Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cat de des trebuie sa urineze un motan ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
De cateva zile motanul meu nu mai urineaza la litiera . Inainte de a observa ca nu mai face la litiera a stat cateva zile pe afara , de obicei il tin in apartament, iese dimineata si se intoarce repede. De cate ori trebuie sa urineze pe zi ? O data pe zi este suficient ? Banuiesc ca urineaza cand iese . Este castrat , are 11 ani .

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
As zice ca pentru un motan sanatos, chiar daca e mai in varsta ceva gen de 2-3 ori pe zi ar fi normal. Apa bea ca de obicei sau nu prea? La vet ai fost cu el?

#3
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
Cred ca bea mai putina , am pus apa in fantana doar o data de cand am schimbat apa , puneam de 2 ori/ sapt . Ciudat e ca parca si cainele urineaza mai putin ca de obicei . N-am fost la veterinar inca .

In rest pare vioi chiar mi-a tras o gheara mai devreme .

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Or transpira și de aia
Caldură mare monșer

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Bai, face si el cand ii vine. Serios, pot sa inteleg preocuparea dar nu l-as urmari....

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Ar trerbui totusi sa-l urmaresti. Motanii castrati pot avea probleme la caile urinare.

De regula, ar treui sa urineze dupa ce mananca si bea apa. Daca nu urineaza 2-3 zile, deja e nasol. Eu zic sa-l urmaresti, apoi sa-l duci la veterinar daca nu face pipi. Si da-i mancare speciala pentru pisici castrate.

#7
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
Deja mananca speciala pentru pisici diabetice.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Daca are probleme, nasul e uscat. Un motan sanatos are botul/trufa rece si umeda. Bot uscat - > doctor.

#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 redsnake74, on 16 august 2021 - 20:19, said:

Cred ca bea mai putina , am pus apa in fantana doar o data de cand am schimbat apa , puneam de 2 ori/ sapt .

Apa trebuie schimbata zilnic chiar daca bolul pare plin, trebuie sa fie proaspata in permanenta. Pe caldurile astea, in apa se dezvolta foarte usor microorganisme, mai ales fiindca apa respectiva vine in contact cu limba pisicii, cavitatea lor bucala contine un sortiment foarte bogat de bacterii chiar daca pisica e sanatoasa si hranita corect.
Pisicile mele abia se ating de apa daca uit sa o schimb dimineata, se invart pe acolo ca sa-mi dea de stire ca apa e "de ieri" Posted Image

Edited by AWE, 17 August 2021 - 12:47.


#10
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
E fantana pentru pisici , apa circula printr-un filtru . Pe site-ul lor am vazut ca se schimba saptamanal apa .I-am pus apa plata . Am fost si la veterinar dar fara motan ca a iesit pe geam si inca nu s-a intors . A zis sa vin cu motanul ca e bolnav daca urineaza doar o data pe zi .

#11
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
Am fost la veterinar si initial mi-a zis ca nu are nimic apoi cand am insistat ca nu mai merge cu coada pe sus ca inainte i-a facut un antiinflamator . Dar tot nu urineaza la litiera , doar dimineata cand iese din casa . L-am vazut band apa totusi.

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Eu as merge urgent la alt veterinar, cum adica initial a zis ca n-are nimic, adica s-a uitat la el doar? Fara ecografie sau alte analize? Posted Image

#13
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
Are in calculator niste analize facute prin luna mai, s-a uitat la aceste analize si l-a palpat pe abdomen . Si mie mi s-a parut ciudat ca a zis initial ca nu are nimic si in plus mi-a cerut 80 lei numai pentru o injectie . Problema este ca e singurul veterinar in apropiere si motanul urla tot drumul cat este in cusca , mi-e frica si sa nu scape , daca e distanta mica probabil stie sa se intoarca acasa .  Nu sta sa pun mana pe el daca e la exterior, nu stiu de ce , probabil ii e teama ca il duc in casa.. L-am mai dus la el prin ianuarie parca si atunci a nimerit-o ca avea diabet, ulterior si-a revenit are glicemia buna acum . I-am facut o baie acum vreo saptamana , o fi racit ? Apa era la temperatura camerei ca mi-a fost frica sa nu il deranjeze daca era calda apa , era prima data cand facea baie , nu i-a placut.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 redsnake74, on 19 august 2021 - 11:59, said:

Are in calculator niste analize facute prin luna mai, s-a uitat la aceste analize si l-a palpat pe abdomen .

Suntem in august acum, lucrurile se mai schimba, doar nu s-a oprit timpul pentru motanul tau :) De ce nu-i reface analizele plus eco?

#15
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
A zis ca au iesit bine, nu e nevoie de altele pana in mai 2022. Una singura (uree) era cu o unitate peste cat trebuie . Zice ca e bine asa .

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu mai stresa cotoiul cu baie. Ca doar nu a cazut in putul de petrol....

sa fie sanatos!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate