Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Termopan balcon pe zid de BCA/caramida sau pe cadru metalic?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.01.2008
Buna ziua,
As vrea sa inchid un balcon de apartament de bloc, etaj 4 din 6. An constructie bloc 1990. Acum balconul este inchis in cornier+geam care se va da jos.
Lungime balcon 7.5 m. Balconul are un zid facut din placi de beton incadrate in banda de fier. Cred ca sunt 4-5 placi. Inaltime zid 84 cm. Grosime zid 5 cm.
Profilul termopanului are grosime 7 cm. Deci nu pot pune termopan pe acest zid.

Intrebare:

Termopanul de balcon sa instalat peste:
Un zid de BCA de grosime 10 cm (60x20x10 cm)? Pe inaltime ar trebui 4.5 bucati de BCA.
sau
Un cadru de teava dreptunghiulara de fier de latime minim 7-8 cm? Iar golul cadrului umplut cu BCA/polistiren pentru izolare.

Balconul are 450 kg (din oferta companiei de termopane).
La solutia cu zid BCA simplu (fara armatura, fara beton intre boltarii de BCA) imi este teama ca zidul sa nu se darama in interior. Sunt 4.5 bucati de BCA sprijinite una peste alta pe 10 cm si pe lungime de 7.5 m.
Un vecin mi-a recomandat cadru metalic (facut din 4 bucati - ca sa poata fi carat pe scara), cadru care sa fie prins in podea balconului (o parte mozaic, dedesubt placa de beton - deci destul de groasa).

Voi cum ati procedat in cazul vostru cand zidul existent al balconului era prea subtire?

PS: Cu dl de la termopane care face masuratorile ma intalnesc luni, 16 august. Am sa postez aici si recomandarea lor.

Multumesc.

Attached Files


Edited by ienicer, 10 August 2021 - 20:30.


#2
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.11.2013
Eu am facut zid de BCA si a iesit foarte bine. Poti folosi BCA mai subtire si profilul de termopan sa stea pe zidul din placi de beton plus BCA. Iti trebuie cam 10 cm in total.

Edited by florin1008, 10 August 2021 - 20:43.


#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
La mine n-a fost neaparat subtire cat pe semirotund. Am luat contratrepte de granit de 2cm grosime si 16cm latime le-am lipit bine cu CM 17 si am format un trapez . Singurul aspect negativ la care m-as astepta este condensul pe granit la iarna ce vine ( le-am montat in martie anul asta).
In cazul tau cred ca BCA-ul ar fi varianta mai buna cum a spus colegul dinaintea mea.

Edited by MKdens24kw, 10 August 2021 - 20:47.


#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 ienicer, on 10 august 2021 - 20:26, said:

Profilul termopanului are grosime 7 cm. Deci nu pot pune termopan pe acest zid.
Zău?//

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Ce ai acolo nu este "zidul balconului" - sunt cadre metalice peste care vin prinse cu sudura in puncte acele "piscoturi".
Practic acele cadre metalice sunt structura de rezistenta iar placile de beton sunt pe post de dop la golurile formate .
Oricum acele placi sunt foarte tari, erau realizate cu STB de 6 sau 8 mm cu armatura precomprimata

Vi in spatele lor cu zidarie de BCA si ai terminat problema in doua miscari .

Edited by ldpe, 10 August 2021 - 22:13.


#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
De ce nu faci termopan de jos pana sus , partea de jos cu panel ?

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 BaXXXon, on 10 august 2021 - 22:20, said:

De ce nu faci termopan de jos pana sus , partea de jos cu panel ?

Ar fi o treaba, insa iti dai seama ce costuri. Ai de daramat,carat,plus termopane mai scumpe. Strici si fata blocului. Din toti numai tu ai termopan de jos pana sus.

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 ienicer, on 10 august 2021 - 20:26, said:

Voi cum ati procedat in cazul vostru cand zidul existent al balconului era prea subtire?
Se taie totul si se arunca. Se pune rama de sus pana jos, in partea de jos si sus panel iar la mijloc geam.
Motive: rama in sine e mai ingusta decat peretele de BCA, deci castigi spatiu, apoi greutatea peretelui care nu e neglijabila, si nu in ultimul rand iese f. estetic.

Daca nu ai tangenta cu constructiile, vezi ce solutie a ales primaria cand a anvelopat blocurile, vei vedea ca asta a fost solutia...........

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei sa faci perete de camera gen darami un zis si extinzi bucataria sau o camera trebuie neaparat cu BCA, daca nu colegul @TheWarrior a recomandat un pic mai sus exact cum sa faci.

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu prea merge să faci cum vrei. Se pot da plăcile jos, e posibil, dar nu e așa ușor. În principiu, nu e voie să modifici arhitectura blocului.

Eu tot montez balcoane în diverse variante de aproape 20 de ani. La tine, cel mai simplu e să sudezi un profil rectangular sus(de exemplu 40 X 80, sau 50 X 100), pe orizontală, cu stâlpi de susținere( din același profil) în pardoseală. Acei stâlpi pot fi doar sprijiniți pe pardoseală.  Se sudează spre interior, prins de balustrada existentă. Sub structura asta nou creată poți acoperi cu polistiren, sau vată + rigips.

#11
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.01.2008
Nu ma gandesc sa daram zidul din balcon existent si sa pun termopan de sus pana jos. Implica foarte multa munca aditionala (spart, carat beton), probabil afectat si balconul vecinului intr-o anumita masura si nu vad un castig: nici la izolatie, nici la estetica si nici la costuri. In plus nu am autorizatie de constructie de demolare a zidului balconului. Probabil pentru inchis balcon cu termopan fara autorizatie (ar trebui sa ai autorizatie), nu se va sesiza nimeni.

@Digix,
Care ar fi plusul/avantajul/considerentele de a folosi un profil cu stalpi de sustinere in comparatie cu solutia de doar BCA?
Profilul termopan se aseaza si se prinde in partea de jos direct de acest profil metalic cum s-ar prinde de zid? Fara ceva intre ele?

@all,
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum. Am sa revin si eu luni seara cu parerea celor de la firma de termopane.

Edited by ienicer, 11 August 2021 - 11:16.


#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 ienicer, on 11 august 2021 - 11:09, said:

@all,
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum. Am sa revin si eu luni seara cu parerea celor de la firma de termopane.
Aia de la firma o sa iti recomande sa faci de jos pana sus cu rame PVC, ca doar din asta traiesc. Nu o sa iti recomande sa zidesti tu BCA, sa astepte dupa tine sa tencuiesti, etc.

Tu acolo nu ai spatiu deloc. Apoi tu trebuie sa faci si o izolatie minima la placile alea de beton. Chiar si cu panel, se va face condens si o sa curga apa pe jos iarna.

#13
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

 Digix, on 11 august 2021 - 10:46, said:

Nu prea merge să faci cum vrei. Se pot da plăcile jos, e posibil, dar nu e așa ușor. În principiu, nu e voie să modifici arhitectura blocului.

Eu tot montez balcoane în diverse variante de aproape 20 de ani. La tine, cel mai simplu e să sudezi un profil rectangular sus(de exemplu 40 X 80, sau 50 X 100), pe orizontală, cu stâlpi de susținere( din același profil) în pardoseală. Acei stâlpi pot fi doar sprijiniți pe pardoseală.  Se sudează spre interior, prins de balustrada existentă. Sub structura asta nou creată poți acoperi cu polistiren, sau vată + rigips.

ceva in configuratia asta am si eu la balconul de la apartament, si pe "pervazul" de sub geam tot timpul era ud (la mine pervazul era facut din ceva profil metalic U - sau 2 corniere sudate- umplute cu beton). Sub acel pervaz , in zona ingusta a balconului, am completat cu polistiren pe interior si rigips, dar sus la pervaz, fiind ceva mai lat era doar rigipsul peste si putina spuma. Abia cand am reusit sa izolez exterior balconul s-a rezolvat umezeala aia :-(

#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Uite eu traiesc din rame pvc si chiar nu recomand sa darame zidul.Cea mai ieftina si rapida solutie e o zidire cu bca de izolatie(7.5 cm).Apou aplicata rama undeva sa se sprijine si pe rama de fier si pe bca.
Daca vorbim de spatiu…eu consider ca 10 cm (bca,tencuiala si ce o mai fi)chiar nu e o gaura in cer

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 mariovrs, on 11 august 2021 - 05:59, said:


Ar fi o treaba, insa iti dai seama ce costuri. Ai de daramat,carat,plus termopane mai scumpe. Strici si fata blocului. Din toti numai tu ai termopan de jos pana sus.
De ce sa darami ca sa schimbi fatada ? Montezi rama termopan de jos pana sus , dupa placile alea decorative de beton iar la partea de jos pui panel - macar nu mai vezi oroarea .
Chiar e mult mai simplu si curat de lucrat decat sa te apuci sa zidesti sau sa sudezi bare de fier apoi sa te chinui sa pui termoizolatie si sa finisezi peretele care va iesi ca naiba , pui rama si gata .
Nu inteleg de ce preferati sa va complicati cu riscul sa iasa ca porcul .... banii tot aia is cand tragi linie, dar ai avantajul ca nu te mai chinui.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 ienicer, on 11 august 2021 - 11:09, said:

@Digix,
Care ar fi plusul/avantajul/considerentele de a folosi un profil cu stalpi de sustinere in comparatie cu solutia de doar BCA?
Profilul termopan se aseaza si se prinde in partea de jos direct de acest profil metalic cum s-ar prinde de zid? Fara ceva intre ele?
E OK și cu BCA, dar e important să fie prins BCA-ul de structura existentă. Să ai jos o bază stabilă, solidă. Sus, în structura veche, trebuie să existe ceva metalic cum ar fi o platbandă, sau un profil, de care să poți suda rectangularul nou.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 Digix, on 11 august 2021 - 22:54, said:

E OK și cu BCA, dar e important să fie prins BCA-ul de structura existentă. Să ai jos o bază stabilă, solidă. Sus, în structura veche, trebuie să existe ceva metalic cum ar fi o platbandă, sau un profil, de care să poți suda rectangularul nou.
Corect, doar un zidulet de 10cm de BCA nu e suficient, e bine sa fie o armatura, un cadru ceva.
Cum spunea cineva mai sus, e nevoie in cazul acesta de o izolatie bine gandita pt a evita puntile termice.

#18
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
Rezista placa subtire a balconului la toata greutatea? Adezivi, caramizi, sape etc.?

Attached Files


Edited by trandafirdoru, 13 August 2021 - 10:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate