Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Caine talie medie, rezistent, sanatos si curajos

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postunderb, on 22 august 2021 - 23:35, said:

De ce ar fi o problema sa il tin si in casa cand e mic? Era vb de alte lucruri nu de latrat. N-as vrea ca dupa aia sa lase amintiri prin casa ori de cate ori va sta inauntru din diverse motive.

Nu e nicio problema. Eu fix asa am crescut pitbull-ul, pana pe la jumate de an dormea in casa dupa aia afara.

Acum am vazut ca o sa iasa si copiii cu el la plimbare in public. Nu mai recomand amstaff :D In cazul asta un caine foarte docil si cuminte. Din pacate e greu sa impaci si capra si varza si lupul.  Inteleg la ce te referi cand spui ca vrei sa iesi si tu la plimbare cu el, nici eu nu-s genul sa ies la plimbare cu pitici si pufosi dar nu poti lasa copiii pe drumuri cu un amstaff, boxer, malinois sau ciobanesc german.

#92
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Merci.
Am depasit ideea de caine "allseason".

Rasele cu par scurt sunt mai ofertante sa zic asa.

Beleaua e ca celei mari i s-a pus pata pe doberman si mi-e ca va trebui sa sun cainele sa-mi aduca fata acasa cand se termina plimbarea, nu invers.
Ma gandeam si la un boxer. Nu-i displace.
Pt mine sunt ok ambii.

N-as vrea caine mai putenic decat astia si nici unul care sa inspire in mod gratuit vreun pericol real sau inchipui celor din jur.  

Din ce am mai citit, dobermanul e mai rezervat dar cand e stimulat dispune de o rezerva buna de energie dar se pare ca nu toti sunt f echilibrati.
Boxerul e pe dos. Nativ e mai energic dar daca e stimulat ai sanse mai mari sa-l obosesti decat pe doberman.



#93
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am vazut doar cativa dobermani, pe viu, la om acasa si erau niste fricosi. Acum nu zic ca-s toti asa. Dupa ce te obisnuiesti cu amstaff si pitbull aproape toti cainii iti par babalai, exceptie mai pot face doar terrierii. Chiar ieri am fost la padure cu cineva care avea un york terrier. Numai de scandal era cainele ala, el era seful peste tot :D  Nu ma lasa deloc sa pun mana pe el, intondeam mana spre el si il lasam sa faca ce vrea, ma musca de mana, ma apuca de degete fara nicio jena. Noroc ca e de talie mica si nu are forta. Pana la urma ne-am imprietenit, l-am luat la o mica plimbare. Ma intelegea din vorbe si gesturi, foarte inteligent. Stapanul imi spunea ca daca il lasa din lesa e complicat cu el. Eu l-am luat la o mica plimbare fara lesa si mergea fix langa mine de parca eram la concurs :)


Ce varste au fetele? Daca sunt majore se pot descurca cu un amstaff mediu ( 20-24 kg) mai ales daca e femela. Cu unul de vreo 30 kg sau peste mai greu, sunt extrem de puternici pentru dimensiunile lor. Boxerii de obicei sunt mai mari dar sunt si ei diferiti, foarte jucausi si ei. Sunt un pic mai fragili fata de Amstaff, atat la boli cat si la frig. Eu la ai mei ( pitbull si amstaff) le-am pus doar primele vacinuri pana la 6 luni si gata. Nu s-au imbolnavit niciodata, foarte rezistenti.

Edited by vinciun, 30 August 2021 - 23:29.


#94
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
N-aş recomanda unui ageamiu într-ale câinitului să-şi ia un pitbulleanu care-i mai mult om-cu-coadă decât câine, cu sensibilităţi aproape umane.

O să-l damageuiască/deterioreze psihic, n-o să ştie de un' să-l apuce, cum să se comporte astfel încât să construiască un căţel puternic, nu unu' timorat şi needy.

Persoanele nesigure să-şi ia câini-de-etajeră, bibelouri chinezeşti.

Edited by clasica, 31 August 2021 - 03:06.


#95
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aia mare are 11 ani. Pana creste cainele va avea 12 :)
Face sport de f mica si are si forta si nerv dar e totusi prea mica.
Dupa cum am spus evit caini gen pitbull din mai multe motive. In primul rand pentru ca sunt prea puternici si vor fi greu de controlat chiar si cand sunt doar "entuziasmati" de ceva si in al doilea rand pt ca sunt perceputi cam prost de catre multi iar oamenilor cand le e frica devin de obicei prosti. As vrea sa evit posibile situatii dubioase care s-ar putea intampla mai ales cand nu as fi eu de fata.

@vinciun

#96
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am avut 2 generatii de boxeri, sunt cainii sufletului meu. Temperament destul de echilibrat daca trece prin dresaj in adolescenta, altfel ti se suie in cap la propriu. Vezi ca sunt sensibili si la cald si la frig, vara trebuie sa il tii undeva ferit de caldura, din cauza botului scurt nu reusesc prea bine sa isi regleze respiratia la efort si sufera daca stau prea mult la soare [ii iei o piscina mititica sau saltele din alea de racorit]. La fel nu tolereaza prea bine plimbarile lungi cu masina fata de alte rase, se fosgaie peste tot si balosesc, trebuie pauze destul de dese. Alte probleme la ei ar fi bolile de piele, majoritatea au diverse intolerante la mancare in timp, le apar diversi negi si alte chestii care trebuie adresate.
In rest e o rasa care iti va aduce numai bucurii daca ii acorzi atentie, sunt genul care stau lipiti de stapan si sufera daca sunt lasati prea mult singuri, veseli, caraghiosi, perfecti pentru copii nu foarte mici. Eu am avut primul boxer cand eram prin liceu, a stat cu mine in camin apoi vreo 2 ani, a mers peste tot cu trenul, la mare, la munte, toate amintirile din tinerete sunt legate de ea....

#97
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Merci. Stiam de problemele de piele si de frig.
Cu racoarea nu e o problema. Am umbra buna intr-o zona a curtii.

#98
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postunderb, on 31 august 2021 - 07:53, said:

Aia mare are 11 ani. Pana creste cainele va avea 12 :)
Face sport de f mica si are si forta si nerv dar e totusi prea mica.
Dupa cum am spus evit caini gen pitbull din mai multe motive. In primul rand pentru ca sunt prea puternici si vor fi greu de controlat chiar si cand sunt doar "entuziasmati" de ceva si in al doilea rand pt ca sunt perceputi cam prost de catre multi iar oamenilor cand le e frica devin de obicei prosti. As vrea sa evit posibile situatii dubioase care s-ar putea intampla mai ales cand nu as fi eu de fata.

@vinciun

Corect faci.

#99
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai impresia ca un boxer sau un doberman nu sunt atat de puternici ca un amstaff? Nu trebuie sa-ti iei caine mai mare de20, maxim 25  daca ai de gand sa-l lasi cu copii la plimbare. Si neaparat o rasa mai blanda. Cand avea fiu-meu 12 ani si ma bazaia la cap ca vrea caine i-am propus unul de talie mai mica dar cu personalitate si nu a vrut fiindca ar fi ras prietenii de el. Voia musai rottweiller la care m-am opus categoric. Atunci a acceptat orice rasa dar sa fie de talie mare si i-am gasit un setter englez (femela) de care s-a atasat extraordinar. Dar nu a fost un caine comod, avea extrem de multa energie si o inteligenta aproape umana. Trebuia sa vorbim in engleza ca sa nu inteleaga .
Neaparat sa iei femela fiindca masculii sunt mai neascultatori, mai tantalai si se pisa peste tot. Eu ti-am propus schnauzer mijlociu dar imi retrag alegerea. E o rasa agresiva care sare la bataie cand e marait sau latrat de alti caini dar e foarte bun de paza. Mai blanzi sunt schnauzerii uriasi decat cei mijlocii.
Amstafful e caine de ordonanta, nu poate fi plimbat decat cu botnita si de catre persoane majore.
Daca ai copil de 4 ani dar vrei un caine mai mare, ia-ti un golden retriever femela. E o adevarata dadaca.

Edited by Freddy12, 01 September 2021 - 22:30.


#100
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Eu sunt curios ce nu i-a placut fetei la schnauzer? :) Daca nu-i place tunsoarea standard a schnauzerului, arata-i poze si cu unul netuns, poate-i place.
Vad ca tot mentionezi de caini cu aspect extravagant unde ai inclus si caniche-ul. Si schnauzerul si canicheul capata un aspect "extravagant" daca sunt tunsi intr-un anumit fel, dar nu te obliga nimeni sa-i tunzi intr-un fel in care nu-ti place.
Eu am avut in copilarie 2 femele caniche crescute in apartament cu care ne-am impacat foarte bine. Desi erau aceeasi rasa au avut caractere mult diferite.
Husky nu as recomanda , nu sunt buni de paza deloc , au instincte foarte puternice (=> nu prea asculta) iar cand naparlesc e un cosmar. Am trait 1 an intr-o curte in Bucuresti cu husky, si nu mi-as lua asa ceva decat daca m-as muta undeva la munte si as mai avea si alt caine care macar sa alerteze cand intra cineva nepoftit in curte (om sau animal).
Eu mi-am luat recent schnauzer urias si deocamdata sunt f multumit. E femela , are doar 5 luni si e cumintica. In descrierea rasei se spune ca ar fi suspiciosi cu strainii si ca sunt buni de paza. A mea nu e deloc asa deocamdata, e prietenoasa cu oricine, nu e deloc agresiva nici cu alti caini nici cu oamenii. Mai hartuieste pisica dar doar ca sa se joace cu ea. Nici nu-mi doresc sa fie agresiva, am socializat-o intensiv din prima ora de cand am luat-o, atat cu oameni cat si cu alte animale. Consider ca asta e un aspect foarte important indiferent de rasa de caine aleasa si mai ales in situatia in care va fi plimbat si de copii. Un caine de talie medie poate trage dupa el si darama o fetita de 11-12 ani fara prea mare efort.
Referitor la tinutul in casa sau in curte, eu deocamdata i-am lasat usa de la casa deschisa non-stop, poate intra sau iesi cand doreste. Probabil voi monta o trapa la usa pana da frigul ca nu voi mai putea sa tin usa deschisa.
Daca vrei sa-l lasi si prin casa ar fi mult mai comod cu o rasa care nu lasa par cum e schnauzer, caniche, si probabil inca cateva care nu-mi vin acum in minte.

#101
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cand perii un husky, mai tricotezi inca unul Posted Image

[ https://1.bp.blogspot.com/-C0L6C6yBnqA/VtDdtJNiBEI/AAAAAAAAHJs/gDlcOPPIMEA/s1600/husky%2Bfur.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sfat prietenesc: alegeti cainele in primul rand dupa temperamentul si caracteristicile rasei (evident daca e de rasa), si abia apoi dupa aspect samd.

Edited by TS030, 10 September 2021 - 14:21.


#102
Rci

Rci

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.06.2020
Am doua patrupede,ambii masculi.
Unul de talie mica terrier fox, are 2ani si 9luni si,unul talie mare Schnauzer urias 13luni.
Îi cresc la curte liberi,au si padoc unde mananca regulat si se retrag la cusca cand e furtuna afara sau vor sa se odihneasca.
In rest liberi in curte.
Sunt afectuosi ambii,ascultatori(un plus pt Schnauzer) foxul e mai smecheros putin,incearca uneori sa incalce cate-o regula,dar isi revine repede..Schnauzerul e mai obedient,receptiv,pretabil pt dresaj.
In ierarhie foxul este peste Schnauzer,il domina..Se joaca împreună, fac paza perimetrului,e bine sa fie doi ,au curaj mai mare..Schnauzer-ul a inceput usor sa-si dea drumul si el la alarma de vre-o 2 săptămâni,atentioneaza si la om, inainte latra doar la caini..Ambii fac paza,chiar daca se zice de fox terrier ca nu e de paza,al nostru da alarma(dupa 2 ani a inceput)mai serios..Cine stie cu cine la facut mamasa,el e metis,nu are pedigree.
In schimb Schnauzer-ul e pur cu pedigree,are un latrat gros si puternic de te face sa tresari..
Majoritatea terrierilor sunt agresivi cu alti caini,trebuie mereu sa fi atent cand sunt alti caini in preajma,instinctul de a ataca e mai mare la ei.
Schnauzer-ul latra,maraie,dar nu ataca primul,e mai usor de controlat,in plus nu se departeaza de stapan si nu are tendinte sa se aventureze in afara curtii,doar insotit de stapan.




#103
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostRci, on 12 septembrie 2021 - 21:37, said:

Am doua patrupede,ambii masculi.
Unul de talie mica terrier fox, are 2ani si 9luni si,unul talie mare Schnauzer urias 13luni.


De l-ai fi avut numai pe schnauzerică, posibil să fi fost mai zăbăuc. Să-ţi trăiască optupedu'! Posted Image

Edited by clasica, 13 September 2021 - 02:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate