Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce vaccin să fac?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010

View Postglassofwine, on 27 iulie 2021 - 09:00, said:

Fa-l pe care ti-e mai accesibil.

N-ai inteleles! Tinaa vrea care sa-l faca, daaaah!!! Ca o da afara de la munca, e obligata fara vina!

#20
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Faizer. E ala bun, zicea la teveu ca sa ne dam cu el.

#21
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
Si eu si sotia
am facut  Pfizer .

Nu am avut reactii adverse
nici eu si nici sotia .

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Idem, eu si sotia, Pfizer, fara probleme. La testul de mai jos i-a iesit mai mult de 110, in situatia in care se recomanda sa fie minim 1 ca sa fie testul bun.

Testul SARS-COV-2 – anticorpi neutralizanți anti-proteină spike (S), poate fi recoltat în toate centrele de recoltare Synevo din București și din țară. Testul este cantitativ, iar rezultatul este exprimat sub forma unui index valoric. Titrul este o valoare care se corelază cu cantitatea de anticorpi ce se formează în organism.
<0.80 U/mL – Negativ
≥ 0.80 U/mL – Pozitiv
Prezența anticorpilor anti-proteina spike poate indica imunitate față de virusul SARS-COV-2, dobândită prin infecție sau vaccinare.

#23
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018

View Posttinnaa, on 27 iulie 2021 - 08:33, said:

din moment ce vreau sa imi pastrez slujba, va trebui sa ma vaccinez.
nu știu ce sa aleg intre pfizer sau j&j.
sunt f, 30 ani, sanatoasa, nu mi amintesc sa fi facut vreo gripa vreodată. ultima răceală banala a fost 2016 cred. nu am avut covid pana la momentul actual.
mai am extrasistole cand si cand, nu am fost la cardiolog sa le investighez cum trebuie.

deci, voi pe care il recomandați? rog pareri in urma experientelor vaccinarii Posted Image


Deci inainte de a lua o decizie documenteaza-te si cand te-ai documentat ia decizia ta.
Nu cauta pe net , ca o sa gasesti tot felul de consipiratii..

Eu am ales Pfizer ca 85% din pastilele de pe piata sunt facute de BioNTech si Pfizer.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
La noi vor sa oblige cadrele medicale ... deci in cazul asta poti intreba colegii.

#25
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005

View Postviceroy56, on 27 iulie 2021 - 08:56, said:

Citeste si AICI

Se știa deja de acest efect.

https://www.digi24.r...azeneca-1571979

#26
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
mersi de răspunsuri.
cu pfizer am unele dubii referitor la o posibila miocardita post-vaccin sau diverse efecte adverse cardiologice.
inclinam mai mult spre j&j, dar nu cunosc personal pe nimeni sa îl fi făcut.
eu am avut o suspiciune de poliartrita reumatoida, dar s a infirmat ulterior acest diagnostic. mi am facut un set complet de analize si in afara de monocite putin crescute si ddimeri crescuți nu am avut nimic altceva modificat. ddimerii au iesit 480 ng/ml, reumatologul nu a știut sa imi zica da la ce mai exact, a zis ca posibil microtromboze periferice? si sa ma investighez la cardiolog mai bine daca vreau. ddimerii mai cresc in sarcina dar testul de sarcina a iesit negativ.

#27
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View PostGlCA_Contras, on 27 iulie 2021 - 09:56, said:

La noi vor sa oblige cadrele medicale ... deci in cazul asta poti intreba colegii.
nu numai. lucrez la o agenție de turism si ne cer vaccin.

#28
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Posttinnaa, on 27 iulie 2021 - 08:33, said:

din moment ce vreau sa imi pastrez slujba, va trebui sa ma vaccinez.
nu știu ce sa aleg intre pfizer sau j&j.
sunt f, 30 ani, sanatoasa, nu mi amintesc sa fi facut vreo gripa vreodată. ultima răceală banala a fost 2016 cred. nu am avut covid pana la momentul actual.
mai am extrasistole cand si cand, nu am fost la cardiolog sa le investighez cum trebuie.

deci, voi pe care il recomandați? rog pareri in urma experientelor vaccinarii Posted Image


aaaah, ce bine imi pare ca angajatorul a inceput sa puna conditia vaccinarii: te vaccinezi sau zbori !!!

#29
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View PostGaBogdan, on 27 iulie 2021 - 09:21, said:

Initiator, am uitat sa zic mai devreme:

este recomandat, inainte de vaccin, sa faci un test anticorpi, poate  tu nu ai nevoie de vaccin. Eu unul nu l-am facut, m-am dus direct, dar daca vrei sa faci o treaba buna :-D
am făcut un test rapid de anticorpi cumparat din farmacie. nu am.

#30
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postrex, on 27 iulie 2021 - 10:14, said:

aaaah, ce bine imi pare ca angajatorul a inceput sa puna conditia vaccinarii: te vaccinezi sau zbori !!!
Din cate stiam, nu te poate obliga, nu?

Va rog sa nu ma intelegeti gresit, sunt vaccinat prin urmare nu sunt contra vaccinarii. Dar eu asa stiam, ca nu poti fi obligat sa faci asa. It's a free will

#31
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Știu că nu ține de aria asta, dar am și eu o întrebare:

- O faci doar pentru că angajatorul tău te obligă, sau e și din convingere?

View PostGaBogdan, on 27 iulie 2021 - 10:22, said:


Teoretic și legal, nu te poate obliga. Șefii mei sunt vaccinați, dar nu au obligat pe nimeni. Nici nu prea se discută la birou subiectul, s-a discutat un pic în iarnă-primăvară, a văzut că nu sunt doritori prea mulți prin firmă și gata. Fiecare, pe barba lui, a ales ce vrea să facă.

Doar poate găsi alte metode:

- Test PCR la 3 zile, pe banii tăi.
- Dat afară pe motiv de ne-vaccinare (deși aici nu sunt sigur că poate invoca acest motiv).
- Presiune psihologică și mișotouri.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrex, on 27 iulie 2021 - 10:14, said:


aaaah, ce bine imi pare ca angajatorul a inceput sa puna conditia vaccinarii: te vaccinezi sau zbori !!!

Da, pare foarte stiintific si inchizitia formata din vigilantes ca tine ajuta foarte mult la clarificarea aspectelor medicale legate de diferitele vaccinuri.

#33
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 24.10.2016

View Posttinnaa, on 27 iulie 2021 - 08:33, said:

din moment ce vreau sa imi pastrez slujba, va trebui sa ma vaccinez.

Nu e legal asa ceva. Poti actiona angajatorul in instanta si cf legii vei castiga.

Nu exista vaccin anticovid sigur, AZ si J&J dau tromboze la unii, Pfizer si Moderna miocardite la altii. E o loterie cu efectele secundare.
Ce zice guvernul la tv in reclame (ca e sigur si eficient) sunt doar minciuni.

#34
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am un amic care nu vrea să se vaccineze și face mișto aproape zilnic șefa lui de el. Omul rezistă, e tanc. Nu s-a pus o secundă problema să îl dea afară, doar glumesc fetele cu el. Dar sunt job-uri la care glumele alea se sfârșesc fie prin demisie, fie prin disponibilizare. Am auzit de patroni care nu vor angajați ne-vaccinați. Dar nu e ca și cum job-urile încep și se termină cu astfel de patroni.

E greșit cumva să spui că te obligă patronul să te vaccinezi. Nu, el te obligă să te vaccinezi ca să mai poți lucra la el. Că dacă vrei să îți dai demisia, obligativitatea dispare.

View Postovtd, on 27 iulie 2021 - 10:29, said:

Nu e legal asa ceva. Poti actiona angajatorul in instanta si cf legii vei castiga.

Nu exista vaccin anticovid sigur, AZ si J&J dau tromboze la unii, Pfizer si Moderna miocardite la altii. E o loterie cu efectele secundare.
Ce zice guvernul la tv in reclame (ca e sigur si eficient) sunt doar minciuni.

OK, ai făcut tu miocardită/tromboză după vaccinare?

Că eu nu am făcut. Și 99,99% din cei care s-au vaccinat, nu au făcut.

Da, și eu m-am temut de AZ și trombozele asociate, am făcut Pfizer. Și nu am pățit nimic.

Sigur că există și cazuri de genul asta, dar sunt mai rare decât decesele de COVID.

Edited by miki07, 27 July 2021 - 10:32.


#35
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Toate vaccinurile sânt sigure. Astra Zeneca e mai rapid...

#36
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 24.10.2016

View Postmiki07, on 27 iulie 2021 - 10:31, said:

OK, ai făcut tu miocardită/tromboză după vaccinare?

Că eu nu am făcut. Și 99,99% din cei care s-au vaccinat, nu au făcut.

Da, și eu m-am temut de AZ și trombozele asociate, am făcut Pfizer. Și nu am pățit nimic.

Sigur că există și cazuri de genul asta, dar sunt mai rare decât decesele de COVID.

Eu nu , dar o matusa ce a facut AZ a facut tromboze ce au plecat pe picior.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate