la an, pentru că, știi tu, nu-i fraier cine cere...Putea cumpără cu 700 euro/mp cu ceva ani in urmă, acum este peste 2000.
Da, puteai cumpăra Tucson in urmă cu 2 ani cu 18000 euro, cât este acum? Cănd o să mai fie 18000? Peste un an, doi, zece sau niciodată? Nimeni nu știe.
Eu am avut nevoie de mașină nouă acum, când încă copii sunt mici, nu peste X ani când au crescut și stau cu mașina în garaj...

#319
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Nu am spus că am bani, nici că sunt deștept, ci doar că goana asta a majorității de a arunca cu banii, bani pe care multi nici măcar nu ii au ci îi împrumută, este un fenomen greșit care are că și drept urmare scumpiri în lanț!
Mesajul meu era, dacă vreți și puteți accepta, despre cumpătare și nu despre lăcomie!
Înțeleg că cel care nu are o casă sau o mașină, de voie sau nevoie, intra in cercul vicios al lăcomiei dezvoltatorilor/producătorilor, pe cei care au și totuși dublează sau triplează proprietăți sau mașini doar de frica devalorizării, nu!
Până și băncile încearcă să oprească isteria asta scumpind banii prin majorarea dobânzilor, însă prea putini se prind și intră în jugul sclaviei pe 10,20 sau 30 de ani!Și vorbesc doar despre cei care au deja tot ce le trebuie, nu de un cuplu la început de drum!
Cine vrea sa înțeleagă, perfect, cine nu, nu!

#320
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
În 20 de ani de permis am luat 2 second-handuri, dintre care una era Dacia 1310, iar acum mi-am permis încă o Dacia, nouă de data asta, pe care o iau dintr-o parte din banii puși deoparte. Asta da lăcomie...

Edited by tabek, 11 May 2022 - 20:29.


#321
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008

View PostMicroEdge, on 11 mai 2022 - 19:28, said:

Și ce faci? Aștepți sa iti mănânce inflația banii și după sa plătești tot mai mult?
Am mai scris pe aici, criza semiconductorilor se va termina pe la jumătatea anului viitor asta în cel mai bun caz. O posibila soluție (o creștere cu 5-10% a volumului) este ca SUA sa oprească sancțiunile împotriva Chinei.

Știi, și viața se "devalorizează", nu numai banii!
Și ce faci atunci, te apuci te băut, sa mergi la fetițe și la grătare, sa tragi pe nara, ca sa te folosești din plin!?
Banii se devalorizează pentru că mulți nu pun preț pe ei și dau pe lucruri care nu merită!
Cât despre crize, hai sa fim serioși, nu astea sunt motivul scumpirilor, la nimic și de niciun fel!
De ce s-au dublat gazele!? Pentru că suntem conduși de unii care câștigă enorm de aici!
De ce sunt cireșele cat sunt!? Pentru că sunt unii lacomi și unii care nu pun preț pe bani, motivele pentru care fac asta scăpându-mi!

@tabek
Nu mă refeream la tine!
Dar,fara supărare, și tu ai ales o investiție prea mare pentru ce vei utiliza din acea investiție în următorii ani, și ținând cont că electricele vor domina piețele in câțiva ani, practic nu vei mai putea recupera nimic din suma investita prin revanzare!
E doar părerea mea și atât!

Edited by mcgregory, 11 May 2022 - 20:47.


#322
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Postmcgregory, on 11 mai 2022 - 19:54, said:

....
...
Mesajul meu era, dacă vreți și puteți accepta, despre cumpătare și nu despre lăcomie!
...
....
Lacomia a castigat demult, nu ne punem nici in gand macar sa incercam sa fim mai cumpatati, din contra, mai lacomi, mai disperati.
Cumpatarea va veni tarziu, daca va veni, cand te paste la propriu saracia (sa nu mai poti sa acoperi lucrurile elementare, mancare, caldura etc) ,  majoritatea spune  "lasa ca n-o fi chiar asa" pana ajungi acolo.


#323
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

View Postmcgregory, on 11 mai 2022 - 20:40, said:


@tabek
Nu mă refeream la tine!
Dar,fara supărare, și tu ai ales o investiție prea mare pentru ce vei utiliza din acea investiție în următorii ani, și ținând cont că electricele vor domina piețele in câțiva ani, practic nu vei mai putea recupera nimic din suma investita prin revanzare!
E doar părerea mea și atât!
Pentru mine mașina este o cheltuială, nu o investiție. De asta am ales ce am ales, aș avea bani pentru mult mai multă masină, dar sunt cumpătat. :D Cu cât cumperi acum o mașină electrică de familie?

#324
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOctavian___, on 11 mai 2022 - 20:47, said:



Observ ca 99vehicles a facut un clip unde lauda Jogger,desi are 1 Stea Euro NCAP.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-UCTGiuFV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

11 user(s) are reading this topic

0 members, 11 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate