Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Monitor 27 vs 32 inch.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Si diferenta de confort e la fel de semnificativa ;)

#20
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postrazzvann, on 16 august 2021 - 13:38, said:

Salutare, caut un monitor 4k decent ca pret pe care sa-l folosesc pentru office, programare, exclus jocuri

Pana zilele trecute am folosit un AOC de 27 inch fullhd, si-a facut treaba bine.

As vrea totusi ceva mai mare si am pus ochii pe LG 32UN500-W.
Pare bestbuy in banii aia, ori poate nu ma pricep eu prea bine Posted Image .

Deocamdata folosesc un lg ultrawide de 29 inch..nu ma pot obisnui cu el.

[...]
Da, clar merită.
Să ții cont că dacă iei 2 s-ar putea să trebuiască și un upgrade de placă video. La mine așa s-a întâmplat... :)

In cazul meu au fost 2 bucăți 32uk550

#21
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
@BloodRa ai putea sa-mi spui cum e panoul VA din punct de vedere al culorilor / unghiuri de vizualizare ?

#22
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Sub un IPS by default. Asta daca nu comparam un VA de top precum Samsung Odyssey cu un IPS vechi si prost. Am de toate, IPS, VA si TN.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrazzvann, on 18 august 2021 - 16:54, said:

@BloodRa ai putea sa-mi spui cum e panoul VA din punct de vedere al culorilor / unghiuri de vizualizare ?
Pot sa iti spun eu, caci de pe un VA scriu.
DPDV al culorilor din unghi perpendicular la suprafata este excelent (bine, depinde de calibrarea din fabrica). Contrastul si nivelul de negru sunt superioare IPS. Nu exista glow si nici bleed.

In schimb, panelurile VA sufera de ghosting pe fundal negru. La scoll de scris deschis pe fundal inchis se vede clar ghostingul (si eu am panel rapid, de gaming cica ... .
Daca rezisti la ghosting este un panou excelent pentru office si light gaming. Altfel, recomand IPS oricand (este primul si ultimul panel VA pe care mi-l cumpar .. din cauza ghostingului).

Edited by ro_explorer, 18 August 2021 - 22:42.


#24
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postrazzvann, on 18 august 2021 - 16:54, said:

@BloodRa ai putea sa-mi spui cum e panoul VA din punct de vedere al culorilor / unghiuri de vizualizare ?
Excelent, mult mai bine decât ips. Nu i-am înțeles niciodată pe susținătorii ips. Dezavantajul teoretic la va e timpul de răspuns, dar la office e irelevant

#25
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Pana la urma am mers pe LG 32UN500-W 1500 @eMag.
Vedem daca ma obisnuiesc cu el.

#26
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostStecheru, on 16 august 2021 - 15:12, said:

Pentru office/programare (adica vizualizare text) la 4k trebuie 32". La 27" merge maxim 1440p, altfel cu "scale and resize" la 125-150% se duce naibii claritatea si tot textul ti se va parea in ceata.
Textul nu. Doar imaginile.

#27
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Oarecum offtopic; am intrat accidental in posesia unui Smart Monitor Samsung M5 de 32 inci.( Monitor LED  Samsung 32"  Full HD LS32AM500NRXEN )... Am senzatia ca am conectat un televizor la PC! Rezolutia de doar 1080p il descalifica ca monitor iar lipsa tunerului il descalifica ca televizor. E un pui de smart tv care vad ca se misca foarte bine; daca o sa-l pastrez probabil o sa-l folosesc separat pentru Youtibe si Netflix; pentru nepretentiosi exceleaza la usurinta in folosire in raport cu un tv ieftin cu android. La rezolutia asta simt nevoia sa dau ochelarii jos de la ochi, chiar ma incurca ochelarii. Nu stiu ce sa cred despre monitorul asta....n-ar trebui sa existe pur si simplu. Portea de DEX, de proiectare a telefonului prin lovirea usoara a marginii, browsingul cu tastatura si mouse(functioneaza), editatea de documente pe monitor, oglindirea unui laptop wireles...dupa parerea mea sunt o scamatorie; nu stiu cata lume gaseste util si confortabil asa ceva. Capabilitatea smart imi dubleaza in mod inutil PCul care este un  SFF silentios. Concluzia mea ar fi ca este util de folosit separat ca televizor, iar ca monitor si televizor acolo unde nu exista spatiu pentru doua din diverse motive. Pe birou imi sta bine; au loc la mustata, ingresuite, boxele si PC-ul cu imprimanta deasupra lui. Nu stiu cui se adreseaza monitorul asta in varianta de 32; pentru copiii nu e ca nu e bun de gaming la 8ms, pentru lucru in office cred ca e obositor..Nici de buget nu poti sa spui ca est pentru ca la banii astia iti iei unul de 27 inch de o calitate net superioara. Am un Benq de 27 la 1080p care ...e net superior. Rezolutia de 1080p, presetari insuficiente la imagine, si cele 8ms timp raspuns cred ca sunt lucruri care ar trebui sa descurajeze pe 90% din potentialii cumparatori. Folosit pentru streaming..este excelent...stiu de el si asistentii vocali de la google si amazon, si bixbi bineinteles. O ciudatenie...
https://gadget.ro/sm...32-inci-review/

Edited by temporarysnooze, 21 November 2021 - 19:37.


#28
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Ohoo, dex-ul e foarte tare, ai pracfic telefonul pe tv ! Folosesc de vreo 3 ani pe cel de la S8 si e bestial.

Edited by Mosu007, 21 November 2021 - 20:13.


#29
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Off topic; voi la monitor cu ce ochelari lucrati; cu cei de distanta sau cu cei de apropiere?! Eu stau cu aia de distanta; intre ochii mei si monitor sunt intre 50 si 150 cm in functie de ce fac. Am revenit la cel de 27, inca mai fac experimente; cel de 32 parca e mai mare decat campul meu vizual cu tipul de rama pe care o am la ochelari acum(au doar 25mm lentilele). Oricum la cel de 32 cu dioptria mica pe care o am nici nu am nevoie de ochelari...

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am o usoara miopie asadar la computer pot lucra lejer fara ochelari. Dar nici cu ochelarii pusi nu e nici o diferenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate