Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noua Dacia Duster începe de la 14.100 de euro și poate fi comandată din nou cu transmisie automată. Primele livrări încep în septembrie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu stiu Dusterul dar loganul este neergonomic. https://ro.wikipedia.../wiki/Ergonomie
Serios daca chiar vrei sa faci drumuri lungi o masina low cost e o alegere destul de naspa.  https://despretot.in...-dex-definitie/

Quote

Ergonomia mai este denumită  şi inginerie umană. Prin ergonomie se caută să se optimizeze forma şi modul de utilizare al obiectelor şi echipamentelor astfel încât acestea să vină în întâmpinarea fiziologiei  umane.
Ergonomia este cea care face  echipamentele uşor de folosit. O ciocan ce are coada acoperită cu un material cauciucat, va fi mult mai uşor şi mai sigur de folosit deoarece mâna lucrătorului nu va aluneca iar stratul de cauciuc va amortiza parţial vibraţiile produse de lovituri.
Jur ii urasc din suflet pe aia care vin si se dau rotunzi cu gramatica si chestii din astea, limba romana e o limba moarta si fara viitor, in tara majoritatea o duc destul de rau si un Duster nou pt multi e doar un vis sau doar in rate,  iar afara e complet inutila limba romana.

Edited by SpeedDemon, 22 August 2021 - 11:47.


#38
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

View PostSpeedDemon, on 22 august 2021 - 11:46, said:


...un Duster nou pt multi e doar un vis sau doar in rate...
Scuză-mi ignoranța, dar tu crezi că ”în afară” se cumpără DOAR CASH?  Ei nu cumpără în rate? Sau cumpără DOAR rate...
PS
Am stat și eu o perioadă ”afară”, deci, știu cum e treaba și pot emite teorii...

#39
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cumpara si afara in rate, dar personal mai bine crap de foame decat sa fac rata la un frigider daramite la o masina.
In afara 15k nu e un efort prea mare, zic asta din proprie experienta. Ratele merita doar daca ai ceva business unde iti iese mai mult decat dobanda si sa nu blochezi banii.

#40
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Cat de nou e Duster-ul asta? Daca e la fel ca alea anterioare care au caroseria din marmelada si se fac evantai la accident, nu merita achizitionat

#41
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View PostSpeedDemon, on 22 august 2021 - 12:16, said:

Ratele merita doar daca ai ceva business unde iti iese mai mult decat dobanda si sa nu blochezi banii.

Stii, exista rate fara dobanda. Eu iau chestii cu plata in rate de vreo 5 ani si am platit 0% dobanzi. Si nici macar comisionul ala de 40 de lei pe an nu l-am mai platit. Acuma pentru masini...

#42
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Poststalker2142, on 22 august 2021 - 12:21, said:

Cat de nou e Duster-ul asta? Daca e la fel ca alea anterioare care au caroseria din marmelada si se fac evantai la accident, nu merita achizitionat
Acum au avansat, e din magiun...fiind mai dens, incheaga mai bine...😀.

#43
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsebulbus, on 22 august 2021 - 11:00, said:

E asa offroad la voi cat sa ai nevoie de Duster in oras?
Man, nu e. Dar deși stau pe o stradă care e curățată destul de ok de zăpadă, cele două străzi laterale de legătură sunt mai degrabă locuri de depozitat gunoaie, gropi și mormanele de zăpadă scoase...de pe strada mea :(. Nu e o chestie extraordinară, da' dacă jumatea a miorlăit de câteva ori că parcă ar vrea ceva mai înalt, mă uit și eu primprejur. Mi se pare simpatic dusterașu', da' dacă are prea multe pedale nu e acceptat de beneficiar iar dacă n-are 4x4 nu e nici un motiv să înlocuiesc golful curent.

#44
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Incepe de la 14.100 de euro??? Dusterul asta face si cartofi prajiti? Scump,Scump,dincolo era mai ieftin!

#45
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
...si se termina la ceva peste 20000!😂 Pai mergi dincolo...

#46
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 08:51, said:

Lasati motorizari si bosaje exterioare de facelift. Pana una alta, mie - stand in fata, pe scaunul soferului - mi s-a parut un dezastru

Bancheta spate - banca de parc, realmente.



Ba, dac-ar fi 10 mii, hai, fie. Da' nu e 10 mii.

Voi chiar va simtiti bine in Duster? Pe bune acum.

Lumea vrea cutii automate, dotari decente, etc dar intreb si eu: care modele de Dacia, au la momentul actual discuri de frana pe spate ?

Ca asta e problema la Dacia, a fost gandita doar sa te transporte si atat. Restul nu mai conteaza, cum te simti in masina, daca stai bine, daca franeaza bine, daca are siguranta etc

#47
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Opa...au aparut si tamburii...😂

#48
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postergon, on 22 august 2021 - 12:52, said:

Opa...au aparut si tamburii...��
Pai da. Dai 15-20.000E si cumperi masina cu tamburi de frana pe spate, in 2021. Sunt curios, dar serios vorbind, cate masini peste 90CP se mai vand in 2021 cu tamburi de frana pe spate. Hai ca loganul nu e asa de greu si nici foarte rapid, dar Dusterul  de 150CP are intre 1400-1500kg. Ai masina care prinde 200km/h, 0-100 sub 10s, 1400kg si tamburi pe spate. Cum suna?

#49
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Nu conteaza cum suna, conteaza cum franeaza. Si franeaza fara emotii.

#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Orice masina aproape noua franeaza in parametri. Senzatia ca franeaza bine nu are legatura cu distanta efectiva de franare. E doar impresia ca franeaza bine de tot. In timp, odata cu uzura, senzatia asta o sa dispara, stiu pentru ca am Logan.

Daca se putea sa franeze in 2-3m mai putin de ce n-au facut-o?

#51
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
.

Edited by cattavencu, 22 August 2021 - 15:07.


#52
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
14.000 euro pt. un motor de ascutitoare in 3 cilindri

#53
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
@cattavencu
N-ai priceput. Dacia mai avea putin si devenea istorie. Ca ARO...
E, a venit francezu' - care in niciun caz nu-i bunul samaritean, sa fim intelesi - si a bagat ceva banuti in Mioveni, cu gandul sa-i scoata inzecit inapoi.
E printre putinele povesti de succes post-decembriste, avand in vedere vestul salbatic combinat cu balcanismul mioritic de pe la noi...

Si este logic sa-mi para bine ca niste zeci de mii nu sunt someri si lucreaza aici.

Sugerezi c-as fi nationalist...te inseli amarnic. Daca eram strigam alaturi de "destepti" in '90 "noi nu ne vindem tara". Nu, tara trebuia vanduta toata, demult, dar pe modelul Craiova sau Mioveni. Nu dezmembrate de "baietii destepti" si vanduta la fier vechi.
Pentru ca, ne place sau nu - istoria ne-a demonstrat-o - p-aici s-a facut ceva doar cand au vrut "imperialistii" sa scoata profit.

Duster-ul l-am luat ca-mi place. Nu pentru Gicu' de la vopsitorie...😀

LE: editezi sau stergi ce-ai scris?

Edited by ergon, 22 August 2021 - 15:18.


#54
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsandu222, on 22 august 2021 - 12:45, said:

Lumea vrea cutii automate, dotari decente, etc dar intreb si eu: care modele de Dacia, au la momentul actual discuri de frana pe spate ?

Ca asta e problema la Dacia, a fost gandita doar sa te transporte si atat. Restul nu mai conteaza, cum te simti in masina, daca stai bine, daca franeaza bine, daca are siguranta etc

Stii care e problema? Bai, macar sa fi fost o lista cu optionale astea. Discuri spate, centuri reglabile - poate si altele. Sa poti sa le ai daca vrei neaparat.

Macar atat.

Daca ar fi fost asa, adica pe o lista de optionale, n-as mai fi fost dezamagit.

Ca nu degeaba ma dusesem la Duster in showroom, Ergon, sa stii. Ma dusesem cu juma'de decizie de cumparare luata. La garda la sol e rege. La fiabiltate - bai, e ok. Nu m-ai auzit niciodata pe aici ca m-as plange de motoare sau de fiabilitate la Dacia.

Dar fa-mi un interior sa ma simt bine si - important! - sa-mi vina butoanele la mana cum trebuie. Si sa nu ma taie centura (asta mi se pare cea mai aiurea chestie, de vreme ce pe Logan 1 am centura reglabila. Atunci s-a putut, acum, culmea-culmilor, cand sunt salarii de 6 ori mai mari ca in 2007, NU se poate, frate, si pace)

Edited by cattavencu, 22 August 2021 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate