Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Îngrijire pisic după sterilizare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am sterilizat pisicul și acum doresc sa știu dacă este ceva anume de trebuie sa urmăresc la pisicel
Mi-a zis doctoru pana mâine sanu mănânce și sa nu bea apa.

Momentan doarme cu ochișori deschiși. Cat durează pana își revine după anestezie?

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Toata ziua.  Recent am sterilizat-o pe Jessie , a stat toata ziua sub anestezie.  Isi va reveni lent.  Vezi zilele urmatoare la zona operatiei , sa nu fie probleme, pisicile au obiceiul sa dea cu limbuta acolo si uneori pot scoate ata.  Ai grija sa nu faca vreo infectie urinara , duo la veterinar sa o verifice la ceva timp

Neaparat dupa sa ii cumperi doar mancare de pisici sterilizate , hrana completa.  Sa ii cumperi si hrana umeda

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
singura grija sa o tii cu chestia aia pe cap, sa nu si-o dea jos. ca se linge si isi deschide rana, sa nu sara din pat, etc. ii dai si tu niste mancare apa si moale  maine.

Edited by laffin, 18 August 2021 - 15:43.


#4
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu are con dala.
Dacă zicea cumpărăm.

Deci trebuie sa urmăresc sa nu scoată atele alea.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Da.  Neaparat sa cumperi con dala
Si hrana moale +dupa doar hrana de pisici sterilizate

A si sa nu uit , nu ii lua si tu hrana din aia de 5 lei plasa , ia si tu ceva scump dar bun, macar 2-3 saptamani dupa sterilizare

Si sa urmaresti acolo sa nu fie urma de infectie.  Oricum cu o vizita la veterinar se vede daca are infectie

#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Comand de pe emag dar ce marime sa comand?
Pisicul are 1 an si 2-3 luni.
Asta este bun?
https://www.emag.ro/...7/pd/D7FVJ3BBM/

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Operatia este facuta cu fire care se resorb?

Noua ne-a zis sa o lasam in pace sa se linga si cand se umfla/inroseste zona operatiei (dupa 1-3 zile) sa-i dam cu tinctura de iod de 2 ori pe zi (tinctura de iod, nu betadina!)

#8
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Dacă va zic ca nu a zis doctorul nimic și nu am mai avut pisici.
Eram preocupat sa întreb 100 de lucruri ca nu își revenise după anestezie.

O sa fac în guler din carton pana ajung sa cumpăr.
Sa stea el cuminte ca este învățat sa se joace prin casa, sa nu se căutare pe scara, sa nu se urce pe casa.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
aveti vreo camera fara paturi sau fotolii sau mobila sa nu sara?  Baga-l o zi acolo

Sau poate o camara/balcon?

Edited by karax, 18 August 2021 - 16:17.


#10
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Din pacate nu am camera fara geamuri/pervazuri pe care sa sara.
Din ce imi dau seama este important ca pisici sa fie sterilizati cand sunt mici si usor de transportat si nici nu se catara prea mult dupa steriliziare.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 -ARA-, on 18 august 2021 - 16:47, said:

Din pacate nu am camera fara geamuri/pervazuri pe care sa sara.
Din ce imi dau seama este important ca pisici sa fie sterilizati cand sunt mici si usor de transportat si nici nu se catara prea mult dupa steriliziare.
operatia de sterilizare se face dupa o anumita varsta
Ii poti cumpara o cutie/cusca ceva mai mare in care sa il bagi? il bagi cateva minute/ore acolo ca sa nu sara pe diverse chestii
Asta daca nu se agita cand sta bagat in cutii/custi.  Daca se agita nu ii lua asa ceva

#12
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
E pisic sau pisică?
Dacă e pisic cam în 24 de ore ar trebui să fie ca nou, doar că nu mai are oo. Dacă e sub 1 an îi dai hrană normală pentru juniori, apoi îl treci pe hrană de pisici adulte sterilizate. Dacă e deja peste 1 an bagă-l deja pe hrană de pisici adulte sterilizate.

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pisic. Are 1 an si 2-3 luni.
Maine dimineata o sa primeasca 2-3 linguri de mancare, cica sa nu primeasca prea multa mancare ca oricum cica se constipa de la anestezie.
Si apa la discretie.

L-am luat adormit cu ochisori lui deschisi, a stat cuminte si dormea pana a auzit pe cineva din familie si s-a ridicat si mergea zig-zag.
S-a plimbat, s-a culcat pe un corp de mobila, acum doarme la culcusul lui.

Imi pare rau ca nu l-am sterilizat cand era mai mic, acum este ditamai pisicul si cu usurinta ajunge pe pervaz.
L-am lasat in hol si asa ametit cum era vroia sa sara pe masa de calcat.

Dimineata o sa primeasca mancare, apa si cred ca o sa-l las prin curte.
Asta este, este pisic din curte si nu prea este invatat sa stea, cred ca acum sta cuminte in hol doar din cauza la anestezie.

Si mai am un pisic care trebuie sterilizat, asta cum face 6-7 luni m-am si dus cu el sa-l sterilizez. Din fericire cel mic este invata sa stea inchis si nu ajunge pe pervaz.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Motaneii e bine sa fie sterilizati dupa ce trec de un an-un an si jumatate asa ca ai facut foarte bine ca nu te-ai grabit. Daca sunt sterilizati inainte de a se maturiza exista risc mai mare de a face blocaj urinar deoarece zona urogenitala ramane nedezvoltata. Mai asteapta cu celalalt motanel sa faca macar un an. Nu se intampla nimic daca se urca sau coboara de pe pat dupa ce ii trece anestezia. Eu am sterilzat pisicuta cand avea un an si un pic iar a treia zi dupa operatie a zbughit-o din casa, din doua salturi era pe garaj si apoi in varful copacului. Are 15 ani acum si e foarte activa si la varsta asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate