Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Probleme tamplarie PVC Brugmann 73

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010
Salutare,

Am nevoie de cateva sfaturi de la persoanele care lucra in domeniu. Recent am cumparat o casa de la un dezvoltator de imobiliare care mi-a instalat tamplarie PVC Salamander Brugmann 73, 5 camere, cu geamuri LOW-E + F4 (24) Argon. Dupa ce am facut contractul am indentificat niste fante in partea exterioara a tamplariei la toate geamurile de la etaj. Dupa cum se vede in pozele de mai jos, in locul in care se imbina partea orizontala a tamplariei cu cea verticala - exista o fanta de cativa milimetrii. Am adus la cunostinta problema dezvoltatorului care a chemat la fata locului producatorul de geamuri. Explicatia a fost ca la geamurile care au "montant" orizontal se lasa spatiul acela liber pentru "dilatatie".
Posted ImagePosted ImagePosted Image
Nu sunt expert in asa ceva, asa ca singurele argumente pe care le-am putut aduce au fost ca mi se pare cam suspect de mult pentru dilatatie si ce o sa se intample la iarna cand intra apa in fanta, ingheata, iar gheata o sa se dilateze!? Am primit un raspuns sec la ultima intrebare cum ca nu o sa se intample asa ceva.

Am verificat la cel putin doi vecini unde acelasi producator a pus aceeasi tamplarie cu aceleasi dimensiuni. Consistenta asta mie mi-a mirosit a problema de productie s-au masurare, asa ca am mers la alti doi producatori de tamplarie PVC din oras, le-am aratat si lor pozele si i-am intrebat daca fanta este normala. Ambii au spus clar si raspicat ca nu este in regula, si mai degraba este un defect de fabricatie/frezare.

Voi ce parere aveti? Ati mai intalnit astfel de situatii? Este sau nu normala fanta? Gasesc pe undeva documentatie despre cum ar trebui sa fie dimensionata tamplaria?
Care ar fi urmatorul pas pentru mine daca fanta se adevereste a fi un defect de masurare sau fabricate? Contractul meu stipuleaza ca am doi ani de zile garantie, timp in care se va repara orice viciu pe cheltuiala dezvoltatorului. Doar ca din pacate este cuvantul meu vs cuvantul producatorului de geam, care se vrea a fi expertul. Plus ca nici nu as vrea sa dau cu capul de probleme in mijlocul iernii.

Multumesc si o zi cu spor.
Ioan

Attached Files



#2
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009
Este o problema de frezare acolo ,alt problema consider eu de ce au pus prima data montantul vertical si au intrerupt cel orizontal, mai bine faceau invers .

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
cum spațiu de dilatație:))))) minciuni. vezi că e un topic dedicat unde sunt activi colegi experți în domeniu. dar așa ceva eu nu cred că există. tamplarie făcută la colțul blocului.


https://forum.softpe.../page__st__6138

Edited by bobalex18, 16 August 2021 - 13:50.


#4
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010

View Postbobalex18, on 16 august 2021 - 13:47, said:

cum spațiu de dilatație:))))) minciuni. vezi că e un topic dedicat unde sunt activi colegi experți în domeniu. dar așa ceva eu nu cred că există. tamplarie făcută la colțul blocului.


https://forum.softpe.../page__st__6138
Multumesc, o sa postez si acolo.

#5
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
nu exista spatiu pentru dilatare la ferestre pvc.
nu este bine fixat montantul,acolo este o piesa de aluminiu ce nu este prinsa cum trebuie sau montantul e mai scurt taiat
trebuie sa fie perfect apropiate

Edited by codroot67, 16 August 2021 - 20:53.


#6
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010

View Postcodroot67, on 16 august 2021 - 20:52, said:

nu exista spatiu pentru dilatare la ferestre pvc.
nu este bine fixat montantul,acolo este o piesa de aluminiu ce nu este prinsa cum trebuie sau montantul e mai scurt taiat
trebuie sa fie perfect apropiate
Exista pe undeva documentatie sa-i arat clar omului ca ma minte pe fata?

#7
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Exista la mine in calculator.Dar din pacate cam este la reparat.Si nu am acces la fisierele din el.Acolo e o problema de frezaj

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate