Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Hrana pentru caini seniori de talie toy

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Am o catelusa chihuahua batrana care s-a ingrasat si trebuie sa-i schimb hrana. I-am luat royal canin si brit pentru managementul obezitatii dar bobitele sunt prea mari. Daca stiti vreo hrana cu bobite foarte mici dar sa fie senior sau low calories, va rog sa-mi spuneti si mie.

#2
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu le dau la ai mei Canagan small breed (am încercat și ceva de la orijen dar nu a mers), zice că este ok pentru toate categoriile de vârstă. Din câte știu Canagan au și mâncare light, pentru seniori, dar nu știu dacă au și boabe mici pe acest sortiment.

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 adisz, on 29 august 2021 - 11:38, said:

Nw-am dat dracu'.Caini seniori?????
Da ma, am si eu caine, are varsta de 12 ani, deci e senior, voila ce ai descoperit, luna intre stele.
On: nu mai are dintisorii buni sau care e problema?

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu i-am dat pana acum petkult small breed cu care s-a impacat foarte bine dar dat fiind varsta, in ultimul an s-a ingrasat foarte mult. Deci imi trebuie o hrana cu grasime putina, in jur de 10% si cu boabe mici cum sunt cele pentru pisici. Catelusa e mai mica decat o pisica si are vreo 15 ani. Nu stiu exact ce varsta are fiindca am cules-o acum 12 ani dupa ce a fusese  abandonata si era deja adulta, cred ca avea minim 3-4 ani daca nu si mai mult.

Nu sta bine nici cu dintii, cei din fata i-au cazut, am inteles ca rasele mici au probleme cu dantura. Ea e obisnuita cu hrana uscata, nu stiu daca ar accepta hrana umeda dar in ultima instanta o sa-i dau mancare la conserva low fat. Trebuie neaparat sa slabeasca, e ca un pepenas.

#5
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Miscare faci cu ea? Mergi la un alt medic veterinar cu ea sa propuna o solutie, ce sa ii dai sa manance.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Freddy12, on 29 august 2021 - 10:50, said:

Am o catelusa chihuahua batrana care s-a ingrasat si trebuie sa-i schimb hrana. I-am luat royal canin si brit pentru managementul obezitatii dar bobitele sunt prea mari. Daca stiti vreo hrana cu bobite foarte mici dar sa fie senior sau low calories, va rog sa-mi spuneti si mie.

Attached File  Royal-Canin-Mini-Ageing-12+-hrana-uscata-caini-senior-18537.jpeg   90.63K   4 downloads

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Am comandat asta

Attached Files



#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Hunor_66, on 29 august 2021 - 14:37, said:

Acesta are 27% proteine si 16% grasimi, exact compozitia hranei Petkult. Cel pe care l-am comandat azi are 11% grasimi, sper sa fie si boabele cat mai mici.

De o saptamana mananca asa ceva si deja se cunoaste dar sunt boabele prea mari pentru boticul ei.

Attached Files



#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pentru tine solutia e Purina Pro Plan Veterinary Diets HA Hypoallergenic desi nu sunt un fan al marcii . Am inceput sa le dau alor mei in combinatie cu Orijen Senior !

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Din cate stiu, e cu boabele mari deci … ramane sa iau mai multe marci sa vad care are bobite mici ca pentru pisici. Catelusa e mica de tot, mai mica decat o pisica. Am luat BRIT VD Dog Obesity, reducerea greutăţii corporale excesive, compozitie foarte buna i-a placut dar nu putea sa le sparga fiindca boabele sunt ca pentru caini de talie medie. Acum ii dau ROYAL CANIN VHN Satiety Small,  se chinuie si cu astea desi sunt mai mici decat cele de la Brit. I-am comandat azi 3 feluri de hrana :
BRIT CARE Mini Grain Free Light& Sterilised Iepure şi Somon cu 12% grasime,
ADVANCE Mini +8 ani, Pui şi orez cu 10,5% grasime si
ROYAL CANIN CCN Mini Light Weight Care  cu 11% grasime.
Sa vedem care din acestea trei au bobitele cele mai mici. Ce n-o sa poata manca le amestec in mancarea celorlalti caini ai mei

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Freddy12, on 29 august 2021 - 10:50, said:

Am o catelusa chihuahua batrana care s-a ingrasat si trebuie sa-i schimb hrana. I-am luat royal canin si brit pentru managementul obezitatii dar bobitele sunt prea mari. Daca stiti vreo hrana cu bobite foarte mici dar sa fie senior sau low calories, va rog sa-mi spuneti si mie.

Eukanuba au bobițe mici, iar Purina au boabe mai moi, cred că ar fi potrivite oricare.
Despre prostioarele cu hrană low calories... Pur și simplu dă-i mai puțină hrană.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eukanuba small breed senior are 18% grasime. Cat de putin sa-i dau? Ii pun un pumn mic de bobite la o masa. Astept sa-mi vina coletul cu cele 3 tipuri de hrana si va spun care e cu bobitele cele mai mici. Si apropo, a inceput sa-i cada par de cand mananca royal canin. Cat timp a mancat petkult nu-i cadea un fir nici daca trageam de blana. Ar trebui ca astia de la petkult sa faca hrana si pentru caini batrani.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
dacă-i mică și făr-de dinți, moaie-i bobițele-n lapte de 1,5% FAT
n-are cum să nu-i placă
și-mpuști 2 iepuri: o hrănești, dar îi și asiguri ceva calciu pt bătrânețe...

cine zise că nu-i place alintul „senior”, sigur n-are animal de companie :(

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu cu ai mei am mers pe recomandarea de pe ambalaj și am modificat pe parcurs, în mare a trebuit să scad. Cântărește. Dacă e sterilizată, cu vreo 15% mai puțin decât cantitatea recomandată.

Ca idee, JRT-ul meu (6,4 kg), care e destul de activ, mănâncă un pumn și jumătate de boabe (Taste of the Wild) pe zi, adică 110g. Dacă ar fi boabe de dimnensiuni mai mici, cred că mi-ar intra într-un pumn necesarul zilnic. Chihuahua, dacă e rasă pură, ar trebui să fie la jumătate. Dacă se îngrașă, înseamnă că mănâncă prea mult.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e rasa pura. E mai mare decat standardul rasei. Ar trebui sa aiba vreo 4 kg dar a ajuns la 5 si ceva.

Attached Files



#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
dați-le, bre, să mănânce cât vor - așa veți avea câini de pază!
(pamflet)

în altă ordine de idei: io știam că MARELE avantaj al alimentației cu boabe este că creează sațietate și nu  mai bagă-n ei ca un gurmand
ai mei mănâncă orice (numai boabe nu :) ) tot anul, și au mereu un castron de 2...3 kg de boabe alături
când plec în CO le las sacul de boabe (10 kg) deschis la dispoziție, iar după 7 zile tot mai are în el
(e vb despre 3 câini de cam 25...35 kg - depinde de sezon :P )

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Fiecare caine e diferit, exact ca la oameni. Asta mica, dupa ce a fost abandonata a trait cateva luni intr-o curte cu depozite si a cam facut foamea. Am aflat de ea de la niste muncitori care ii mai dadeau cate ceva de mancare. Era pe moarte, nu mai putea respira avand o burta imensa fiindca se imperechease cu un caine de talie mult mai mare. Am dus-o imediat la veterinar care a operat-o de urgenta si a avut noroc sa scape cu viata.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 gushpi, on 31 august 2021 - 09:57, said:

în altă ordine de idei: io știam că MARELE avantaj al alimentației cu boabe este că creează sațietate și nu  mai bagă-n ei ca un gurmand

Depinde de câine.

Dacă aș lăsa eu sacul cu boabe deschis maidanezului meu, cred că ar fi în stare să bage vreo 2-3 kg de boabe într-o singură zi. În prima zi când l-am luat, cred că a băgat vreo 600g (mănâncă zilnic vreo 220g). I-am dat cât a vrut să mănânce, dar nu se mai oprea. Și a rămas hapsân și acum. Nu există cantitate pe care să n-o mănânce, și mănâncă tot în câteva secunde, aspirator, nemestecat.

Cățeaua, e fix invers. Savurează, mănâncă încetișor. Mănâncă tot ce-i pun mai mult de frică să nu-i rămână ceva, că știe că mănâncă maidanezul, dar nu se grăbește.


În orice caz, eu le dau la ore fixe, gramaje fixe, și iau în considerare și recompensele. Așa mi se pare cel mai ok, și chiar am reușit să le țin greutatea în frâu și după castrare/sterilizare. Ca fapt divers, maidanezul avea 21 kg când era pe stradă, acum are vreo 18. Era mai gras când era maidanez.


Nu te gândi că-i faci vreun bine dacă-i dai multă mâncare. Mai ales că e în a doua parte a vieții, e bine să fie mai ușurică.

Edited by SmurfK, 31 August 2021 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate