Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Autonomie estimata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004
Hyundai Kona Hibrid fabricat in 2021. Imi arata autonomia de 12 km.
Facut plinul de benzina: 32.4 litri.
Facand un calcul, mai aveam in rezervor diferenta pana la 38 litri, adica, rotunjit in jos, 4 litri.
De ce pentru 4 litri in rezervor, imi arata o autonomie de doar 12 km?
(Consumul meu mediu este in jur de 5.5 l/ 100km.)

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ca sa nu ramai in pana prostului.
Vezi ca bulesti pompa de benzina daca mergi mereu pana la limita. Ea se raceste cu benzina din jurul ei.

Edited by mariovrs, 01 August 2021 - 17:43.


#3
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Ultimii 5 litri sunt rezerva si nu intra la calcul.

38 - 32.4 = 5.6 L

Dam la o parte 5L si facem regula de 3 simpla cu 0.6 L.

(0.6L x 100km ) / 5.5L = 10.9 Km


Cu inexactitatile din sistem, bon, masurare pompa etc. Eu zic ca e o aproximare excelenta.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Computerul de bord se adapteaza in permanenta la stilul de condus.

La aceeasi cantitate de benzina, daca mergi mai usurel, cu accelerari usoare, frana de motor...etc  -  o sa ai mai multi km disponibili. Daca insa accelerezi mai violent, ai multe accelerari si franari....atunci va scadea numarul de km disponibili.

#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmariovrs, on 01 august 2021 - 17:41, said:

Ca sa nu ramai in pana prostului.
Vezi ca bulesti pompa de benzina daca mergi mereu pana la limita. Ea se raceste cu benzina din jurul ei.

Confirm.Un vecin ce face taxi alimenta masina cu benzina putina,o tinea tot pe rosu cu ideea ca fiind pe gpl nu trebuie mai multa benzina.Dupa ceva timp s-a ars pompa benzina=costuri mari inlocuire/reparatie.

In rezervor mai sunt de obicei 10 litrii de benzina in plus ce nu sunt luati in calcul de CB tocmai pentru a anu intra in pana prostului asa cum spuneau colegii nostri.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vezi ca sistemul (calculatorul de bord) are 2 variante de calcul a consumului:
1. Consum mediu de la resetare (gen Ford) - nu conteaza unde ai facut ultimii km, consumul este calculat per total si km ramasi in consecinta.
2. Consum mediu pe ultimii km facuti (nu stiu cati anume - gen Fiat Bravo). Consumul este calculat pe ultimii km si cei ramasi in consecinta. Cu aceasta masina ma trezesc uneori, daca nu am iesit din oras, ca mai am de facut, sa spun 370km. Ies din oras, imi fac treaba si cand ma intorc sau ajung la destinatie (cam 100 km) tot atatia sunt ramasi. Ba uneori si mai multi.
Nu as putea spune care sistem de calcul este mai bun.
Dar colegii au dreptate. Nu e bine sa mergi cu rezervorul gol ca arzi pompa. Al doilea motiv este ca scoti toate mizeriile de acolo si poti infunda filtrul de carburant.

#7
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmariovrs, on 01 august 2021 - 17:41, said:

Ca sa nu ramai in pana prostului.
Vezi ca bulesti pompa de benzina daca mergi mereu pana la limita. Ea se raceste cu benzina din jurul ei.
Nu merg asa. Am facut asta doar acum, intentionat, ca sa vad in caz de urgenta cam pana unde pot exagera. (martorul de golire rezervor s-a aprins pe la 35 de kilometri, parca.)

View PostbvygKLM, on 01 august 2021 - 17:44, said:

Ultimii 5 litri sunt rezerva si nu intra la calcul.
.....
N-am gasit asta scris in cartea masinii. De unde stii?
Restul calculelor tale sunt ok.

View PostPiticVerde, on 01 august 2021 - 17:47, said:

....
In rezervor mai sunt de obicei 10 litrii de benzina in plus ce nu sunt luati in calcul de CB ....
Aceeasi intrebare: pe ce te bazezi? Cam mult 10... Adica mai mult de un sfert? N-as prea-s crede Posted Image

Edited by isr2002, 01 August 2021 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate