Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Minciuna descoperirii unor planete gemene Pamantului in jurul stelelor pitice rosii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Infinitty, on 17 august 2021 - 04:19, said:

Asa si ce daca unii savantii lanseaza elucubratii si in plus sunt aplaudati premiati si incurajati in aceste demersuri?!

Concret, ce elucubrații susții dumneata că au lansat unii savanți?
Cum au fost ei premiați?

Quote

PS: Majoritatea jurnalistilor sunt foarte slab pregatiti in anumite domenii de nisa pentru a putea intelege si extrapola datele despre exoplanete de exemplu.
Se observa de la o posta ca articolele respective sunt opera savantilor si a institutelor unde isi desfasoara activitatea.

Greșit. De obicei, pentru marele public există niște jurnaliști cu o spoială de educație științifică superficială care își închipuie că au înțeles ceva și care prezintă informații distorsionate reflectând nivelul lor de înțelegere. Oamenii de știință scriu de obicei în revistele de specialitate.

Quote

PS: Ce impact si valoare crezi

Nu cred nimic. Mania anunțurilor urlătoare și inutile este detestabilă însă nu e treaba oamenilor de știință.

Quote

Cum ar fi aratat expectantele in cazul warp drive daca Harold Sonny White, Mikiu Kaku, Miguel Alqubiere, si altii ar fi fost mai rezervati si mai onesti in demersul lor.

Nu știu la ce te referi. Cumva a scris/spus vreuno dintre ei o chestie eronată sau necinstită? dacă ai această senzație am să te rog să specifici sursa, asigurându-te că reflecta exact informația de la sursă și nu colportarea ei ulterioară. Apropo de colportare cu modificări: recitește numele scrise de dumneata mai sus și spune dacă le-ai scris corect.

Quote

Experimentul lui White a invalidat teza lui Alqubiere si toate povestile de adormit copii a lui Kaku.

Nu știu la ce te referi. Poți să vii cu niște referințe serioase de tip DOI?

Quote

Eu zic ca le lipseste gramul acela de decenta, iar pentru bani si ursul joaca.

Eu zic că dumneata te afli în continuare în confuzie.

 gushpi, on 17 august 2021 - 08:46, said:

„...Poate că ar trebui să faci încă mai marcată distincția între ceea ce spun oamenii de știință și ceea ce spun chibiții care colportează știrile....”

tocmai pt că io cred că tot descoperim (iar în ultimii 100 de ani, din ce în ce mai accelerat), numai că și procesul de ascundere a invențiilor a luat viteză!
dacă luăm numai sectorul energetic, în acest moment ar fi trebuit ca mapamondul să dispună de energie la un preț derizoriu, ia proiectele de îmbunătățire a condițiilor de viață de pretutindeni să nu se mai împotmolească datorită lipsei de energie Posted Image

Problemele omenirii sunt doar în parte legate de lipsa de energie. Motivele celelalte dar în primul rând dificultățile tehnologice și principiale ne împiedică să avem astăzi energie la prețuri derizorii.

Quote

uite io zic că energie electrică obținută nuclear (metoda „veche” a fisiunii) ar fi putut ajunge să fie destulă, ieftină și sigură

Sigur, teoria e simplă atunci când totul se poate face bătând din ochi, ca în desenele animate. În viața reală ai nevoie de extracție de uraniu, purificare, infrastructură, minimizarea impactului de mediu, proiectare, centrală sigură în funcționare, asigurarea siguranței pe alte planuri, întreținere, personal ultracalificat (altfel pățești ca la Cernobâl), soluții realiste de eliminare a deșeurilor (cea cu Soarele ar putea fi valabilă atunci când vom descoperi o metodă alternativă la cele actuale pentru a ne desprinde de gravitația terestră, altfel costul este excesiv iar pericolul de accidente cu consecințe catastrofale nu este acceptabil) etc. Cum spuneam, principiul e simplu însă aplicarea lui e obiectiv complicată.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
„Cum spuneam, principiul e simplu însă aplicarea lui e obiectiv complicată.”

din tot lanțul enumerat de tine, omenirea s-a-mpotmolit la capitolul evacuare deșeuri
restul e deja pus la punct

„Problemele omenirii sunt doar în parte legate de lipsa de energie. Motivele celelalte dar în primul rând dificultățile tehnologice și principiale ne împiedică să avem astăzi energie la prețuri derizorii.”

am subliniat: DOAR principiale!
io-te exemplu:
ONU moare de grija subnutriților din lumea-ntreagă, iar restul burtoșilor aruncă stive de hrană la gunoi

n-am auzit de fo' „chetă” organizată de ONU cu care să adune miile de tone de legume și fructe înșirate „la propriu” pe drumurile din ukraina de sud (odesa/nikolaev/herson)  și-ncărcate-n vapoare cu destinația „marea foamete”!
dar poate se ghidează după dogma religioasă: trebuie să-i înveți pe uameni să-și procure singuri hrana, nu să-i hrănești cu lingurița Posted Image

Edited by gushpi, 17 August 2021 - 12:04.


#39
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 gushpi, on 17 august 2021 - 12:04, said:

„Cum spuneam, principiul e simplu însă aplicarea lui e obiectiv complicată.”

din tot lanțul enumerat de tine, omenirea s-a-mpotmolit la capitolul evacuare deșeuri
restul e deja pus la punct

E pus la punct în anumite locuri și pentru anumite sume de bani. Când faci raportul investiții/beneficii vezi imediat de ce energia aproape gratis nu e încă fezabilă.

Quote

„Problemele omenirii sunt doar în parte legate de lipsa de energie. Motivele celelalte dar în primul rând dificultățile tehnologice și principiale ne împiedică să avem astăzi energie la prețuri derizorii.”

am subliniat: DOAR principiale!

Degeaba ai subliniat, eu mă refeream la principiile fizicii nu la etc.

Quote

io-te exemplu:
ONU moare de grija subnutriților din lumea-ntreagă, [...]

1. OT
2. ce vină au oamenii de știință pentru chestiunile de politică?

#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
nu știu ce să zic..., franța și germania, ba chiar japo sunt plini de centrale nucleare...

#41
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 gushpi, on 17 august 2021 - 21:13, said:

nu știu ce să zic..., franța și germania, ba chiar japo sunt plini de centrale nucleare...

Din câte știu, nici în *.fr și nici în *.de energia electrică nu e sensibil mai ieftină decât în alte părți. În Japonia n-am fost.

#42
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Thorium este din belsug si nici nu produce deseuri, dar...

Energia traznetelor a lui Tesla este... prea ieftina si la discretie, la fel biogazul, energia termo-solara, samd.

#43
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Infinitty, on 18 august 2021 - 08:46, said:

Thorium este din belsug si nici nu produce deseuri, dar...

Energia traznetelor a lui Tesla este... prea ieftina si la discretie, la fel biogazul, energia termo-solara, samd.

Tot nu am inteles care este "minciuna descoperirii unor planete gemene pamantului" si ce anume au zis oamenii de stiinta atat de teribil.

In rest, nu tot ce zboara se mananca.

#44
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pai tocmai ca nu tot ce zboara se mananca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate