Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Merita un telefon cu android 10 stock/"curat"?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@d4m4g3 daca va fi asa cum zici tu atunci inseamna ca va fi o alta manevra ca sa se treaca la cloud. nu ti se pare cam exagerat? de ce se vrea atata sa renuntam la ce e local si sa trecem cu totul la stocare online?

iar in cazul asta eu voi salva agenda in memoria interna a telului (banuiesc ca nu vor scoate si asta) apoi pot copia de ex pe un stick usb prin otg.

#20
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Păi vor să-ți vândă un abonament pentru (spațiu mai mult în) cloud.

#21
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am facut teste cu telul cu android 10 stock de care vorbeam si nu poti salva pe sim dar poti salva in telefon (device) si de acolo exporta pe microsd. si trebuie sa dezactivezi sincronizarea automata ca sa nu fie agenda copiata in contul google. e doar un test inca nu-s sigur daca sa iau telul sau nu. telul in sine se misca bine dar chestia asta nu-mi place.

chiar ca se exagereaza cu cloudul mai ales daca se face asta din motive comerciale cum sugereaza @Bitterblue mai sus. puteau sa insiste cu cloudul lor dar sa lase optiunea de a salva pe sim pt cei care prefera sa faca asa. mi se pare o manevra de fortare a unui serviciu prin limitarea optiunilor si asta nu-i ok pt mine.

#22
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Tie pentru ce iti mai trebuie telefonul in afara de a salva contactele pe sim ?
Restul datelor nu te deranjraza ca se salveaza in cloud ? Aplicatii social media folosesti ? Aplicatii de orice fel folosesti ?
Zi-ne la ce vrei sa folosesti telefonul ca android stock poti pune pe orice android si poate nici nu ai nevoie de andorid la ce vrei sa faci cu el.
In scurta vreme vor disparea sim-urile fizice, in maxim 2 generatii de telefoane de acum incolo, atunci ce vei face ?

#23
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
mi-a zis si @d4m4g3 de chestia cu e-simul si am raspuns atunci ca in acest caz salvez pe microsd cat timp se mai poate si daca nu atunci in tel si apoi pe stick usb prin otg.

telul il folosesc pt apeluri mesaje navigare (cat mai fluida) pe net aplicatia de youtube plus ceva de citit pdf-uri si cam atat. nu folosesc niciun fel de aplicatii de social media si mereu m-a deranjat sa gasesc astfel de aplicatii pe tel si sa trebuiasca sa le dezactivez pt ca nu le pot dezinstala.

tocmai de asta ma atrage android stock: pt ca e chel fara aplicatii inutile si instalez doar ce vreau. dar are si el impedimentele lui dupa cum se vede.

Edited by abulafius43, 16 August 2021 - 18:44.


#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postabulafius43, on 16 august 2021 - 18:25, said:

chiar ca se exagereaza cu cloudul mai ales daca se face asta din motive comerciale cum sugereaza @Bitterblue mai sus. puteau sa insiste cu cloudul lor dar sa lase optiunea de a salva pe sim pt cei care prefera sa faca asa. mi se pare o manevra de fortare a unui serviciu prin limitarea optiunilor si asta nu-i ok pt mine.
Mai ales in 2021, dar inca de multi ani, astfel de persoane cu nevoi cum ai tu sunt extrem de putine.
Drept urmare nu, nu se exagereaza cu cloud-ul, este foarte util pentru orice, personal sau business.
Pentru majoritatea lucrul asta e fantastic cu sincronizarea in cloud, fie intre smartphone-uri, browsere, sisteme de operare Windows/Mac, etc.
Daca vrei sa folosesti doua telefoane si nu ai cloud, bagi manual numerele? Stai cu SIM, scoti SIM, copiezi date, transferi carduri daca exista, copiezi in alt SIM, pui la loc, etc? Cu sincronizarea din cloud nu faci nimic ca sunt deja acolo. Lumea profita de asta.

Daca tu preferi sa nu, este alegerea ta. Insa companiile fac produse atat hardware cat si software pentru mase - sa satisfaca nevoile curente ale majoritatii.
Majoritatea nu vrea sa fie offline, nesincronizati, etc. Vor simplitate si optiuni. Aduse cu ajutorul cloudului si internetului, in acest sens.

Totodata, optiuni care candva erau singurele variante, sunt scoase treptat cand ajung sa nu mai fie utilizate peste o anumita masura (procent utilizatori).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate