Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Catelusa agitata dupa ce mananca crenvursti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Salutare, de aproape o luna avem o catelusa care a fost abandonata la marginea drumului.

Am luat-o, adus-o acasa, tratament cu pastila pentru viermi in doua reprize, jumatate de pastila la distanta de 10 zile. Apoi a urmat primul vaccin la veterinar.

Intre timp fiind micuta manca doar lapte si putina paine inmoiata in el, intre timp a crescut nitel iar acum mananca orez si paste la care adaugam niste legume si putina carne, in functie de ce avem noi prin casa.

Catelusa de felul ei e foarte linistita, de abia acum incepe sa se joace cu tot ce vede in jurul ei, latra foarte rar si este foarte atasata de mine si de sotia. Are o curte mare si este libera aproape toata ziua, doar seara o inchidem intr-un tarc in care i-am facut o cusca de lemn.

De cateva zile am cumparat niste crenvursti de pasare de la Lidl (as pone poza dar nu stiu daca se poate) in ideea de a-i da cate unu pe zi taiat bucatele impreuna cu mancarea. Ei bine, am observat ca devine foarte agitata de nu mai pare ea, se arunca pe mancare de parca e la post de o luna, apoi dupa ce a terminat are tendinta de a musca bolul in care ii dam mancarea pana sacrasnesc dintii pe portelan... daca o scoatem la joaca ne musca mai mult ca de obicei. Daca nu-i mai dam crenvursti respectivi revine la normal.

E normal? vi s-a intamplat?

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi nu-i mai dați crenvurștii ăia.

O face așa de nervi, știe că-s plini de  chimicale.

Glumesc, nu-i mai dați mizeria aia.

Edited by waterman, 27 July 2021 - 13:51.


#3
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Iti dai seama ca is numa resturi de oase si grasime acolo, combinate cu prafuri. Daca nici cainilor nu le pica bine......
Crenvurștii din cate tin minte erau votati de medici ca fiind hrana comuna cea mai nociva si nerecomandata.

#4
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Crenvurștii aia is otrava ! Nu mai hrani caine cu asa ceva chiar daca is ieftini .
Iti propun un test , da-i cainelui ceafa de porc si tu manca crenvurștii timp de 3 zile si vezi daca devii nervos !

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt tratati cu tot felul de amelioratori si intensificatori de gust. iti mareste pofta de mancare pe masura ce consumi chimicalele din ele.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Pai dupa orez si paste este normal sa fie in culmea bucuriei cand da de carne, ma rog miros de carne.
Macar pana la 12 luni sa ii dati mancare speciala, pana se mai dezvolta sistemul digestiv.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 404Error, on 27 iulie 2021 - 13:47, said:

...E normal? vi s-a intamplat?
Intreaba la cabinetul veterinar ce hrana de caini sa-i dai, conform varstei ei.
S-ar putea sa-ti recomande si conserve cu hrana umeda pentru caini, amestecata cu hrana boabe.
Nu-i da mancare gatita, chiar daca e rasa maidaneza nobila tot risca sa faca paraziti intestinali (la cainii de curte, tinuti cu resturi de mancare de obicei de asta le miroase gura de iti muta nasul cand vrei sa-i mangai).

Si ai grija la paine, multe paste, la cartofi, etc. Unor caini li se face rau de la ele.

Edited by Hider141, 27 July 2021 - 14:11.


#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Reactia e normala ! Oricine prefera o friptura in loc de fiertura de legume .
Referitor la arome , cainii sunt mai sensibili la miros decat la gust .
Acum multi ani am patit si eu ceva de genul , cainii mei mancau mai in dispret hrana superpremium dar deveneau maxim de agitati la niste boabe si batoane pentru dinti Pedigree care sunt o mizerie .
Am studiat problema si e vorba de potentiatori de gust si de miros care dau si alergii .
Mareste cantitatea de carne din portia ei...vita...pasare dar nu ii mai da otrava aia de crenvusti .

#9
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Cumpărati de la hala de carne măruntaie (plămân) și fierbeți-le.
Hrăniți animalul cu bucățele de plămân fiert.

#10
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

 404Error, on 27 iulie 2021 - 13:47, said:

(as pone poza dar nu stiu daca se poate)

eu zic ca ar trebui sa se poata, ca nu le faci reclama.
ci anti-reclama. si pe buna dreptate

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ii dai crenvursti cand trebuie sa pazeasca perimetrul sau daca o bagi la lupte de caini.

#12
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Aveam in plan sa ne luam un caine mai incolo, nu chiar acum deoarece avem niste cheltuieli la casa si nu am fost pregatiti 100% pentru asta.

Dar cand am vazut-o pe catelusa asta ni s-a strans inima si ne am indragostit instant de ea, asa ca recunosc, suntem un pic nepregatiti si nici nu am vrut s-o invatam cu mancarea specifica pentru animale, asa din motive etice desi, ma rog, nu vreau sa deschid un subiect potential flame.

Am inteles, crenvurstii aceia sunt o mizerie, vom renunta imediat la ei si ne vom orienta spre altceva.

Attached Files



#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai e simplu ! Se vede ''din avion'' pe incrediente ''monoglutamat de sodiu'' . Citeste despre efectele lui si cum actioneaza si te vei lamuri .

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
M-am distrat maxim:
Dupa deschidere a se pastra la frigider si a se consuma in maxim 48 de ZILE!
Asta scrie pe ambalaj.
Oricum expira inainte de cele 48 de zilePosted Image

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 404Error, on 27 iulie 2021 - 13:47, said:

De cateva zile am cumparat niste crenvursti de pasare de la Lidl (as pone poza dar nu stiu daca se poate) in ideea de a-i da cate unu pe zi taiat bucatele impreuna cu mancarea. Ei bine, am observat ca devine foarte agitata de nu mai pare ea, se arunca pe mancare de parca e la post de o luna, apoi dupa ce a terminat are tendinta de a musca bolul in care ii dam mancarea pana sacrasnesc dintii pe portelan... daca o scoatem la joaca ne musca mai mult ca de obicei. Daca nu-i mai dam crenvursti respectivi revine la normal.
Se bucura nevoie mare ca ii dati si ei ceva ce aduce a carne, adica ce ar trebui sa manance un animal carnivor.
Mizeriile alea de paste, orez si paine n-ar trebui sa se afle in alimentatia niciunui animal d'apoi carnivor.

Va duceti frumusel la piata la sectorul carne si gasiti acolo "organe pentru animale". Foarte ieftine, cativa lei (2-3) pe kilogram. Ii dati din alea si nu mai tineti cainele hamesit.

Edited by Friskey, 27 July 2021 - 15:07.


#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
ia-i mancare de caini si nu mai otravi cainele cu orez, paste si cremvusti.
din cand ii cand ii iei si niste organe de pui cum zice mai sus Friskey

nu e scump de loc ca nu e ditamai animalul, cu un saculet de 5 kg de hrana uscata il hranesti mult si bine, dar e indicat sa ii mai variezi, sa nu ii dai mereu acelasi lucru.

Edited by takillya, 27 July 2021 - 17:02.


#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 404Error, on 27 iulie 2021 - 14:42, said:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Aveam in plan sa ne luam un caine mai incolo, nu chiar acum deoarece avem niste cheltuieli la casa si nu am fost pregatiti 100% pentru asta.

Dar cand am vazut-o pe catelusa asta ni s-a strans inima si ne am indragostit instant de ea, asa ca recunosc, suntem un pic nepregatiti si nici nu am vrut s-o invatam cu mancarea specifica pentru animale, asa din motive etice desi, ma rog, nu vreau sa deschid un subiect potential flame.

Am inteles, crenvurstii aceia sunt o mizerie, vom renunta imediat la ei si ne vom orienta spre altceva.
Găsești in Obor obraji, organe, gâtlej de vita la 5-7 lei/kg…și faci o super mâncare din ele.

 Friskey, on 27 iulie 2021 - 15:03, said:


Se bucura nevoie mare ca ii dati si ei ceva ce aduce a carne, adica ce ar trebui sa manance un animal carnivor.
Mizeriile alea de paste, orez si paine n-ar trebui sa se afle in alimentatia niciunui animal d'apoi carnivor.

Va duceti frumusel la piata la sectorul carne si gasiti acolo "organe pentru animale". Foarte ieftine, cativa lei (2-3) pe kilogram. Ii dati din alea si nu mai tineti cainele hamesit.
Câinele nu e carnivor și hrănirea 100% cu carne ii poate aduce probleme din cauza excesului de proteina. Se poate renunța la cereale, însă trebuie un aport mai mare de legume/fructe in alimentație. Și multe oase, mai precis articulații.

#18
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Acuma, na, cu zeama rămasă de la fierbera măruntaielor
poţi să faci şi un terci din crupe de grâu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate