Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pisica tinuta doar indoors ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020

View Postmaria_laura_alexa, on 24 iulie 2021 - 21:51, said:

Da o sa traiasca 15 ani dar o sa fie nefericita.
O sa fie ca si corporatisti aceia care castiga mi de euro pe luna dar defapt sunt niste sclavi(zombi) ca nu se pot bucura niciodata de viata asa cum se bucura un tsigan de exemplu

Nu e de comparat. Pisica asta pare fericita si toarce tot timpul, be real

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
e alba cu negru
Uneori zgarie , dar de obicei ii dau usor cu mana pe labe ca sa nu bage ghearele si de ceva vreme nu baga ghearele rau
Musca usor de mana cand te joci cu ea , tot asa ii dau usor cu mana pe cap ca sa lase muscatura usor
Uneori se baga langa mine si o dau de langa, e cald si parul ei e calduros, si cand o dau ma zgarie ca vrea sa fie langa minePosted Image si are chef de mangaieri Posted Image

sa vedeti cand vede dopuri, da cu ele de ziduri si le baga sub pres, de ce dracu nu pricep Posted Image

Edited by karax, 24 July 2021 - 23:10.


#21
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pisicile sunt mai tematoare si emotive decat oamenii.Nu vad nici o fiinta ce se gaseste bine in haosul din orase.Cit mai dureaza pina vom vedea topic despre oamenii ce constientizeaza si ei ca nu pot locui in haosul din orase?Asta e explicatia pentru care pisicile ce traiesc afara in orase au zilele numarate.Deci nu va amagiti ca unei pisici ii e mai bine inchisa,ci doar mai bine in casa sau bloc fata de zobeala din oras,daca ar fi libera.

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Pisicile, ca și oamenii, au personalități diferite. Chiar și preferințele se pot schimba în timp.
Am două pisici, stau la parter și țin geamurile deschise. Pisicile pot intra și ieși cum/când vor. Am un teren viran alături unde se pot duce și colinda, vâna, mă rog ce treburi pisicești mai fac ele pe acolo. Sunt castrate, deci nu treburi din alea Posted Image

Anul trecut, una dintre pisici, aia tărcată, nu a vrut să iasă cu nici un chip, în timp ce cealaltă ar fi stat numai afară. A venit vremea rea și iarna și amândouă au intrat definitiv în casă.

Acum e invers, aia tărcată nu mai vine în casă decât când o strig să-i dau mâncare în timp ce cealaltă mai iese un pic dar mai mult doarme în casă.

Edited by DaculScoril0, 25 July 2021 - 07:00.


#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am doua maidaneze pe care le tin doar in casa. Sterilizate. Cea mai in varsta are 18 ani, operata de cancer, are artrita, insa mananca bine si e rasfatata. La doctor in transporter, acoperit. Daca intra cineva in casa fug sub pat. Apartament mic, 30 mp. Nu par nefericite.

Edited by spooky51, 25 July 2021 - 07:53.


#24
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
"INDOORS" greu cu limba romana, ne murdarim la gura de engleza...

#25
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
ia punete in locul pisicutei tale, tu cum ai parea mai fericit sa stai 100 si ceva de ani in casa toate conditile si vacinul facut :D sau afara cati ani poti trai?

eu am un sigur catel care doarme in casa tot tipul in rest ce pisici si caini am stau afara in curte tot timpul, exceptie fac daca sunt bolnavi si ii tin in casa pana se fac bine si iarna am o catelusa metis care e ceva ruda cu pitbull sau hamstaf dracu stie, are blana foarte scurta si nici grasime pe ea nu are asa ca iarna doarme in casa.

in rest afara sa alerge si sa faca ce e mai pisicesc posibil, mai vezi chestii interesante.

Spor

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu n-am loc viran , is doar blocuri si is o groaza de catei , deci nu pot sa o las libera

plus masini o groaza

#27
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005

View PostLupulcelrau, on 25 iulie 2021 - 09:50, said:

ia punete in locul pisicutei tale
Acelasi argument il folosesc si aia care nu vor sa-si sterilizeze animalele.

Pe langa faptul ca le e pusa viata in pericol de masini/caini/etc, iau purici/capuse, pot lua fiv daca se bat cu alte pisici, mai si vaneaza animalute salbatice.
N-ar fi o problema daca ar prinde numai daunatori gen soareci, dar astea omoara fara discriminare si au contribuit la disparitia multor specii de pasari/reptile.
Dar pe noi ne doare undeva, nu e treaba noastra.

#28
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostLaurentiuSerban2002, on 24 iulie 2021 - 21:19, said:

Am o femela de un an si planuiesc sa o tin in casa permanent, este periculos sau daunator sa nu o scot niciodata afara ? mersi
Nu, dimpotriva, traiesc mai mult. Am avut o pisica care a ajuns la 19 ani indoors

#29
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postvimann, on 25 iulie 2021 - 11:02, said:

Acelasi argument il folosesc si aia care nu vor sa-si sterilizeze animalele.

Pe langa faptul ca le e pusa viata in pericol de masini/caini/etc, iau purici/capuse, pot lua fiv daca se bat cu alte pisici, mai si vaneaza animalute salbatice.
N-ar fi o problema daca ar prinde numai daunatori gen soareci, dar astea omoara fara discriminare si au contribuit la disparitia multor specii de pasari/reptile.
Dar pe noi ne doare undeva, nu e treaba noastra.

Posted Image eu is cireasa de pe tort, la ce vad eu pe dn dus intors de la munca, lume care arunca catei pisici pe margine soselei si o ia la fuga cu masina, numai zic in gara la noi in comuna la fel, daca tot esti serios cu chestia asta cu militatu spre binele animalelor imi dai pm si iti zic exact unde sa stai in boscheti sa ii prinzi in flagrant pe nenorocitii care arunca saracele de animale in strada.

sa ai spor Posted Image

#30
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sa ii prinzi si sa ii denunti cui?Acolo unde se primesc denunturile se sta la aer conditionat si se ia sarariul pe jucat pe telefon.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Crescatorii de pisici de rasa vand pui doar celor care stau la bloc, exact in ideea ca nu le paste nici un pericol. Am multi prieteni care isi tin pisicile doar in casa si traiesc mult mai multi ani decat cele care hoinaresc si care sunt in pericol permanent sa fie atacate de caini, lovite de masini sau de psihopati ori sa fie otravite. Asa ca tine-o linistit acasa ca ii e mai bine decat sa umble brambura prin cartier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate