Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dynamic Rezidence 2 Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Scurtpe2

Scurtpe2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2021
Pentru ca nu am gasit nici un topic referitor la Dynamic Rezidence 2 Brasov am decis sa creez unul pentru a cere unele informatii de la persoanele care au cumparat deja apartamente in aceste blocuri

Intentionez sa cumpar un apartament in cel de-al 2-lea bloc ce va fi construit si m-ar interesa daca termenele de predare pentru primele blocuri au fost respectate? informatiile gasite pe internet sunt vagi...

Orice informatie despre acest dezvoltator m-ar ajuta sa iau o decizie


Multumesc

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
De ce nu astepti tu sa vezi cu ochii tai ce platesti? Eu nu va inteleg. Credeti ca ramaneti fara casa? Sau e cu vedere la oceanul Atlantic si nu mai gasesti?
Dupa aia plangeti pe la stiri, ca nu e asfalt, ca nu e curent, ca nu e..

Va prostesc aia cu reduceri pe care daca le imparti la 25 de ani de rate is bani de cafea..

Edited by mariovrs, 22 August 2021 - 18:59.


#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pt ca in multe cazuri cand blocul e gata nu mai sunt apartamente disponibile sau sunt la preturi mult mai mari decat cand erau la stadiul de schita pe hartie. Daca mai gasesti ceva direct la dezvoltator cand blocul e dat deja in folosinta, de obicei sunt cele pe care nu le vrea nimeni.
Exemplu din Brasov, fara nume (cine vrea reclama trebuie sa ma plateasca): in 2019 un cunoscut a cumparat apartament de pe schita cu 65.000+tva, acum blocul e aproape gata si  are client la 90.000. Nu e hotarat sa-l dea, pt ca spera ca la anul pe vremea asta va trece de 100.000.

Interesant totusi cum mai mereu cand e vb de cate un bloc obscur apare cate un user cu 1 postare care inreaba de respectivul bloc / ansamblu.

Btw, nu toata lumea cumpara cu credit, deci o reducere oferita la stadiul de schita devine profit in mometul in care blocul e gata. Singura problema e ca tii 2-3 ani o suma mare blocata.

Edited by Lowrider, 22 August 2021 - 21:20.


#4
Scurtpe2

Scurtpe2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2021
Am vazut deja ce platesc in blocul 1 care l-au finalizat. Ma intereseaza mai mult cat de seriosi sunt ca si dezvoltatori si pareriile altora care au deja apartamente la ei


Nu ma intereseaza sa fac reclama vre-unui proiect rezidential. Ma intereseaza strict parerea celor care au cumparat pana acum la ei ca la biroul de vanzari daca intrebi...fac ei sa iasa bine:D
Nu e chiar un bloc obscur. au construit mai multe in Brasov. Eleven rezidence,Imperial rezidence,Dynamic rezidence( la iesire spre Sanpetru) ,Si cel de care intreb in Tractorul (in spate la Urban ) Dynamic Rezidence 2

Edited by Dany_Darke, 23 August 2021 - 02:37.


#5
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Eu am auzit ca sunt in faliment sau urmeaza, termenul de predare este incert la tot ce construiesc ei.

#6
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
O lalaie mult cu finalizarea ultimelor proiecte , eu nu asi da 1 leu avans la firma asta.

#7
SOLOMONIEN

SOLOMONIEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.12.2009
In februarie 2020 m-am razgandit cu o zi inainte de a semna actele pentru un studio in Dynamic 2 , bloc 2 . Ma felicit si acum ca nu le-am platit integral un apartament pe o macheta. De atunci , stadiul lucrarilor este cam acelasi si deja au trecut peste 1,5 ani . Ganditi-va ca ei au vandut mai mult de jumatate din scara 2,  cu plata integrala plus cei care au dat doar avans , libere mai sunt foarte putine apartamente si totusi nu au finante sa continue . De unde vor aparea alti bani pentru a finaliza cand sunt constienti ca prea mult nu mai au de incasat. Asta suna a insolventa de buna voie. Sunt destule firme care construiesc cu bugete facute din vanzarea pe hartie pentru proiecte viitoare. Problema este ca la un moment dat acest caritas imobiliar se blocheaza.

#8
noname8989

noname8989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.02.2020

 SOLOMONIEN, on 15 septembrie 2021 - 08:00, said:

In februarie 2020 m-am razgandit cu o zi inainte de a semna actele pentru un studio in Dynamic 2 , bloc 2 . Ma felicit si acum ca nu le-am platit integral un apartament pe o macheta. De atunci , stadiul lucrarilor este cam acelasi si deja au trecut peste 1,5 ani . Ganditi-va ca ei au vandut mai mult de jumatate din scara 2,  cu plata integrala plus cei care au dat doar avans , libere mai sunt foarte putine apartamente si totusi nu au finante sa continue . De unde vor aparea alti bani pentru a finaliza cand sunt constienti ca prea mult nu mai au de incasat. Asta suna a insolventa de buna voie. Sunt destule firme care construiesc cu bugete facute din vanzarea pe hartie pentru proiecte viitoare. Problema este ca la un moment dat acest caritas imobiliar se blocheaza.

Cum sa mintit in halul asta , sa spui ca stadiul lucrarilor in ultimul an jumatate e cam acelasi ?ori ai incurcat borcanele si nu vb despre blocul construit intre Urban si Av Tractorul?Nu mai dezinformati aiurea ca mai este lume care va crede 😃😃😃😄

#9
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

 noname8989, on 16 septembrie 2021 - 12:59, said:

Cum sa mintit in halul asta , sa spui ca stadiul lucrarilor in ultimul an jumatate e cam acelasi ?ori ai incurcat borcanele si nu vb despre blocul construit intre Urban si Av Tractorul?Nu mai dezinformati aiurea ca mai este lume care va crede ��������
Vezi ca vorbesti prostii, blocul ridicat este nr 1 , pt nr 2 nici nu au sapat groapa, deci canta la alta masa!

#10
noname8989

noname8989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.02.2020

 TheChosen1, on 18 septembrie 2021 - 13:24, said:


Vezi ca vorbesti prostii, blocul ridicat este nr 1 , pt nr 2 nici nu au sapat groapa, deci canta la alta masa!

ok eu vb prostii , tu trezește-te la 5 sa-ți platesti creditul pe 3 generații pe care l ai făcut :)))..atat va place sa fabulați și sa bateți câmpii ,numai falimente și tzepe vedeți toti 😃😃..auzi cică n au săpat nici groapa , mai iesi din pestera 😂😂😂

#11
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
O poza ceva? Ar fi atât de simplu de rezolvat dilema.

#12
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Nu e nici o dilema , blocul 1 inca nu e gata, blocul 2 nu are nici groapa si probabil nici autorizatie si cel mai sigur va fi o teapa a fraierilor care au dat banii in avans la niste baietasi da' cartier care s-au apucat de facut blocuri pe camp.
Asta nu ca ar fi primii care dau tepe de genul in Brasov, deja lumea a uitat de teapa camarzan din steagu se pare Posted Image)))
Si la situatia actuala in care ne aflam cu preturile materialelor de constructii crescute cu minim 100% pe medie, urmeaza multe caderi rasunatoare de la baietii care au vandut cu cash avans 100%, si acum nu mai au cu ce sa finiseze si sa livreze.

Edited by TheChosen1, 19 September 2021 - 21:47.


#13
noname8989

noname8989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.02.2020

 TheChosen1, on 19 septembrie 2021 - 21:45, said:

Nu e nici o dilema , blocul 1 inca nu e gata, blocul 2 nu are nici groapa si probabil nici autorizatie si cel mai sigur va fi o teapa a fraierilor care au dat banii in avans la niste baietasi da' cartier care s-au apucat de facut blocuri pe camp.
Asta nu ca ar fi primii care dau tepe de genul in Brasov, deja lumea a uitat de teapa camarzan din steagu se pare Posted Image)))
Si la situatia actuala in care ne aflam cu preturile materialelor de constructii crescute cu minim 100% pe medie, urmeaza multe caderi rasunatoare de la baietii care au vandut cu cash avans 100%, si acum nu mai au cu ce sa finiseze si sa livreze.

“..cartier care ..”  -fix asa este si comentariul tau , mai e si editat 😃😃

p.s. bine ca mi ai zis , sa-mi pregatesc salteaua ,urmeaza caderile “ din camp “ 😃😃😃😃

#14
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Preturi nu o sa cada , doar cateva falimente pe ici pe colo o sa fie cu siguranta, daca nu dau preturile inapoi la nivelul din iarna, in max 6 luni.
Totusi ai ceva de spus? sau doar postezi inutil?

 noname8989, on 20 septembrie 2021 - 07:13, said:

“..cartier care ..”  -fix asa este si comentariul tau , mai e si editat ����

p.s. bine ca mi ai zis , sa-mi pregatesc salteaua ,urmeaza caderile “ din camp “ ��������


#15
SOLOMONIEN

SOLOMONIEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.12.2009

 noname8989, on 16 septembrie 2021 - 12:59, said:

Cum sa mintit in halul asta , sa spui ca stadiul lucrarilor in ultimul an jumatate e cam acelasi ?ori ai incurcat borcanele si nu vb despre blocul construit intre Urban si Av Tractorul?Nu mai dezinformati aiurea ca mai este lume care va crede ��������
Stii ce inseamna "analfabet functional"? Sa te scutesc de googaleala , sunt acei oameni care stiu sa citeasca dar nu inteleg textul. Tu te incadrezi cu succes in categorie. Scrie clar dynamic 2 , bloc 2 , asta daca stii ca proiectul lor contine 2 blocuri. Acum 1,5 ani in blocul 1 care era ridicat doar jumatate nu prea mai erau multe optiuni din care sa alegi asa ca m-am orientat spre blocul 2 a carui stadiu de constructie a evoluat doar de la un teren gol la o groapa cu ceva fiare prin ea . Acum pricepi textul ? Sau mai ai nevoie de ceva lamuriri ?

#16
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Când spui ca te-ai orientat, înseamnă că ai semnat un contract și ai plătit un avans? Sau doar la nivel de intenție?

#17
SOLOMONIEN

SOLOMONIEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.12.2009

lord hades said:

1632632418[/url]' post='28265675']
Când spui ca te-ai orientat, înseamnă că ai semnat un contract și ai plătit un avans? Sau doar la nivel de intenție?
Nu , urma sa merg sa semnez contractul cu plata integrala si bineinteles sa achit . Eram programat
la notar.

#18
noname8989

noname8989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.02.2020

View PostTheChosen1, on 20 septembrie 2021 - 16:21, said:

Preturi nu o sa cada , doar cateva falimente pe ici pe colo o sa fie cu siguranta, daca nu dau preturile inapoi la nivelul din iarna, in max 6 luni.
Totusi ai ceva de spus? sau doar postezi inutil?

Aștept falimentele atunci ..ms pt pont 😃

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate