Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Modificarea artificiala a vremii de catre om

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Subiectul este in dezbatere de multi ani. Am modificat vremea de ceva timp. Am facut sa ploua in desert acum multi ani, reusim in prezent sa ne protejam culturile de grindina prin modificarea artificiala a vremii.

Insa uneori aceste modificari vin si cu dezavantaje. Reusim oarecum sa deranjam acest echilibru din natura.
Cat de avansata este aceasta abilitate a omului de a modifica vremea? Care vor fi consecintele pe termen lung?




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/06q8OrMUYFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H_v1MF3ROD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 25 July 2021 - 22:06.


#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nature. will. eventually. retaliate.... sorry, it already did.

#3
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Modificarea vremii de catre om e inca o tentativa de a ne depasi conditia si a accede spre urmatorul nivel de civilizatie. Nu mi se pare neaparat un lucru rau, desi ma astept ca omenirea sa comita niste greseli pe care le va plati ca pret pentru a evolua spre o noua realitate.
Conform scalei Kardashev, ne aflam la nivelul 0.72 de civilizatie, din 5 posibile. Nivelul 1 insemnand ca putem controla eficient toata energia la nivel planetar.
https://clubenigma.r...ie-din-univers/

#4
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Unde e generalu Strainu cand ai nevoie de el?

View Postglassofwine, on 25 iulie 2021 - 23:00, said:

Conform scalei Kardashev, ne aflam la nivelul 0.72 de civilizatie

Fix 0.72, e clar. Sunt niste calcule serioase la mijloc, nu? La fel ca alea care calculeaza cate civilizatii inteligente sunt in Univers si le da intre 1 (adica doar noi) si 1 miliard de miliarde, in functie de metodologie

Edited by Notsure, 25 July 2021 - 23:07.


#5
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011

View PostNotsure, on 25 iulie 2021 - 23:06, said:


Fix 0.72, e clar. Sunt niste calcule serioase la mijloc, nu? La fel ca alea care calculeaza cate civilizatii inteligente sunt in Univers si le da intre 1 (adica doar noi) si 1 miliard de miliarde, in functie de metodologie

Daca ai tu o propunere mai buna, te ascult.

Edited by glassofwine, 25 July 2021 - 23:11.


#6
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

reusim in prezent sa ne protejam culturile de grindina prin modificarea artificiala a vremii
Reusiti?
Ai un articol stiintific care zice asta?

Nu de alta, dar aia care incearca sa studieze cum reusiti voi, gasesc chiar pe dos:
http://archive.scien...d-2017-0013.pdf

Quote

Hence, in the contrary to expectations, the anti-hail operational programs promote to an increase of the hail frequency

Posted Image

Intr-o nota ceva mai serioasa, chiar exista studii pe bune care zic ca e ca si cum ai sufla impotriva furtunii ca sa o opresti.
https://web.archive....s2_preprint.pdf

Quote

acest echilibru din natura
Planeta pe care ma aflu eu e un sistem la ne-echilibru. Tu poate esti pe o alta planeta. Sper ca nu orbiteaza, fiind undeva foarte departe de orice soare.

Edited by parabellum, 25 July 2021 - 23:40.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparabellum, on 25 iulie 2021 - 23:37, said:

Reusiti?

Intr-o mica/mare masura, da.

Edited by MembruAnonim, 25 July 2021 - 23:41.


#8
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Ti-am cerut un studiu stiintific care sa ateste asta. In cuvinte aruncate pe un forum nu prea cred.

#9
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Involuntar, din cauza poluarii da, am modificat-o si efectele se vad. Posted Image

Cat despre metoda voluntara, nu cred ca e asa avansata si nu stiu daca acele modificari au un efect important.

Exemplul cel din Dubai, aia nu modifica cum vor vremea, ci trebuie sa fie deja prezent un anumit tip de nori pentru ca dronele sa foloseasca acele socuri electrice sa-i incarce iar de plouat nu ploua mereu unde doresc, norii se pot descarca la zeci, sute de km de zona tinta.

Edited by vj_Heaven, 25 July 2021 - 23:58.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvj_Heaven, on 25 iulie 2021 - 23:57, said:

iar de plouat nu ploua mereu unde doresc, norii se pot descarca la zeci, sute de km de zona tinta.


Corect, aici voiam sa ajung. Uneori procesul nu este atat de precis, ori nu il stapanim noi bine astfel ca efectele au loc mult mai departe de zona vizata.

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postglassofwine, on 25 iulie 2021 - 23:11, said:



Daca ai tu o propunere mai buna, te ascult.

Pai ce propunere sa am? Sa ne abtinem, cred. Nu am nimic cu scara in sine, ci cu rezultatul ala asa exact al calculului de plasare pe scara. Cred ca metodologia e o gluma, se bazeaza pe chestii scoase mai mult din burta.

Edited by Notsure, 26 July 2021 - 00:58.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Sa aberam principial: Cine va decide cum sa fie vremea? Peste orase va fi soare (dar nu prea mult), pe pârtii (inclusiv pe alea din Baragan) zapada tot anul, pe litoral cald in decembrie. Va ploua doar peste lacurile de acumulare, porumb si orez, dar nu-n exces. Încă o jucărie ceva de stricat pentru politicieni. Sau se va vota online, in fiecare dimineată?

#13
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 15.06.2014
personal, cred ca, clima la nivel planetar a intrat intr-un proces de dezechilibru (ne accelerat, inca). ea se va autoregla, asa cum a facut-o in milioane de ani, numai ca, omul nu stiu daca va supravetui acestui proces

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postparabellum, on 25 iulie 2021 - 23:37, said:

Planeta pe care ma aflu eu e un sistem la ne-echilibru. Tu poate esti pe o alta planeta. Sper ca nu orbiteaza, fiind undeva foarte departe de orice soare.

Aici cred ca te inseli.

Daca nu exista echilibru, noi nu mai eram aici.

Pamantul, spre deosebire de celelalte planete, a avut un echilibru foarte solid, miliarde de ani.

Cateva grade + / - in temperaturile globale, nu inseamna nimic daca privim imaginea in ansamblu, sunt doar oscilatii minore.

Lipsa echilibrului ar fi dus la situatii extreme si am fi ajuns in situatia lui Marte sau Venus.

#15
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Eu zic sa te interesezi inainte sa afli ce-i ala echilibru (in sens fizic, nu metafizic, etc).

Nu ma insel deloc. La echilibru nu exista:
- viata
- evolutie a mentionatei vieti
- clima
- zi si noapte
- iarna si vara
- vant, nori, ploi, etc
- variatii de temperatura
- etc
- etc
- etc

Te-ai prins?

Link-uri ajutatoare pentru un inceput:
https://en.wikipedia...cal_equilibrium
https://en.wikipedia...mic_equilibrium

Citate relevante de acolo:

Quote

In classical mechanics, a particle is in mechanical equilibrium if the net force on that particle is zero
Traducere: Daca planeta ar fi in asemenea echilibru, nu ar exista decat fie stare de repaus, fie stare de miscare rectilinie uniforma (o chestie pe care nici macar planeta ca intreg nu o face). N-ar exista nici un fel de acceleratie.

Quote

In thermodynamic equilibrium there are no net macroscopic flows of matter or of energy, either within a system or between systems.
Dupa cum ziceam, nada ploi, nada curgeri de ape, nada curenti oceanici, nada transport prin convetie catre numitii nori, etc, etc, etc.
Pe toata planeta ar fi exact aceeasi temperatura care nu s-ar schimba.

Edited by parabellum, 26 July 2021 - 09:04.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Stai acuma, tu prin echilibru intelegi o lume complet statica, blocata, in care n-ai nici o variatie. Asa cum e Luna sau Mercur.

Pai nu despre asta e vorba, Pamantul e o planeta in care exista agitatie, dar care se pastreaza intre anumite limite ok pentru a mentine viata, despre asta e vorba.

Noi avem un echilibru, daca acesta s-ar strica, am putea avea de exemplu variatii ale climei nu cu 4-5 grade celsius, ci cu cate 100-200 de grade, secolul asta avem sa zicem temperatura medie de minus 80, secolul urmator o temperatura medie de + 150, fierb oceanele, etc, no pai atunci ne-am potcovit, atunci ai vedea de fapt ca am avut un echilibru pe care l-am pierdut.

Pamantul s-a mentinut in limite destul de stabile de cateva miliarde de ani, apa a fost in stare lichida permanent, si ea exista doar intr-o marja relativ mica de temperatura, deci nu putem spune ca n-avem nici un echilibru.

Edited by Phobos, 26 July 2021 - 09:10.


#17
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View Post__Dan__, on 26 iulie 2021 - 06:58, said:

Sa aberam principial: Cine va decide cum sa fie vremea? Peste orase va fi soare (dar nu prea mult), pe pârtii (inclusiv pe alea din Baragan) zapada tot anul, pe litoral cald in decembrie. Va ploua doar peste lacurile de acumulare, porumb si orez, dar nu-n exces. Încă o jucărie ceva de stricat pentru politicieni. Sau se va vota online, in fiecare dimineată?

Fix alta chestie care va ajunge sa aiba impact economic si deci trebuie folosita la maxim pentru maximizarea profiturilor.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
există echilibru static, dar și echilibru dinamic

Edited by Dany_Darke, 26 July 2021 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate