Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Facebook ne asculta discutiile? Este vorba de Facebook-ul din Android

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Oski27

Oski27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.07.2007
Salutare, vreau sa va impartasesc ceva ciudat ce am observat la Facebook si astept cu uimire explicatii sau aberatii... deci  acu vreo 2 saptamani vorbeam cu un nepot ca as vrea sa-mi iau o bicicleta sa-mi dea cateva sfaturi, la o zi sau doua hopa apare in facebook reclama la bicicleta la Decathlon... nu i-am dat importanta..  azi l-am revazut pe un unchi de-al meu intr-un tricou mai haios sa zic asa alb simplu cu pachetul de tigari Carpati imprimat pe el. Ajung acasa povestesc cu familia ca ce caraghios a fost unchiul cu tricoul acela si hopa acuma seara apare reclama in facebook " oferta la x lei la tricou exact din acela alb cu 'Carpati'... ati patit careva ceva de genu? "Asculta" telefoanele facebook... ? Ca in coincidenta nu cred..  mai ales dupa ziua de azi...

#2
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Da, te ascultă, poți să ștergi.

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 Oski27, on 20 august 2021 - 20:15, said:

ati patit careva ceva de genu? "Asculta" telefoanele facebook... ? Ca in coincidenta nu cred..  mai ales dupa ziua de azi...

In EULA/Terms of Use pentru o gramada de site-uri, aplicatii si chiar Android-ul in sine scrie clar ca accepti colectarea de date inclusiv cautarea in mail-uri, mesaje si convorbiri telefonice a unor cuvinte cheie.

Pe baza acestor cuvinte se face un profil de utilizator si se targheteaza reclamele fix cand trebuie. Doar sa nu cautati in acelasi timp pe google sfoara, topor, cloroform, saci de gunoi si lopata ;)

Cu alte cuvinte e o chestie perfect normala. Time minte: cata vreme produsul sau serviciul este gratis, tu esti de fapt marfa pe care o vinde comerciantul ;)

P.S: Eula/ToS sunt chestiile alea pe care orice bucatica de software te pune sa bifezi ca le-ai citit si le accepti dar pe care nimeni nu le citeste in realitate.


#4
Oski27

Oski27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.07.2007
Inteleg ca tot ceea ce cauti pe net este urmarit, dar faza cu tricoul cu Carpati e bizara. Nu am cautat pe telefon asa ceva, pur si simplu am vorbit cu sotia despre tricou, telefonul era langa noi in standby...

#5
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

 Oski27, on 21 august 2021 - 06:35, said:

Inteleg ca tot ceea ce cauti pe net este urmarit, dar faza cu tricoul cu Carpati e bizara. Nu am cautat pe telefon asa ceva, pur si simplu am vorbit cu sotia despre tricou, telefonul era langa noi in standby...
Am intrebat candva despre asa ceva o publicatie online care scrie despre aplicatii android si nu numai, iar răspunsul lor a fost  ca au verificat si ei si chiar au facut review despre chestia asta. Chiar daca dezactivezi accesul la microfon in aplicatii ( nu numai la fb) tot or sa apara reclame personalizate despre ceea ce discuti. Dispozitivul este "ascultat" si customizat din orice poziție.
A explicat bine Stefan mai sus!

#6
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014
Developer options-Quick settings developer tiles-Sensors off.
  Pentru momente linistite.

#7
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Da te asculta. Toata lumea se plange de chestia asta. Solutia ar fi sa dezinstalezi facebook-ul sau sa faci ca mine care folosesc facebook numai din browser. Am facebook de ani de zile si nu mi-am instalat niciodata aplicatia lor. M-am obijnuit cu varianta web. Daca ini vor pune bete in roate si ma vor obliga sa instalez gunoiul ala atunci voi renunta definitiv la facebook. 😢

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Oski27, on 20 august 2021 - 20:15, said:

"Asculta" telefoanele facebook...
Ca in coincidenta nu cred..  mai ales dupa ziua de azi...


Subscriu. Telefoanele ne sunt ascultate. FBI/CIA ne urmaresc prin satelit, ne asculta telefoanele... Eu mi-am aruncat telefonul smart. Acum folosesc un telefon cu taste. Ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci. Foloseste un telefon cu taste si esti acoperit. Iar legat de facebook, eu l-am dezinstalat si am cerut sa imi stearga contul. Nu este sigur. Tv-ul din casa la fel, l-am aruncat. Personal o sa arunc toate electronicele/electrocasnicele din casa. Iar daca treaba se impute, ma voi muta undeva la tara/la munte, intr-o zona izolata unde nu ma pot urmari/asculta.

Edited by MembruAnonim, 21 August 2021 - 14:59.


#9
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Nici chiar asa. Nu mai putem renunta la smartphone sau la laptop.

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Toate aplicațiile pământului, pana și aia de lanternă cere acces la microfon.
Eu am lăsat acces la microfon doar la aplicațiile de comunicare (signal, Skype etc) și blocat la toate celelalte. Inclusiv google. S-au mai rărit "coincidentele".

Informațiile colectate sunt vândute de la unii la alții, faptul ca iti dezinstalezi feisbuc sau îți închizi contul nu înseamnă că feisbuc nu mai colectează informații despre tine.

Edited by KiloW, 21 August 2021 - 15:25.


#11
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 MembruAnonim, on 21 august 2021 - 14:44, said:

Subscriu. Telefoanele ne sunt ascultate. FBI/CIA ne urmaresc prin satelit, ne asculta telefoanele... Eu mi-am aruncat telefonul smart. Acum folosesc un telefon cu taste. Ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci. Foloseste un telefon cu taste si esti acoperit. Iar legat de facebook, eu l-am dezinstalat si am cerut sa imi stearga contul. Nu este sigur. Tv-ul din casa la fel, l-am aruncat. Personal o sa arunc toate electronicele/electrocasnicele din casa. Iar daca treaba se impute, ma voi muta undeva la tara/la munte, intr-o zona izolata unde nu ma pot urmari/asculta.
Tot te asculta si in povestea cu telefoanele cu taste, pentru ca ii asculta pe ceilalti cu care vorbesti (serviciile comune; cele de spionaj cu resurse monitorizeaza automat tot, nu te poti sustrage in fata lor), si se stie precis cine cu cine vorbeste.Posted Image

Pe partea cu electrocasnicele treaba e mai simpla, se pot identifica si deconecta fizic eventualele microfoane. Nu e justificat sa te chinui fara electrocasnice pe ideea asta.Posted Image

Edited by Ramuran, 21 August 2021 - 15:49.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ramuran, on 21 august 2021 - 15:48, said:


Arunc orice electrocasnic, cica nu este nevoie de microfoane, te pot asculta prin undele din aer. Trebuie sa arunc totul. Ma mut in munti, acolo nu ma pot urmari.

Edited by MembruAnonim, 21 August 2021 - 16:17.


#13
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Să nu uiți să învelești toate obiectele din casă în folie de aluminiu și scoase siguranțele/dezactivat panoul electric.
Să fie treaba treabă.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ritz, on 21 august 2021 - 17:05, said:


Ma mut la munte intr-o zona izolata intr-o casa din lemn. Nu o sa fiu racordat la curent electric sau apa. Cica te pot urmari prin tevile de apa. O sa dorm in paie. Iar de mancat, o sa vanez si atat.

Edited by MembruAnonim, 21 August 2021 - 17:15.


#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io nu mai folosesc telefoane deloc, trimit mesaje Morse prin porumbei. Ajunsesem sa fiu ascultat printr-un Nokia 1100. Imaginati-va ca vorbeam cu sotia ca tre sa cumparam lapte si sunca si a doua zi ce-am gasit in cutia postala? Un pliant de la Kaufland. Si ce era pe prima pagina? Reduceri la lapte si sunca. Va zic io ca nu mai exista intimitate...

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Mosotti, on 21 august 2021 - 17:45, said:

Si ce era pe prima pagina?

Reduceri la porumbei? :D

#17
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

 eu-DECEBAL, on 21 august 2021 - 14:20, said:

Da te asculta. Toata lumea se plange de chestia asta. Solutia ar fi sa dezinstalezi facebook-ul sau sa faci ca mine care folosesc facebook numai din browser. Am facebook de ani de zile si nu mi-am instalat niciodata aplicatia lor. M-am obijnuit cu varianta web. Daca ini vor pune bete in roate si ma vor obliga sa instalez gunoiul ala atunci voi renunta definitiv la facebook. 😢
Daca nu ne asculta serviciile e k

#18
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Acum ma apuc sa caut pe google , metode simple cum sa  omori un om

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate