Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Buletin expirat.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,263
  • Înscris: 01.12.2001

 eiffel, on 07 august 2021 - 20:43, said:


E doar ptr starea de urgenta valabil ce zici tu.
Ptr cea de alerta nu mai este valabil. Am fost in cazul asta anul trecut.

Singura chestie ramasa - cel putin cand l-am scos eu - e nevoie de programare online.
E valabil inca 90 zile după terminarea stării de alertă. Și starea de alertă e încă în vigoare. Până pe 10 aug. Daca se prelungește...  Rămân valabile CI până în  2022

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 pasilla, on 07 august 2021 - 21:04, said:

Barna are alte idei. Pacat ca mentalitatea militienilor nu poate accepta asa ceva.
Da insa deocamdata nu se aplica.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si nici nu sunt sanse cu actuala majoritate USL-ista.
E nevoie de o schimbare de paradigma a legislatiei, lucru imposibil acum.

Edited by pasilla, 07 August 2021 - 23:17.


#22
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Legea in vigoare care prevede ca pentru eliberarea unui act de identitate este un rahat mostenit din "era comunista".
In primul rand pe atunci prin si alte reglementari legale, obligatia de a avea un loc de munca, la eliberarea unui act de identitate se declara si locul de munca avea ca scop final un control cat mai absolut al individului.
Unele practici "militienesti " regasim si azi , pe formular politie-miitie-evidenta populatiei primarie regasim este "spatiiu" alocat pentru rubrica "ocupatie - angajator",
Dar "legea" de atunci cand teoretic statul iti asigura un loc de munca si tot teoretic un spatiu de locuit - dormitor are efecte sau mai degraba genereza situatii penibile azi.
Exemplul cu tanarul de mai sus.
Cel mai absurd exemplu, cel al copiilor din casele de copii sau  sunt in grija asistentilor maternali.
In urma cu ceva ani cand "casele" de copii - orfelinate erau pline pentru eliberarea actului  de identitate la implinirea varstei de 14 ani se implicau culmea diverse organizatii private, in general fundatii,asociatii.
De unde act de spatiu?
Multi copii nu aveau certificate de nastere, acel copil a fost in grija statului multi ani, un copil abandonat si parintii nu erau identificati sta in casa de copii 10 ani, pentru a se obtine un cerficat de nastere este necesara o hotarare judecatoreasca care sa-i atribuie  o identitate.Se implica angajatii casei de copii, protectia sociala de la primarie,alt angajat de la stat?
Nici macar unul.
Azi un copil care paraseste casa de copii sau e "desfiat" de un asistent maternal are aceleasi probleme la eliberarea unui act de identitate sau preschimbarea celui emis anterior.
Numarul de cazuri al copiilor institutionalizati a scazut din simplu motiv ca a scazut masiv natalitatea, numarul copiilor nedoriti este relativ mic, din aceasta cauza nu prea se mai aude de problema eliberarii unui C.I pentru un copil institutionalizat.
Nu a rezolvat nimic statul roman prin emiterea unor noi reglementari , problema rezolvata de la sine.
Insa mai sunt si alte cazuri unde eliberarea actului de identitare reprezinta o  problema.Mai mare sau mai mica, depinde pentru ce este necesar actul de identitate,
"Tanarul" al carui caz il discutam are o singura solutie pentru "carte de identitate" valabila 10 ani, sa gaseasca pe cineva care "sa-l ia in spatiu".
Foarte multi se feresc de asa ceva, prea multe riscuri.
"Tanarul" vrea sa plece la munca in Germania.
Primul pas, va solicita act de identate valabila 1 an.
Dupa emitere C.I. va solicita pasaport.
Pasaportul electronic simplu va fi valabil 10 ani.

#23
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Bun. Și ce se întâmpla cu cei care nu au casa? Adică nu mai au buletin?
Sau cei care stau în chirie?

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cum? In Romania inca va trebuie adresa/ proprietare ca sa aveti CI?

CI nu e un drept default?

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Sigur, matale esti cetatean al lumii si nici nu stii daca trebuie sau nu!

Si apropo, in majoritatea tarilor cu apa calda, pe actul de identitate se trece domiciliul, asa ca nu te mai sparge in figuri ca nu impresionezi pe nimeni!

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu se trece, doar prin cateva bananiere Posted Image Eu pana acum doar de RO si FR din EU am auzit de porcaria asta, inclusiv pe ID-urile noi. Bine, la francezi nu cred ca ai nevoie de proprietate ca sa iti exerciti un drept de a avea un document de identitate.

In general actul de identitate nu are treaba cu actul de resedinta. La polonezi resedinta ti-o faci online in baza contractului de chirie/ cumparare/ etc si e legat de ID prin PESEL (un fel de CNP). La fel si la belgieni, olandezi si altii.


-----

Dar chiar, daca nu ai proprietate/ neamuri ce faci? Nu ai dreptul la act de identitate? wtf..

Sau sta toata lumea clandestina in acte pe la cine apuca si in practica adresele din CI nu reflecta realitatea de loc?


De exemplu, esti cetatean roman nascut in afara (copiii nascuti din parinti romani sunt by default cetateni in majoritatea cazurilor). Decizi la 19 ani sa vii in RO. Nu mai ai neamuri (Sau contact cu ele). Nu ai proprietati. Ai venit la studii.
Cum iti exerciti dreptul de a avea un act de identitate?


La fel se aplica pentru oricine care se intoarce in Ro. Ce faci?

Sau chiar si studentii care merg la studii in alte orase si apoi decid sa ramana acolo permanent, ce fac? raman cu adresa veche (e ilegal btw)? Stau clandestini? Fac rost de o adresa falsa le la cineva care ii "ia in spatiu"?


Ceva de genul https://www.publi24....9605798158.html

Edited by Lex404, 08 August 2021 - 12:45.


#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt garsoniere in care isi au domiciliul 100 de moldoveni. In mod normal, daca nu esti boschetar, stai undeva, la parinti, in casa ta, in chirie, deci,daca stai legal, nu e o problema cu adresa ta, nu e musai sa fi proprietar.
Cum cinevase plangea mai sus, ca sunt mstehne comuniste, eu, pevremea comunismului, mi-am facut primul buletin la 14 ani, singur, nu era nevoie sa vina parintii cu mine, nici cand am facut buletinele noi, abia prin 2012 mi s-a cerut sa ma duc cu mama, ca era casa pe numele ei.
Sa-l primeascaproprietarul serviceului, daca tot doarme in vestiar, isi face buletin cu adresa vestiarului.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă stai in chirie cum îți faci CI singur?

#29
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 rumegus, on 08 august 2021 - 14:04, said:

Sunt garsoniere in care isi au domiciliul 100 de moldoveni. In mod normal, daca nu esti boschetar, stai undeva, la parinti, in casa ta, in chirie, deci,daca stai legal, nu e o problema cu adresa ta, nu e musai sa fi proprietar.
Cum cinevase plangea mai sus, ca sunt mstehne comuniste, eu, pevremea comunismului, mi-am facut primul buletin la 14 ani, singur, nu era nevoie sa vina parintii cu mine, nici cand am facut buletinele noi, abia prin 2012 mi s-a cerut sa ma duc cu mama, ca era casa pe numele ei.
Sa-l primeascaproprietarul serviceului, daca tot doarme in vestiar, isi face buletin cu adresa vestiarului.

La 14 ani erai minor, nu ai fost la "militie" singur,.ca iti place sa crezi asta e altceva.
La 24 de ani posibil sa fi fost singur la militie sau politie dupa 1989, era necesar sa ai "act de spatiu" in original, "organul" de la evidenta populatiei il cittea-verifca si emitea alt de indentiate sau (assta daca ai prins) se atasa la buletin alta fotografie, cat mai recenta.
Legea s-a schimbat si azi e musai sa fie si un parinte sau alt propietar al spatiului prezent la "semnatura".
Alta legatura cu vremurile trecute,
Inainte de 1989 un cetatean sau familie cu copii minori avea dreptul sa detina o suingura locuita propietate personala, daca dobandea alta indiferent de natura era obligat sa instaineze una din ele in termen de 1 an de la dobamdirea celei de a doua propietate.
Situatia de azi,
Un coleg locuia cu parintii, acte in regula, parinte prezent la semnatura ca altfel nu se poate.
Colegul isi cumpara o locuinta, acelasi cartier cu al parintilor.
Se muta la "casa lui" si dupa un timp vine un "politian" si ce sa vezi amenda ca nu si-a facut "mutatia" pe noua adresa?!!!!
Daca ai mai multe locuinte ce te faci, pe care o declari ca domiciliu?
Daca nu ai domiciliu la adresa cutare NU ai drept de folosinta-locuit in propria propietate?
In "tarile" cu apa calda e normal sa declari un domiciliu, ai drept sa contractezi niste servicii la o firma privata si cea din urma sa stie unde sa trimita factura pentru serviciii.
Azi poate nu mai e necesar, este suficient un cont de email.
Bineinteles ca ajuta si legislatia, daca declari ceva gresit esti direct raspunzator.
Tot in tarile cu apa calda se ragasim acel fenomen al "migratiei interne", un cetatean nu este legat de un anume domiciliu, propietate sau chirie, migreza intern dupa oferta pe piata muncii.
Inchiriaza o locuinta si nu-l cauta ":militia" pe acasa sa-l verifice daca are viza de "flotant".
Repet, inainte de 1989 si dupa 1989 militia si politia sunt interesate de "locul de munca".Daca azi nu ai loc de munca esti pasibil de sanctiuni ca inainte de 1989?
Si inca ceva, metoda de inseleciune "accidentul".
De unde stie un puscarias la propriu, individ privat de libertate, numar de telefon si date personale despre posibila victima?
Date de la evidenta populatiei vandute "puscariasilor" tot de indivizi din sistem cu acces la acele date.
La ultima schimbare de "buletin" am avut un mare meci cu cucoana de la ghiseu ca de ce nu declar numarul de telefon mobil.
I-am raspuns clar ca nu vreau, nu ma obliga legea.Si nici va fi posibil sa ma oblige.

Edited by danutzu22, 08 August 2021 - 14:47.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lex404, on 08 august 2021 - 14:14, said:

Dacă stai in chirie cum îți faci CI singur?
Unele SCLEP-uri accepta contractul de inchiriere inregistrat la fisc.
La altele e nevoie de prezenta proprietarului.

Edited by pasilla, 08 August 2021 - 14:47.


#31
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 danutzu22, on 08 august 2021 - 06:02, said:

"Tanarul" al carui caz il discutam are o singura solutie pentru "carte de identitate" valabila 10 ani, sa gaseasca pe cineva care "sa-l ia in spatiu".
Foarte multi se feresc de asa ceva, prea multe riscuri.
Ce riscuri presupune pentru proprietar luarea în spațiu?

 danutzu22, on 08 august 2021 - 14:41, said:

Situatia de azi,
Un coleg locuia cu parintii, acte in regula, parinte prezent la semnatura ca altfel nu se poate.
Colegul isi cumpara o locuinta, acelasi cartier cu al parintilor.
Se muta la "casa lui" si dupa un timp vine un "politian" si ce sa vezi amenda ca nu si-a facut "mutatia" pe noua adresa?!!!!
Eu am stat în situația asta 8 ani. Ai mei stau cu mine tot de atunci adică de 12 ani dar nu și-au schimbat CI, mama a și decedat între timp.

Quote

Daca ai mai multe locuinte ce te faci, pe care o declari ca domiciliu?
Daca nu ai domiciliu la adresa cutare NU ai drept de folosinta-locuit in propria propietate?
Corect.

#32
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 jadcomp, on 08 august 2021 - 17:11, said:

Ce riscuri presupune pentru proprietar luarea în spațiu?

Cel mai mare risc este sa te trezesti cu cel luat in spatiu ca vrea sa locuiasca efectiv la "domiciliu declarat".

#33
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 danutzu22, on 08 august 2021 - 17:33, said:

Cel mai mare risc este sa te trezesti cu cel luat in spatiu ca vrea sa locuiasca efectiv la "domiciliu declarat".
Cum poate face asta?

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 danutzu22, on 08 august 2021 - 17:33, said:

Cel mai mare risc este sa te trezesti cu cel luat in spatiu ca vrea sa locuiasca efectiv la "domiciliu declarat".
Asta e un mit.
Cel mai mare risc e sa te trezesti ca mascatii au gresit adresa.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
https://cugetliber.r...n-strada-236450
"Ai luat pe cineva în spațiu și nu mai vrea să plece. Poți să-l arunci în stradă?"

Posted Image

"După ce persoana luată în spațiu primește actul de identitate pe care figurează, ca domiciliu stabil, adresa proprietarului, aceasta are dreptul să locuiască la adresa respectivă cât timp este valabil buletinul, chiar dacă înțelegerea cu proprietarul a fost alta."

"Art. 13. - Definirea domiciliului
Domiciliul unei persoane fizice este acolo unde ea își are locuința statornică sau principală."

Edited by andreic, 08 August 2021 - 17:58.


#36
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 jadcomp, on 08 august 2021 - 17:35, said:

Cum poate face asta?
Din moment ce l-ai luat in spatiu, ai acceptat sa aiba drept de uz al locuintei, "acte valabile", reclama la politie ca nu mai are acces la locuinta.
Evacuarea din locuinta necesita hotarare judecatoreasca.
Situatiile de acest gen sunt rare dar in niciun caz de natura "mitologica".
Pe forum s-a mai discutat,
https://forum.softpe...tare-in-spatiu/
iar daca cautam pe net gasim alte cazuri.
Nici riscurile minore nu sunt de neglijat.
Un domiciliu mai presupune ceva, eventuale impozite locale sau alte obligatii de plata.
Cel luat in spatiu poate sa inmatriculeze unul sau mai multe autoturisme, sa vina amenzi de orice natura.
Daca cel care a fost luat in spatiu nu isi plateste impozitele si amenzile pana la executarea silita de catre fiscul local propietarul nu va putea de exemplu sa vanda propietatea fara a stinge toate debitele stranse pe rolul fiscal al locuintei.

Edited by danutzu22, 08 August 2021 - 18:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate