Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare biciclete 1500-2000 RON

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Va rog un sfat legat de 2 biciclete (una pentru sotie si una pentru mine) cu buget undeva pe la 1500-2000 ron (pentru fiecare bicicleta).
Vor fi folosita atat in oras cat si pe drum pietruit (sat + imprejurimi, eventual ocazionale iesiri in padure) deci ma gandesc la MTB.
Marime:
- L: între 1,75 m și 1,84 m (~18") -> pentru barbat (eu)
- S: între 1,50 m și 1,64 m (~16") -> pentru dama (sotie)

Rotile, ma gandesc la 26 sau 27.5".

Momentan m-am oprit la urmatorul model din decathlon ce se incadreaza in buget si are review-uri bune: Cele de la Cross depasesc cu foarte putin pragul de 2000, dar daca merita este in regula.

Ce pareri aveti? Ce ati recomanda? Alte modele de bicicleta ati recomanda?
Multumesc anticipat.

Am uitat sa adaug in lista si:

#2
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
cross 7 nu deoarece are pinioane pe filet

Rockrider ST 540 cea alba daca o mai gasesti pe undeva pare mai potrivita la ce o folositi.
Si cea albasta e ok dar foaia 1 si pinioanele 11-42 e mai mult de munte pt urcat nu pt drum drept
Personal cred ca o sa dati in "gol" prin oras numai cu foaia de 32, acum depinde condidia fizica avuta si cu ce viteza dorti sa mergeti

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Riverside 900
S pt doamna, mai e 1 disponibila deci atentie
Pt tine M daca ai pana la 1.80 inaltime.

Din ce ai pus Cross sunt cu echipare de rahat iar RR 530 e slabut la cat costa, si va fi mai incet pe asfalt - foaie 32 si roti 27.5
Plus nu va trebuie mtb.

Edited by sirgoofy, 10 August 2021 - 13:02.


#4
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 Varonul, on 10 august 2021 - 12:47, said:

cross 7 nu deoarece are pinioane pe filet

Rockrider ST 540 cea alba daca o mai gasesti pe undeva pare mai potrivita la ce o folositi.
Si cea albasta e ok dar foaia 1 si pinioanele 11-42 e mai mult de munte pt urcat nu pt drum drept
Personal cred ca o sa dati in "gol" prin oras numai cu foaia de 32, acum depinde condidia fizica avuta si cu ce viteza dorti sa mergeti

Multumesc pentru recomandare. Din ce inteleg, o optiune buna (dintre toate enumerate) ar fi Rockrider 540.
Cea alba ma gandeam ca varianta pentru sotie, iar cea albastra pentru mine.
Nu cred ca ar fi o problema conditia fizica, dar nici nu as dori sa fie un chin o iesire scurta prin imprejurime (asfalt + drum neasfaltat).

 sirgoofy, on 10 august 2021 - 12:58, said:

Riverside 900
S pt doamna, mai e 1 disponibila deci atentie
Pt tine M daca ai pana la 1.80 inaltime.
Din ce ai pus Cross sunt cu echipare de rahat iar RR 530 e slabut la cat costa, si va fi mai incet pe asfalt - foaie 32 si roti 27.5
Plus nu va trebuie mtb.
Ai dreptate, polivalenta pare mai potrivita pentru tipul de utilizare. Multumesc pentru recomandare.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
La banii ăia iei una trăsnet din piață ( care probabil a căzut din spatele unui camion).

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
^ Posted Image


Quote

Ai dreptate, polivalenta pare mai potrivita pentru tipul de utilizare. Multumesc pentru recomandare.
Da, daca mergeti in general asfalt si drumuri pietruite bicicleta polivalenta e cea mai ok.

In caz ca mergeti poteci si forestiere mai mult decat asfalt atunci are sens mtb, altfel nu.

Edited by sirgoofy, 10 August 2021 - 16:53.


#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Din cele date de tine eu as merge pe crossbike

#8
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 MariusEXxTREME, on 11 august 2021 - 21:13, said:

Din cele date de tine eu as merge pe crossbike

Cross Causa SL1 + Cross GRX 7 ?
S-ar putea cateva argumente pentru care acestea ar fi o optiune mai potrivita?

 sirgoofy, on 10 august 2021 - 16:43, said:

^ Posted Image



Da, daca mergeti in general asfalt si drumuri pietruite bicicleta polivalenta e cea mai ok.

In caz ca mergeti poteci si forestiere mai mult decat asfalt atunci are sens mtb, altfel nu.

Bicicletele vor fi folosite pentru iesiri ocazionale, de relaxare, impreuna cu cel mic (4 ani). Cel mai probabil vor fi folosite mai putin pe drumuri forestiere, dar as dori sa stiu ca pot face fata unor astfel de iesiri ocazionale.
Ultima bicicleta avuta a fost un MTB, dar acum mai bine de 20 de ani :D ... Nici nu stiam de existenta acestor tipuri Polivalente/Trekking, din acest motiv m-am gandit la MTB.

 rickysyv, on 10 august 2021 - 14:37, said:

La banii ăia iei una trăsnet din piață ( care probabil a căzut din spatele unui camion).
Poti recomanda o astfel de bicicleta ? Eventual si cateva link-uri pentru modele respective?

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
S-a dat marimea S la riverside, deci ia ce crezi tu.

Asculta-l pe ala cu cross, sigur stie ce vorbeste Posted Image

Edited by sirgoofy, 12 August 2021 - 10:34.


#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 ionutnegru87, on 12 august 2021 - 09:48, said:

Ultima bicicleta avuta a fost un MTB, dar acum mai bine de 20 de ani Posted Image ... Nici nu stiam de existenta acestor tipuri Polivalente/Trekking, din acest motiv m-am gandit la MTB.
Depinde mult si de preferinte. Personal sunt adeptul MTB-ului, bicicleta de trekking mi se pare un fel de bicicleta de tataie. Prefer un MTB cu anvelope cu balon mare pe care la turele de sosea sa le umflu la 3.5-4 bar, incat sa am un compromis viteza/confort.
Am fost adeptul bicicletei de trekking, am avut rigida de 26" cu anvelope de 1.75, un MTB de 26" care era mai mult trekking, se putea ridica ghidonul avand pipa pe modelul vechi. Nu mai vreau sa merg pe asa ceva din cauza disconfortului creat de anvelopele subtiri si de lipsa furcii.
Cum spuneam, subiectivism. Pe unii ii deranjeaza la MTB pierderea de viteza, mie imi place confortul suplimentar, inclusiv sa stiu ca pot cobora cateva trepte cu ea daca am chef :D .

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
da, dpmdv acel riverside e mai aproape de mtb decat de bicicleta de oras... pt mine e prea mtb sa-l folosesc prin oras.
Dar pt unii nu-i destul de tractor...

Fiecare cum vrea, pana la urma probabil va lua mtb fiindca asta vede pe strada.
Asta vezi, asta visezi, asta pictezi Posted Image
Mai devreme eram la mall, ma uitam in rastel, din ~10 bicle 2 erau cu furci rigide.. a mea si inca una.


Astia cu confortul va recomand sa incercati 1 cursiera, dupa 1 ora pe aia anvelopele de oras va vor parea parfum.

Macar daca ia mtb sa ia RR 540, mult peste gunoaiele alea de cross.

Edited by sirgoofy, 12 August 2021 - 14:01.


#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 sirgoofy, on 12 august 2021 - 13:50, said:

cu confortul va recomand sa incercati 1 cursiera, dupa 1 ora pe aia anvelopele de oras va vor parea parfum.
Am incercat mai demult cand voiam si eu sa intru in randul ciclistilor, cursiera este cea care mi-a deschis ochii si am realizat ca ciclismul este un sport pe care nu il agreez Posted Image . Imi place mult bicicleta, insa doar ca un tool care te ajuta sa mergi mai repede prin locuri frumoase, drumuri de tara, paduri, insa ciclismul ca sport mi se pare cel mai boooring si mai aiurea sport, no fun, just fitness/cardio. Inclin sa cred eu sunt mai degraba regula decat exceptia si multi isi cumpara biciclete doar ca sa poata iesi din aglomeratia orasului si sa respire vreo 2-3 ore aer mai curat macar in vreun parc. Ironic pentru unul intrebat frecvent de ce nu merge la concursuri :D .

Edited by spooky51, 12 August 2021 - 14:21.


#13
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Se spune ca ciclistul de sosea e intr-o continua relatie intima cu durerea.

Va recomand filmul “The racer” …

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 jakota, on 12 august 2021 - 20:49, said:

Se spune ca ciclistul de sosea e intr-o continua relatie intima cu durerea.
Este perfect adevarat, majoritatea prietenilor mei ciclisti au si cursiera, si mai ales dupa o tura de 300 km sunt terminati catva zile.
Am facut si eu 200 km intr-o zi cu MTB-ul si pot sa spun ca suferinta a fost mare...

#15
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016

 ionutnegru87, on 10 august 2021 - 12:09, said:

Salutare ...

Salut, spor la treaba si ahhh, ahh ce frumos este cand ,,te prinde,, febra aceasta a cautarii, cumparaturilor, alegerilor si toate planurile.
Personal mi/am dorti sa cumpar una (bicicleta) cu suspensie față/spate si toate alea.O vedeam in poza, am strans banut langa banut si hop pa Ea.
Asa: mi s/a pus pata pa una, am incercat dar nu era disponibila.Azi, maine cu acelasi raspuns : nu este disponibila in stoc.Am mers personal la magazin iar acolo  era afisat un raspuns  care preciza ca ,, datorita conditiilor,,  se intampina greutati in aprovizionare etc.Azi, maine, o saptamana, doua etc. raspunsul a fost tot acelasi : nu este disponibila.
Verifica daca sunt disponibile ... daca se gasesc in stoc etc.

#16
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postadisluc, on 12 august 2021 - 23:25, said:

Salut, spor la treaba si ahhh, ahh ce frumos este cand ,,te prinde,, febra aceasta a cautarii, cumparaturilor, alegerilor si toate planurile.
Personal mi/am dorti sa cumpar una (bicicleta) cu suspensie faţă/spate si toate alea.O vedeam in poza, am strans banut langa banut si hop pa Ea.
Asa: mi s/a pus pata pa una, am incercat dar nu era disponibila.Azi, maine cu acelasi raspuns : nu este disponibila in stoc.Am mers personal la magazin iar acolo  era afisat un raspuns  care preciza ca ,, datorita conditiilor,,  se intampina greutati in aprovizionare etc.Azi, maine, o saptamana, doua etc. raspunsul a fost tot acelasi : nu este disponibila.
Verifica daca sunt disponibile ... daca se gasesc in stoc etc.
Pot sa astept, achizitia bicicletelor nu este urgenta.

View Postspooky51, on 12 august 2021 - 13:37, said:

Depinde mult si de preferinte. Personal sunt adeptul MTB-ului, bicicleta de trekking mi se pare un fel de bicicleta de tataie. Prefer un MTB cu anvelope cu balon mare pe care la turele de sosea sa le umflu la 3.5-4 bar, incat sa am un compromis viteza/confort.
Am fost adeptul bicicletei de trekking, am avut rigida de 26" cu anvelope de 1.75, un MTB de 26" care era mai mult trekking, se putea ridica ghidonul avand pipa pe modelul vechi. Nu mai vreau sa merg pe asa ceva din cauza disconfortului creat de anvelopele subtiri si de lipsa furcii.
Cum spuneam, subiectivism. Pe unii ii deranjeaza la MTB pierderea de viteza, mie imi place confortul suplimentar, inclusiv sa stiu ca pot cobora cateva trepte cu ea daca am chef Posted Image .
Bicicletele nu vor fi achizitionate pentru viteza si nu vor fi folosite in conditii extreme. Plimbari ocazionale pe asfalt, drum pietruit, drum de padure usor.

View Postsirgoofy, on 12 august 2021 - 10:34, said:

S-a dat marimea S la riverside, deci ia ce crezi tu.

Asculta-l pe ala cu cross, sigur stie ce vorbeste Posted Image
Pot sa le achizitionez treptat si sa astept pentru marimea S, daca nu exista o alternativa mai buna sau la fel pentru aceasta.

----
Multumesc pentru recomandari tuturor. Momentan din discutii am urmatorul clasament (atat dama, cat si barbat) :
  • Riverside 900
  • Rockrider ST 540

Sunt deschis si la alte optiuni daca credeti ca exista in acest buget.

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Sfatul meu, cumpara doua Rockrider ST 540, Riverside 900 arata ca o bicicleta de pensionar. Poate mai vrei sa mergi prin padure, poate e ud pe jos, poate iti place sa cobori o panta mai accidentata, una e cu MTB-ul si alta e cu "polivalenta" - merge si la piata dar si la supermarket :D

Edited by spooky51, 17 August 2021 - 14:35.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
La cum a descris situația mă îndoiesc că merge ofroad când e ud pe jos...

River daca mergi in general asfalt și nu faci urcări f mari.
Rr 540 dacă vrei mtb,adică mergi mult offroad.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate