Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recuperare bani desfiintare antecontract vanzare-cumparare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
marianplatonov

marianplatonov

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2021
Buna tuturor,

As fi foarte bucuros daca cineva cu experienta ne-ar putea indruma si ajuta in asemenea situatie.

In Mai 2018, am facut un antecontract de vanzare-cumparare pentru un apartament in bloc inca nefinisat (~90% finisat) cu 3 camere si doua parcari la parterul imobililui. La acel moment am platit cash 90% din bani. Dezvoltatorul se obliga sa semneze actul de vanzare-cumparare final cel tarziu in Iulie 2018 si ne asigura ca raspunde in fata legii pentru declaratii false si mincinoase, precum faptul ca blocul nu are litigii de orice fel inregistrate in instantele judecatoresti. Intre timp, fiind cumparatori de buna credinta, am si amenajat apartamentul cu banii proprii ca sa ne mutam mai repede, iar banii investiti urma sa ii scadem din suma de plata finala ramasa.
Intre timp, dupa amenajare si cand a ajuns termenul limita de semnare a actelor finale, au inceput sa apara adevaratele probleme: am aflat ca existau deja 2 litigii pe rol din 2017 respectiv 2018, unul in care s-a suspendat autorizatia de constructie, iar in alta se cerea deja demolarea efectiva a blocului si aducerea terenului la starea initiala deoarece nu s-a respectat autorizatia de constructie.

Am cerut dezvoltatorului sa ne dea banii inapoi si ce am investit. De buna voie nu a dorit sa ajungem la un numitor comun, asa ca am formulat niste plangeri penala la Curtea de Apel Bucuresti.

In primavara lui 2021, am reusit sa ne intelegem intr-un fel cu dezvoltatorul imobiliar, am facut desfiintarea antecontractului la notar si un act de mediere la un mediator, ne inapoia doar banii care i-am dat la cursul de atunci, retinand suma de 20000 RON drept garantie pentru a pastra prezentul act de desfiintare confidential,sa nu luam legatura cu partile din dosarul lor vechi de litigiu, iar in cazul unei probe indubitabile a incalcarii obligatiilor asumare prin prezentul inscris, vom pierde suma. Nu am luat legatura cu acele persoane. Cei 20000 RON trebuiau ca in decurs de 10 zile sa ni-i inapoieze imediat ce reuseam sa clasam plangerile penale, lucru care deja l-am si facut si i-am prezentat dovezile. Dupa cele 10 zile, dezvoltatorul imobiliar a cerut sa nu il mai deranjam ca el nu are treaba cu acest bloc si ca a strans semnaturi la notar de la niste locatari precum ca eu le-am spus despre acest act semnat si ei au toate detaliile de la mine. L-am rugat sa imi dea in scris tot ce mi-a comunciat la telefon, dar mi-a spus ca nu-mi va trimite mie personal niciodata ceva scris.

Odata ce antecontractul a fost desfiintat la notar, s-a facut mediere la mediator in care au fost trecute inca o data in lista cele mentioante la notar, au fost clasate plangerile penale, cum ne sfatuiti ca sa procedam in acest caz? O noua plangere de penala ar ajuta? Sau mai bine un dosar in civil pentru recuperarea celor 20000 RON ramasi si eventuale cheltuieli de judecata?

Orice sfat e binevenit.

Va multumesc anticipat.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
prostia si domnia se platesc.
de la bun inceput trebuia procedat cu totul altfel... in fiecare etapa
cere sfatul/ajutorul unui avocat specializat in domeniu... asta e tot ce mai poti face acum...
aaa... si sa speri si sa te rogi...

trebuia sa postezi pe aria juridic

Edited by apocalipsul, 29 August 2021 - 12:52.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

am formulat niste plangeri penala la Curtea de Apel Bucuresti

Nu cred că așa funcționează sistemul ...

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmarianplatonov, on 29 august 2021 - 11:08, said:

O noua plangere de penala ar ajuta? Sau mai bine un dosar in civil pentru recuperarea celor 20000 RON ramasi si eventuale cheltuieli de judecata?

Una-doua-noua....  cate vrei . Dar ai timp 2-3 ani sa astepti o rezolutie ? Daca da, mergi inainte. Eu am un proces civil care dureaza de 2 ani si sunt 3 surcele la mijloc. Asa merge justitia la noi . Ca pe roate, si alea ruginite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate