Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vecini cu magazin si cu terasa - galagie toaat ziua

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci daca tu faci sesizare la politie, etc, etc, etc , patronul o sa afle cine a facut acest lucru si ghici cine are de suferit dupa ? Nu te pune cu "rromii" ca sunt multi, uniti si iti fac probleme, mai ales daca e unul cat de cat cu niste bani.

#38
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 pasilla, on 27 iulie 2021 - 22:54, said:

Imi pare rau, dar in cazul asta nu exista solutii juridice. Te adaptezi, sau te muti.

Sper ca nu casapesti iarasi solul Posted Image

Nu mai spuneti prostii. Daca esti indreptatit si ii suni continuu pe aia de la politie, dai declaratii, eventual mergi si mai departe, pana la urma trebuie sa cedeze. Va dura probabil saptamani sau chiar luni de zile, dar asta e... La mine la tara o femeie asa a facut si nu a renuntat pana nu si-a vandut cocalarul boxele, oricat de protejat era el de politie/primarie. Bine, problema e ca au rasarit altii acum. Asa e in zonele cu cocalarime multa. Dar macar vreun an a fost liniste in mare parte, muzica doar de sarbatori, rar. Acum iar a inceput distractia, cu altul.

 Phobos, on 27 iulie 2021 - 22:54, said:

N-aveti in sat un magazin gen Carrefour, sau de la o firma de asta mai mare?

Ca in general, aia cand deschid in sate, ii falimenteaza pe restul. Asta ar fi o salvare posibila.

Am eu la 3Km, toti cumpara de acolo, dar painea tot din sat o iau, ca aia o iau zilnic si nu se duc pana la supermarket pentru 2 paini. Apoi, e faza cu betivii. Aia nu vin ca nu au de unde lua bautura, vin tocmai pentru ca acolo li se ofera si posibilitatea sa faca bairam. La supermarket nu pot sta ore intregi sa asculte muzica si sa bea cu alti betivi.

#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e vorba de pile, e chestia ca pana la 12 noaptea are voie sa functioneze terasa.

#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Friskey, on 27 iulie 2021 - 23:10, said:

Nu e vorba de pile, e chestia ca pana la 12 noaptea are voie sa functioneze terasa.

Bati campii, orice deranj al linistii publice fara temei este sanctionabil indiferent de ora. Una e functionarea, alta e poluarea fonica fara motiv serios.

Edited by Notsure, 27 July 2021 - 23:15.


#41
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ete ca nu e.
Apartamentul parintilor e inconjurat de 3 terase. N-ai ce le face pana la 12.

Edited by Friskey, 27 July 2021 - 23:19.


#42
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Friskey, on 27 iulie 2021 - 23:18, said:

Ete ca nu e.
Apartamentul parintilor e inconjurat de 3 terase. N-ai ce le face pana la 12.

Nu am zis sanctionat, am zis sanctionabil, asta e diferenta. Ca sa fie si sanctionat, trebui sa insisti. Nu garanteaza reusita, dar unii asa au scapat de problema, merita incercat, ca daca stam toti ca prostii, va deveni ceva firesc. Daca rezolva problema asta din ce in ce mai multi, devine apoi ceva normal si le va veni mai greu unora sa isi bata joc.
Poate terasele de care zici tu dau muzica sub pragul la care ar fi considerat deranjant.
Si asta e o problema la noi, ca avem legea, dar nu avem niste metodologii clare, decibeli etc... Sau parca erau, dar doar pentru noapte, ziua zice doar sa nu deranjeze si atat, fara un nivel concret.

Edited by Notsure, 27 July 2021 - 23:22.


#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Deci chiar tu recunosti ca n-au ce le face.

Quote

Si asta e o problema la noi, ca avem legea, dar nu avem niste metodologii clare, decibeli etc.


#44
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Friskey, on 27 iulie 2021 - 23:36, said:

Deci chiar tu recunosti ca n-au ce le face.

Nu chiar, ti-am zis ca unii au insistat si au reusit. Merita sa incerci, nu poti zice dinainte ca nu are ce face sigur, cum spun unii pe aici.

 tehnics, on 27 iulie 2021 - 23:34, said:

Cauta flacoane urat mirositoare. Din treacat le arunci pe terasa lu nenea. Mirosul e si persistent si urat....

Hai sa recapitulam. Sa aduca haite de caini si sa ii tina infometati, sa dea cu fum de la mici peste ei si mai era alta tampenie pe care am uitat-o. Acum avem razboi chimic. Ma, voi ati mai crescut si la creier dupa varsta de 14 ani? Oricum nu o sa faca initiatorul ce tampenii ziceti voi aici, cred ca stiti asta, dar va plictisiti.

#45
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019
Nu ai ce face, ba mai mult ti-l iei si de "prieten". Asa ca solutia e urmatoarea:
Fie te muti in casa, inchizi geamu si dai drumu la clima sau iti scoti boxele si dai drumu la muzica si asculti ce vrei. Sau ultima varianta, te muti.

Vezi ca sunatu la garda, se afla...Si daca mai sunt si intunecati, ti-i scoli pe toti in cap si daca mai sunt si beti...iti cam dai seama continuarea...

#46
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Am vazut un reportaj din Germania si era un individ care nu avea voie sa fumeze in propria curte, doar la o anumita ora din zi pentru ca a fost dat in judecata de un vecin deranjat de fumul de tigara.
Ori il dai in judecata, ori iti deschizi si tu magazin si il bagi in faliment.
Mai simplu este sa suni la ANAF ca sigur nu este in regula cu activitatea pe care o desfasoara. Suna inclusiv la oficiul ala care protejeaza drepturile de autor muzicale ca asta sigur nu cotizeaza la ei.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 22:15, said:

abia il conving pe patron sa dea muzica mai incet. interesul lui = muzica tare ca sa atraga betivii dn zona
Normal...

#48
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 22:43, said:

Comunitate de cca 27000 de suflete. 70-80% sparg seminte in fata portii.

Un risc asumat atunci când ți ai cumpărat casă acolo.
A fost mai ieftin, dar sunt dezavantajele inerente.
Și mai ieftin era pe unde au târlele de oi. Atunci ce făceai, te văitai de miros ?

Vorbește cu patronul, omenește. Spune i ce te deranjează și faceți un compromis.
Nici el nu are chef de controale și frecușuri și după ora 10 seara oricum vânzarea e subțire.
N are nimic că e rrom, îi merge mintea și poate prefera să dea afară niste bețivani care oricum nu fac mare consumatie decât să se certe cu vecinii.


 persona695, on 28 iulie 2021 - 00:51, said:

Am vazut un reportaj din Germania si era un individ care nu avea voie sa fumeze in propria curte, doar la o anumita ora din zi pentru ca a fost dat in judecata de un vecin deranjat de fumul de tigara.
Ori il dai in judecata, ori iti deschizi si tu magazin si il bagi in faliment.
Mai simplu este sa suni la ANAF ca sigur nu este in regula cu activitatea pe care o desfasoara. Suna inclusiv la oficiul ala care protejeaza drepturile de autor muzicale ca asta sigur nu cotizeaza la ei.

Demonstrează cu link, altfel eu zic că ești un mincinos de.doi bani.

#49
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 persona695, on 28 iulie 2021 - 00:51, said:

Am vazut un reportaj din Germania si era un individ care nu avea voie sa fumeze in propria curte, doar la o anumita ora din zi pentru ca a fost dat in judecata de un vecin deranjat de fumul de tigara.

As vrea si eu sa traiesc intr-o tara asa civilizata, Romania pe cand, peste 1000 de ani, vise...

#50
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Memoriu scris la primarie si la politie. Garantez ca vor rezolva

#51
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 21:44, said:

Pe mine, cel putin ma afecteaza pentru ca intre muzica lor si curtea mea nu am nicio bariera fonica in afara de un gard de 2 metri inaltime  facut din bare de otel si policarbonat.


Planteaza Thuja pe toata lungimea gardului. In cativa ani se fac mari si de regula chiar se prind daca sunt mai multi la un loc. Reduc zgomotul semnificativ.

 Ythrixium, on 28 iulie 2021 - 06:21, said:

As vrea si eu sa traiesc intr-o tara asa civilizata, Romania pe cand, peste 1000 de ani, vise...


Peste 1000 de ani nu doar ca nu va mai exista Romania dar nici planeta asta pacatoasa.

#52
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 22:43, said:

Comunitate de cca 27000 de suflete. 70-80% sparg seminte in fata portii.


deci tu esti "defectul" in comunitatea aia, tu esti "anormalul" ... esti ca rockerul intre manelisti. ce pacate ai avut in vietile anterioare de te-au blestemat asa de rau?!?!

1- uita de .. locala, aia nu sunt politie, sunt gardieni publici, militzia primarului.
2- saptamanal, timp de 1-2 luni, depune plingere (atentie, cere numar!!!!) la politie (aia de M.I.), 2 exemplare, unul la ei, unul la tine, cu numar, asa cum am scris, si eventual le ceri sa notifice "am primit exemplarul 1, semnat si cu numele in clar, al celui care a primit (o sa te intrebe ce gabor te-a invatat asta ;) )

dupa ce stringi documentatie si galagia continua, poti suna la 112, mentionind numerele de inregistrare ale tuturor plingerilor "nesolutionate", pentru a da veridicitate plingerii tale.

mai departe, nu stiu ce sa-ti mai zic, roaga-te sa-i cada un elicopter pe casa, o bomba atomica, un virus mortal care sa atinga doar filomanelistii si spargatorii de seminte de pe bordura, etc ..

#53
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Ythrixium, on 28 iulie 2021 - 06:21, said:

As vrea si eu sa traiesc intr-o tara asa civilizata, Romania pe cand, peste 1000 de ani, vise...

In ceea ce priveste zgomotul, suntem praf, e adevarat, dar nici sa nu poti fuma la tine in curte ca vecinului de peste gard ii pute tigara ta, las-o dreacu`, asta nu-i semn de civilizatie, ci de tembelism.

Adica, ce tigara naibii poti sa ai de sa deranjeze pe cineva la mai mult de 3 metri in aer liber?

Trebuie sa ne punem la punct cu aplicarea legii, dar nici sa sarim calul, sa cadem in extremele celelalte, ca nici asa nu-i bine.

Edited by Phobos, 28 July 2021 - 07:38.


#54
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am vazut si eu pe YT demult tare faza cu tigara din Germania. Unii nu credeti, altii va mirati, dar era vorba de niste curti mici. Tin minte vag, dar parca aveau casele in paralel si curtile foarte mici, una langa alta, in fata casei. Iar nemtii sunt drastici cu fumatul si in spatii publice, nu e ca la noi, sa-ti aprinzi tigara intre oameni cand si unde iti vine, chiar daca e in aer liber. Si mie imi pare exagerat, dar pana nu stii exact situatia... Poate vantul batea continuu spre el si ala fuma 2 pachete pe zi si se nimereau sa fie acasa si in curte fix in aceleasi ore ale zilei. V-am zis, retin reportajul vag, dar e posibil ca aia aveau front stradal sub ceva de genul 6-7m. Daca aveau macar un 12m, cred ca se dilua destul fumul.

Edited by Notsure, 28 July 2021 - 08:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate