Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vecini cu magazin si cu terasa - galagie toaat ziua

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
pentru initiator
Iti recomand urmatoarele (sunt patit,dar pana la urma s-a rezolvat favorabil problema)
- discutare in termeni amiabili cu respectivul.
- (eventual) reluare discutii in termeni amiabili cu respectivul.
- sunat la 112,indiferent de ora,pe baza legii 61-1991 (actualizata in 2014),art.2,paragraf 25 si 26.
- sunat si resunat la 112

View PostPhobos, on 28 iulie 2021 - 07:30, said:

Adica, ce tigara naibii poti sa ai de sa deranjeze pe cineva la mai mult de 3 metri in aer liber?

La cum sunt construite casele "moderne,capitaliste" distanta aia de 3 metr de multe ori nu este mai mult decat un metru.

View PostFriskey, on 27 iulie 2021 - 23:10, said:

Nu e vorba de pile, e chestia ca pana la 12 noaptea are voie sa functioneze terasa.

View PostFriskey, on 27 iulie 2021 - 23:18, said:

Ete ca nu e.
Apartamentul parintilor e inconjurat de 3 terase. N-ai ce le face pana la 12.

Dar dupa ora 22 trebuie aplicata legea.Aia de mai sus.

#56
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostDarthBane, on 28 iulie 2021 - 02:02, said:

Un risc asumat atunci când ți ai cumpărat casă acolo.
A fost mai ieftin, dar sunt dezavantajele inerente.
Și mai ieftin era pe unde au târlele de oi. Atunci ce făceai, te văitai de miros ?
Vorbește cu patronul, omenește. Spune i ce te deranjează și faceți un compromis.
Nici el nu are chef de controale și frecușuri și după ora 10 seara oricum vânzarea e subțire.
N are nimic că e rrom, îi merge mintea și poate prefera să dea afară niste bețivani care oricum nu fac mare consumatie decât să se certe cu vecinii.
Demonstrează cu link, altfel eu zic că ești un mincinos de.doi bani.
P-astia ca tine i-as cafti asa, ca pe Tg Ocna. Ai venit sa te asezi pe scaun langa mine in autobuz cu moaca aia, zbam, una-n gura! Ti-ai asumat cand ai venit langa mine. Du-te mai departe! Asa meritati astia cu mentalitatea ta!

Iar restul, prezumtiile despre ce crezi tu ca are chef si nu are chef patronul, cand si cum se face consumatie, ca prefera sa dea betivii afara etc, astea-s niste aberatii care contrazic toate realitatea simpla, pe care o vede si un copil de 7 ani. E totul invers fata de cum spui tu. Betivii fac consumatie, fac si dupa ora 22, patronul nu are niciun interes sa-i dea afara si de obicei e un tupeist infect care nu se teme ca ii vin controale, asa cum zici tu. Plus ca sa deranjezi cu muzica este ilegal si inainte de ora 22 si initiatorul sigur e deranjat indiferent de ora, deci treaba cu ora si consumatia pica.

View Postadisz, on 28 iulie 2021 - 08:41, said:

Dar dupa ora 22 trebuie aplicata legea.Aia de mai sus.

Si inainte de ora 22 este lege. Noaptea difera doar amenda. Si e logic sa fie asa, ca altfel ai putea sa muti pe oricine de oriunde, ai fi d-zeu pe pamant. Nu iti place de vecini, dai drumu la un subwoofer de 3000w in apartament si ai golit blocul in cateva zile, nu vor putea supravietui asa. Ar fi ridicol pana in ora 22 sa nu poti face nimic. Ca inainte de ora 22 te iau mult mai greu in serios organele, asta e partea a 2-a.

Edited by Notsure, 28 July 2021 - 08:55.


#57
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
prima masura sa plantezi ceva ce creste rapid,apoi incercat cu vorba,apoi legea

#58
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View PostYthrixium, on 28 iulie 2021 - 06:21, said:

As vrea si eu sa traiesc intr-o tara asa civilizata,
Doamne apara si pazeste!!! :(

#59
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018

View Postliviu_np, on 27 iulie 2021 - 20:54, said:

Degeaba sun eu la 11 noaptea sa reclam de muzica tare ca sunt trecut pe ignore.

depui o plangere in scris. sunt obligati sa o solutioneze.
o poti trimite chiar si prin posta, cu confirmare de primire și recomandată.

trimiti o copie a plangerii la parchetul de pe langa judecatorie!
asa excluzi ca politia sa nu o solutioneze sa te treaca pe ignore, sa nu iti dea un raspuns.

nu se opreste la pile si agent. dar e o mizerie de tara.
vei primi raspuns si de la parchet, cum ca s-a dat curs plangerii prin organele abilitate, si, de data asta si de la locala.

Edited by ionfacatoru, 28 July 2021 - 10:00.


#60
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Daca suni la 112 este imposibil sa fi ignorat.Toate apelurile sunt inregistrate si mai apoi este verificat modul de rezolvare.

#61
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Da, ca sa contracarezi pilele aluia abordezi problema institutional. Cum ziceau si colegii mai sus, depui plangere cu numar de inregistrare si in stilul asta ii obligi sa-ti dea un raspuns scris care trebuie sa respecte legea ca dealtfel cu acel raspuns poti escalada situatia.

Deci: scrii plangearea de acasa in doua exemplare. Te duci la registratura politiei si le inmanezi lor un exemplar iar pe cel care ramane la tine il pui pe gheorghita sa scrie “am primit un exemplar”, numarul de inregistrare, numele in clar, functia si semnatura.

Ei acu te “manevreaza” fiindca n-ai depus nimic scris (iar scris insemna cum am scris mai sus cu numar de inregistrare, nu foaie volanta lasata pe un colt de masa) si pot sa o intoarca cum vor ei.

#62
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018

View PostFane, on 28 iulie 2021 - 10:07, said:

Da, ca sa contracarezi pilele aluia abordezi problema institutional. Cum ziceau si colegii mai sus, depui plangere cu numar de inregistrare si in stilul asta ii obligi sa-ti dea un raspuns scris care trebuie sa respecte legea ca dealtfel cu acel raspuns poti escalada situatia.

Deci: scrii plangearea de acasa in doua exemplare. Te duci la registratura politiei si le inmanezi lor un exemplar iar pe cel care ramane la tine il pui pe gheorghita sa scrie “am primit un exemplar”, numarul de inregistrare, numele in clar, functia si semnatura.

Ei acu te “manevreaza” fiindca n-ai depus nimic scris (iar scris insemna cum am scris mai sus cu numar de inregistrare, nu foaie volanta lasata pe un colt de masa) si pot sa o intoarca cum vor ei.

pare foarte complicat, insa nu e.
nu trebuie sa te duci personal sa il pui sa semneze

trimiti prin posta recomandata cu confirmare de primire, catre locala si parchet.

daca le dai de inteles ca o copie a mers la parchet, o sa faca ore suplimentare.

Edited by ionfacatoru, 28 July 2021 - 10:21.


#63
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014

View PostNotsure, on 28 iulie 2021 - 08:39, said:

Am vazut si eu pe YT demult tare faza cu tigara din Germania. Unii nu credeti, altii va mirati, dar era vorba de niste curti mici. Tin minte vag, dar parca aveau casele in paralel si curtile foarte mici, una langa alta, in fata casei. Iar nemtii sunt drastici cu fumatul si in spatii publice, nu e ca la noi, sa-ti aprinzi tigara intre oameni cand si unde iti vine, chiar daca e in aer liber. Si mie imi pare exagerat, dar pana nu stii exact situatia... Poate vantul batea continuu spre el si ala fuma 2 pachete pe zi si se nimereau sa fie acasa si in curte fix in aceleasi ore ale zilei. V-am zis, retin reportajul vag, dar e posibil ca aia aveau front stradal sub ceva de genul 6-7m. Daca aveau macar un 12m, cred ca se dilua destul fumul.
Nu stiu cum sa ti spun sa nu te dezamagesc, dar in realitate (si nu in inchipuirea ta) in Germania se fumeaza legal in baruri, cazinouri, samd, de unde atita strictete impotriva fumatorilor ?

#64
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postionfacatoru, on 28 iulie 2021 - 10:21, said:

catre locala si parchet.

mai oameni buni, INTELEGETI ca "locala" nu-i polite, ziceti-i ong, ziceti-i cum vreti, ziceti-le gardieni publici cum ar trebui, parchetul nu are treaba ci localarii, doar cu POLITIA!

#65
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postionfacatoru, on 28 iulie 2021 - 10:21, said:

pare foarte complicat, insa nu e.
nu trebuie sa te duci personal sa il pui sa semneze

trimiti prin posta recomandata cu confirmare de primire, catre locala si parchet.

daca le dai de inteles ca o copie a mers la parchet, o sa faca ore suplimentare.
daca vrei sa fii la litera legii se trimite recomandata cu confirmare de primire si inventarul plicului. adica te duci cu plicul care-l ai de trimis deschis la posta, tanti de acolo face un proces verbal cu ce contine si il semneaza, inchide plicul si-l expediaza. asa ai si o hartie la mana cu ce contine plicul sa nu poata spune ca le-ai trimis o felicitare in acel plic, nicidecum o plangere. Posted Image

Edited by Fane, 28 July 2021 - 14:45.


#66
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010
Exista si posibilitatea de a face reclamatie online pe site-ul Politia romana.
Eu am facut de doua ori si de ambele dati am fost sunata, a venit politistul de proximitate la fata locului si a cercetat problema, apoi mi s-a raspuns in scris, plic primit prin posta, recomandat.
Fii consecvent si reclama permanent. Am impresia ca reclamatiile online se "primesc" cumva centralizat si apoi se redistribuie, pentru ca nu ma asteptam la atata interes din partea lor.


#67
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostDarthBane, on 28 iulie 2021 - 02:02, said:

Demonstrează cu link, altfel eu zic că ești un mincinos de.doi bani.
https://www.dw.com/e...ted/av-39731970

Se poate prin actionare in judecata ca vecinul patron de terasa sa tina muzica la un nivel minim toata ziua.

#68
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
In future, one married couple in Germany may only smoke for a limited time – on their own terrace. Their neighbors claimed the fumes were a nuisance, and took the smokers to court

Ca in bancurile cu Radio Erevan, nu s a dat, ci s a luat, nu o Volga, ci o bicicleta

In viitor, uncuplu din Germania s ar putea sa fumeze doar intrun anume interval orar-in propria lor terasa. Vecinii pretind ca fumul  e deranjant si au deschis un proces.

Deci, unde scrie ca li s a interzis fumatul in propria curte ?
Cit de disfunctinal sa fi sa nu realizezi diferenta dintre o decizie  judecatoreasca si faptul ca niste neica nimeni au deschis un proces absurd.si eu miine dau in judecata statul roman sa revendic Banatul, asta inseamna ca l si cistig ?


#69
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postr_murphy, on 28 iulie 2021 - 07:08, said:

un virus mortal care sa atinga doar filomanelistii si spargatorii de seminte de pe bordura, etc ..
tu vrei sa ramanem 500.000 in Romania?Posted Image

#70
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcarturarulobosit, on 28 iulie 2021 - 18:43, said:

tu vrei sa ramanem 500.000 in Romania?Posted Image

daca printre aia nu se afla si parlamentari ... si tot neamul lor cel hamesit, DA!!

#71
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
500k civilizati? count me in...

#72
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
de la inceputul topicului ma gindeam la bancul asta .. azi, fesebuciul mi l-a scos in drum, asa ca l-am luat cu copyponta .. :D


Aseara, inainte sa ma culc, am vazut cativa hoti care furau din masini. Am sunat la 112, dar mi s-a spus ca nu e nimeni in zona care sa verifice si ca le pare rau.
Am inchis, am sunat din nou si am spus "V-am sunat mai devreme in legatura cu niste hoti, nu va mai faceti probleme, i-am impuscat pe toti" si am inchis.
In cateva minute au aparut 3 masini de politie, o duba de la trupele speciale, o salvare si un elicopter care survola zona. Hotii au fost prinsi si am fost intrebat: "Credeam ca ati spus ca i-ati impuscat". Am raspuns: "Credeam ca ati spus ca nu e nimeni in zona"

si parca mai era unul cu "am pus la boxe sutre si chemari de muezin, am arborat steagul al-colida si de atunci am la poarta o masina de la sri, una de la politie, una de la antitero ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate