Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce vaccin să fac?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
din moment ce vreau sa imi pastrez slujba, va trebui sa ma vaccinez.
nu știu ce sa aleg intre pfizer sau j&j.
sunt f, 30 ani, sanatoasa, nu mi amintesc sa fi facut vreo gripa vreodată. ultima răceală banala a fost 2016 cred. nu am avut covid pana la momentul actual.
mai am extrasistole cand si cand, nu am fost la cardiolog sa le investighez cum trebuie.

deci, voi pe care il recomandați? rog pareri in urma experientelor vaccinarii Posted Image

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
de parca noi le-am incercat pe toate si iti putem spune care-i mai bun.
La mine s-a nimerit Pfizer.

#3
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 25.10.2016
Pfizer

Edited by drive-x, 27 July 2021 - 08:55.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Daca zici ca nu ai conditii care sa prezinte risc, ce alt criteriu ai de luat in calcul, in afara de eficienta?

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Citeste si AICI
Maine - poimaine o sa aflam ca daca le facem pe toate 5-6-7, cate exista acum, moare COVIDU' doar cand te uiti mai urat la el!

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Si eu am fost intr-un caz asemanator, asta dupa ce calatoresc cu job-ul foarte mult si am contact cu foarte multe persoane. Am zis sa imi usurez situatia (trebuia sa ma testez aproape zilnic ca sa pot calatori in toata Europa) si sa reduc pericolul unei imbolnaviri astfel ca am decis sa ma vaccinez.

Dupa ce am facut niste vizite la doctorii mei de incredere am decis sa aleg Pfizer-ul.

Exista 2 tipuri de vaccine:
- vector (iti baga o replica a virusului in corp, ca sistemul imunitar sa il combata): AstraZeneca si Johnson&Johnson
- mRNA: Moderna si BioNTech/Pfizer.

In Austria AstraZeneca nu se mai vaccineaza, eu personal am avut de alege intre Pfizer si Johnson&Johnson. Doctorii mi-au zis ca in Germania spre exemplu J&J este recomandat persoanelor in varsta, pe langa asta am avut mai multe cazuri printre cunostinte care dupa vaccin-ul J&J au fost 1-2 saptamani terminati, adica febra, frisoane, dureri de cap, etc. Si niste studii noi prin America arata ca J&J este destul de problematic. Mi-a fost putin frica si nu l-am ales.

Asa ca am optat pentru BioNTech, o companie care o detin si ca actiune de la lansarea la bursa, atunci cand se axau doar pe terapii canceroase si in care am incredere in continuare.

#7
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Toate pot provoca efecte adverse la fel de urate. Difera doar tipul manifestarilor de la caz la caz.
Date fiind circumstantele, cred ca e un zero sum game, deci nu prea mai conteaza pe ce varianta mergi. Fa-l pe care ti-e mai accesibil.

Edited by glassofwine, 27 July 2021 - 09:03.


#8
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

 Ann0nyym0us, on 27 iulie 2021 - 08:55, said:

Daca zici ca nu ai conditii care sa prezinte risc, ce alt criteriu ai de luat in calcul, in afara de eficienta?
posibile efecte adverse. eficienta nu ma interesează asa tare, daca nu am luat covid pana acum nu cred ca il mai iau. in conditiile in care am o viața sociala foarte activa.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 tinnaa, on 27 iulie 2021 - 08:33, said:

din moment ce vreau sa imi pastrez slujba, va trebui sa ma vaccinez.
nu știu ce sa aleg intre pfizer sau j&j.
Dupa mine ar fi asa, Moderna, urmatorul Pfizer. Doar daca te grabesti si nu poti astrepta rapel-ul fa J&J numai ca ala la un moment dat o sa trebuiasca boost-at.

Edited by andreic, 27 July 2021 - 09:04.


#10
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
In Romania ambele sunt accesibile acum, cam tot cercul meu de prieteni, inclusiv eu si bunica mea (76 de ani) ne-am vaccinat cu pfizer.

Eu n-am avut absolut nimic, am simtit doar o usoare somnolenta, ceva de genul, bunica la fel, pe cativa prieteni i-au durut putin mana, dar asta a fost tot. Am auzit si cazuri in care s-au simtit reactiile adverse destul de rau, dar in final, all good.

Succes!

#11
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007

 glassofwine, on 27 iulie 2021 - 09:00, said:

........cred ca e un zero sum game......
Zero ce ?

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 tinnaa, on 27 iulie 2021 - 08:33, said:

din moment ce vreau sa imi pastrez slujba, va trebui sa ma vaccinez.


Nu ar trebui sa iti fie conditionat job-ul de vaccinare (cel putin nu acum, cat nu exista vreo legislatie care sa permita asta).

Altfel, Pfizer/Moderna sau J&J. Ultimul are avantajul unei singure doze, deci ai mai devreme statusul de "vaccinat". Pe hartie Pfizer/Moderna sunt mai eficiente, dar in practica nu se cunoaste inca, mai ales cu noua varianta  Delta. J&J mai are si "avantajul" ca e un vaccin clasic, deci daca iti este teama de astea mARN, atunci bagi J&J.

Edited by george_alexandru, 27 July 2021 - 09:11.


#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la mine tot neamul suntem cu AZ. totul e ok

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
J&J are avantajul ca faci o singura doza.

Eu personal am facut pfizer, am avut efecte secundare minore ( durere la locul intepaturii si un ganclion inflamat)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Medicul de familie ce zice ?
E primul pe care trebuie sa-l intrebi ptr ca are toata istoria ta medicala.

Data fiind varsta si sexul feminin, e posibil ca J&J sa nu fie alegerea corecta, mai ales daca iei anticonceptionale.
Exista risc de tromboze ptr femeile sub 40 de ani.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

 mirel3003, on 27 iulie 2021 - 08:56, said:

Cu mentalitatea asta eu zic ca e mai bine sa nu faci nici un vaccin si sa te muti in padure/pestera...

Ce chestie, astia mai miliardari pe planeta cam asta fac, se muta la padure, insula, izolat.
Numai la balcanici le-a bagat in cap ca civilizatia inseamna sa stai la inghesuiala, eventual la mall, la coada la shaorma.
N Italiei e ca un parc, nu exista blocuri turn de ex in regiunea Trento.

#17
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016
Alege unul la care iti plac numele si caracterul, ca o sa il faci de cateva ori in urmatorii ani, poate tot la 3-4 luni. Obisnuieste-te cu el.
Angajatorul ce raspundere isi asuma daca te obliga sa te vaccinezi?

#18
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Initiator, am uitat sa zic mai devreme:

este recomandat, inainte de vaccin, sa faci un test anticorpi, poate  tu nu ai nevoie de vaccin. Eu unul nu l-am facut, m-am dus direct, dar daca vrei sa faci o treaba buna :-D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate