Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Laptopuri cu ram upgradabil fara sa pierzi garantia?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Mai exista asa ceva? Eu am avut ceva de genul, insa era un asus low cost de prin 2014. Acu' vrea sa iau ceva mediu, ori entry level de gaming, ori altceva dar sa aiba placa video dedicata, procesor minim i5 sau ryzen 5 si tastatura iluminata.Daca nu iau unul direct cu mai multa memorie.
Idei?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Exista... daca o faci in service-ul autorizat.

Altfel... Cum au devenit tot mai plate nu mai au usita de acces la HDD/SSD sau la RAM.
Ba unele au deja RAM-ul lipit pe placa de baza.

#3
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Toti sunt capiati dupa castig si innebuniti din cauza concurentei; prin urmare, au luat exemplul de la telefoane si au eliminat posibilitatea inlocuirii usoare sau update-ului pentru memorii, baterie, module WiFi/BT, etc. Mai ramane sa le lipeasca, ca pe Aifoane si gata.
On topic: trebnuie sa cauti si sa verifici pe youtube daca exista videouri despre modelul in cauza. Sau o tura prin magazine, desi oferta e mult mai ingusta.

#4
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Cautati pe google modelul laptopului plus "ram upgrade" si vedeti ce si cum, sunt din ce in ce mai putine laptopuri ce ofera posibilitatea de a upgrada RAM-ul.

#5
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 25.08.2020
Da-ne un buget poate gasim un laptop conform asteptarilor tale sau eventual cu upgrade in service autorizat.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
In momentul de fata si daca accesul ramilor este printr-un capac sau usita nu mai face obiectul garantiei daca ai desfacut un singur surub.Stiu cazuri concrete in care laptop-ul a fost trimis in garantie iar la service s-au examinat surubelele la laptop cu lupa,s-a observat ca s-a umblat la el si s-a anulat garantia.Asa cum spunea si eiffel daca laptop-ul permite adaugarea ramilor ,acesta operatiune este obligatorie doar prin intermediul unui service acreditat de producator.De fapt rapunsul este :exista ,dar tot mai putine.

Edited by PiticVerde, 26 July 2021 - 16:44.


#7
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

View PostPiticVerde, on 26 iulie 2021 - 16:43, said:

In momentul de fata si daca accesul ramilor este printr-un capac sau usita nu mai face obiectul garantiei daca ai desfacut un singur surub.Stiu cazuri concrete in care laptop-ul a fost trimis in garantie iar la service s-au examinat surubelele la laptop cu lupa,s-a observat ca s-a umblat la el si s-a anulat garantia.Asa cum spunea si eiffel daca laptop-ul permite adaugarea ramilor ,acesta operatiune este obligatorie doar prin intermediul unui service acreditat de producator.
s-a observat ptr ca nu a avut surubelnita buna nedecalibrata si/sau skil-ul a fost slab

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Trebuie Philips 1 pe Philips 1, surubelnita buna si se desface surubul fara probleme si fara urme. Daca bagi o chinezarie, o mai fi si philips 0 sau pz2, sau varf de cutit, normal ca strici surubul si se si observa ca a umblat un mecanic de tractor acolo.
Eu nu stiu unde scrie ca daca desfaci surubul, pierzi garantia. Pierzi garantia pentru semne de folosire improprie. Adica daca ciobanesti suruburile alea pe-acolo, umbli inauntru cu patentul, rupi vreo mufa interna, distrugi un filet, torni pasta termica conductiva pe toata placa de baza chestii de-astea flagrante. In rest, producatorul te si invata uneori cum sa ti-l desfaci sa-ti bagi un RAM, sa-ti pui un modul, ceva.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
La Asus Zephyrus G14 RAM-ul si SSD-ul sunt upgradabile fara sa pierzi garantia. Si e si usor,are doar un capac in fund. + instructiuni in manual.

Cred ca doar la Acer am auzit c-ar fi ciufuti cu sigiliul pe suruburi.

Edited by Lex404, 26 July 2021 - 17:08.


#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu am mai vazut de mult sigilii prin leptoape, in afara de HDDs. La unele toshiba mai era cate un surub intern acoperit de cate un sticker cu waranty void, dar oricum, nu prea aveai de ce sa umbli la surubul ala decat daca chiar stiai bine ce faci. Am vazut si la HP asa ceva Dar leptoapele alea oricum aveau cate 50 de suruburi, nu era nici chiar simplu sa le desfaci complet, nici chiar simplu sa le mai si pui la loc, daca nu erai atent la ce suruburi bagi, trebuia sa ai grija cu hardware manualul, sau sa-ti faci o schita.
Dar aveai acces sa schimbi tot ce era de schimbat prin el, inclusiv pasta termoconductoare, memorii, hdd si ce mai era pe-acolo. Nu puteai scoate placa de baza de pe sasiu.

La alea SH vandute de firme, iti mai puneau ei, magazinul, un sticker pe care daca nu-l rupeai, aveai o minigarantie de 6 luni acolo. Dar oricum, ala deja nu mai era acoperit de garantia de producator, deci era practic garantia magazinului respectiv, metoda lor prin care se asigurau ca nu l-ai stricat tu.

#11
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.07.2020
Exista si acum din cate stiu la anumite modele, doar ca trebuie sa urmaresti certificatul de garantie si acolo scrie exact ce poti schimba tu singur si ce nu..

#12
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu mi-am luat acum o luna un Acer Nitro 5 si pentru ca are doar un SSD de 512, am decis sa il upgradez cu un Hdd de 2 Tb. Nici un surub nu are sigiliu, dar spatele este o placa intreaga pe care o scoti relativ usor. Din ce am citit pe net, Acer da garantie pe componente si daca upgradezi cu ceva interiorul, unde ai o serie de sloturi libere. SATA, M2, RAM...etc nu intervine cu nimic asupra garantiei.
Iti da in cutie si magistrala pentru HDD, plus intructiuni cum sa faci upgrade.

Edited by costin001, 27 July 2021 - 09:19.


#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La asus nu ai nici un sigiliu. Poți schimba sau adauga ram, ssd SATA sau m2.
Unele, în general cele scumpe cu șasiu ranforsat, se scoate capacul foarte ușor, altele, mai ieftine, trebuie să scoți și tastatura.

Neapărat să păstrezi componentele originale, dacă e cazul să trimiți notebook-ul la service

#14
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Am primit raspuns de la service-ul MSI de la noi ca da, se poate desface capacul si face upgrade, atata timp cat nu se intervine altfel si nu este indepartata placa de baza. E vorba de GF63, dar banui ca si la celelalte laptopuri normale se poate acelasi lucru. Oricum, bine de intrebat la service inainte de a face asa ceva.

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Pai e firesc.
Daca-si doreste producatorul, din cine stie ce motive sa opreasca garantia cand umbli intr-un loc critic, trebuie sa puna sigiliu, nu sa caute cu lupa urme de desfacere. De exemplu in harddisk e clar ca nu poti umbla fara sa pierzi garantia si toate au sigiliu. La fel am vazut si intr-o imprimanta laser, la cutia aia cu laserul si oglinda rotativa.
Si chiar daca te lasa sa umbli, asta nu inseamna ca poti sa-ti faci de cap pe-acolo. Insa trebuie sa lasi urme clare de abuz sa pierzi garantia, nu zgaraieturi care apar in mod normal cand desfaci.
Acuma astia de la Aple au inceput cu lipici in loc de suruburi, ca la smartfoane, devine greu de desfacut fara sa lasi urme estetice. Nu stiu cum interpreteaza ei gestul de a-l desface, probabil e un motiv bun sa pierzi garantia. Dar cu mare atentie si cu youtubul, il desfaci si pe ala fara sa-l abuzezi. Probabil ca se cunoaste ca ai umblat acolo, dar deja mi se pare nod in papura din moment ce se vede ca ai lucrat atent si ai avut un motiv.
Oricum, politica intr-acolo se duce. Poate peste ani te vor chema si in judecata ca ai desfacut laptopul pe motiv ca le distrugi imaginea, cine stie? Nu-i insa cazul, inca.

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cel mai simplu citești manualul. Acolo îți spune dacă poți upgrada o componenta tu sau trebuie să iei legătura cu un centru de service autorizat

#17
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View PostBloodRa, on 29 iulie 2021 - 07:02, said:

Cel mai simplu citești manualul. Acolo îți spune dacă poți upgrada o componenta tu sau trebuie să iei legătura cu un centru de service autorizat
Nu prea e specificat in manuale, ca-s de regula generice, pt. mai multe modele, cam toate te pun sa contactezi service-ul/dealerul.

View Postmaccip, on 28 iulie 2021 - 23:55, said:

trebuie sa puna sigiliu, nu sa caute cu lupa urme de desfacere.

Acuma astia de la Aple au inceput cu lipici in loc de suruburi, ca la smartfoane, devine greu de desfacut fara sa lasi urme estetice.
Mi-a zis clar ca pot indeparta sigiliul si ca nu se pierde garantia pentru upgrade de ram. Acum nu stiu ce sigiliu are(daca are), abia azi il primesc.

Apple sunt golani jecmanitori, deliberat fac asta ca sa utilizezi service-ul lor si sa cumperi de la ei si componentele/bateria(bine, astea nici nu prea sunt upgradabile)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate