Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Noua Dacia Duster începe de la 14.100 de euro și poate fi comandată din nou cu transmisie automată. Primele livrări încep în septembrie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 08:51, said:

Voi chiar va simtiti bine in Duster? Pe bune acum.
Lumea o cumpara.

#20
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 08:51, said:

...dezastru ergonomic...

Voi chiar va simtiti bine in Duster? Pe bune acum.
"Ergon" vine de la ceva...hint: CS gr. III in ergonomie, acum multi ani...Asa ca, cu tot respectul, hai sa nu vorbim de ergonomia Duster-ului, tu neavand cunostinte in domeniu. Stiu ca-ti place cum suna cuvantul, are o tenta asa, usor exotica si misterioasa...😀

Da, pe bune...

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postbuntzi, on 22 august 2021 - 06:30, said:

Interesant, da' io tot aștept 4x4 și cutie automată :|
Exista in grupul Reno cutie automata cu priza de putere pt puntea spate pentru motorizarile de pe Duster? (PS. Vb de motorizarile din UE, evident)
E o masina de volum. Nu prea se pupa cu solutii tehnice custom.

View Postmariovrs, on 22 august 2021 - 08:14, said:

Toti am mers cu Duster. Peste 15-16.000 de euro nu merita. E prea low cost.
Asta pentru ca tu pui pret doar pe ce te intereseaza pe tine la o masina. Pe undeva e normal cand vorbesti despre tine si despre alegerile tale dar complet anormal cand vorbesti despre o masina. Oricare.

Valorea tine de ce faci cu el si ce alternative ai. Daca vrei o masina mai inalta de asfalt ai o gramada de alte variante mult mai potrivite.
Daca mai ai si alte scopuri si prioritati accepti compromisul si ti-l asumi. Dar trebuie sa stii ce vrei de fapt.

Tu erai colegul cu Duster de la job? Ca era unul care isi ura stapanul si batea magarul stapanului pt asta.

Sper sa confund totusi persoana...

Edited by underb, 22 August 2021 - 09:59.


#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Nu inteleg ce cunostiinte mi-ar trebui ca sa imi dau seama ca ma lovesc cu cotul de stalpul B.

E pur si simplu cum M-AM SIMTIT in ea fata de altele. Prost. Inconfortabil.

Nu cred ca-mi trebuie scoala ca sa pot descrie diferentele de feeling interior sau ca sa pot emite opinii, la care am ajuns pe cale empirica - cu propriile simturi.

In altele te-ai suit? Macar cate 5 minute in trei-patru alte marci/modele?

Repet: lasati la o parte motorizari, 4x4 etc. - vorbesc de feelingul interior.

View Postneagu_laurentiu, on 22 august 2021 - 09:03, said:

Lumea o cumpara.

Eu v-am intrebat pe voi, aici - lasa ce face lumea. Tu, de pilda, te-ai simtit confortabil inauntru? Vorbesc doar de cateva minute in showroom, in masina. Nu ma refer la drive test, la insonorizare - nu, doar la interior.

Si pana la urma, de cand e gloata depozitara adevarului?

O cumpara ca e cu 2-3 mii mai ieftina. Miile alea diferenta insa nu-i scuza disconfortul.

Edited by cattavencu, 22 August 2021 - 10:15.


#23
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View Postunderb, on 22 august 2021 - 09:58, said:

Exista in grupul Reno cutie automata cu priza de putere pt puntea spate pentru motorizarile de pe Duster? (PS. Vb de motorizarile din UE, evident)
E o masina de volum. Nu prea se pupa cu solutii tehnice custom.
Doar ce zicea mai sus cineva că au făcut fix asta pentru un model de Qashqai. Deci se poate.

Quote

Asta pentru ca tu pui pret doar pe ce te intereseaza pe tine la o masina. [...]
Adică tu pui preț pe ce NU te interează? Posted Image

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Multumim pt ca ai remarcat si impartasit treaba asta.
Ma gandesc ca nu vei incerca sa faci un capat de tara din asta si sa ii exagerezi importanta neavand altceva mai important de criticat. Ca sunt destui din astia care fac din tantar armasar, in caz ca nu stiai...

@cattavencu

Edited by underb, 22 August 2021 - 10:20.


#25
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.06.2021
Intre Stepway 4x2 CVT la 14500 euro garda la sol 20,5 cm si Duster 4x2 automat la 21000 euro garda la sol 21,5 cm, ce ati alege ?

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

View PostSpanuFlorin, on 22 august 2021 - 10:19, said:

Intre Stepway 4x2 CVT la 14500 euro garda la sol 20,5 cm si Duster 4x2 automat la 21000 euro garda la sol 21,5 cm, ce ati alege ?
Ai scris chestia asta ca si cand ar avea aceeasi motorizare si aceleasi dotari. Plus diferenta de pret si functionala intre cele 2 cutii.

Edited by underb, 22 August 2021 - 10:26.


#27
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006
@cattavencu
Tu esti turc. Bre omule, ti-a bagat cineva sula-n coaste sa-ti iei Duster? Sau ai vrea ceva de genu' si n-ai bani de Kodiak?

Omule, sunt doua variante mari si late 4x4, pana-n 20000: Duster si Vitara. Ia-ti nene Vitara si lasa-ne...😀

Edited by ergon, 22 August 2021 - 10:22.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 10:13, said:

Tu, de pilda, te-ai simtit confortabil inauntru?
Da. Nici nu merg ore bune ziua cu masina si nici nu-s pretentios din fire. Ma intereseaza scopul, confort am unde stau preponderent.

View Postcattavencu, on 22 august 2021 - 10:13, said:

Si pana la urma, de cand e gloata depozitara adevarului?
Adevarul statistic, nu individual.

Edited by neagu_laurentiu, 22 August 2021 - 10:25.


#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pacat de saraca Vitara ca nu e masina rea dar cu o mana au dat si cu alta au luat.
Iti dau 4wd si iti iau posibilitatea de a merge cu ea pe unde poti merge chiar si cu versiunea 2wd. Ma gandesc ca nu va dori nimeni sa traga brazde cu diferentialul spate care e inuman de jos. Sau sa riste macar sa il loveasca.

View Postbuntzi, on 22 august 2021 - 10:19, said:


Doar ce zicea mai sus cineva că au făcut fix asta pentru un model de Qashqai. Deci se poate.


Adică tu pui preț pe ce NU te interează? Posted Image

Super. Probabil ca la modelul nou va fi si combinatia aia, asta fiind doar un facelift.

#30
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006

View Postbuntzi, on 22 august 2021 - 10:19, said:

Doar ce zicea mai sus cineva că au făcut fix asta pentru un model de Qashqai. Deci se poate.
Nu contest. Insa se omite cel mai important aspect: Renault n-o sa faca ever modele sub brand-ul Dacia care sa concureze direct cu brand-ul Renault. Cine ar mai lua Qashqai (strict parerea mea, putine masini se pot "lauda" cu asa uratenie 😀) cu 30000, daca ai avea Duster similar cu 20-23000? Cand o sa se inteleaga asta, multe frustrari vor disparea.
Daca imi convine politica Renault? Absolut, avand in vedere ca Dacia e in top 10 dpdv al contributivitatii la PIB. Plus zeci de mii de locuri de munca.


#31
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eh Dacia o sa puta mereu romanilor. Culmea e ca vesticilor le cam place la nebunie. E plin de Duster si Sandero in lumea civilizata.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
E asa offroad la voi cat sa ai nevoie de Duster in oras?

#33
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postbuntzi, on 22 august 2021 - 08:04, said:

Nu mă gândeam fix la motorul ăla. Presupun că Renault are undeva prin magazie un motor EU6 cu o putere asemănătoare (în jur de 130 150CP) care să poată fi montat pe mașina aia cu minim efort. Da' dacă "merge și așa" de ce să-și bată capul? Sau o fi politică șmecheria să nu canibalizeze din vânzările de...Kadjar? care e renaultul similar?



n-ai citit articolul, e?

Noul Duster este disponibil cu 5 motorizari diferite, din care 3 pe benzina (TCe cu puteri de 90, 130, 150 CP 4x4 ), una cu alimentare mixta benzina -GPL (ECO-G 100CP) si una Diesel (Blue dCi 115)

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postsebulbus, on 22 august 2021 - 11:00, said:

E asa offroad la voi cat sa ai nevoie de Duster in oras?
E asa autostrada la voi cat sa ai nevoie de masina de autostrada in oras? (Nu tu, ci in general)

Lumea ia una buna la toate cu bias spre ce prezinta mai mult interes.

Asta n-are nicio legatura cu masina desi un Duster nu te limiteaza in prea multe feluri in oras spre deosebire de un A8 cu jante de 20.

Edited by underb, 22 August 2021 - 11:12.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Eu voiam sa-l intreb pe buntzi treaba asta, dar cumva pagina 2 apare numai o data cu replyul. Noi sa fim sanatosi.

#36
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006
Practic nouatile sunt:
- CVT pe versiunile 4x2
- alte faruri si stopuri
- cotiera culisanta, alta navigatie (de 8), prize USB pe panoul brichetei si in spatele consolei centrale, alte tetiere
- 215mm garda la sol, fata de 210mm anterior

Edited by ergon, 22 August 2021 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate