Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care este experienta voastra la facultatea de inginerie electrica din upb?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Teoretic asa este, daca s-ar tine cont de intelegerea materiei, un inginer nu ar fi analfabet functional.
Dar asa cum stiti se memoreaza formule, metode de rezolvare, fara sa se intelaga conceptul.

Profesorii nu ar trebui sa treaca studenti care memeoreaza fara sa inteleaga logica din spate.

#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlatonX, on 11 august 2021 - 14:38, said:

Pot spune ca eu folosesc cel mult 5%: POO, web design, engleza

Ai ales sa studiezi inginerie in loc de informatica si acum te plangi ca iti sunt inutile materiile ingineresti predate?

#39
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Cum ai vrea sa fie la Politehnica ? Este nevoie de materii dificile, fie ele aplicate sau nu, pentru a face diferența dintre un om care știe sa proiecteze un sistem electronic de la 0 și acel muncitor care doar lune siguranțele pe linia de producție.Daca Poli ar fi ușoară, cine ar mai lucra pe 1700 lei în fabrici...?

#40
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postdani.user, on 11 august 2021 - 16:32, said:

Ai ales sa studiezi inginerie in loc de informatica si acum te plangi ca iti sunt inutile materiile ingineresti predate?
Pentru ce sunt predate daca un inginer nu face programare? Pentru ce ai o gramada de materii despre programare daca meseria inginerului nu este sa programeze?

#41
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
In Romania nu prea ai industrie si toti se duc spre software chiar daca au facut inginerie. De aia ti se pare ca inginerul nu are niciun atu fata de un programator fara notiuni ingineresti.

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlatonX, on 11 august 2021 - 16:49, said:

Pentru ce sunt predate daca un inginer nu face programare? Pentru ce ai o gramada de materii despre programare daca meseria inginerului nu este sa programeze?

Am zis eu ca un ingineri nu face programare? Poate face programare unde sta cu multimetru pe birou.

#43
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
În cazul acesta este inginer sau programator?

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Poate fi separat sau impreuna. Depinde ce vrea jobul, ce cunostinte necesita. Una e sa fac programare unde am la dispozitie un OS si doar apelez un API de nivel inalt, alta e sa lucrezi fara OS, direct pe hardware, cu cunostinte de electronica etc.

#45
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostPlatonX, on 11 august 2021 - 12:52, said:

Daca la mecanica trebuie sa interactionezi cu brate robotice de ce nu facem un proiect cu brate robotice, sa il programam, sa vedem ce avem de calculat, nu totul abstract, ai nevoie sa aplici acele lucruri abstracte, si asta inca din facultate.

Ar fi fost bine. Ca asa ai fi aflat cata matematica si geometrie spatiala ai nevoie ca sa programezi brate robotizate.

Pe de alta parte , tot ce se face in anu 1, sunt de fapt materii de baza pe care un igniner trebuie sa le stie cat de cat sau sa fi trecut prin ele: matematica, fizica, mecanica si ce se mai face prin anu 1. Acelea sunt facute ca sa iti faci o cultura tehnica. Este nevoie de asa ceva.

#46
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Statistic vorbind, cati absolventi de inginerie folosesc aceste materii?
Una este sa spuneti ca ar trebui sa stii, pentru ca sa plasezi roboti pe Marte, si alta este realitatea pentru 99.9% dintre ingineri.

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i alternativa? Sa nu se mai predea inginerie la facultatea de inginerie daca o buna parte aleg/ajung sa se angajeaze vanzatori la supermarket dupa absolvire?

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 14 august 2021 - 12:59, said:

alta este realitatea pentru 99.9% dintre ingineri
De ce pui egal intre absolventi si locurile de munca? Nu exista legatura directa. Traiesti nostalgia comunista? Ai ceva cu placerea studiului?

#49
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Observ ca frustrarea este in floare pe aici.
Este de inteles devreme ce internetul abunda de informatie si tutoriale pentru aproape orice activitate/task.
Ne-am obisnuit sa obtinem informatie utila rapid (ca la fast food) iar pierderea timpului cu invatarea informatiilor inutile creeaza frustrare.

Cred ca cazul meu este unul fericit.
M-am inscris la inginerie mecatronica dupa 18 ani de la absolvirea liceului tehnologic profil electrotehnic-electroenergetic.

Hobbyul meu - sarmele, butoanele, ledurile, tranzistorii, placutele cu cablaj electronic.

Am facut in anul 1 algebra, analiza matematica, fizica, chimie, electrotehnica, desen tehnic... practic era materie de clasa 11-12, subiectele pe care urmau sa se bazeze urmatoarele cursuri.
Apoi am facut mecanica, mecanica fluidelor, hidraulica, pneumatica, mase plastice si matrite, automatizari, sisteme de productie, catia, solid works, ansis, statistica, economia firmei, prelucrari prin aschiere, putin CNC, tolerante, programare (word, excel, apoi html, mysql), microcontrolere, robotica.

Desi am fost frustrat la unele materii (de utilitatea lor) mi-am vazut de treaba.
Asta e, unii profesori trebuie sa isi predea cursul anost ca sa isi ia banii).

Din anul 2 mi-am trimis cv si am inceput sa lucrez part time la o corporatie ca tester software.
Oarecum hobbyul meu a devenit job.

Inca lucrez acolo si folosesc mai mult de 5% din ce am invatat in facultate in proiecte personale (construit o casa, gard, poarta culisanta, proiectarea pavajelor, automatizari la sistemul de incalzire, electrica) si la job (inteleg softul a ceea ce testez, ii caut bube, imi fac automatizari prin care verific anumite functii ale dispozitivelor pe care le testez, imi fac tabele in excel care imi usureaza munca, putin VB in niste macro-uri te ajuta enorm)
De multe ori folosesc legea lui Ohm, Ampere, Kirchoff sa calculez/dimensionez rezistori pentru ce vreau sa fac, sa claculez temperaturi/rezistente la termistori.
Iar pentru microcontrolere deseori folosesc divizor rezistiv si calculul ADC in 8/10/12/16biti.
Folosesc osciloscoape, aparate de masura, surse, generatoare de semnal.
Firma se ocupa de dezvoltare si testare software si hardware in domeniul automotive.
Nisa pe care sunt eu e cu dispozitive powertools (masini de gaurit/insurubat cu acumulatori, polizoare unghiulare) electrocasnice (aspiratoare, cafetiere, msv, msr, automatizari, senzoristica) , electric mobility (biciclete, afisaje, controlere/drivere motor).

Am diploma de UPB deoarece profilul meu inca nu era acreditat in orasul meu.
Odata absolvent, am fost incadrat ca inginer si salariu corespunzator.
Nu am facut master ca nu ma ajuta cu nimic.

Un profesor mi-a spus ca nu trebuie memorate formulele. Trebuie sa stii unde le gasesti.

Chiar daca unei materii nu ii vezi utilitatea directa, simpla disciplina si a strategiei de invatare e totusi un castig.
Si te ajuta sa dai respect profesorului si sa ai rabdare intr-o societate care merge intr-o viteza nebuna.
Sistemul de invatamant are lacune si nu ai cum sa le rezolvi, trebuie sa te strecori printre ele cu damage minim pentru tine.

Am avut "avantajul" ca am facut ingineria mai tarziu, trecut prin 4 locuri de munca, avand un backround tehnic si ceva experienta in relationare.
Cu mai mult de jumatate din profesori m-am inteles f.bine (varsta mea probabil)
Oamenii sunt diferiti cand incepi sa ii  cunosti de aproape si te vad interesati.

Multe lucruri sunt mai usor intelese/ acceptate daca afli cum functioneaza.
Predarea de la coada la cap nu e o idee rea dar depinde cum e facuta.

Edited by radurus, 14 August 2021 - 15:02.


#50
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

View Postneagu_laurentiu, on 14 august 2021 - 14:23, said:

De ce pui egal intre absolventi si locurile de munca?

Pai cine ar mai face facultatea daca nu ar necesita joburile mai bine platite asa ceva ?

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sa ai habar de un domeniu. Normal ca poti si fructifica acele cunostinte profesionale. Dar nu de acum punem egal intre absolventi si joburi ca in comunism. Pe un job vor fi mai multi concurenti, cel mai bun sa castige. Cel putin in teorie.

#52
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Și la psihologie se duc câtă frunză câtă iarbă și nu neapărat cererea de joburi determină asta.

#53
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Facultatea asta de inginerie este foarte generala. In mod normal cand termini o facultate trebuie sa stii sa faci ceva practic.
Din nou, veti spune ca facultatea te trimite in practica 3 saptamani: una e teoria alta e realitatea. Ce inveti acolo, de faci, cine este interesat sa iti explice.

Daca imi spuneti ca nu e treaba facultatii sa stii sa faci ceva practic, este interesul tau, atunci de ce nu pot fi autodidact?
Vreau sa fac un circuit electric - gasesc informatii peste tot; vreau sa invat programare - cumpar carti, platesc tutoriale, daca nu inteleg ceva platesc un profesor si il intreb exact ce nu inteleg.

Sa spuneti ca nu este interesul scolii ce fac absolventii dupa scoala, inseamna ca invatamantul este complet diferit de celelalte ramuri de activitate. Toate activitatile economice sunt interesate daca se vinde ce se produce, pentru ca altfel intra in faliment.
Voi spuneti ca invatamantul nu trebuie sa fie interesat daca absolventii nu lucreaza in domeniu, este problema lor.

Edited by PlatonX, 15 August 2021 - 10:15.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 15 august 2021 - 10:14, said:

de ce nu pot fi autodidact?
Poti dar e mai greu. E mai usor cand altii iti fac un plan de urmat.

View PostPlatonX, on 15 august 2021 - 10:14, said:

Toate activitatile economice sunt interesate daca se vinde ce se produce, pentru ca altfel intra in faliment.
Educatia nu-i SRL.

Scoala trebuie sa te pregateasca prin cunostinte profesionale, foarte bine. Atat e rolul ei. Tu mai departe valorifici cunostintele unde si cum poti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate