Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Despre avantajul IBIS din corpurile apratelor foto

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013
Buna ziua ! Nu reușesc sa gasesc o explicatie clara referitoare la aceasta tehnologie,a IBIS-ului . Nu sunt lamurit daca merita sa cumpar un aparat foto mai performant (decat cel pe care il detin in prezent) cu IBIS incorporat. Nu discut acum despre obiectivele cu stabilizare optica . Cred ca m-ați lamuri despre eficacitatea acestei tehnologii daca mi-ați spune cu cât pot mări timpul de expunere al aparatului daca acum pot să fotografiez fara sa misc imaginea cu 1/40 sec. fara probleme. In prezent dețin un Fuji X-A5 pentru incepatori și acesta dispune de stabilizare optica doar in obiectiv. Va multumesc  pentru ajutor!           tiberiu

#2
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Te intereseaza doar partea foto, sau si video? Pentru foto, personal nu simt lipsa IBIS-ului, eu tragand mai mereu de pe trepied.

#3
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View PostFlorin_d_1300, on 07 august 2021 - 10:41, said:

Te intereseaza doar partea foto, sau si video? Pentru foto, personal nu simt lipsa IBIS-ului, eu tragand mai mereu de pe trepied.
Doar pentru fotografiere.Eu trag foarte mult din mâna...

Edited by tiberiu88mai, 07 August 2021 - 10:55.


#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Timpul de expunere maxim depinde, evident de focala.
Una e sa pozezi din mana cu 35mm si alta e sa o faci cu 200mm.
Plus ca mai depinde si la ce faci poza. Ca degeaba ai stabilizare daca faci poza unui copchil care nu sta 1 secunda sau unui animal. Vei avea fundalul nemiscat dar subiectul miscat daca expunerea e prea lunga.

Avantajul stabilizarii in body e ca nu mai e nevoie sa iei obiective cu stabilizare iar diferenta se simte la focale mari.

Legat de intrebarea ta, nu se va schimba mare lucru daca in loc sa ai stabilizare in obiectiv, o ai in body.

#5
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Postunderb, on 07 august 2021 - 11:20, said:

Timpul de expunere maxim depinde, evident de focala.
Una e sa pozezi din mana cu 35mm si alta e sa o faci cu 200mm.
Plus ca mai depinde si la ce faci poza. Ca degeaba ai stabilizare daca faci poza unui copchil care nu sta 1 secunda sau unui animal. Vei avea fundalul nemiscat dar subiectul miscat daca expunerea e prea lunga.

Avantajul stabilizarii in body e ca nu mai e nevoie sa iei obiective cu stabilizare iar diferenta se simte la focale mari.

Legat de intrebarea ta, nu se va schimba mare lucru daca in loc sa ai stabilizare in obiectiv, o ai in body.
Multumesc ! Am inteles .Se pare că nu e mare scofala .Aparatul pe care intentionez să-l cumpar are obiectiv 16-55. Este Fujifilm X-S10.

Edited by tiberiu88mai, 07 August 2021 - 14:16.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttiberiu88mai, on 07 august 2021 - 10:55, said:

Doar pentru fotografiere.Eu trag foarte mult din mâna...

La focale scurte nu prea are rost stabilizarea. Dacă ajungi să folosești un timp de expunere la care se simte miscarea la o focală de 30-50 mm foarte probabil că și subiectul se miscă, deci nu faci mare brânză cu stabilizarea.

Obiectivele cu focală mare au în general stabilizare. Stabilizarea în obiectiv la focale mari e mult mai eficientă decât cea din aparat.

Deci eu nu văd IBIS ca un avantaj major pentru foto.

#7
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View PostDaculScoril0, on 07 august 2021 - 21:36, said:

La focale scurte nu prea are rost stabilizarea. Dacă ajungi să folosești un timp de expunere la care se simte miscarea la o focală de 30-50 mm foarte probabil că și subiectul se miscă, deci nu faci mare brânză cu stabilizarea.

Obiectivele cu focală mare au în general stabilizare. Stabilizarea în obiectiv la focale mari e mult mai eficientă decât cea din aparat.

Deci eu nu văd IBIS ca un avantaj major pentru foto.
Mulțumesc ! Mi-ai intărit și tu convingerea ca pentru stilul meu de folositre a aparatului  și obiectivul pe care il folosesc și acum si la cel de la aparatul pe care vreau să il cumpar, nu este foarte necesara stabilizarea senzorului. Ieri ,spre seara am gasit si o prezentare pe Youtube in engleză (bineințeles) care a explicat aceleași lucruri spuse și de tine și de ''underb''. Cu partea video sunt total paralel .Va salut !

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posttiberiu88mai, on 07 august 2021 - 14:15, said:


Multumesc ! Am inteles .Se pare că nu e mare scofala .Aparatul pe care intentionez să-l cumpar are obiectiv 16-55. Este Fujifilm X-S10.
Daca nu ai deja obiective fara stabilizare sau nu intentionezi sa cumperi astfel de obiective nu prea are rost upgradeul.

Cand ai subiect in miscare (ai?) si vrei poze ok ai doar doua optiuni - obiectiv mai luminos luminos (cu care vei avea subiectul clar dar fundalul in ceata, chestie care uneori e de dorit alteori nu) dar poti avea uneori probleme cu focalizarea cu astfel de obiective pt ca cer o focalizare mai precisa
sau
un senzor mai mare care iti ofera mai multa libertate dtpdv.

Cu senzor mai mare poti obtine poze bune cu timp mai mic de expunere a.i. sa poti surprinde clar un subiect in miscare si sa o faci atat cu apertura mai mica (F/numar mare) pt a avea fundalul clar si focalizare rapida sau poate vrei luminile daca sunt in forma de stea cat si cu apertura mare (F/numar mic) daca vrei fundal in "ceata"(bokeh) si luminile ca niste globuri.
Apertura, bineinteles, o reglezi tu in fc de ce vrei sa iasa.

Pozele statice le poti face cu orice aparat din era asta daca poti regla timpul de expunere. Trebuie doar putina imaginatie daca n-ai trepied.

Ca sa n-o mai lungesc probabil solutia la problema ta (da mai multe detalii) sta in alegerea unui obiectiv, nu a unui nou aparat.

Edited by underb, 09 August 2021 - 22:17.


#9
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postunderb, on 09 august 2021 - 22:18, said:


Cand ai subiect in miscare (ai?) si vrei poze ok ai doar doua optiuni - obiectiv mai luminos luminos (cu care vei avea subiectul clar dar fundalul in ceata, chestie care uneori e de dorit alteori nu) dar poti avea uneori probleme cu focalizarea cu astfel de obiective pt ca cer o focalizare mai precisa
sau
un senzor mai mare care iti ofera mai multa libertate dtpdv.

Cu senzor mai mare poti obtine poze bune cu timp mai mic de expunere a.i. sa poti surprinde clar un subiect in miscare si sa o faci atat cu apertura mai mica (F/numar mare) pt a avea fundalul clar si focalizare rapida sau poate vrei luminile daca sunt in forma de stea cat si cu apertura mare (F/numar mic) daca vrei fundal in "ceata"(bokeh) si luminile ca niste globuri.
Apertura, bineinteles, o reglezi tu in fc de ce vrei sa iasa.

Controversată afirmația cu privire la senzorul mai mare. Dacă ai mișcare în cadru tu trebuie să ai un timp de expunere corespunzător (să zicem 1/640 s) indiferent de mărimea senzorului. Un senzor mai mare va avea mai multă lumină la o anumită apertură dar și o profunzime mai mică. Noroc că se poate descurca cu o expunere mai mică în condiții decente. Cum timpul de expunere e blocat de subiect poți reduce apertura.
Alternativa la obiectiv luminos nu e senzorul mai mare ci lumină suplimentară (de exemplu de la bliț).

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai de ce n-ar fi?
Pt a iesi ceva folosind un timp scurt de expunere ai la dispozitie ori alegerea unui obiectiv luminos dar poti avea probleme cu focalizarea si vei avea fundalul in ceata indiferenta daca vrei sau nu vrei asta
sau
poti merge pe un senzor mai mare si te folosesti de ISO daca vrei o apertura mica(F/nr mare) din diverse motive (focalizare mai rapida, fundal clar, diverse efecte gen stelute etc).

Asta, evident, cand lumina nu e suficienta pt orice aparat si orice obiectiv. Cand ai suficienta lumina, faci ce vrei tu.

Multi vor obiective cat mai luminoase dar, cel putin pt mine, nefacand poze artistice ci doar surprinzand din cand in cand instantane, uneori jucandu-ma putin cu perspectiva, fundalul in ceata nu e ceva de dorit chiar intotdeauna.

Blitzul poate avea si el rolul lui chiar si ziua (slow sync care uneori iese acceptabil alteori iese "artistic") sau contre jour (mare fan :) ) dar nu rezolva chiar orice problema.

Edited by underb, 10 August 2021 - 12:38.


#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Realitatea s-ar putea sa nu fie chiar asa de puternic nuantata. De ex. daca vrei timp de expunere scurt ca sa ingheti miscarea ai mai multe variante posibile, chiar utilizate simultan:
- scazi focala
- cresti iso
- deschizi apertura
De multe ori se trag concluzii destul de dure: vrei imagine buna folosesti iso mic (si implicit timpi lungi). vrei timpi scurti iei obiectiv luminos. Desigur la modul general e greu de dat solutii, dar concret partea cu ISO ridicat cam functioneaza, mai ales ca aparatele moderne stau bine la iso mare (spre 3000-6000-12000), combinat eventual si cu noise reduction. Astfel incat simpla crestere a ISO sa fie arhisuficienta in 95% din cazuri. Daca esti in cele 5% inseamna ca esti superfocusat pe o problema si cam stii ce solutii ai: lumini ajutatoare, trepied, obiectiv luminos, etc.

Stabilizarea ajuta dar nu e neaparat esentiala in ziua de azi. Aici sunt cam 2-3 cazuri cand intr-adevar ar fi utila:
- timpi lungi (2-10sec), am vazut la Oly ca poate chestii misto din mana cu timpi lungi spre 10sec, ceea ce poate fi foarte util la peisaj/calatorii cand nu vrei/poti lua trepied
- panning (stabilizare pe o axa)
- IBIS poate oferi functii dedicate speciale (prin miscarea senzorului) de ex.: astrotracer, superrezolutie, ajustarea incadrarii

#12
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Sunt situatii in care IBIS-ul poate fi foarte, foarte util. In conditiile in care asa cum a spus croko mai sus, cu Oly poti ajunge la timp de expunere peste 5 secunde, de mana.

Paranteza: de ce Oly se descurca mai "bine" decat altii? pentru ca sensorul este mai mic asadar mai usor de stabilizat. Stabilizarea depinde de inertie asadar de masa sensorului, un sensor 4/3 va fi mai usor de stabilizat decat un sensor FF.

Cateva exemple practice care imi vin in cap:
- vrei sa fotografiezi o apa curgatoare si sa blurezi apa, dar nu ai trepiedul la tine;
- esti in pestera si nu ai trepiedul la tine sau nu il poti monta, din diverse motive; am fost prin pesteri si nu e deloc simplu sa scoti si sa montezi trepiedul unde ai chef.

#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Alt exemplu: dare de lumina de la masini :) Am folosit IBIS-ul la 1s cu rezultate bune din mana.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca ai IBIS, ajuta. Daca nu, improvizezi. Timerul e prietenul tau cand proptesti aparatul pe o suprafata verticala, in lipsa uneia orizontale. Chiar si stalpul unei balustrade poate fi un punct vertical de sprijin. Buleala apare cand declansezi. Daca ai niste secunde sa il proptesti bine dupa ce apesi butonul si doar dupa aia sa declanseze, 1s o scoti fara probleme chiar fi folosindu-te de o bara sau un stalp.

Pt dare de lumina de la masini, ai de obicei suficiente masini parcate la dispozitie pe care sa iti asezi aparatul.

Bineinteles, e mai simplu din mana.

Edited by underb, 10 August 2021 - 21:41.


#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Posttiberiu88mai, on 07 august 2021 - 10:09, said:

Cred ca m-ați lamuri despre eficacitatea acestei tehnologii daca mi-ați spune cu cât pot mări timpul de expunere al aparatului daca acum pot să fotografiez fara sa misc imaginea cu 1/40 sec.


Cu un IBIS bun poti sa faci fotografii la timpi de expunere de cateva secunde la focale gen 14mm...50mm in format FF. Asta inseamna un castig de 6-8 stopuri fata de timpul spus de tine.

In anumite situatii te ajuta mult stabilizarea, face diferenta. Si la filmare ajuta mult.
Pentru mine este o incantare sa am asa ceva.



O exemplificare : ISO-200, 600mm (1200mm echiv.), F/8.0,  1/13s din mana:

Attached File  MRL_01_S.jpg   310.32K   22 downloads


O alta exemplificare - doua fotografii cu timpi de expunere diferiti.
Prima are timp de expunere 1/15s, a doua timp de expunere de 3 secunde. Ambele sunt facute din mana. Focala a fost de 25mm (50mm in format FF).
Attached File  pl_01.jpg   531.47K   21 downloadsAttached File  pl_02.jpg   536.82K   24 downloads

Edited by katran, 11 August 2021 - 20:03.


#16
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Sau cand dupa o tura obositoare de drumetie, ciclism, etc, vrei sa faci o fotografie atunci in acel moment cand poate ca iti tremura putin mana, IBIS-ul este esential, indiferent de focala. Seara tarziu, dimineata devreme, daca vrei sa surprinzi un anumit moment si nu ai timp de montat trepied, gasit ceva de sprijin, etc, IBIS-ul e util si pentru fisheye-ul de 8mm Posted Image Pentru mine este de neconceput sa cumpar un aparat foto fara IBIS. Nu inteleg de ce acum in era ML se mai fabrica ML-uri fara IBIS. La DSLR-uri se spunea ca nu "vezi" stabilizarea in vizor daca e IBIS si nu e in obiectiv, acum in cazul ML-urilor nu mai este nici o justificare sa nu existe IBIS. In concluzie, daca nu faci doar fotografie de studio, in conditii controlate,  este mult mai bine sa ai o camera cu IBIS decat una fara IBIS.

Edited by edri, 22 August 2021 - 12:47.


#17
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
sau daca pozezi action....

#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 Dizlpower, on 22 august 2021 - 17:02, said:

sau daca pozezi action....

Nu este adevarat.
Si cand pozezi actiune rapida este mai bine cu stabilizare. Stabilizeaza imaginea in vizor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate