Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Pisica tinuta doar indoors ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Am o femela de un an si planuiesc sa o tin in casa permanent, este periculos sau daunator sa nu o scot niciodata afara ? mersi

#2
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
nu

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce vrei sa chinui un animal ?

#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu e periculos dar statistic nu traiesc prea mult in casa,si pot avea la un moment dat un fel de depresie.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Am avut o birmaneza si a trait numai in apartament vreo 13,5 ani.
Acum am un motan maidanez, are vreo 6 ani.
Ambele castrate, vaccinuri, deparazitari periodice, singurele ocazii cu care au iesit din casa.
Altfel, este periculos pentru mobila, isi aleg ceva in care sa-si ascuta gherutele. Si pentru tine, o sa fii singurul ei prieten. La prima pisica am zis ca data urmatoare iau 2, sa socializeze intre ele, dar nu a fost sa fie.

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Geez, ce specimene au comentat deasupra...singurele animale chinuite cu depresie sunteti voi, daca aruncati raspunsuri fara noima doar ca sa adunati postari.

Lifespan pisica domestica afara: 4-5 ani. In casa - 15-20 de ani.

Eu am doua, salvate de pe strada, au 11 si 12 ani acum, nu sunt deloc deprimate, sunt foarte sanatoase pentru varsta lor si chiar afectuoase, in ciuda a ceea ce se spune despre pisici.

Singur dezavantaj: pisica tinuta in casa va dezvolta agorafobie, iar vizitele periodice la veterinar o vor stresa maxim. Dar exista pastile si pentru asta, sa o linisteasca pe drum.

#7
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020

View Postpasilla, on 24 iulie 2021 - 21:23, said:

De ce vrei sa chinui un animal ?

Intrebarea ta este la fel ca tine. Daca voiam sa il chinui, il lasam afara

View Postdimripper, on 24 iulie 2021 - 21:35, said:

Geez, ce specimene au comentat deasupra...singurele animale chinuite cu depresie sunteti voi, daca aruncati raspunsuri fara noima doar ca sa adunati postari.

Lifespan pisica domestica afara: 4-5 ani. In casa - 15-20 de ani.

Eu am doua, salvate de pe strada, au 11 si 12 ani acum, nu sunt deloc deprimate, sunt foarte sanatoase pentru varsta lor si chiar afectuoase, in ciuda a ceea ce se spune despre pisici.

Singur dezavantaj: pisica tinuta in casa va dezvolta agorafobie, iar vizitele periodice la veterinar o vor stresa maxim. Dar exista pastile si pentru asta, sa o linisteasca pe drum.

Sau poate mai e bun si putin stres, sangele pus in miscare, etc.

Nu stiu cum sa o scot afara sincer la plimbare, pt ca ultima data a scapat dintr-un ham de caine legat extrem de bine. Daca are cineva o idee, pentru ca vreau o sa scot insa imi e ca fuge

Edited by LaurentiuSerban2002, 24 July 2021 - 21:42.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  20210720_213842.jpg   225.56K   126 downloads

Pisică trăită în strada cam 6 luni, de un an în casa la mine.
In foto e tricoul meu, după ce am încercat acu' câteva zile sa cobor cu ea pe casa scării, să-i duc nevestii care ma aștepta în fata blocului niște chei.
Nu o mai scoate din casa nici al treilea război mondial.

#9
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
E castrata sau nu ?

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Si eu as elibera pisicuta pe afara ca mie sa nu fie cu depresie.  Dar avem la bloc o groaza de catei vagabonzi si s-au si dus la geam cand au vazut-o.  de ar fi sa o eliberez cred ca o nenorocesc cateii.  A vazut de cateva ori ca se duc cateii la ea si nu sare de pe geam sau sa zgarie plasele.  A vazut cateii si gata a si plecat de pe pervaz

plus ca avem o groaza de masini , fiind la bloc si mi-e sa nu dea masina , asa  ca prefer sa fie la camere bagata cu zecile de ani dar vie

am vazut personal si la tara , desi nu prea is asa masini, pisicute cu rani de la masini sau duse , asa ca prefer sa o bag la camere cu tot cu depresie , nu imi pasa , vreau sa fie vie

#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Karaxe, a ta e castrata ?
Cati ani are ?

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da e
Are cam 1 an

si imi e draga rau, e asa goofy cand se joaca cu dopuri sau cu orice Posted Image

#13
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ce culoare e ?
Eu stau la casat, la sat si am 12, s-au mai alimanit alte 2, in total 14.
Se joaca cu orice.
Una dintre ele se tine dupa mamaia toata ziua.

#14
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Am vazut pisici tinute in casa - se taraie pe sub mobila ca niste ninja si se uita cu groaza la tine, daca nu te cunoaste.
De parca urmeaza s-o bagi la ciorba sau ceva asemanator.
Doamne-fereste sa incerci sa le mangai sau sa te joci cu ele, cos aia de la urgente o ora la tine.
Cam ca asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NGelhzl4l84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005
N-au nici pe dracu' tinute in casa. Felul in care se poarta cu oamenii tine de temperament si de modul in care a fost crescuta. Mai incercati sa iesiti din bula voastra.

#16
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostFatCat33, on 24 iulie 2021 - 22:10, said:

Am vazut pisici tinute in casa - se taraie pe sub mobila ca niste ninja si se uita cu groaza la tine, daca nu te cunoaste.
De parca urmeaza s-o bagi la ciorba sau ceva asemanator.
Doamne-fereste sa incerci sa le mangai sau sa te joci cu ele, cos aia de la urgente o ora la tine.
Cam ca asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NGelhzl4l84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al meu bagabont maidanez care are deja 6 ani, cand vede picior de om nou in casa se arunca in brate si toarce, un golan si jumatate. Acum nu suntem cu el si este la bunici,ca bagam si niste poze. Castrat (din pacate), mananca non stop si s-a umflat si nu stiu ce sa-i mai facem Posted Image Dar il iubim tare mult, ca nu reusim sa nu-i mai dam sa manance Posted Image

Anyway

View Postdimripper, on 24 iulie 2021 - 21:35, said:

Geez, ce specimene au comentat deasupra...singurele animale chinuite cu depresie sunteti voi, daca aruncati raspunsuri fara noima doar ca sa adunati postari.
Lifespan pisica domestica afara: 4-5 ani. In casa - 15-20 de ani.
Eu am doua, salvate de pe strada, au 11 si 12 ani acum, nu sunt deloc deprimate, sunt foarte sanatoase pentru varsta lor si chiar afectuoase, in ciuda a ceea ce se spune despre pisici.
Singur dezavantaj: pisica tinuta in casa va dezvolta agorafobie, iar vizitele periodice la veterinar o vor stresa maxim. Dar exista pastile si pentru asta, sa o linisteasca pe drum.

Exact, vreti sa va spun ca acum nici 2 saptamani dadeam sa plec la o intalnire urgenta (care a mers oricum prost si m-am gandit ca poate si din cauza asta) si cand sa ies vad in oglinda retrovizoare DE SI ACUM AM IN CAP si ma ia cu  tremurat cum un nenorocit cu un Seria 1 (sau o nenorocita) efectiv a dat in capul unei mate care a traversat strada? Vreti sa stiti cum am fugit si am urlat de nu sunt sanatos (inca nu am copii), iar pisica respectiva statea in mijlocul strazii plina de sange la cap si misca din labe si facuse pe ea? Si toti vecinii mi-au zis ca a murit si ca mi-au dat lacrimile si la fel si acum cand scriu kktul asta? LA FEL ma mai gandeam si eu cu tomita ca poate saracul o fi deprimat ca il mai vad cand sta la geam (oricum mai are noroc ca-l mai ducem la parintii prietenei in pantelimon la curte - de altfel si acum ca suntem in concediu este la "bunici" si mai iese si prin curte supravegheat), insa dupa faza asta care m-a marcat efectiv mi-am zis ca este cel mai bun lucru care i se poate intampla. Gen for THE GREATER GOOD, da, este animal si probabil ca i-ar mai fi placut sa zburde, dar cum sunt nebune si proaste pisicile nu ar fi sfarsit-o deloc bine. Si pisica aceea era tot un motan gras si mai semana si cu Tomita al nostru. Ce fel de om pot sa fii sa dai cu masina sa se auda 50m in fata ditamai lovitura si tu sa pleci inainte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? desi multi apropiati au zis ca poate nu a putut sa se mai opreasca. NU STIU! Si acum mai stau cu regrete ca poate daca as fi dus-o la un veterinar, desi toti imi ziceau ca daca a facut si pe ea si la cat sange era in mijlocul strazii... Posted Image



View Postvimann, on 24 iulie 2021 - 22:38, said:

N-au nici pe dracu' tinute in casa. Felul in care se poarta cu oamenii tine de temperament si de modul in care a fost crescuta. Mai incercati sa iesiti din bula voastra.

Plus ca vara ca vara, dar iarna cred ca le convine mai mult in casa sub patura decat plouate sau inghetate de gerul naprasnic. Cred ca multe nici nu trec iarna daca e cu ingheturi specifice (hai ca ultimele 2 ierni au fost mai chill dar tot noaptea au fost temperaturi cu minus grade) gen -10-15 grade sa mai aiba si ceva boli nestiute...
Nu stiu, poate imi dau circumstante atenuante, si eu ma gandesc ce o fi in mintea unei pisici si daca se simte ca la puscarie...dar tinand cont ca noi suntem fiintele care rationalizeaza for the greater good (of course ca si pt al nostru dar si pentru al lor), cred ca unei pisici ii este mai bine in casa decat afara...

Edited by Al3xandrus, 24 July 2021 - 22:44.


#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostFatCat33, on 24 iulie 2021 - 22:10, said:

Am vazut pisici tinute in casa - se taraie pe sub mobila ca niste ninja si se uita cu groaza la tine, daca nu te cunoaste.
Ai vazut prea multe filme de groaza cu pisici.
Ale mele nu se comporta asa. Atat birmaneza, cat si europeanul, studiaza persoanele nou venite pe teritoriul lor si le evalueaza dupa criterii de ele stiute.
Birmaneza nu il suporta pe socru, simtind ca nu ii plac pisicile. Parerea lui era ca locul pisicilor este afara, eventual pe presul de la usa. Normal, nici pe soacra, nu puteau sta impreuna in aceiasi camera. In schimb, cand aveam meditatii la fizica, birmaneza se suia pe biroul la care lucram cu profesorul si statea linistita. La randul lui, profesorul avea birmaneza acasa.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAl3xandrus, on 24 iulie 2021 - 22:39, said:

Plus ca vara ca vara, dar iarna cred ca le convine mai mult in casa sub patura decat plouate sau inghetate de gerul naprasnic. Cred ca multe nici nu trec iarna daca e cu ingheturi specifice (hai ca ultimele 2 ierni au fost mai chill dar tot noaptea au fost temperaturi cu minus grade) gen -10-15 grade sa mai aiba si ceva boli nestiute...
Nu stiu, poate imi dau circumstante atenuante, si eu ma gandesc ce o fi in mintea unei pisici si daca se simte ca la puscarie...dar tinand cont ca noi suntem fiintele care rationalizeaza for the greater good (of course ca si pt al nostru dar si pentru al lor), cred ca unei pisici ii este mai bine in casa decat afara...
E absolut normal, dar topicul este despre ...doar indoors !

Edited by pasilla, 24 July 2021 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate