Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @A-ONE!

Recomandare chiuveta compozit nea...

Laptop utilizare multipla

Xiaomi pad 6 vs OnePlus pad
 Contradictie intre PUD si Apa Nova?

Military Watch

Poziționare distribuitor inc...

Exista in Romania?Vanzari imobile...
 Primarie - taxe abuzive, raspuns ...

Polița RCA va creste daca pr...

Garsoniera ieftina Bucuresti

iOS 18
 Incuietoare electromecanica cu ch...

La mulți ani @heinz!

Yahoo Mail - Inaintarea corespond...

Cellini Residences
 

Tesla Model Y poate fi comandata si in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
La inceputul verii Tesla a deschis comenzile oficial si pentru romani, dar nicaieri in UE nu puteai comanda model Y (doar m3/s/x)

De curand, a dat drumulul comenzilor pt majoritatea tarilor din UE, cu exceptia Romaniei, Bulgariei si altor tari selecte pt MY.

Acum se poate comanda si in Romania.

Model Y se fabrica un US (Freemont) si inChina (Shanghai).
LE. Intre timp a inceput productia si la Berlin (2022)

In UE se livreaza doar din China si Germania.

Bateria este de 82 kwh, cu 76 kwh utilizabili.
Se incarca cu 150 kw la supercharger sau cu max 16 kW pe Type 2 (24A 400v) in UE sau 11 kW in US.

https://www.tesla.com/ro_ro/modely

[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/tesla-increases-model-y-long-range-price-by-500-163103_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Desi pe pagina de prezentare scrie ca poti comanda optional cu 7 locuri, in configurator nu exista optiunea asta.

Ieri am comandat una pt nepoata mea, cadou ca a intrat la Univ de Medicina cu nota 9.80 Posted Image

Ma, dar au astia o asa paleta bogata de culori, de ai dileme majore ce sa alegi. Posted Image

Attached Files



#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,627
  • Înscris: 29.03.2006
Se vor fabrica si in Germania variante diferite de model Y mai avansate, cu acumulator integrat structural, cu celule 4680 tabless.

Edited by loock, 21 August 2021 - 22:57.


#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Candva da, insa momentan Elon are probleme cu deschisul fabricii acolo, iar 4680 sunt chiar mai departe pana le vedem pe masini.
Probabil ca si in Germania vor incepe tot cu tehnologia actuala de baterii.

Ei spera sa inceapa productia in 2022, dar sa nu uitam ca Model X trebuia sa inceapa sa fie livrat din mai 2021, iar pana acum nu s-a livrat nicio masina.
A mea cred ca vina in toamna 2022, nu q1 2022 Posted Image

Sunt mari probleme cu componentele electronice, dar nu numai.

Cam peste tot ai minim 6 luni termen de livrare pentru non-stoc.

Edited by Ahasverus, 21 August 2021 - 23:01.


#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Nu vi se pare ca seamana cu un Focus de prima generatie? :D (Stiu, o s-o bagati pe aia cu vulpea si strugurii, dar mie chiar mi-a placut Focus Mk1, avea mai multa personalitate decat masinile de azi).

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Courage, on 21 august 2021 - 22:44, said:

La inceputul verii Tesla a deschis comenzile oficial si pentru romani, dar niicaieri in UE nu puteai comanda model Y.

Și ai vreun gând?

Eu mi-aș lua două, una albă și una roșie, că-s Dinamovist.
Dar mai întâi trebuie să cîștig la loto, altfel nu-mi permit nici măcar Model 3.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Cu Y eu nu am ganduri, mai ales ca am avut 2 ani masina electrica (Nissan Leaf) si am comandat model X, dar vina probabil in toamna 2022, ca inca nu au livrat niciuna.

Prefer totusi sa am un ICE in gospodarie pentru eventuale surprize, mai ales ca Tesla nu e chiar renumita pentru calitate, iar service tot nu e.

Si cand va fi, piesele vin greu, iar experienta va fi 0.

#8
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Bun
Pentru șomeri ce program rable electrice au?

#9
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

 Ahasverus, on 21 august 2021 - 22:51, said:

Ieri am comandat una pt nepoata mea, cadou ca a intrat la Univ de Medicina cu nota 9.80 Posted Image
Ma, dar au astia o asa paleta bogata de culori, de ai dileme majore ce sa alegi.

Unchiule! eu ma multumesc pe alb ca e mai ieftin Posted Image

Edited by raven75, 22 August 2021 - 06:17.


#10
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
La 70k nu este scumpa, dar de ce trebuie sa astepti pana in Decembrie ?

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,954
  • Înscris: 01.03.2013
"* prin scaderea primului picior efectuat din drum"

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

 pufonel, on 21 august 2021 - 23:37, said:

Nu vi se pare ca seamana cu un Focus de prima generatie? Posted Image (Stiu, o s-o bagati pe aia cu vulpea si strugurii, dar mie chiar mi-a placut Focus Mk1, avea mai multa personalitate decat masinile de azi).
Azi ma uitam in oglinda din stanga si imi zic: uite un model x ce merge la consum (asteptam sa treaca, ca sa ma incadrez).

Cand ajunge in dreptul meu, vad ca e de fapt un ID4.

Toti incearca la electrica sa aiba o rezistenta la inaintare cat mai mica, de aceea sunt atat de rotunjite.

https://insideevs.co...ty-plaid-event/

Edited by Courage, 22 August 2021 - 08:07.


#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 15.04.2019

 YalFa, on 22 august 2021 - 07:06, said:

La 70k nu este scumpa, dar de ce trebuie sa astepti pana in Decembrie ?

Da' cam la cat ar fi scumpa o masina electrica? Are in dotare și robotul ala dansator ca sofer?
P.S. Ca șofer ȘI bodyguard (îl bagi in fata sa incaseze bâte si bile de pistol in timp ce tu-i dai cu fuga)

Edited by __Dan__, 22 August 2021 - 08:12.


#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Daca compari cam orice model premium dotat de ICE, realizezi ca Tesla are preturi mici/decente vs cat cer ceilalti producatori cand incepi sa pui optionale pe masini.

Attached File  137520999_2392237864255590_2638136187073893713_n.jpg   39.71K   5 downloads

Joaca-te cu un configurator de BMW X4, Mercedes GLC Coupe sau EQC electric si o sa lesini cand o sa vezi cat costa.

Model X de ex costa cca 100 000+ EUR.
EQS va sari de 150 000 EUR, BMW iX sare si el catre 130 000 eur+ dar cine numara?

Model 3 e super masina la banii ei, insa vorbim de masini NOI, in aceleasi categorii.

Faptul ca romanul le ia usor uzate si "full, cu piele" este alta poveste.

 YalFa, on 22 august 2021 - 07:06, said:

La 70k nu este scumpa, dar de ce trebuie sa astepti pana in Decembrie ?

Nu au avut destul curent sa le incarce pe toate in China, dar mai ales trebuie sa le produca si sa le aduca cu vaporasul in UE, iar de acolo vin cu trailer in Romania.

https://twitter.com/...6160313357?s=08

Tesla are o cerere de masini MULT mai mare vs capacitatea sa de productie.

 costaan, on 22 august 2021 - 02:16, said:

Bun
Pentru șomeri ce program rable electrice au?

Desigur, se numeste sa fii sofer la Uber & Co.

#15
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 __Dan__, on 22 august 2021 - 08:09, said:

Da' cam la cat ar fi scumpa o masina electrica? Are in dotare și robotul ala dansator ca sofer?
Nu neaparat electrica, cam de la 150.000 de euro in sus ar fi scump sa zicem.
Ai BMW-ul pe masina termica care in ziua de azi costa 125.000 de euro.

Quote

P.S.  bodyguard (îl bagi in fata sa incaseze bâte si bile de pistol in timp ce tu-i dai cu fuga)
Du-te tare,  Posted Image Posted Image
Daca faci tu asa ceva, eu cumpar. Pe bune.

 Courage, on 22 august 2021 - 08:17, said:

Daca compari cam orice model premium dotat de ICE, realizezi ca Tesla are preturi mici/decente vs cat cer ceilalti producatori cand incepi sa pui optionale pe masini.
Exact, deci la ce ofera, mie nu mi se pare scumpa ca SUV electric.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,033
  • Înscris: 22.05.2003
Se pare ca pe model Y au bagat din iunie baterii noi, cu mai putin Cb (cobalt).

https://www.greencar...odel-y-in-china

Quote

LG will supply NCMA (nickel, cobalt, manganese, aluminum) cathode material to Tesla for Chinese Model Y production beginning in July, the report said. This reportedly marks LG's first commercial production of the NCMA cathode material.
That material is 90% nickel, with reduced cobalt content, according to the report. Aluminum was used in place of some of the cobalt, a material that has become controversial due to issues related to mining and supply availability.

Se tot lucreaza la chimia bateriiilor

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,033
  • Înscris: 22.05.2003
S-ar putea sa doriti sa comandati la anu model Y, ca ei spera sa inceapa productia in Berlin in octombrie 2021.

Despre multiplele tipuri de baterii folosite la MY, vedeti discutia de aici.

Tesla si nu numai, nu da detalii despre capacitatea bateriilor, ci se limiteaza la informatiile despre RANGE-ul ideal (ala din teste).

Se pare ca noile baterii nu sunt chiar asa stralucite dpdv al rapiditatii incarcarii, dar mai ales par sa aiba baterie mai mica (75 kw LG vs 82 kW Panasonic)

Quote

I have got the VIN for the car that was reserved for me and I could already see the registration information for the insurance etc.:
Variant Y5CD.
That uses M48 LG battery and it is apparently a 75kWh battery.
In US new batteries are 82kWh and so will be the new ones from China as well.
Hong Kong has the performance of a 82kWh battery listed

Modelele din China vin cu faruri noi, led matrix.

Also:

Quote

Tesla is planning a “super long-range” version of its Model Y electric crossover, according to documents filed with Chinese authorities.
The new variant, which has been registered in the new filings alongside existing variants, will have 640km of driving range according to the NEDC rating that is still used in China (as well as Australia).


#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aQ6Ctj7z-js?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate