Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Vreau sa ma mut in Brasov si am nevoie de niste sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
Buna ziua,

Locuiesc in Bucuresti si am luat decizia de a ma muta in Brasov, unde intentionez sa cumpar o garsoniera micuta, confort 2-3 fiindca mai mult nu-mi permite bugetul. Am vazut ca sunt multe camere de camin de vanzare si voiam sa stiu care e diferenta dintre o garsoniera confort 2 sau 3 si o camera de camin? Si imi poate recomanda vreun brasovean o zona cat de cat ok, fara rromi si sa nu fie bloc de nefamilisti? Am citit pe net ca Tractorul e printre cele mai cautate dar nu stiu cat de ok e zona. Am mai vazut unele prin Patria care par cat de cat mai rasarite. Ceva sfaturi/detalii imi puteti da, va rog? Multumesc!

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
zi ce buget ai...

in Tractorul depinde unde ,ca nu cred ca vrei sa stai pe Aleea Constructorilor sau prin zona...

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De camin? Adica de camin de nefamilisti ? Nasol, frate, nu m-as baga, in general e baia la comun si e jeg + calitatea oamenilor lasa in general de dorit.

Avantgarden Tractorul + Coresi sunt super zone, chiar arata a oras european, ai spatiu mare intre blocuri, locuri de parcare, spatii verzi + locuri de joaca pentru copii si magazine de tot soiul pe la parterul blocurilor, asta pe langa centrul comercial din apropiere. Eu nu cunosc brasovul, fratele meu sta in zona aceea dar mi se pare ca se ajunge usor de oriunde oriunde in brasov, chiar nu e o problema daca nu ai masina.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cartierul Răcădău deși e vechi (198o) este cel mai liniștit.
Dar acolo garsonierele de confortul dorit de tine nu sunt deloc!
Câți bani ai?

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016
In Tractorul, zona care este mai noua si cautata este zona Coresi. Insa e foarte scump acolo. De asemenea in Bartolomeu, zona AvantGarden, la fel.
Pe aleea Constructorilor si in zona sunt intr-adevar, blocuri de (ne)familisti, caci intre timp toti s-au cam casatorit, care au apartinut odata angajatilor din uzinele Tractorul si Rulmentul.
Mai sunt in Bartolomeu pe strada Spicului si Lanii niste blocuri la fel.
In rest, poti sa te muti oriunde. Iti dai seama de blocurile de camin cum intri in ele, sunt pline de dulapuri de fier montate pe culoarul de trecere.
Zona de rromi periculosi, exista doar in Sacele, dupa pod, cartier Garcini. In oras nu sunt probleme.
Camera de camin este doar o camera, baia si bucataria sunt la comun. Mai bine incerci in orasele din jur, daca nu ai fonduri, Codlea, Ghimbav, Cristian, Zarnesti, etc...
Locuintele sunt mai ieftine acolo.

Racadaul nu mai este linistit de cand nu mai poti sa iesi noaptea sa duci gunoiul din cauza ursilor, cel putin in zona Molidului / Jepilor. Sau poate ca chiar asta ai vrut sa subliniezi...

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 26 July 2021 - 14:19.


#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 2Unlimited, on 26 iulie 2021 - 14:13, said:

Racadaul nu mai este linistit de cand nu mai poti sa iesi noaptea sa duci gunoiul din cauza ursilor, cel putin in zona Molidului / Jepilor.
Și din cauza căprioarelor:

Attached Files



#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016
Caprioarele nu cred ca fac un zgomot asa de mare. Si se sperie usor. Insa ursii aia sunt periculosi. O prietena de-a mea s-a intalnit acum vreo cateva saptamani cu ursul pe treptele Gabony spre Tampa, intr-o zi de week-end. Deja nu mai e o gluma...

Edited by 2Unlimited, 26 July 2021 - 14:31.


#8
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013
Vezi cartierul Florilor. Sunt blocuri vechi, 4 etaje, considerate confort 2 deoarece au suprafata foarte mica ( 40 m2 ap de 2 camere). Blocurile apropiate de B-dul Zizin sunt OK, dar sa nu mergi mai in spate.

Am stat in zona respectiva 6 ani, nu am avut probleme.

#9
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 cristirg, on 26 iulie 2021 - 14:03, said:

zi ce buget ai...

in Tractorul depinde unde ,ca nu cred ca vrei sa stai pe Aleea Constructorilor sau prin zona...

Mi-am alocat un buget de 25000 de euro. Apoi, da, am zis ca stau in Brasov dar e posibil pe viitor sa-mi caut ceva la tara. Deci ma intereseaza mai mult ca investitie, sa pot inchiria la un pret ok si sa nu fie un bloc foarte nasol.

 Bylly00, on 26 iulie 2021 - 14:04, said:

De camin? Adica de camin de nefamilisti ? Nasol, frate, nu m-as baga, in general e baia la comun si e jeg + calitatea oamenilor lasa in general de dorit.

Avantgarden Tractorul + Coresi sunt super zone, chiar arata a oras european, ai spatiu mare intre blocuri, locuri de parcare, spatii verzi + locuri de joaca pentru copii si magazine de tot soiul pe la parterul blocurilor, asta pe langa centrul comercial din apropiere. Eu nu cunosc brasovul, fratele meu sta in zona aceea dar mi se pare ca se ajunge usor de oriunde oriunde in brasov, chiar nu e o problema daca nu ai masina.

Am vazut camere de camin transformate in garsoniere cu baie si bucatarie pe hol de 24 de mp (prin Tractorul cel mai multe, gen Constructorilor, sergent Mociulschi, Octavian Goga). Multumesc pentru recomandare.

 Mircel, on 26 iulie 2021 - 14:13, said:

Cartierul Răcădău deși e vechi (198o) este cel mai liniștit.
Dar acolo garsonierele de confortul dorit de tine nu sunt deloc!
Câți bani ai?

Am raspuns, aloc 25000 de euro, restul la saltea Posted Image

 unknown_35, on 26 iulie 2021 - 14:48, said:

Vezi cartierul Florilor. Sunt blocuri vechi, 4 etaje, considerate confort 2 deoarece au suprafata foarte mica ( 40 m2 ap de 2 camere). Blocurile apropiate de B-dul Zizin sunt OK, dar sa nu mergi mai in spate.

Am stat in zona respectiva 6 ani, nu am avut probleme.

Ok, multumesc. Cand ajung prin zona, ma uit si prin cartierul Florilor.

#10
AdAn1

AdAn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.10.2014
La un buget de 25k gasesti doar garsoniere de 20 - 24mp utili. Vezi ca sunt la vanzare pe imobiliare.ro.
Uite o varianta (in zona Sp. Judetean Brasov, la intrarea in cartierul Racadau)
https://www.imobilia...ing=1&sla=lista

Gasesti si prin Noua, Triaj (Fdt. Harmanului) - zone OK.

@bylly00, zona Avantgarden Coresi nu-i de buget 25k. Acolo sunt doar blocuri construite incepand din 2016, deci preturi pe masura, chiar si pentru o garsoniere (peste 35k -40k). Si nu cred sa fie dezvoltator in Brasov care sa contruiasca garsoniere sub 40mp, asta insemnand min. 35k euro pret de vanzare.

Edited by AdAn1, 26 July 2021 - 16:33.


#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
In nici un caz sa nu-ti iei camera de camin.In cartierul Florilor gasesti apartament cu 2 camere,mai micut dar este cu 2 camere cea ce este un avantaj fata de garsoniera.Cartierul este destul de linistit ca si majoritatea cartierelor din Brasov.Asa cum spuneau si colegii mai sus,romi in oras nu sunt ,sau extrem de putini.In cartierul Florilor sunt multe parcari.Taxa de parcare pe un an la primarie ca sa-ti asiguri propriul loc de parcare este aproximativ 180-200 lei.Zona faina ar mai fi in cartierul Astra sau Steagu(fosta denumire) dar nu stiu daca te incadrezi la bani(trebuie studiata putin piata).Cartierul Racadau este foarte fain,dar problema ursilor este una destul de delicata ,oricum acolo nu te-ai incadra la pret,preturile la apartamente si garsoniere este unul foarte mare fata de celelalte zone.

Edited by PiticVerde, 26 July 2021 - 16:34.


#12
AdAn1

AdAn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.10.2014
Daca ai masina, poti incearca in Ghimbav (cca. 4km), Codlea (cca. 11km, dar sa nu fie la intrarea dinspre Brasov - zona Colorom, care e mai pestrita), Rasnov (aprox. 12km) si Sacele (aprox. 8km).
Cauta pe site-uri de imobiliare si pentru orasele mentionate.

#13
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.07.2020
Pai in mod normal nici nu le poti compara, la camin cred ca ai baie comuna, ceea ce spune multe vis a vis de comparatie

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 26.06.2009
La 25k euro iei ce prinzi; nu prea ai optiuni multe. La 35-40k poti sa ai pretentii de zona, comfort, etc.

Cauta o garsoniera pe Toamnei. Sunt garsoniere de 25-30mp, poate nu asa amenajate si renovate. Iei una si o renovezi in timp.

#15
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 AdAn1, on 26 iulie 2021 - 16:32, said:

La un buget de 25k gasesti doar garsoniere de 20 - 24mp utili. Vezi ca sunt la vanzare pe imobiliare.ro.
Uite o varianta (in zona Sp. Judetean Brasov, la intrarea in cartierul Racadau)
https://www.imobilia...ing=1&sla=lista

Gasesti si prin Noua, Triaj (Fdt. Harmanului) - zone OK.

Multumesc pentru info. In Astra ma gandeam si eu dar nu prea gasesc la pretul asta. La parter e cam aiurea, dar vad ce mai apare.

 PiticVerde, on 26 iulie 2021 - 16:33, said:

In nici un caz sa nu-ti iei camera de camin.In cartierul Florilor gasesti apartament cu 2 camere,mai micut dar este cu 2 camere cea ce este un avantaj fata de garsoniera.Cartierul este destul de linistit ca si majoritatea cartierelor din Brasov.Asa cum spuneau si colegii mai sus,romi in oras nu sunt ,sau extrem de putini.In cartierul Florilor sunt multe parcari.Taxa de parcare pe un an la primarie ca sa-ti asiguri propriul loc de parcare este aproximativ 180-200 lei.Zona faina ar mai fi in cartierul Astra sau Steagu(fosta denumire) dar nu stiu daca te incadrezi la bani(trebuie studiata putin piata).Cartierul Racadau este foarte fain,dar problema ursilor este una destul de delicata ,oricum acolo nu te-ai incadra la pret,preturile la apartamente si garsoniere este unul foarte mare fata de celelalte zone.

Super, multumesc pentru detalii. Crezi ca in cartierul Florilor am sanse sa gasesc apartament cu 2 camere la 25000 de euro?

 AdAn1, on 26 iulie 2021 - 16:45, said:

Daca ai masina, poti incearca in Ghimbav (cca. 4km), Codlea (cca. 11km, dar sa nu fie la intrarea dinspre Brasov - zona Colorom, care e mai pestrita), Rasnov (aprox. 12km) si Sacele (aprox. 8km).
Cauta pe site-uri de imobiliare si pentru orasele mentionate.
Ok, ma mai gandesc. As vrea sa cumpar si ca investitie, sa o pot inchiria repede si la un pret ok. Nu stiu daca in zonele marginase pot gasi chiriasi atat de usor.
Oricum, momentan e pentru mine pana ma mai acomodez cu orasul. Btw, oamenii de pe acolo cum sunt? E lumea civilizata/inistita in general, sau tot aceleasi specimene ca in Bucuresti? Motivul pentru care vreau sa ma mut nu e numai natura, dar sper sa fie si oamenii mai faini acolo.

 MariusEXxTREME, on 26 iulie 2021 - 19:24, said:

Pai in mod normal nici nu le poti compara, la camin cred ca ai baie comuna, ceea ce spune multe vis a vis de comparatie
Am inteles. Deci camera de camin e exclusa.

#16
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 iridescence, on 26 iulie 2021 - 20:48, said:

Crezi ca in cartierul Florilor am sanse sa gasesc apartament cu 2 camere la 25000 de euro?


Deci camera de camin e exclusa.

nici vorba sa gasesti in Brasov,oriunde ap cu 2 camere la 25000 euro

la 25000 euro gasesti de obicei camera de camin transformata in garsoniera

#17
AdAn1

AdAn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.10.2014
Orasele mentionate de mine sunt super OK. Oamenii la fel. Majoritatea au locurile de munca in Brasov.

Edited by AdAn1, 27 July 2021 - 06:49.


#18
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Cel mai bine sfat: chirie. 6 luni aici, 6 luni dincolo, pana prinzi mersul orașului. Iar garsoniera la 25k ia-ți gândul. O sa iei o mizerie într-un bloc extrem de vechi.
Spor în toate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate