Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Credeti ca poti descoperi ceva in fizica doar cu instinct?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#109
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postelevpopa, on 21 ianuarie 2022 - 15:01, said:


Daca stii despre idealism, atunci de ce mai crezi in fizica ? Cel mai probabil pentru ca nu intelegi defapt ce zice idealismul, caci astfel ar fi cat se poate de clar ca fizica e doar o inventie.

La tine e evident ca n-ai înțeles nimic din știința, nici măcar chestiile de baza, și foarte probabil nici idealismul, chiar dacă ai impresia ca ești un filozof de anvergura :)

Edited by KiloW, 22 January 2022 - 01:19.


#110
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postelevpopa, on 21 ianuarie 2022 - 15:01, said:


Daca stii despre idealism, atunci de ce mai crezi in fizica ? Cel mai probabil pentru ca nu intelegi defapt ce zice idealismul, caci astfel ar fi cat se poate de clar ca fizica e doar o inventie.

Poate deși "STIU" despre el, nu sunt de acord și sunt adeptul celuilalt curent, al materialismului. Poate...
Sau poate l am înțeles mai bine decât tine, care te rupi in figuri pe aici.

Păi tu ești pe craca ta ?
Idealismul e un curent major în filosofie, orice om cu 12 clase care nu a băut cerneala la școală STIE despre el.

Lasă mă supozițiile, ba că unu e trist, ba că altul nu înțelege nu știu ce, revino cu picioarele pe pământ.

Că s ar putea întâmpla să te muște un câine de cur și să ți facă bubă deși tu nu l conștientizezi sau poate îl conștientizezi post factum.

Dc nu te duci tu pe aria de spiritualitate, să bați câmpii acolo, nu ți va zice nimeni să taci din gură...

#111
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postparabellum, on 21 ianuarie 2022 - 15:35, said:

Halucinezi cam mult despre mine.

Si mai halucinezi si urlete in posturi. Cum se manifesta, chiar le auzi, sau halucinatia e doar vizuala?
Tehnic a "urla" pe forumuri e egal cu a scrie cu caps lock

de ce va luati pe topicul meu ?  Poate nu am vazut meteor ce e la departare de milioane de ani lumina, dar el e.   Deci putem zice ca nu e vazut de o persoana, ca nimeni n-a consemnat existenta.   Dar nu se poate zice ca nu e.  E o probabilitate doar la oameni.  Poate e , poate nu e ,noi doar lucram cu probabilitati,  dar cei ce is , sigur is

#112
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View PostDarthBane, on 22 ianuarie 2022 - 03:06, said:



Poate deși "STIU" despre el, nu sunt de acord și sunt adeptul celuilalt curent, al materialismului. Poate...
Sau poate l am înțeles mai bine decât tine, care te rupi in figuri pe aici.

Păi tu ești pe craca ta ?
Idealismul e un curent major în filosofie, orice om cu 12 clase care nu a băut cerneala la școală STIE despre el.

Lasă mă supozițiile, ba că unu e trist, ba că altul nu înțelege nu știu ce, revino cu picioarele pe pământ.

Că s ar putea întâmpla să te muște un câine de cur și să ți facă bubă deși tu nu l conștientizezi sau poate îl conștientizezi post factum.

Dc nu te duci tu pe aria de spiritualitate, să bați câmpii acolo, nu ți va zice nimeni să taci din gură...

Imi pare rau ca nu ai parte de iubire in viata personala. Dar a urla in posturi pe un forum nu iti va aduce ceea ce ai nevoie. Sper sa iti gasesti linistea.

#113
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View PostKiloW, on 22 ianuarie 2022 - 01:18, said:

La tine e evident ca n-ai înțeles nimic din știința, nici măcar chestiile de baza, și foarte probabil nici idealismul, chiar dacă ai impresia ca ești un filozof de anvergura Posted Image

Hai te invit la mine in birou la Oxford, punem de-o discutie de stiinta, filozofie, vedem care cum e.

Attached Files


Edited by elevpopa, 22 January 2022 - 15:34.


#114
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Pff, Oxford.

parabellum, gata cu joaca...

#115
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
E bine ca v-au bagat si la Oxford internet sa puteti discuta cu oamenii de afara.

Bine ca nu v-au bagat la Harvard, ca am inteles ca-i mai nasol acolo la demisol.

#116
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Mdeaa, nu cumva să l contrazici pe elevu popa, că imediat ii pare rău că nu ai parte de iubire în viața ta.

Cre' c ar trebui să mă întristez, parabellum la fel, să ne întâlnim și să ne mângâiem reciproc, consolator, pe creștet...
Da' nu chiar acu', când ne om întrista mai tare...

Și l am mai supărat și pe karax, i am stricat bunătate de topic...

#117
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View PostDarthBane, on 22 ianuarie 2022 - 16:52, said:

Mdeaa, nu cumva să l contrazici pe elevu popa, că imediat ii pare rău că nu ai parte de iubire în viața ta.

Daca te uiti in dictionar, a contrazice presupune a aduce argumente. Nu vad unde ai adus argumente ca materialismul ar fi corect si idealismul nu. Tot ce ai adus au fost plansete ca cineva sa te iubeasca si pe tine. Din pacate nu aici e locul in care plansetele sa fie auzite si imbratisate cu iubire. Aici e un loc pentru dezbateri. Asadar, care sunt acele argumente cu care contrazici idealismul ?

#118
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Nu vad unde ai adus argumente
Dar vezi unde salata-ta-de-cuvinte ar fi argumente si nu nonsensuri blablaologice 'de Oxford'.

Cine a inteles metoda, ar fi venit cu un contraexpemplu, ceva, nu cu salata-de-cuvinte.

De preferat ceva animal 'doar cu instinct' care a facut o descoperire epocala in fizica mai recent, ceva de genul.

Dar nu, doar salata-de-cuvinte emanata cu instinct halucinatoriu.

#119
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postparabellum, on 23 ianuarie 2022 - 12:15, said:


Dar vezi unde salata-ta-de-cuvinte ar fi argumente si nu nonsensuri blablaologice 'de Oxford'.

Cine a inteles metoda, ar fi venit cu un contraexpemplu, ceva, nu cu salata-de-cuvinte.

De preferat ceva animal 'doar cu instinct' care a facut o descoperire epocala in fizica mai recent, ceva de genul.

Dar nu, doar salata-de-cuvinte emanata cu instinct halucinatoriu.

Imi pare rau ca iti este atat de dificil sa iti gasesti pacea. Sper sa reusesti in cele din urma.

#120
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Da' pentru halucinatiile tale nu-ti pare rau?

Si mai sterge naibii praful de pe geam la 'biroul' ala jegos, sa nu te fi angajat aia degeaba.

#121
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postparabellum, on 23 ianuarie 2022 - 12:41, said:

Da' pentru halucinatiile tale nu-ti pare rau?

Si mai sterge naibii praful de pe geam la 'biroul' ala jegos, sa nu te fi angajat aia degeaba.

As vrea sa te pot ajuta, dar ajutorul vine in primul rand de la interior. Depinde de tine daca vrei o viata de liniste sau de nervi perpetui. Ce as putea sa iti dau ca un sfat asa rapid e sa incerci sa constientizezi ca a urla pe un forum nu are niciun efect asupra starii tale de bine. Asa ca intreaba-te: de ce o faci ?

#122
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Tu te-ai intrebat vreodata de ce arunci cu salata-de-cuvinte pe forum?

Nu am nici o doleanta cu privire la viata ta. Liniste, nervi perpetui, nu ma intereseaza problemele tale.

Nici proiectiile stupide cu salata-de-cuvinte pe care le arunci pe-aici, nici macar cauzele probabil dintr-o empatie defecta ce presupune ca toti oamenii sunt ca tine.

#123
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postparabellum, on 23 ianuarie 2022 - 13:11, said:

Tu te-ai intrebat vreodata de ce arunci cu salata-de-cuvinte pe forum?

Nu am nici o doleanta cu privire la viata ta. Liniste, nervi perpetui, nu ma intereseaza problemele tale.

Nici proiectiile stupide cu salata-de-cuvinte pe care le arunci pe-aici, nici macar cauzele probabil dintr-o empatie defecta ce presupune ca toti oamenii sunt ca tine.

Nu e proiectie. Pur si simplu un om sanatos nu repeta in fiecare post de zece ori "salata de cuvinte", "cargocultisme" etc. Ca e din cauza de ocd sau altceva mai putin conteaza. Ce e relevant e ca nu e sanatos asa ceva.

#124
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Poate trebuia sa te intrebi daca un om sanatos emite salata-de-cuvinte si rahaturi pseudo-stiintifice (altfel numite cargocultisme) la fiecare post.
Poate trebuia sa te intrebi daca un om sanatos pozeza cand in expert in fizica, cand in expert in psihopupologie prin posturi, fara sa fie asa ceva.

Poate trebuia sa te intrebi daca un om sanatos ar pune fotografii cu 'birouri' cu geamuri jegoase ca sa se laude ca are 'birou' in Oxford (de parca toti oamenii de prin Oxford ar fi genii sau macar sanatosi mintal).

Quote

Nu e proiectie.
Poate trebuia sa te intrebi de unde vine certitudinea asta.

Edited by parabellum, 23 January 2022 - 13:39.


#125
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postparabellum, on 23 ianuarie 2022 - 13:37, said:

Poate trebuia sa te intrebi daca un om sanatos emite salata-de-cuvinte si rahaturi pseudo-stiintifice (altfel numite cargocultisme) la fiecare post.
Poate trebuia sa te intrebi daca un om sanatos pozeza cand in expert in fizica, cand in expert in psihopupologie prin posturi, fara sa fie asa ceva.

Poate trebuia sa te intrebi daca un om sanatos ar pune fotografii cu 'birouri' cu geamuri jegoase ca sa se laude ca are 'birou' in Oxford (de parca toti oamenii de prin Oxford ar fi genii sau macar sanatosi mintal).


Poate trebuia sa te intrebi de unde vine certitudinea asta.

Incearca sa iti gasesti pacea. Viata trece si e pacat sa realizezi abia pe patul de moarte ca ai fi putut avea o viata fericita in locul nervilor perpetui.

#126
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Nervi perpetui? :)

Pune si ceva rima la salata-de-cuvinte cu proiectii, poate devine si mai amuzant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate