Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Tiroida

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
csforever82

csforever82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.11.2020
Buna ziua! Am tot deschis eu topicuri despre anxietatea mea , si acum intr un final am fost la analize pentru tiroida si doamna doctor mi-a spus ca am anticorpi prea multi mi-a dat tratament seleniu si ca am putin la glanda tiroida acele t3 tsh marite. Mi-a facut si ecografie la tiroida si mi-a spus ca nu este marita pe ecografie doar la analize. Mi-a zis ca imi da euthyrox jumatate de pastila de 25 sa iau si sa repet dupa analizele. I am spus simptomele de anxietate si mi-a spus ca nu stie daca e de la tiroida o sa vada. Vreau sa intreb daca stie cineva oare simptomele de anxietate sunt de la tiroida? Daca analizele sunt mari si anticorpi ? Multumesc mult

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Înainte de orice tratament hormonal, poate fi avută în vedere și o corelație cu glutenul /intestinul permeabil.
Succesiunea etapelor este
Analize (există și intoleranța non-celiacă la gluten) > Excludere gluten > o perioadă de așteptare, de obicei câteva luni.

Iar la gluten se poate renunța chiar și daca analizele sunt negative, testul final este o dietă de excludere. Un rol negativ îl au și lactatele.
Evident că nu se face primăvară cu o floare.
Mulți evită glutenul, dar înlocuiesc cu junk-food GF cu margarină, soia, zahăr sau fructoză concentrată.
Deci trebuie identificate anomaliile care ar putea complica situația.

********
Un rol în anxietate îl are ph-ul acid din creier. Un experiment simplu ar putea fi megadozele de cărbune activ, 30-40 g pulbere /80 kg greutate corporală, departe de mese.
Schimbarea de dispoziție care urmează, este corelată cu extragerea excesului de uree din organism, rinichii putând să lucreze mult mai eficient.

Are Some Psychiatric Disorders a pH Problem?

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Esti femeie?
Daca da, cum stai cu viata sexuala?
E doar o intrebare, ca are legatura cu tiroida si mai ales cu anxietatea.
La barbati, nu stiu, ca nu am avut de-a face cu eiPosted Image

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. Seleniu este un fel de placebo.
2. Eu practic nu mai am glanda tiroida din cauza ASLO (anticorpi anti-streptolizina O). Se numeste tiroidita autoimuna Hashimoto.
Daca si la tine sunt crescuti anticorpii, cu timpul glanda ritoida va fi afectata -> dozeaza TSH la cateva luni.
3. Cred ca anxietatea are alte cauze.

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 09.12.2012
Si eu eram anxioasa, si inca sunt, si la fel mi sa depistat TSH-ul la 7.89 in toamna anului 2020, cu toate ca nu aveam nici-un simptom specific hipotiroidismului, m-a initiat pe euthyrox usor pana la 37.5 mcg, acum sunt la 50 mcg de Euthyrox, lucrurile s-au imbunatatit putin, desi senzatia ca ma strange iar gatul a aparut din nou,  urmeaza sa fac din nou o serie de analize, cred ca trebuie sa cresc doza.

Am incercat o vreme sa ma las  de euthyrox, cea mai mare greseala, ma strangea gatul non stop (tiroida inflamata),aveam anxietate, ma dureau articulatiile, capul mai ales, deci da , hipotiroidismul netratat da si simptome de anxietate.

#6
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View PostCourage, on 31 iulie 2021 - 04:11, said:

2. Eu practic nu mai am glanda tiroida din cauza ASLO (anticorpi anti-streptolizina O). Se numeste tiroidita autoimuna Hashimoto.
Ai vrut sa zici ca nu mai ai glanda tiroida din cauza ATPO.
Mai citeste cineva pe aici, care are ASLO mare si se sperie degeaba.

#7
Georgiana82

Georgiana82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 0
  • Înscris: 13.10.2022
Buna seara! Sunt operata de tiroidectomie totala de un an, am tsh-ul 0,173  iar medicamentația este 5 zile 1+1/2 capsula si 2zile o capsula, de novothyral 100/20. Este bun acest tratament pentru valoarea tsh-ului?

#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 09.12.2012
TSH la 0.173 suna a hipertirodisim aproape , prea multi hormoni tiroidieni, dar daca tu te simti bine si nu ai probleme , ia in  continuare acel tratament la aceasi doza.

#9
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostGeorgiana82, on 13 octombrie 2022 - 19:10, said:

Buna seara! Sunt operata de tiroidectomie totala de un an, am tsh-ul 0,173  iar medicamentația este 5 zile 1+1/2 capsula si 2zile o capsula, de novothyral 100/20. Este bun acest tratament pentru valoarea tsh-ului?
Depinde. Daca ati avut cancer tiroidian scopul tratamentului este sa supreseze TSH (sa fie cat mai mica valoarea). Vorbiti cu medicul dvs despre tratament.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate