Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Urban Plaza Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Din anexa 1 a contractului de construire: "3.1. Înălțimea liberă a apartamentului minimum 2,50 metri între pardoseala finită și tavan."

Ca idee, tavanul e din rigips si pe acolo trec toate tevile (teava ta de gaz, canalizarea celui de deasupra ta...)

#20
flaviu1313

flaviu1313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2008
Mi se pare o inaltime mica pentru pretentiile premium ale dezvoltatorului.E cam la fel cu blocurile vechi facute in ultimii ani ai comunismului.In plus, daca stiu bine inaltimea minima legala e de 2,55 m.Cunosc blocuri vechi din anii '70 cu inaltime de 2,80 - 2,85 m...

#21
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Și de ce ar da urban înălțime mai mare decât minimul legal? Urban e la fel ca restul doar vopsit mai elegant. În câțiva ani o sa avem niște ghetouri de toată frumusețea.

#22
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Nu as fi de acord cu sintagma "ghetou", complexul nu este de lux clar, cel puțin comparat cu ce mai apare pe drumul Poienii. Este doar o adaptare moderna a blocurilor comuniste. Preturile sunt mari clar, dar depind și de costurile de construire, cât și de cerere.
Ce mi s-a părut un pic diferit este atitudinea de nu negociem mai mult de x% (sub 5), fata de alte locuri unde lumea este mai deschisa și la negociere și la modificarea finisajelor.

#23
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Eu am primit 2% reducere... Daca primiti mai mult va puteti considera norocosi Posted Image

#24
X-zibit

X-zibit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2020

View Postjoiedevivre, on 01 octombrie 2021 - 07:32, said:

Nu as fi de acord cu sintagma "ghetou", complexul nu este de lux clar, cel puțin comparat cu ce mai apare pe drumul Poienii. Este doar o adaptare moderna a blocurilor comuniste. Preturile sunt mari clar, dar depind și de costurile de construire, cât și de cerere.
Ce mi s-a părut un pic diferit este atitudinea de nu negociem mai mult de x% (sub 5), fata de alte locuri unde lumea este mai deschisa și la negociere și la modificarea finisajelor.

Inafara de Casper si Urban nu m-as muta in nici un astfel de "ansamblu rezidential in Brasov" pentru ca majoritatea:
-spatii verzi nema
-drumuri de acces ciuciu
-masini parcate peste tot
-locuri de joaca pentru copii canci
-timp pierdut pe drum garla din cauza traifcului
-in Bartolomeu Avantgarden este si stana de oi
-magazine sa iti mai cumperi una alta nu prea
-linisite din parti
-scumpe ca dracu
-vecini toti taranii mutati la Brasov de foame

#25
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Pe unde anume e stana aia de oi în avantgarden? Doar asa în caz ca vreau sa îmi iau niște brânză direct de la cioban ... în caz ca nu găsesc la lidl, mega, la strada (care sunt deja deschise de ani de zile în zona în caz ca nu știai).

Acum la modul serios hai sa descriem lucrurile asa cum sunt, nu din auzite sau invenții.

Referitor la calitatea vecinilor, stai liniștit peste tot sunt la fel. Difera marca mașinii parcate aiurea sau nu, și grosimea pereților pentru izolare fonica.

#26
flaviu1313

flaviu1313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2008
Stiti cumva cat de maleabili sunt cei de la Urban in negocierea / modificarea diverselor clauze din contract? Accepta schimbari sau contractele sunt fixe?
Am aflat de o penalizare de intarziere suportata de Urban incepand dupa 90 zile de la termenul de predare. Suma difera in functie de apartament iar valoarea lunara e acceptabila dar exista un plafon de maxim 5000 euro. Suma acopera doar 1 an - 1 an jumate de intarziere. Ce se intampla daca Urban intarzie predarea 2 - 3 ani sau mai mult ? Pana acum probabil nu s-a intamplat dar clauza asta prin care se protejeaza pare abuziva...

#27
gibex

gibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.10.2005

 flaviu1313, on 07 octombrie 2021 - 21:33, said:

Stiti cumva cat de maleabili sunt cei de la Urban in negocierea / modificarea diverselor clauze din contract? Accepta schimbari sau contractele sunt fixe?
Am aflat de o penalizare de intarziere suportata de Urban incepand dupa 90 zile de la termenul de predare. Suma difera in functie de apartament iar valoarea lunara e acceptabila dar exista un plafon de maxim 5000 euro. Suma acopera doar 1 an - 1 an jumate de intarziere. Ce se intampla daca Urban intarzie predarea 2 - 3 ani sau mai mult ? Pana acum probabil nu s-a intamplat dar clauza asta prin care se protejeaza pare abuziva...

Cred ca am dat peste acceeasi clauza cu intarzierele de 2-3 ani sau chiar mai mult si ei decid ce fac. Este abuziva si in instanta nu au sanse.
Nu au vrut sa o scoata, dar uitandu-ma la proiecte sl la datele financiare am semnat asa (intarziere predare 2 luni). La un amic au intarziat cu vreo 4 luni , au livrat la limita penalitatilor.

Edited by gibex, 05 November 2021 - 20:21.


#28
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Știți dacă sunt întârzieri și cam cu cât? Din postări pare că s-au mișcat mai repede la ultimele blocuri.

De asemenea, pare că dezvolta pe ultima coloană și nu au continuat cu 14-15 (in fata la 12-13). Parcul pare clar că devine un parculet.

#29
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
14-15 vor fi construite după ce Mall-ul va fi terminat.

#30
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Și parcul/etul la final sau ?

#31
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Acum deja se lucrează la parc.
Partea deasupra parcării va fi terminata ulterior.

Edited by amadeus79, 01 December 2021 - 12:16.


#32
gibex

gibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.10.2005

View Postjoiedevivre, on 27 noiembrie 2021 - 12:11, said:

Știți dacă sunt întârzieri și cam cu cât? Din postări pare că s-au mișcat mai repede la ultimele blocuri.

De asemenea, pare că dezvolta pe ultima coloană și nu au continuat cu 14-15 (in fata la 12-13). Parcul pare clar că devine un parculet.

Greu de zis, dar media pare a fi cam 2-4 luni. Mai exista si o intarziere la acte (2-3 luni).
Parculetul e cel din PUZ, nu pare sa fi modificat.

#33
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Parcul din Urban Plaza va avea 10.000 mp.
Dar aceasta suprafața este împărțită în 2:
- 6.000 mp parc normal (teren cedat primariei)
- 4.000 mp parc, sub care va fi parcare subterana (pe modelul Urban Pentha, terenul rămâne în proprietatea firmei Urban)

Momentan se amenajează cei 6.000 mp, pe terenul care a fost cedat primăriei.

Edited by amadeus79, 04 December 2021 - 15:18.


#34
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
10000 mp pare mare că număr, am fost de curând pe acolo și totul pare mai mic, blocurile, cel puțin cele din spate, foarte apropiate, iar zona de parculet mult mai îngustă decât în pliante. Destul de înghesuit, asta e părerea mea, păcat cumva.

#35
gibex

gibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.10.2005
Toti dezvoltatorii sunt in piata sa faca profit. Distanta dintre blocuri este aceeasi (21m pe plan). Au optimizat spatiul sa poata construi majoritatea parcarilor la suprafata, iar in spatele masinilor sunt plantati copaci.
Alte parcuri sunt la 10min distanta de mers pe jos (Magnolia, Paraului...etc). La fel, in padure se ajunge tot in 10-15min.

Edited by gibex, 13 December 2021 - 10:50.


#36
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Dezvoltatorul face ce știe mai bine, adică profit și foarte bine. Cartierul Astra este parca deja unul dintre cele mai populate. Eu spun doar despre perspectiva mea vizuala, încurajez pe toți să meargă să vadă cu proprii ochi și nu din randări. Într-o astfel de distribuție, cu foarte multe blocuri unde fiecare are o centrala termica ideal era că parculetul ăla sa fie un parc mai dens și el. Din nou, e doar părerea mea că se putea mult mai bine. Este exclus din pmdv sa zici că aici e lux.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate