Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interzicerea deținerii de animale periculoase

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ydYmiReSMMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si un caine periculos la veterinar

si alti au probleme :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WOCVTLnq9wM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostGlCA_Contras, on 26 iulie 2021 - 11:56, said:

Se spune ca nivelul de educatie/civilizatie al unei tari se masoara in numarul de detinatori de animale de companie - in special al cainilor inscrisi in asociatiile chinologice - adica detinuti in mod legal!

Se spune așa pentru că unul din ăla deștept tare, ceva filozof renumit a zis ceva de genul “nivelul de civilizație al unui popor se vede prin grija pe care o arată față de animale”, citatul nu este tocmai exact, nu-mi mai amintesc și nici numele deșteptului.

Între timp mi-am amintit cum definesc englezii animalele (nu doar câinii) , prin lege “ ființe cu drepturi și simțire”. Ce să mai, ceva de ev mediu, altfel nu-mi explic, bine că au plecat ăștia din UE că poate importam și noi obiceiuri din astea.

#39
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

waterman said:

1627293689[/url]' post='28069402']
Eu aș zice că nivelul de civilizație al proprietarilor de câne se măsoară în câte pungi au după ei.
Culmea e că ce văd eu pe la bloc pe la mine nu prea umblă cu punguțe după ei și lasă numai noroace în urmă.

La mine în zonă nu se aplică, eu am pungi, se întâmplă să rămân fără, primul întâlnit cu câine mă împrumută. În parcul unde plimb eu câinele lumea în general este civilizată. Mai există și handicapați, dar sunt puțini. Acum 15 ani însă era așa cum spui, eram eu și încă vreo doi care adunam după câinii noștri. A venit poliția locală de câteva ori, în baza unei hotărâri a consiliului local, au aplicat niște amenzi și avertismente. Încet, încet lumea a înțeles, că dreptul de a avea un animal de companie nu înseamnă dreptul de a-ți bate joc de ceilalți, nu înțeleg ei foarte bine, dar le este frică de amenzi. Majoritatea mai au de înțeles că nu este ok să-ți plimbi patruped-ul pe lângă locurile de joacă, chiar prin ele, dar am încredere că se rezolvă și asta cu timpul.

Attached Files



#40
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008

View PostHunor_66, on 26 iulie 2021 - 11:14, said:

... babuinii si macacii sa nu mai aiba voie pe strada.

Da' pe forum au voie? Posted Image

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,984
  • Înscris: 18.12.2007

View Postiladi, on 26 iulie 2021 - 12:04, said:

Poti sa adaugi si pisicile pe lista. Uite cum stau bestiile alea mici la incarcat.

Attachment IMG_20210201_172704.jpg

Ma, aia face pipi pe casa.

#42
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postcrisstonne, on 26 iulie 2021 - 12:39, said:

Ăla însemnat are privire de om rău, este parșiv, mare grijă cu el, o să facă harceaparcea pe cineva, o să rămînă doar oasele albite  ���� de individ, ca oasele bătute de soare din deșert.

Da, o fi știut retardul ăla de veterinar ceva, lui vroia să-i pună botniță. Avea botnițe de mărimi diferite, nici una nu se potrivea și el insista, nu înțelegea că nu are pe ce să pună botniță.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2021 - 13:53, said:

Se spune așa pentru că unul din ăla deștept tare, ceva filozof renumit a zis ceva de genul “nivelul de civilizație al unui popor se vede prin grija pe care o arată față de animale”, citatul nu este tocmai exact, nu-mi mai amintesc și nici numele deșteptului.

Între timp mi-am amintit cum definesc englezii animalele (nu doar câinii) , prin lege “ ființe cu drepturi și simțire”. Ce să mai, ceva de ev mediu, altfel nu-mi explic, bine că au plecat ăștia din UE că poate importam și noi obiceiuri din astea.
cred ca era vorba de grija fata de batrini. dar crescatorii de animale, sint prea ocupati, in general cu bibilirea animalului si nu prea mai au timp de cei in virsta. si nici copii nu prea au au pe linga casa!

Iar daca animalele sint fiinte cu drepturi si simtire, de ce le-am tine in captivitate, dresa si folosi pentru amuzamentul propriu?

#44
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
O fi fost unul tot din ăla deștetept care să fi zis și despre bătrâni, dar sunt sigur că unul dintre ei a zis și despre animale.

Eu nu sunt crescător, eu am câini ca și animale de companie care nu se înmulțesc.

Dar care-i faza, te tai pe vene că între tine și copii tăi voi alege binele integritatea și sănătatea cățeilor mei? Asta e, te știu mai bine decât crezi, ai fost la mine, te știu mai bine decât te știu toți ceilalți colegi. Când ai fost la mine eu nu eram, era altcineva, cineva care evaluează oamenii mai bine decât mine, verdict negativ.

#45
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Pai din cate stiu eu exista asa ceva si pentru categoriile enumerate de tine

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Am mai auzit tatale prin parcuri, decat sa cresti un caine mai bine cresti un copil... De parca s-ar exclude automat intre ei Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iPW75ZO4pIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2021 - 13:53, said:



Se spune așa pentru că unul din ăla deștept tare, ceva filozof renumit a zis ceva de genul “nivelul de civilizație al unui popor se vede prin grija pe care o arată față de animale”, citatul nu este tocmai exact, nu-mi mai amintesc și nici numele deșteptului.

Între timp mi-am amintit cum definesc englezii animalele (nu doar câinii) , prin lege “ ființe cu drepturi și simțire”. Ce să mai, ceva de ev mediu, altfel nu-mi explic, bine că au plecat ăștia din UE că poate importam și noi obiceiuri din astea.

Mahatma Gandhi

View PostGlCA_Contras, on 26 iulie 2021 - 19:36, said:

Am mai auzit tatale prin parcuri, decat sa cresti un caine mai bine cresti un copil... De parca s-ar exclude automat între ei

Pai da…”Ei” sunt printre noi. Și se și înmulțesc ai naibii…

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGaBogdan, on 26 iulie 2021 - 12:44, said:

Dar totusi, botnita unde e? :-D

ce nu ȘTIU fricoșii este că omul vorbește cu câinele său, dar și câinele cu omul!
dacă le-aș pune botniță, cum ar putea ei să-mi mai răspundă la întrebarea zilei:
„Azi câți popândăi/cârtițoi/șacali/viezuri/șerpi și broaște ați mai belit?” Posted Image

Edited by gushpi, 27 July 2021 - 07:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate