Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Urban Plaza Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Salutare,

Intrucat nu am gasit niciun forum dedicat complexului Urban Plaza Brasov, m-am gandit ca ar fi utila o pagina dedicata.

Este un ansablu ce se doreste a fi de 21 blocuri de locuit, in acest moment (daca inteleg bine) 8 fiind date deja in exploatare.

Linkul dezvoltatorului https://urban-invest.ro/

Daca aveti mai multe informatii despre calitatea lucrarilor, nu ezitati sa scrieti.

Multumesc

#2
loutre24

loutre24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2021
Salut,

Am vazut si eu acest ansamblu si as fi interesata. Din ce am inteles o parte sunt deja construite? E posibil sa ma insel pentru ca nu stau in oras. Ce imi poti spune despre zona?

Edited by Dany_Darke, 29 July 2021 - 16:27.


#3
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Uite aici poze dintr-un bloc predat acum cateva luni - https://imgur.com/a/0hzaYBH . Se vede ca, chiar daca a fost predat, inca sunt lucruri neterminate. In interiorul unui apartament am fost cu un reprezentat de la vanzari. Trebuie sa gasesc si pozele respective. Mie mi-au lasat o impresie buna. Ca urmare am si cumparat un apartament (acum e in constructie...)

De remarcat la boxe ca nu se tencuiesc. Raman la stadiul de "rosu".

Preturile sunt mai mari decat pe la dezvoltatorii din Tractorul dar am preferat sa iau de la Urban. Imi prezinta mai multe incredere. Sper sa nu ma fi inselat...

Uite si catalogul de finisaje https://urban-invest...je-urban-plaza/

Edited by Dany_Darke, 30 July 2021 - 10:41.


#4
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.03.2012
Urbanul este cam peste toți la calitate și seriozitate!

#5
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Finisajele nu mi se pare wow, merg totuși pentru închiriere, in sensul daca cumperi că investiție.
Și mie mi s-au părut firma profesionista și par sa construiască relativ repede.
Eu nu sunt din BV și eram curios cum o sa evolueze zona, mie personal, așa în trecere mi s-a părut zona industriala și f aproape de ieșirea spre București. De ajuns parca am ajuns repede in centru urcand un deal, probabil iarna nu merge pe acolo.

Preturile sunt măricele, mai ales spre parc.
Am văzut pe FB că s-au apucat de bl 16-17, cumva nu încheie coloana 2 (ar fi fost 14-15) și încep coloana 3. Sper sa construiască tot ce și-au propus la cum au crescut preturile la materiale.

#6
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Blocurile construite de Urban sunt retrase de la bulevard. Ca plus e ca va fi liniste. La tot ansamblul au pastrat gardul de beton din jur si teoretic locatarii din jurul ansamblului nu vor avea acces direct la blocuri. Din ansamblu vor fi 3 iesire: 2 spre Carpatilor si una la strada Poienelor (langa Kaufland).

Zona respectiva e... asa si asa. Dar, cred ca se va schimba mult dupa ce vor termina de construit blocurile. Acum in jur sunt o groaza de cotete (ateliere auto, benzinarie in paragina, piata de vechituri, etc) care nu cred ca vor oferi o priveliste prea placuta. Sa nu mai zic de o hala de la baza sportiva din spate care arata ca dupa bombardament... Cand vor termina, brusc terenurile din jur vor deveni tentante pentru alti constructori. Si zona Metrom de peste drum (care e plina de hale dubioase) e putin ciudata. Nu ai parcuri mari in zona dar oricum Brasov e varza in materie de parcuri... Seara nu prea iti vine sa te plimbi singur prin zona aia (Metrom, Roman, Poienelor).

Gard + baza sportiva Prescon - https://imgur.com/a/9djR5pj

Ca pozitionare in Brasov, eu cred ca ofera acces foarte usor comparativ cu Tractorul. De acolo iesi foarte usor pe Carpatilor, in calea Bucuresti si Saturn. Ai Lidl, Kaufland, Carrefour foarte aproape si de asemenea e capat de linie pentru multe autobuze.

Dezavantaje vazute de mine in tot ansamblul:
- blocuri foarte mari (8 si 10 etaje), apropiate si care iti ofera o senzatie de claustrofobie. Nu se compara cu cele de la Isaran dar nu e chiar ceva cu care sa traiesti usor.
- blocurle nu iti ofera prea mare intimitate
- parcul central a fost cedat primariei si va fi gestionat de catre aceasta. de aici reies costuri reduse pentru locatari dar tinand cont ca primaria nu are nicio treaba cu parcurile (a se vedea cum arata majoritate parcurilor din oras), in cativa ani parcul acela se va degrada. - https://bzb.ro/stire...celebru-a159492
- parcul va fi public asa ca multi oameni vor fi tentati sa se plimbe pe acolo. deoarece nu exista bariere pentru parcarile de resedinta, cred ca o sa fie multe situatii cu locuri private ocupate de cei veniti la plimbare.
- daca in Coresi, pietonala este curata deoarece dezolvatorul o gestioneaza, nu stiu cum se va mentine aici curatenia tinand cont ca se ocupa primaria...
- zonele de colecatare a gunoiului nu sunt subterane

#7
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Uite si o amenajare facut intr-un apartament de 3 camere - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/17uTiEaJhuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Întradevăr, sunt multe blocuri înalte pe un spatiu relativ mic pentru numărul lor. Și nouă ni s-a părut că distanta dintre blocuri nu oferă o mare intimitate, este cumva ca în București prin majoritatea cartierelor.

Aveți idee daca "Metrom" mai are vreo activitate sau sunt șanse să se schimbe atmosfera și acolo?

Complexul pare super ok, dar având în vedere zona mă duce cu gândul și la un complex in care te retragi sa dormi, recunosc că depinde foarte mult de ce vor face in cele 2 mari clădiri din fata - 20+ etaje.

Avem niste prieteni care și-au luat și ei în blocurile 12-13, noi inca nu suntem foarte convinși.

Un minus mare, dmpdv, legat de parcări mi se pare stupid că au gândit strict cate un loc per apartament, sa nu zic că nu există zona de parcare dedicata vizitatorilor. Gen cine vine in vizita ar trebui sa-si lase mașină în afara complexului.

Edited by Dany_Darke, 31 July 2021 - 00:15.


#9
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Metrom e convertit în zeci de afaceri mai mici. Un fel de Parc industrial în oraș.

#10
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
La Metrom e cum zice lord hades. Eu sper ca in cativa ani sa se darame ce e pe acolo si sa se foloseasca terenul in alte scopuri.

#11
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Un alt dezavantaj, pentru cei cu copii, e lipsa locurilor sigure pentru ei. Toate blocurile sunt inconjurate numai de locuri de parcare. La 21 de blocuri exista probabil un singur loc de joaca, in parcul central.  Daca vei locui in blocul 16-17, unde se vor juca copiii tai? Intre masinile din parcare? Vei aveai curajul sa-i lasi sa mearga singuri la jocul de joaca din parcul central tinand cont ca nici nu mai e privat? Pe planul lor, in dreptul blocurilor 16-17 e un loc verde gol. Sper totusi sa faca si acolo ceva pentru copii.

Pana acum sunt livrate vreo 8-9-10 blocuri (nu stiu sigur cate) si nu exista niciun loc de joaca.

Si in Coresi e o mare de locuri de parcare dar exista mai multe blocuri care au locuri de joaca.

Astazi am gasit o stire (de acum cateva luni) cum ca suprafata parcului cedat primariei e de 6000 mp nu 10000 mp - https://transilvania...arie-nori-foto/ . Mai vobesc si de 2000 mp pentru o gradinita. Am o poza cu un plan de situatie actualizat (nu stiu daca e in regula sa-l public aici) si parcul pare mai mic decat in randarile initiale. O parte din parc (cea dinspre blocurile de 20 etaje) pare a fi acoperita de catre o parcare supraterana...

Daca tot spatiul verde corespunzator la 21 blocuri de 8-10 etaje plus 3 mai mari, cum pare daca singurul parc e cel din imagine - https://storage.goog...dings/18572.jpg ? Mai pare mare?

#12
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Răndarea este clar generoasa cu spațiul parcului, mie îmi pare că lățimea sa va fi cat lungimea L ului format de o pereche de blocuri, de ex 8-9. Este bine totuși că există aceasta oaza de verdeață.

Administrea lui de către primărie nu știu ce efect total va avea, am speranțe în primarul nou că va fi mai atent cu spatiile verzi și implicit întreținerea lor.

Mă repet, dar sunt convins că cel mai important va fi ce vor reuși să găzduiască în clădirile mari: ce firme, restaurante, etc pentru dezvoltarea zonei.
Din ce resurse găsisem vorbeau pe lângă grădinița care înțeleg că o dau în administrare statului (mai mult în favoarea primăriei că nu prea am văzut multe de la stat ok - nu știu cum e in BV însă), am mai văzut un bazin de înot care daca chiar s-ar face ar fi ceva.

Am văzut de asemenea că vor posta de biciclete prin ansamblu conectate cu un sistem mai lung de piste ce vor fi pe Carpaților.

Momentan îmi par doar multe idei și vorbe.

#13
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Pentru cine vrea sa cumpere in Urban Plaza, e foarte simplu -

Mergeti si va uitati la  Urban-ul de langa mall Coresi-

Daca nu te deranjeaza sentimentul de ghetou, esti unde trebuie

Aglomeratia de masini si lipsa locurilor de parcare (mai ales pentru cei care au mai mult de o masina), atunci esti unde trebuie

Lipsa intimitatii intre blocuri, si faptul ca pe geam nu ai ce vedea, atunci esti unde trebuie

Daca ai copii ... esti in impas, locuri de joaca foarte mici, plictisitoare, tre sa fii foarte atent, la strazi / parcari / masini

Desi pare de fite, calitate la interior si aparenta de lux, evident este pe departe ce ar fi putut fi ... ideologia dezvoltatorului in sine este maximizarea profitului per / mp construit la maxim

Urban Plaza nu este decat un Maurer Residence/ Avg 3 ceva mai bine construit


Este mult hype inutil la acest dezvoltator - un rahat de cartier invelit in staniol de lux

Evident in Brasov se poate si mai rau avand in vedere lipsa de viziune a fostei administratii si a mafiei din spatele ei

#14
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Am pus mai multe poze aici - https://imgur.com/a/OIH60Ia
Sper sa fie utile cuiva

#15
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Comisia de Circulație și-a dat acordul pentru construcția celei mai înalte clădiri de la poalele Tâmpei: 20 de etaje și o înălțime de 70 de metri. Lângă aceasta va fi construit și un hotel - https://www.bizbraso...urn-carpatilor/

TL;DR

Clădirea va avea 20 de etaje, dar și două subsoluri și ar urma să aibă funcțiunea de aparthotel. Aceasta face parte dintr-un ansamblu multifuncțional al complexului, alcătuit din 2 niveluri parcare subterană, 1 corp de clădire P+1 cu funcțiunea de comerț, alimentație publică, servicii și evenimente din care se vor ridica 3 turnuri, respectiv cel de 20 de etaje, dar și altul cu regime de înălțime 2S+P+5E+Er+Eth, care va avea funcțiunea de birouri și unul cu 2S+P+8E+2Er+Eth care va fi amenajat ca hotel

Din cate inteleg eu, in acele cladiri nu vor exista apartamente de vanzare. Mi se pare ciudat sa ai 2 cladiri foarte mari pe post de hotel... O sa fie faultati cei care au luat in ideea de a inchiria in regim hotelier...

Cand ma interesam eu de apartament, si in cladirea 9 era un tronson de apartamente (bine-nteles cu vedere la parc) tinute de catre dezvoltator in ideea inchirierii.

#16
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Exact la asta m-am gândit și eu, că piața de închirieri este un pic faultata, in primul rand prin numărul f mare de apartamente și în al doilea rând de aprthotel. Depinde evident și de viitoarele preturi.

Că orice investitor merge pe rentabilitate, un salt extraordinar pentru apartamentele direct la parc, cine se aruncă sa cumpere aia e, altfel închiriat cu suma mare. Am observat și că în structurile noi (12-13) au înlocuit ap de 3 cam de pe centru cu 2 de cate 2 cam.

Partea buna este că probabil vor acorda o atenție mai mare că zona sa nu devina "ghetou", altfel nimeni nu ar mai veni la aprthotelul tau.

#17
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Am gasit harta de urbanism a brasovului - https://serviciihart...22-162810a591c5

Pe site-ul asta am gasit si PUZ-ul pentru Urban Plaza - http://serviciiharta...eglementari.pdf
Pare o varianta mai veche. Sper sa puna si varianta noua.

#18
flaviu1313

flaviu1313

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2008
Buna seara. Stiti cumva ce inaltime au incaperile apartamentelor din Urban Plaza?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate