Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Soluții pe TERMEN LUNG la creștera prețurilor la combustibili și electrictate

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
O.k., nu e chiar așa de nasol ca în anii '90, când am avut hiperinflație în România (nah, nu sunt atât de nostalgic încât să neg realitatea), dar cum se poate rezolva problema asta pe termen lung. La nivel local, European, mondial. Să nu uităm că în S.U.A., Texas astă iarnă au crescut prețurile mamă-mamă (adevărat că acel stat nu e conetcta la sistemul energetic național).
Se pare că prețurile mai cresc și din cauza termenlor limită pentru trecerea la energia marijuana. Că costă și nu știu cât de mult ești ajutat financiar la asta. Zicea pe un alt subiect un coleg că ar trebui să ne pune panouri solare... nu merge peste tot asta. Încearcă să umpli un oraș precum București sau Constanța de panouri. Sau zonele de lângă.
Cred că o soluție ar fi construcția de mai multe centrale atomice. Măcar pe partea de producție și casnic să nu mai fie așa de nasol. La transport, nu vom avea prea curând electrice fără număr și nici transportul electric cu alimentare prin rețea de contact (fie că vorbim de călători sau marfă) nu are o pondere așa de mare, mai ales dacă lumea nu are chef să reducă auto. Dacă s-ar reduce auto /transport personal și ceva marfă), cine știe, poate ar mai scădea prețul la produsele petroliere și atunci petrolul ar putea folosi la altceva. Îmi permit aici să dau exemplul Bucureștiului, care a fost făcut un dezastru de oraș. Pe lângă că transportul în comun este cum este, nu se folosește potențialul feroviar... adică au mai rămas linii în oraș. Vine trenul cu marfa și camioane de dimensiuni mai mici trebuie să facă drumuri mai scurte (de exemplu de la Gara de Est (Obor) se pot aproviziona unele zone mai ușor), adică pot livra mai multă marfă într-o zi.
Nu știu cât de eficentă ar fi producerea prin electroliză a Hidrogenului (noaptea când nu e consum mare, dar nu oprești atomcentrala sau termocentrala) sau ziua, când nu e consum așa de mare și prin unele zone mai produc panourile solare (sunt zone și zone), apoi Hidrogenul stocat pe un anume timp să fie folosit în termocentrale la nevoie, când crește consumul. La casnic am auzit că ar fi mai grea problema, adică trebuie să amesteci cu metan, conductele trebuie să fie dintr-un anume material că altfel se corodează.
Gazul aerian, produs prin distilarea cărbunelui ar fi o soluție în unele cazuri?

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postdjl, on 12 august 2021 - 21:22, said:

Se pare că prețurile mai cresc și din cauza termenlor limită pentru trecerea la energia marijuana.

1. Tu chiar nu faci nimic toata ziua? Nu o zic ca finger pointing dar asa dai impresia.
2. Ce dracu' e energia marijuana? Posted Image

#3
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Cateodata stau si ma intreb, tu dormi bine noaptea? Adica, asa somn odihnitor.

#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Are peste 100k postari, normal ca nu face altceva toata ziua.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
solutii pe termen lung pentru orice e sa castigi bani suficienti
tu la ce termen lung te gandesti? cat vrei sa mai traiesti?
pe termen si mai lung e asa numita "solutie finala"

Edited by apocalipsul, 12 August 2021 - 21:46.


#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postdjl, on 12 august 2021 - 21:22, said:


Inflatie ai in orice tara asa ca, pana ajungem in comunism unde nu mai avem bani si o sa fie la fiecaruia dupa necesitati, singura solutie ii sa muncesti si sa faci suficienti bani cat sa nu simti cresterile de preturi.

Edited by gabyxm, 12 August 2021 - 21:50.


#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu ma intreb ce cauta topicul asta pe "Fenomenul Economic". Djl esti bine?

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
RealThing, eu l-am deschis pe Poiană, nu aici. Cineva l-a mutat.
În rest, problema e serioasă. Inflaţia ca inflaţia, că e există, dar una e să ai de 3-4% per an şi alta e să degenereze la 10%. Trebuie mecanisme de prevenire a crizelor, că nu aduc nimic bun. Capitalismul are şi el limitele lui.
Energie marijuana = energie verde, Că unii cu verdele parcă ar fi drogaţi la ce vor...

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
De Texas sa nu uitam ca asta iarna au ramas in bezna si frig datorita faptului ca nu sunt legati la reteaua nationala a SUA si s-au bazat doar pe energia marijuana. E bine zisa comparatia, pe langa drogul mental al unora, aceste forme de energie sunt volatile precum fumul tigarilor.

*********
In rest ce sa zic, energia electrica si carburantii nu au fost si nu vor fi niciodata ieftine. Inainte de 1989 nu aveam curent, dupa 1989 nu am avut cu ce sa-l platim, economie pardon ieconomie a trebuit sa facem mereu, sa stingem mereu lumina, sa folosim becuri chioare sau in numar mic, sa ne limitam la strictul necesar.

Gazul metan a fost ieftin pana dupa 2007 cand s-a stricat marita si acolo. El inca este de 3 X mai ieftin decat curentul electric, dar pe noi cei care stam la case, iarna la ger ne usuca factura de Engie, din 2010 incoace.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
2018 taxa pe tona de carbon 5$
2021 taxa pe tona de carbon 50$

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Taxele astea sunt doar pretexte de jecmaneala.

Eu nu accept alt argument contra carbuni/petrol/gaze decat pe acela ca s-ar putea epuiza, restul este pure bullshit.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostNeaceasca85, on 12 august 2021 - 22:16, said:

De Texas sa nu uitam ca asta iarna au ramas in bezna si frig datorita faptului ca nu sunt legati la reteaua nationala a SUA


Gazul metan a fost ieftin pana dupa 2007 cand s-a stricat marita si acolo. El inca este de 3 X mai ieftin decat curentul electric,
Mega corect ! Trebuie sa uiti de lemne , carbune , gaze , petrol , energie nucleara , etc. si sa devii sclav la p... , am vrut sa zic mana lor Posted Image ! Si sa bage 1000 de euro kilowatt-ul si sa te debranseze cand vrea...''mana'' lor cand te doare sufletul cel mai tare , printr-un singur clic prin noile contoare inteligente !
Sa nu mai zic de masinile electrice , care fac mai mult ce NU vrei si nu ce vrei .
Luati cu...eco...domnilor si doamnelorPosted Image !

Edited by Alltrack, 12 August 2021 - 22:51.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdjl, on 12 august 2021 - 21:22, said:

Nu ştiu cât de eficentă ar fi producerea prin electroliză a Hidrogenului ....
Eu am inteles ca nu este deloc eficienta si trebuie neaparat sa montezi panouri solare si eoliene daca vrei sa fie rentabila producerea de hidrogen.

Exista deja centrale termice ce merg cu gaz metan + hidrogen, sau doar hidrogen pur. Exista si proiecte de case sau cartiere ce folosesc hidrogen, atit pentru centrala termica, cit si pentru aragaz. Asa ca-i posibil ca in viitorul apropiat, hidrogenul sa fie una dintre alternative. (doar alternativa deoarece nu-i solutia perfecta)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 12 august 2021 - 21:22, said:

O.k., nu e chiar aşa de nasol ca în anii '90, când am avut hiperinflaţie în România (nah, nu sunt atât de nostalgic încât să neg realitatea), dar cum se poate rezolva problema asta pe termen lung.
Un serviciu mai bun, cresti veniturile si nu mai duci grija facturilor. Nu mai tot da vina pe inflatie, aia nu are treaba cu energia, a explicat Isarescu la stiri.

Edited by andreic, 13 August 2021 - 00:01.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Atata timp cat stai la bloc, in Bucuresti (cu subventie), este cea mai ieftina forma de protectie si cea mai buna.
Orice alta solutie implica investitii mari si implicare.

De fapt problema e frumoasa, pana intervine afectarea comfortului personal.
- sa nu mai stai la 24-25C iarna in casa
- sa nu mai poti lua rabla de 3000 eur si sa bagi motorina de 50 de lei

Planeta ia foc, iar unii vor sa arda si mai multi carbuni.

Centralele atomice sunt problematice si foarte scumpe.
Noi de cacaim de 30 de ani cu aia de la Cernavoda, pt ca costa enorm.

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
n-o aveam nici pe aia daca nu era raposatu Posted Image

#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca ai masina pe benzina ii pui GPL si nu te mai intereseaza cat costa benzina.

#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
s-a scumpit si GPLul de n-ai idee Posted Image
sigur ca te intereseaza pretul benzinei/motorinei atata timp cat e un indicator care influenteaza toate celelalte preturi Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate