Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce vaccin să fac?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postovtd, on 27 iulie 2021 - 10:34, said:

Eu nu , dar o matusa ce a facut AZ a facut tromboze ce au plecat pe picior.

Te cred, dar eu mi-am asumat orice risc după vaccinare. La o lună după rapel, am aflat că Pfizer dă miocardite la tineri. Eu am pus în balanță efectele secundare vs. beneficii. Și am ales beneficiile.

Uite, și mama a avut efecte secundare după rapel. Nu se putea ține pe picioare (Pfizer). M-am speriat, am sunat la medic. A zis să ia un Paracetamol și apoi somn. A doua zi când m-am dus să verific cum se simte, era deja la piață.

Și eu, la rapel, mi-am făcut provizii de medicamente. Nu am avut nimic, decât durere la locul inoculării și un pic de oboseala. Atât a fost.

Nu există boli, există bolnavi. Nu există efecte adverse, există vaccinați.

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmiki07, on 27 iulie 2021 - 10:31, said:


OK, ai făcut tu miocardită/tromboză după vaccinare?

Că eu nu am făcut. Și 99,99% din cei care s-au vaccinat, nu au făcut.

In acelasi registru, te intreb: ai murit tu nevaccinat de Covid ?! Ti-au murit pe capete rudele, prietenii, vecinii care au facut Covid fiind nevaccinati ?
In zona mea vreo 80% au avut Covid, foarte putini au ajuns la spital, nimeni nu a murit, pe marea majoritate ii durea la basca ca au Covid, mergeau unde aveau treaba. E o zona cu populatie mai putin densa, dar activa.

#39
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postoverseas, on 27 iulie 2021 - 10:55, said:


In acelasi registru, te intreb: ai murit tu nevaccinat de Covid ?! Ti-au murit pe capete rudele, prietenii, vecinii care au facut Covid fiind nevaccinati ?
In zona mea vreo 80% au avut Covid, foarte putini au ajuns la spital, nimeni nu a murit, pe marea majoritate ii durea la basca ca au Covid, mergeau unde aveau treaba. E o zona cu populatie mai putin densa, dar activa.

Pot să îți spun că unii au fost destul de grav bolnavi. Suficient cât să se teamă pentru viața lor.

Am cunoscut chiar ieri un domn care are nascul și acum vânăt de la aparatele din ATI.

Nu trebuie să ajungi la ATI ca să crezi că există acest virus, sau mai rău, să mori.

#40
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
In iunie a trebuit sa particip la un eveniment, conditiile pentru participare au fost test PCR, vaccin sau dovada ca ai avut COVID. Test mai facusem si nu mi-a "placut" deloc si in plus mai si costa asa ca a trebuit sa aleg vaccinul. Deoarece nu aveam timp pentru rapel singura solutie a fost J&J. Ca simptome post-vaccinare am avut stare de oboseala/somnolenta vreo saptamana, o durere de neluat in seama a bratului in zona intepata dar cel mai rau au fost cu durerile articulatiilor si acum dupa o luna si ceva am ramas cu probleme la genunchi, nu cred ca este o coincidenta.
Din motivele de mai sus nu recomand J&J, din auzite stim ca face bine ca te fereste de COVID din patite stiu cu totul altceva. Ca idee, evenimentul la care am participat a fost o tura cu bicicleta la mare, am mai facut asta inainte dar niciodata nu am mai avut asa lipsa de energie si dureri de articulatii.

#41
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Eu, personal, mi-am făcut J&J, deși mă bate gândul că trebuia mai bine sa apelez la Pfizer.
Am făcut J&J din comoditate.
Încearcă Pfizer.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca exista virusul si ca poti muri de la el, dar fiind atent vad ca rata de mortalitate e atat de scazuta incat au trebuit sa elimine acest criteriu la nivel de OMS pentru a putea declara pandemie. Si mai cred si in stiinta, medicina si vaccin. Si am stat fara sa cracnesc in lockdown cand a fost cazul. Si sunt din aia vaccinati antigripal ultimii ani. Dar mai cred ca micii si bataia nu fac parte din seria de argumente si explicatii valabile.

#43
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
j&j

#44
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View PostClub27, on 27 iulie 2021 - 11:54, said:

Eu, personal, mi-am făcut J&J, deși mă bate gândul că trebuia mai bine sa apelez la Pfizer.
Am făcut J&J din comoditate.
Încearcă Pfizer.
poți sa imi spui ce efecte adverse ai avut? cand l ai facut?

#45
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
am facut eu j&j recent, 3 zile am fost mormant, abia ma puteam misca (moleseala mare), primele 2 zile si cu febra (am ajuns la 39.2) trecea cu paracetamol

#46
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu nu stiu pe nimeni care sa se fi vaccinat cu Johnson and Johnson, toti cunoscutii cu Pfizer, si vreo 2 cu Moderna. Cei cu Moderna care avusesera si Covid au fost praf vreo 3 zile, ca la Covid, de la Pfizer nu stiu nicio reactie adversa din vreo 20-25 de persoane, inclusiv eu.
In plus, la J&J riscul e doar la femeile sub 45 de ani, din cate stiu eu, asa ca eu as alege Pfizer.

View Posttinnaa, on 27 iulie 2021 - 09:01, said:

posibile efecte adverse. eficienta nu ma interesează asa tare, daca nu am luat covid pana acum nu cred ca il mai iau. in conditiile in care am o viața sociala foarte activa.

Eficienta trebuie sa fie singurul criteriu de luat in seama alaturi de siguranta. Pentru ca de-aia in faci.

Nu stiu daca esti in domeniul medical, insa daca lucrezi acolo cred ca ar trebui sa stii ca poti suferi de scadere a imunitatii la un moment dat, moment in care esti mai vulnerabila sa iei vreun virus, oricare ar fi el.

Edited by giuliani, 27 July 2021 - 15:25.


#47
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Postgiuliani, on 27 iulie 2021 - 15:25, said:

Pentru ca de-aia in faci.
il fac ca să imi pastrez slujba in primul rand. mai am timp pana la sfârșitul lunii sa ma decid asupra vaccinului.

#48
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
toate au efecte adverse care se vor vedea mai repede sau in timp. nevasta-mea a facut sinovita reactiva de la AZ, deci dupa cum ti-e norocul

#49
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
de asta nu vreau sa fac AZ, am foarte mulți cunoști cu probleme dupa astra.
mi-e teama sa nu fac vreo reacție urata, acum sunt bine mersi, nu m am infectat si poate as putea sa o mai duc asa mult si bine pastrand regulile de protecție. am călătorit cu jobul in 7-8 tari de la începutul pandemiei si nu m am infectat..
daca nu mi ar solicita jobul, nu m as vaccina.. mai suntem eu si 4 colegi nevaccinati.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Azi la presa conf. dr. Simin Florescu declara: 'Nu au existat decese dupa vaccin'.
La ce se refera individul ? A ajuns la declaratii gen BOR si Teodosie gen 'nimeni nu s-a infectat vreodata de la lingurita de impartasanie' ?!
Care este definitia unei morti in urma vaccinului ? Cum arata un mort din cauza vaccinarii ? Ce se urmareste la autopsia care ar investiga o moarte suspecta ?
Asta este o afirmatie care in logica se numeste non-falsificabila, adica nu contine suficiente elemente care sa permita clasarea ca adevar sau minciuna.

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cu pfizer am unele dubii referitor la o posibila miocardita post-vaccin sau diverse efecte adverse cardiologice.
Cazurile au fost putine si doar la cei sub 20 de ani.
Miocardita o poti face de la orice virus.

La J&J trombozele la femei au fost mai multe decat micoardita la Pfizer. Si decese...

Quote

Azi la presa conf. dr. Simin Florescu declara: 'Nu au existat decese dupa vaccin'.
La ce se refera individul ?
Teoretic la noi in tara nu au fost cazuri de deces de la vccin.
Teoretic, ptr ca nu stiu sa se fi facut cine stie ce anchete sa depisteze exact ce si cum.
Stiu ca au fost vreo 2-3 decese dar au fost catalogate ca decese din alte cauze.

Quote

daca nu mi ar solicita jobul, nu m as vaccina.. mai suntem eu si 4 colegi nevaccinati.
La mine la firma s-a rezolvat usor. Jumatate sunt vaccinati.
Cealalta jumatate... au avut deja boala...

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteiffel, on 28 iulie 2021 - 10:41, said:


Teoretic la noi in tara nu au fost cazuri de deces de la vccin.
Teoretic, ptr ca nu stiu sa se fi facut cine stie ce anchete sa depisteze exact ce si cum.


Da man, accept o pozitie moderata de acest gen. Stiu clar ca au fost autopsii pe tema, toate finalizate cu negatie, dar niciodata nu au dat vreo explicatie ce criterii se aplica.
Nu mi-e frica de vaccin, incerc sa fiu ultimul care sa il fac dar nici nu pot accepta totalitarismul vaccinist triumfalist.

Interesant, am cautat mai mult despre diferenta intre vaccinul DNA si mRNA si am gasit o declaratie uluitoare a unui cercetator gen (redau liber) 'nu ar fi rau ca vaccinatii sa emane proteina S generata prin vaccin si catre nevvacinati', asta apropo de scandalul cu ce particule ar emite vaccinatii.

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Asat cu declaratia uluitoare iti dai seama ca a fost la misto...
Poate asa i-ar imuniza si pe antivaxxeri.

Eu unul am avut si boala si m-am si vaccinat la cateva luni dupa.
Pfizer. Niciun efect secundar exceptand durerea de la injectie - am avut o macelareasa pe post de asistenta. Dar si aia a trecut dupa o zi.

Doza a 3-a nu o mai fac - boala echivaleaza cu o doza si se pare ca si ai nostri vor lua asta in considerare.

#54
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
cand zici anti vaxxeri te referi la cei complet împotriva vaccinurilor in general sau la ce care au unele ezitari referitor la aceste vaccinuri apărute in mai puțin de un an?
eu as vrea sa stiu concret riscurile vs beneficiile dacă ma vaccinez. poate cineva sa îmi garanteze ca nu fac o tromboza post-vaccin? nu poate. daca ma infectez cu covid, care sunt șansele sa mor la 30 ani, fără sa am alte boli? nu l-am luat pana acum in condițiile in care am călătorit inclusiv in tari străine, a fost noroc chior sau am un organism imunocompetent? care vaccin este cel mai potrivit pentru mine și cat mai lipsit de reacții adverse? l as face in secunda următoare. ma pun pe mine pe primul plan, si nu pe alții. nu cred ca am infectat pe cineva, am păstrat întotdeauna masurile de siguranță.
o sa încerc sa găsesc in alta parte sa ma angajez, sa vedem..

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate