Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Probleme Ciobanesc belgian

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2008
Medicul mi-a recomandat o radiografie la 12 luni pentru că zice el că nu este relevantă la o vârstă mai mică, doar mama are pedigree

Edited by gothic33, 17 December 2021 - 00:02.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
La cainii de rasa de talie mare, teoretic,  ar trebui date la monta doar exemplare care au testul de displazie facut.

#21
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2008

 Freddy12, on 17 decembrie 2021 - 00:56, said:

La cainii de rasa de talie mare, teoretic,  ar trebui date la monta doar exemplare care au testul de displazie facut.
Teoria nu prea mă interesează în stadiul asta când deja am câinele dar e bine de specificat pentru cine va achiziționa un câine pe viitor dar cred că depinde de noroc pentru că am avut în trecut 3 ciobănești germani fara pedigree și n-am avut nici măcar o problema de genul asta

#22
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2008
Ok i-am făcut și radiografia și din fericire arata foarte bine și nu este displazie, doctorul spune că poate să fie de la ligamente, articulații, tendoane sau tot ce nu se vede la radiografie și mi-a recomandat și un medicament RX Nutriflex care cică ar fi cam singurul care conține tot ce trebuie pentru toată structura cartilaginoasă

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
E bine ca nu are displazie si nici vreo problema la coloana. Nutriflexul contine in principal colagen din  trahee de bovina si glucozamina. Eu ti-as sugera sa-i faci si o cura de ulei de somon salbatic.
https://www.megapet....i-pisicii-tale/

#24
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2008

View PostFreddy12, on 30 decembrie 2021 - 13:19, said:

E bine ca nu are displazie si nici vreo problema la coloana. Nutriflexul contine in principal colagen din  trahee de bovina si glucozamina. Eu ti-as sugera sa-i faci si o cura de ulei de somon salbatic.
https://www.megapet....i-pisicii-tale/
ok, merci de sfat

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
I-ai controlat ghiarele? Daca a fost sedentar o perioada lunga de timp, nu i s-au mai tocit, se curbeaza si are dureri la degete mai ales la cele din fata. Si parca spuneai ca isi linge degetele. E si acesta un semnal ca ceva il supara in zina respectiva.

Oops, te-am confundat cu colegul care are mioritic si care spunea ceva de rosul labelor din fata.

#26
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2008

View PostFreddy12, on 30 decembrie 2021 - 23:51, said:

I-ai controlat ghiarele? Daca a fost sedentar o perioada lunga de timp, nu i s-au mai tocit, se curbeaza si are dureri la degete mai ales la cele din fata. Si parca spuneai ca isi linge degetele. E si acesta un semnal ca ceva il supara in zina respectiva.

Oops, te-am confundat cu colegul care are mioritic si care spunea ceva de rosul labelor din fata.
nu-i cazul mai ales la malinois, n-am văzut în viața mea un câine mai activ deci ara curtea n lung și în lat 5-6 ore pe zi plus 2-3 ore pe zi îl scot eu la plimbare, dresaj, joacă. Deci orice dar nu unghiile

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ti-am scris ca am facut o confuzie cu mioriticul colegului pvsilviu. Uite despre ce era vorba:

“Labele din fata si le-a lins atunci cand il dureau, acum nu. Tot atunci, am descoperit ca avea si niste pasle tari ca piatra si ascutite, la labele din fata, initial asta am crezut ca este problema. (a trebuit sa-l adormim cu putin tranchilin sa pot sa-l curat). A mai lins in primavara un pinten de la un picior din spate, crescuse si-i intrase in carne. L-am observat si l-am taiat (cu mare greutate, nu ma lasa sa-i fac nimic, este extrem de suspicios).“

#28
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2008
Revin cu problema cățelului, deci după radiografie și după tot felul de suplimente date la recomandarea mai multor doctori cățelul este ok dar daca cumva face un efort mai susținut a doua zi are probleme de genul că se ridică greu și merge legănat cu picioarele posterioare o perioadă de 5-10 min apoi își revine, zilele următoare daca face doar mișcare și alergare de voie nu are nici o problema dar daca cumva îl provoc la joaca cu frisbee sau puțin antrenament cu mâneca pățește aceiași problema, nu mai știu ce să fac și ce să-i mai dau și mă gândesc că problemele astea se vor agrava la o vârstă mai înaintată daca el acum la 1 an și ceva nu reușește să facă puțin efort, are cineva o soluție? Menționez că a fost consultat de mai multi doctori

#29
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
suplimente, periodic.
de ori/an, minim o luna!
o combinatie de genul aplazyl+ curcumin c95.
cand are dureri, ii poti da movalis, 5-7 zile, 7,5mg/zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate