Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noua Dacia Duster începe de la 14.100 de euro și poate fi comandată din nou cu transmisie automată. Primele livrări încep în septembrie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,723
  • Înscris: 06.11.2018
Noua Dacia Duster începe de la 14.100 de euro și poate fi comandată din nou cu transmisie automată. Primele livrări încep în septembrie
Attached File  020-new-dacia-duster-002.jpg   257.65K   128 downloads
Începând din 18 august Noul Duster poate fi comandat în rețeaua de agenți autorizați Dacia din întreaga țară. Prețurile variază între 14.100 Euro (TVA inclus) pentru versiunea Essential TCe 90 și 21.350 Euro (TVA inclus) pentru versiunea Prestige 4x4 TCe 150.  Primele livrări sunt programate în cursul lunii septembrie.

Noul Duster este disponibil cu cinci motorizări diferite, din care trei pe benzină (TCe cu puteri de 90 CP, 130 CP și 150 CP), una cu alimentare mixtă benzină-GPL (ECO-G de 100 CP) și una diesel (Blue dCi 115 CP).

Gama este structurată în trei versiuni de echipare: Essential, Comfort și Prestige, oferind astfel un răspuns adecvat așteptărilor unei categorii largi de clienți. 

Versiunea de intrare în gamă, Essential, este disponibilă exclusiv cu motorul pe benzină TCe 90, în configurație 4x2, la prețul de 14.100 Euro (TVA inclus).

Prețurile celorlalte versiuni variază între 15.750 Euro (TVA inclus) pentru Noul Duster Comfort 4x2 echipat cu motorul  

ECO-G 100 și 21.350 Euro (TVA inclus) pentru Noul Duster Prestige 4x4 echipat cu motorul TCe 150.

Clienții care preferă transmisia automată pot opta pentru versiunile Comfort TCe 150 EDC (la prețul de 19.200 Euro, TVA inclus) sau Prestige TCe 150 EDC (la prețul de 20.900 Euro, TVA inclus), ambele în configurație 4x2.

Noul Duster beneficiază de garanție de 3 ani sau 100.000 km.

https://www.mediafax...embrie-20235884

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Interesant, da' io tot aștept 4x4 și cutie automată :|

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
si cu 9 rapoarte si cu crawl mode.

#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Știu ce zici, dar nu, nu mă gândesc la extravaganțe de-astea.
Pur și simplu aș vrea să pot comanda și în țara aia mașina pe care o poți cumpăra deja de ani de zile în alte părți, respectiv 135CP + 4x4 + automată.

#5
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
In Europa nu va fi combinatia disponibila niciodata. Norme de poluare. Motorul de 2 litri benzina nu il pot aduce la Euro6 full deci, pas.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 smoke, on 22 august 2021 - 06:58, said:

si cu 9 rapoarte si cu crawl mode.

Na..si tu acum cu mistouri. La peste 20.000 de euro si avand in vedere ''calitatea'' masinii, ar trebui sa aiba 4x4 automat. Macar un cvt obosit. Nu vrea lumea reductor si 3 blocanti.

Edited by mariovrs, 22 August 2021 - 07:44.


#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 buntzi, on 22 august 2021 - 07:11, said:

Știu ce zici, dar nu, nu mă gândesc la extravaganțe de-astea.
Pur și simplu aș vrea să pot comanda și în țara aia mașina pe care o poți cumpăra deja de ani de zile în alte părți, respectiv 135CP + 4x4 + automată.

bati campii. nu poti cumpara din "nicio parte" masina asta. MA rog, daca stai la tatucu putinica sau iti place braziliana se poate orice.

 buntzi, on 22 august 2021 - 06:30, said:

Interesant, da' io tot aștept 4x4 și cutie automată Posted Image

pai cred ca gasesti in zona,kadjar si altele de la ei. au toate variantele, de la masini de baza si de lucru ( Logan ,duster etc) pana la fitza si buntibunti ( ca la orice alt producator).
bani sa ai.
vezi ca exista si vocea clientului si te pot indruma mai exact pe modele.

#8
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

 radu_vasile59, on 22 august 2021 - 07:43, said:

In Europa nu va fi combinatia disponibila niciodata. Norme de poluare. Motorul de 2 litri benzina nu il pot aduce la Euro6 full deci, pas.
Nu mă gândeam fix la motorul ăla. Presupun că Renault are undeva prin magazie un motor EU6 cu o putere asemănătoare (în jur de 130 150CP) care să poată fi montat pe mașina aia cu minim efort. Da' dacă "merge și așa" de ce să-și bată capul? Sau o fi politică șmecheria să nu canibalizeze din vânzările de...Kadjar? care e renaultul similar?

 foxbat, on 22 august 2021 - 07:56, said:

bati campii. nu poti cumpara din "nicio parte" masina asta. MA rog, daca stai la tatucu putinica sau iti place braziliana se poate orice.
În primul rând te contrazici singur. Ori nu pot cumpăra nicăieri mașina aia, ori "dacă stai în x y loc", cum e? Nu de alta, dar fix asta am spus: în alte locuri mașina e oferită în configurația respectivă, deci se poate dacă se vrea.
În al doilea rând, mai ușor cu pianul pe scări Posted Image

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
ba sa stii ca lumea cam vrea un offroad capabil la pret decent. ca nu a mai ramas mai nimic pe piata in afara de greii  categoriei, care la nou sar de 50k euro in varianta cea mai cheala. de ce crezi ca se vinde Duster in varianat 4x4, ca are finisaje de calitate sau a iesit in top la siguranta si insonorizare ? e masina de tras de ea si e capabila, pacat ca pare castrata asa, ca o treaba nefinalizata.

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
ai dreptate. scuzele mele. m-a luat valul vazand ca apar aceleasi intrebari de ani de zile si cu aceleasi raspunsuri de care e plin netul. pesemne ca n-am dormit bine si cand ai scris si tu acceasi prostie m-am varsat,  scuze!

ca idee daca imi permiti sa explic - suntem pe forum romanesc deci ma intereseaza ce pot sa fac / cumpar/calatoresc/mananc etc in PIATA MEA si cea in care am acces( ex EU ).
Daca se face un model intr-o tara/piata care nu este compatibila si nu am acces e ca si cum nu exista ( nu ma mentional diferentele tehnice majore).
santate!

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Lasa-l in lumea lui. Pentru Foxbat, alte parti ale lumii, nu include Rusia si Brazilia.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 smoke, on 22 august 2021 - 08:10, said:

ba sa stii ca lumea cam vrea un offroad capabil la pret decent. ca nu a mai ramas mai nimic pe piata in afara de greii  categoriei, care la nou sar de 50k euro in varianta cea mai cheala. de ce crezi ca se vinde Duster in varianat 4x4, ca are finisaje de calitate sau a iesit in top la siguranta si insonorizare ? e masina de tras de ea si e capabila, pacat ca pare castrata asa, ca o treaba nefinalizata.

 smoke, on 22 august 2021 - 08:10, said:

ba sa stii ca lumea cam vrea un offroad capabil la pret decent. ca nu a mai ramas mai nimic pe piata in afara de greii  categoriei, care la nou sar de 50k euro in varianta cea mai cheala. de ce crezi ca se vinde duster in varianat 4x4, ca are finisaje de calitate sau a iesit in top la siguranta si insonorizare ? e masina de tras de ea si e capabila, pacat ca pare castrata asa, ca o treaba nefinalizata.

fiind sofer de duster chiar nu mi dau seama de care parte zici ca e nefinalizata.
masina este construita cu o tema foarte clara de proiectare de care se achita cu brio. Pentru alte categorii exista si alte modele.
n-o ridic in slavi ci doar explic cum merge treaba.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Toti am mers cu Duster. Peste 15-16.000 de euro nu merita. E prea low cost.

Edited by mariovrs, 22 August 2021 - 08:17.


#14
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Ce fel de transmisie auto? Sper ca nu cu dublu ambreiaj.

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
alt exemplu - foarte apropiat - Honda! Caut sa cumpar un underbone si in Ro nu se aduc! ( Honda si yamaha)
in Gr este plina piata si se pot comanda. Deci HOnda Gr e singura varianta pentru mine daca vreau sa achitionez asa ceva ( ex - Innova, Crypton pt cine stie ).

#16
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Mai nou am vazut ca a aparut pe Nissan Qashqai modelul nou combinatia 1.3 tce 158 cp cu 4x4 si cutie cvt. Poate pe Duster 3 o sa fie introdusa, eventual...

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Lasati motorizari si bosaje exterioare de facelift. Pana una alta, mie - stand in fata, pe scaunul soferului - mi s-a parut un dezastru ergonomic in privinta butoanelor de pe usa (sunt prea in spate si efectiv lovesti cu cotul de stalp cand dai sa le cauti, ca asta faci, le cauti undeva in spatele tau oarecum) si a centurii de siguranta fixa, care te taie apasat pe gat.

Bancheta spate - banca de parc, realmente.

Deh, eram pe Iuliu Maniu si am facut prostia (sau am avut inspiratia?) sa ma sui in Duster (la Meridian Vest) dupa ce ma dadusem jos dintr-un Kamiq (la Brady Skoda).

Ba, dac-ar fi 10 mii, hai, fie. Da' nu e 10 mii.

Voi chiar va simtiti bine in Duster? Pe bune acum.

Edited by cattavencu, 22 August 2021 - 08:52.


#18
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

 AztecWarrior, on 22 august 2021 - 08:15, said:

Ce fel de transmisie auto? Sper ca nu cu dublu ambreiaj.
De care-o fi, nu m-ar fi interesat decât să schimbe singură, să aibă 4x4 ca să nu rămână soața în zăpadă pe străzile mega-curățate din orașul de baștină și să fie pe benzină că mno, diesel mai încet așa.
Asta a fost intenția intervenției mele.

 radu_vasile59, on 22 august 2021 - 08:39, said:

Mai nou am vazut ca a aparut pe Nissan Qashqai modelul nou combinatia 1.3 tce 158 cp cu 4x4 si cutie cvt. Poate pe Duster 3 o sa fie introdusa, eventual...
Deci se poate cumva...

 foxbat, on 22 august 2021 - 08:12, said:

ai dreptate. scuzele mele. [...]
No prob, cu toții avem momente de care nu suntem mândri.

Quote

ca idee [...] ma intereseaza ce pot sa fac / cumpar/calatoresc/mananc etc in PIATA MEA si cea in care am acces( ex EU ).
Daca se face un model intr-o tara/piata care nu este compatibila[...]
Păi, fix de asta mă legasem, că nu prea e vorba de compatibilitate cât de politici de kkt. Firma respectivă oferă ceva interesant în alte părți, dar nu pe piața românească. Ca idee, pe piața (mea) locală și Logan 1 a apărut cu cutie automată în 2008 sau așa ceva. Am pozat la momentul respectiv. Și nu era vorba de EU x, că la vremea aia nu erau așa de stricte regulile nici în .ro. Deci se putea, clar, dar nu au vrut. Și fix din cauza ta ;) m-am gândit la duster, că știam că tu ai și ești mulțumit de el și tot așa. Motorul ăla pare ok la 150CP, ai 4x4 (parcă) era chiar ok...dacă avea AT.

Eniuei, nu există configurația pe care aș fi vrut-o eu, așa că să le fie de bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate