Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

The 30th birthday of Linux

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Astăzi, 25 august, se împlinesc 30 de ani de când studentul universității din Helsinki, Linus Torvalds,
a publicat codul sursă al unui nucleu pentru un sistem de operare tip UNIX.
Proiectului acestuia s-au alăturat voluntari din toată lumea.
Nucleul elaborat de Linus s-a dovedit a fi tocmai ce lipsea proiectului GNU
pentru a crea un sistem de operare tip UNIX și să fie liber de ®.

Astăzi, după 30 de ani, GNU/Linux a cucerit internetul.
Chiar și site-ul Softpedia este găzduit de un server ce rulează Linux.

#2
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am vazut linux prima data prin 1996, prin anii 2000 am instalat linux susee cu kde, sunt doar utilizator neavansat de linux, dar am continuat cu linux desktop, cel putin pentru navigat se poate utiliza.

As fi dorit mai multe aplicatii, bine ca exista editor de scheme si cablaje.

un lucru bun la linux, nu prea sunt virusi

#3
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View Poststdalionutpwr, on 31 august 2021 - 20:34, said:

un lucru bun la linux, nu prea sunt virusi

Când ai văzut viruşi pe Linux?
Posted Image

#4
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
uite asa am putea ramane fara linux

https://www.youtube-...?feature=oembed

ISP gen Google ofera sisteme de operare cu licenta gratuita dar probabil inchise, banii se fac pe internet sistemul de operare e doar o unealta, microsoft pierd si ei in fata astora
Linuxul a servit mult nevoile acestor ISP, dar a imbatrinit.

A adunat multe gunoaie exact ca materialul genetic al oamenilor, geneticienii pomenesc de un redesign al speciei prin eliminarea gunoiului genetic nefolositor, care este greu de intretinut si creaza vulnerabilitati.

Un astfel de redesign ar elimina pentru foarte multa vreme problemele gen acesata pandemie de coronavirus. problema este ca noul om va avea aceeasi functionalitate dar nu va fi compatibil cu cel vechi, nu se vor putea incrucisa.

Linuxul sta in fata aceleiasi provocari, ori va muri pur si simplu de batrinete, ori va apare noul linux cu aceeasi functinalitate dar incompatibil cu cel vechi.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mor caii când vor câinii. Mereu se va gasi un grup care sa duca mai departe filosofia sistemului. Cum n-a murit  nici *BSD ce au mai putini utilizatori.

#6
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Nu moare subit, dar va pierde utilizatori, deorece nu mai poate oferi ce au ei nevoie, personal nu cunosc utilzatori de BSD, am cunoscut unul singur in urma cu 20 ani, si ala era un server.

In prinul rand nu va mai putea fi utilizat ca desktop, atunci nusai daca nu vrei sa platesti licenta la microsoft pentru sisteme care sufera de acesleasi probleme ca linuxul, vei folosi unu cu licenta gratuita oferit de google, n-ai de ales.

Pana acum linuxul mi-a oferit confortul raritatii virusilor, troienilor si altor malwareuri, pe care capul meu nu le poate gestiona, in widows, am pierdut sistemul de cateva ori pe tema asta, o data cu tot cu restul de informatii personale, in restul cazurilor tot linuxul a salvat situatia deoarece am putut accesa respectiva informatie din linux, in cazul cand am pirdut-o a fost un troian care a encriptat-o, am si acum drive-ul respectiv cu informatia encriptata pe el, dar nu i-mi este de nici un folos, nu o pot decripta.

Necazul este ca daca s-a ajuns sa se adauge 2 milioane de linii de cod /an doar la Kernel, fara sa se faca ordine si curatenie, poarta pentru virusi si malware este larg deschisa, atunci probabil vom folosi ,

fuxia care stie executabile de linux, ca n-avem incotro.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt nume de firme mari ce investesc in Linux, nu le duce grija lor ca stiu ele mai bine sa-si conserve afacerea.

#8
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Asta nu e garantie ca nu ajungi sa patesti exact ca-n windows cu virusii si malware, si vei renunta mai ales ca altii au vazut oportunitatea si s-au pregatit cu altenative.

#9
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Slackware 15 se pare că va fi anunțat pe 15.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate