Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Casa parter aproape de munte

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Lechero92

Lechero92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2016
Salut,

Ne-a venit ideea sa facem o casa acum 1-1.5 ani. Momentan suntem in stadiul de finalizare schita -> urmand (sper eu) ca luna viitoare sa avem tot ce ne trebuie pentru a incepe.
Nici nu stiu cum sa structurez textul pe care urmeaza sa il scriu asa ca imi pare rau daca ratez ceva sau am greseli.

Zona: Arges, pe langa Campulung


Ce vrem:
- vrem o casa in care vor locui 2-3-4 persoane
- beci
- sper ca vom avea vizite frecvente din partea prietenilor
- eu imi doresc o casa cat mai bine izolata si cat mai "inteligenta"...o sa depinda de buget chestiile astea

As dori ceva pareri legate de:
- dupa 2 drafturi primite de la arhitect ce nu ne-au placut am reusit sa facem o schita pe foaie-> aceasta a fost transformata de arhitect in proiectul atasat;
- zona este una montana deci lemnul e usor de obtinut; Ma gandesc la pompa de caldura aer-apa dar si la un cazan pe lemnte pentru incalzire.Incalzirea o sa fie in pardoseala
- ce parere aveti despre pereti/grosimea lor si despre izolatia pe care vreau sa o folosesc(eu voiam sa pun vata de 15 dar sotia crede ca e prea mult); Calculand in ubakus(sper ca e ok ce am facut acolo) valoarea ar fi suficienta pt case nzeb
- m-ar interesa cum se face corect un calcul al necesarului de caldura..am gasit ceva pe net dar pare destul de complicat- probabil asa e:)
- e o diferenta de nivel pe linia "fata casa-spate casa" de 1-1.5m. Ma gandesc ca merge sa fie adusa la acelasi nivel partea din spate(mutat pamantul in plus) ca apoi sa ne apucam de santuri/sapaturi

Probabil ca am mai multe intrebari dar pe care nu mi le-am amintit la momentul scrierii acestui mesaj.

Multumesc oricum,
Catalin

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
daca nu stai tot timpul acolo uita incalzirea in pardoseala si gandeste golirea instalatiilor.si apa din baterie face ca aceasta sa crape

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
ai bani? aia e o casa parter de 180mp sau cat vine? ceva gen 160-180k euro cand o sa fie totul gata.

cunosc zona, parca ar fi fost mai fain la rucar.

in rest, vezi ca in ubakus ai uitat sa pui bca/caramida. 15 vata e minim pentru zona aia, ca presupun ca tu vrei spre voineasa sau poate matau?
si mare grija cat bagi si la cota 0 si pod. mai ales ca e doar parter si o sa ai ditamai placa de beton deasupra.

#4
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
5 dormitoare și ziua vor sta toți pe o canapea pe 3 persoane?

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postbobitad, on 08 august 2021 - 17:53, said:

ai bani? aia e o casa parter de 180mp sau cat vine? ceva gen 160-180k euro cand o sa fie totul gata.
Pai ce-ai facut bobita.
Scorul ala era in 2014, 2015. De exemplu, o foaie de OSB era 30 de lei, acu e 90 de lei. manopera a crescut de 4 ori.... Hai, mai cauta-te in buzunar.
Incalzire in pardoseala, vata de 15? Ha. Numai colturile din schite il costa 10k.

@lechero: de curiozitate, poti sa-mi spui si mie motivul pentru care cele 3 colturi sunt concave?

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ca posesor de casa de vacanta la munte, iti pot spune din experienta:

1. Cand te viziteaza prietenii esti hangiu, bucatar, ospatar si apoi menajera. Cu cat mai mare casa, cu atat mai mari frustrarile.
2. Casa de vacanta trebuie tinuta la minim, pt ca cheltuielile cu ea vor fi oricum mari, chiar daca ai izolatie de 0 sau 15cm.
3. Incalzirea in pardoseala e sublima, dar dureaza 2 zile sa se incalzeasca casa, iar asta face cu vizitele de 2 zile in weekend sa coste enorm cand tragi linia.
Recomand un temosemineu si calorifere clasice. Sper ca iti place sa spargi lemne!
Lemnul furat e inca ieftin, problema este cine si cat te costa sa le taie si sa le sparga.

Pompa de caldura la munte? Aer-apa? Ai innebunit? Astea sunt rasini mentale emanate de proiectanti.
Ai vazut cum scade randamentul catre temperaturile de iarna?
Sunt foarte bune in zonele mediteraneene. Ce bransament de curent ai?

O sa innebunesti cand o sa vezi factura la curent + o sa faci frigul.

Gaze naturale ai? Cum incalzesti ACM?

4. NU te complica cu beci! Costa mult, iar la hidroizolatie tot vor aparea probleme.
Eu am bagat B400 cu impermeabilizant, de era betonul ca sticla, dar tot trebuie sa mearga non-stop dezumidificatorul, altfel infloreste mucegaiul ca o pictura in tonuri de negru, gri si verde.

5. Recomand sa pui placa peste + acoperis cu tabla, izolata cu spuma.

Costurile vor fi mari, dar banuiesc ca te-ai impacat cu asta.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAhasverus, on 08 august 2021 - 21:38, said:

1. Cand te viziteaza prietenii esti hangiu, bucatar, ospatar si apoi menajera.
Si cand se imbata esti si mama, si tata, si psiholog, si doctor, si asistenta, si iubita, si iubit... Posted Image

View PostAhasverus, on 08 august 2021 - 21:38, said:

4. NU te complica cu beci! Costa mult, iar la hidroizolatie tot vor aparea probleme.
Subscriu.
Beci sub casa si IPAT - solutia perfecta de motiv de suicid. caldura se va scurge prin pereti... IPAT nu-si va atinge tinta de cost si beciul va fi cald....
Lasa beciul undeva in afara casei, daca tii neaparat.

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Pisici, nu ma pot abtine....Posted Image


View PostLechero92, on 08 august 2021 - 16:45, said:

..o sa depinda de buget chestiile astea
Deci, inteleg ca n-ai avut o disutie cu domnul respectiv. Vreau sa iti atrag atentia ca domnul buget poate fi foarte meschin, acum la inceput zice una si dup-aia face alta. Si ti-o trage, mama-mama, cand ti-e lumea mai draga.... Posted Image


Parerea mea sincera la momentul asta, dupa cum ai inceput spiciul, e ca:

@lechero:

View PostLechero92, on 08 august 2021 - 16:45, said:

Ne-a venit ideea sa ...
....
Nici nu stiu cum sa ....

@buget:
Attached File  obama-laughing.jpg   356.83K   8 downloads

Edited by viotl, 09 August 2021 - 03:13.


#9
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Initiatorul zice "casa in care vor locui", deci se intelege ca nu va fi de vacanta!  Zona Campulung Muscel este frumoasa, dpdv geografic dar si arhitectural. Fa o plimbare prin cartierele vechi din oras sau prin satele vecine, fura cateva idei de case care i-ti plac si incearca sa adaptezi nevoilor tale ceea ce ti-a placut! Uratenii de case care nu au legatura cu locul, vezi la tot pasul, iesind in evidenta in sens negativ! Visul meu este o casa cu cerdac cat mai generos, cam asa ar arata in viziunea mea o casa frumoasa.

Gresesc daca spun ca acel teren e in panta, cota mai joasa spree strada!? Daca este asa, spatii de depozitare (beci) apar de la sine.

Despre solutiile de incalzire arunca un ochi in sectiunea "sobe de caramida, de zidarie". Vei descoperi chestii la care nu te-ai fi asteptat, sunt sigur.

Numai colturile din schite il costa 10k.

@lechero: de curiozitate, poti sa-mi spui si mie motivul pentru care cele 3 colturi sunt concave?


DE curiozitate, care e treaba cu colturile concave = 10K??

Edited by talica, 09 August 2021 - 05:23.


#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

View Postviotl, on 09 august 2021 - 02:38, said:

Si cand se imbata esti si mama, si tata, si psiholog, si doctor, si asistenta, si iubita, si iubit... Posted Image
...ginecolog.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Posttalica, on 09 august 2021 - 05:22, said:

Numai colturile din schite il costa 10k.
@lechero: de curiozitate, poti sa-mi spui si mie motivul pentru care cele 3 colturi sunt concave?

DE curiozitate, care e treaba cu colturile concave = 10K??
Am exagerat. Posted Image
Nu cred ca trece de 9k. Posted Image

Sunt oricum pereti, pierde din spatiu.
Orice constructor care a mai facut macar un astfel de colt creste pretul imediat, pentru ca
Necesita un cofrag mai com[plicat si
Necesita fixare/proptire mai complicata si
Greu de pus agrafe in astfel de colturi si
Schelarie mai complicata si
Acoperis mai complicat
etc

@initiator - orice abatere creste costurile. Pentru ca nu am decat o foarte minora idee despre abordarea costurilor in acest proiect am exagerat ca sa te fac sa te documentezi bine si sa alegi in cunostinta de cauza. Verifica-mi profilul si ai sa intelegi de unde stiu.

View Posttalica, on 09 august 2021 - 05:22, said:

Gresesc daca spun ca acel teren e in panta, cota mai joasa spree strada!? Daca este asa, spatii de depozitare (beci) apar de la sine.
Repet, pentru cine vrea sa auda: IPAT si subsol/demisol nu se inteleg bine. Poti pune 20 de cm de polistiren sub serpentina. Daca nu coafezi peretii demisolului la interior cu acelasi polistiren se scurge caldura pe acolo ca pe fereastra.

Uite aici o poza cu flir. se vad pierderile prin pereti, si de interes e soclul/fundatia.
La exterior pui xps pana la talpa, ok. Cat? cat e nevoie ca sa obtii rezistenta minima acceptabila?
Adancimea de inghet e 1 metru, da? deci, la 2 metri ai... 5 grade?
Avea un coleg pe aici o poza flir de la casa lui, din pacate nu o gasesc. daca initiatorul e interesat poate fac un efort si o caut.

Attached File  flir 1.jpg   14.99K   100 downloads

====================================

View Postvali, on 09 august 2021 - 05:39, said:

...ginecolog.
Posted Image
Attached File  face-with-hand-over-mouth_1f92d.png   11.41K   75 downloads
Attached File  shushing-face_1f92b.png   10.02K   2 downloads
sh-sh....

Edited by viotl, 09 August 2021 - 06:46.


#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Am gasit. Enjoy.
https://forum.softpe...8#entry14223682

Attached File  flir 2.jpg   8.1K   81 downloads

Edited by viotl, 09 August 2021 - 07:06.


#13
Lechero92

Lechero92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2016
Salut,

Multumesc de raspunsuri, idei etc.

@bobitad
Bughea-Albesti-Candesti e zona
Eu ma gandeam sa nu torn placa sus si doar sa izolez calumea.

@Ahasverus

Dupa ce voi construi casa ma voi muta in ea. Lucratul de acasa va deveni o obisnuita in viitor sper(acolo unde se poate bineinteles)
Urmeaza sa trag curent si apa dupa ce obtin autorizatia de constructie
In zona nu exista gaze, deci lumea isi incalzeste casele cu ajutorul sobelor pe lemne sau centrale pe lemne/peleti
O sa izolez acoperisul dar nu cred ca o sa pun placa deasupra...fiind o casa doar parter mare ar manca destule resurse. Chiar arhitectul ne-a sugerat o casa doar pe parter pt ca ar arata nasol in zona o casa cu etaj..si terenul e in panta si casa va parea si mai mare.
Ne-am gandit destul de mult la "a avea sau a nu avea beci" dar pana la urma a ramas.


@talica
Da, terenul este in panta exact cum ai spus.
O sa arunc un ochi peste sobe desi nu cred ca vrem asta:)...

@viotl
M-am gandit, ma gandesc si ma voi gandi la costuri mereu. O sa incerc sa fac anumite lucruri in regie proprie avand ceva cunostinte care se ocupa cu asta.
Pot zice ca nu ne grabim sa o facem repde (chiar nu m-am documentat legat de treaba asta - odata avuta o autorizatie de constructie e prevazut vreun termen in care sa fii gata cu ea?)
Beciul va fi sub camera tehnica ce nu va fi incalzita, deci ma gandesc ca nu vor fi pierderi extreme.
Referitor la acele colturi...schita e facuta de noi si cam asa a iesit...arhitectul nu a venit cu ceva mai bun si nu stiu daca va veni..
Sper ca materialele pt casa la rosu < 40k euro.

#14
Perlembacher

Perlembacher

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2021
In final cate persoane vor sta permanent acolo ? In functie de asta configurezi casa,
Pt musafiri , parerea mea e sa faceti o cabanuta de oaspeti - mie nu mi-ar place sa stea cu mine in casa si sa-mi modific rutina sau " placerile " cu niste straini ( vorba vine ). Cand vreti sa stai impreuna cu musafirii , poti avea atasat la casa un salon mare , generos cu loc de relaxare , luat masa , etc care sa nu se suprapuna cu zona intima .

#15
Lechero92

Lechero92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2016
@Perlembacher
Am uitat sa mentionez: unul din dormitoare va fi birou de fapt.

Iti inteleg punctul de vedere dar legat de volumul casei..nu cred ca vom renunta la vreo camera.  O alta casuta pt oasepeti ar insemna cheltuieli mai mari decat acum.
Momentan suntem 2 + viitori copii; Deci 3 dormitoare pentru asta nu mi se pare mult...aia e. Unii oameni dau multi bani pe alcool, altii pe haine, altii pe mancare sau calatorii... noi vrem o casa spatioasa si ceva gradina in care sa mai pierd timpul seara.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012
1.te vezi sclav la tăiat lemne  și aruncat cenușa zi de zi? :o
1.1.măcar gândește-te la o soluție pe peleți
2.dacă tot ai bani, gândește acoperișul de la-nceput acoperit cu panouri fotovoltaice - adicătelea proiectează pantele acoperișului astfel încât să ai o suprafață mare spre sud...sud-vest

#17
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Attached File  soba.jpg   45.39K   90 downloads

Ai zice ca acest perete este de fapt o soba? Cu lemne uscate si ardere corecta (oxigen suficient), poti obtine un confort foarte bun. Ideea este ca aceasta soba are un secret: casa trebuie facuta in jurul sobei, nu invers! Deci documenteaza-te acum!

#18
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Asa, hai sa o luam pe rand, avand in vedere ca vrei sa locuiesti acolo:

1. Ai o mare problema cu incalzirea, pt ca suprafata e maricica si iti trebuie o padure de ars.
Volumul de lemne necesar este mare, iar lemnele taiate si crapate costa mult, iar pretul merge doar in sus.
2. Pompele de caldura Aer-apa sunt f bune pt piscina, vara, cand ai randament de 8x.
Iarna cere randamentul in fct de temperatura externa, sa nu ajungi sa te incalzesti de fapt cu curent electric (o sa lesini).
3. Pune si un trmosemineu, pt ca incalzeste casa rapid la nevoie.
4. Ia in considerare sa faci un acoperis pe care sa poti pune cat mai multe panouri PV pe viitor, trage deja cabluri la tabloul general.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate