Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Relaționare cu un caine agresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postvinciun, on 26 iulie 2021 - 15:04, said:

Deci la voi cainele stie mai bine, el decide daca tu ai voie sa pui mana pe un obiect sau nu. Si daca tu chiar esti in situatia ca trebuie sa iei acel obiect, ce faci? Te rogi la caine? Il ignori? Pai el daca te ameninta si vede ca tu nu tii cont de amenintare normal ca te va ataca sa te puna la punct. Repet, cand e vorba de jucarii de apartament nu e nicio problema, oricum nu-s periculosi in caz de conflict. Dar cand ai ciobanesti sau un molosse e altceva. Nu trebuie sa se ajunga la situatia aia ca sa te maraie sau sa te loveasca cu coltii in semn de avertizare. Daca s-a ajuns acolo e naspa. Poti sa-l donezi. Cu bataia nu rezolvi nimic.
Eu am zis ceva cu totul diferit... dar na, probabil nu sunt "alfa" pentru forumul asta. Mai ales ca n-am nici "ciobanesti sau un molosse".

View Postvinciun, on 26 iulie 2021 - 15:04, said:

Si tu nu ai vazut ca am si mentionat acolo ca e gluma. Mentiune speciala pentru de astia ca tine.
Si la mine nu era gluma? :rolleyes:

View Postvinciun, on 26 iulie 2021 - 15:04, said:

Cica maraitul e comunicare :D Daca te maraie manifestand agresiune nu e prea de bine. Cainele avertizeaza si daca nu tii cont, urmeaza atacul.
O lungim prea mult. Studiu de caz: ai un caine abuzat, traumatizat, tinut in lant. Te maraie.
Ce incerci sa faci:
- sa-ti dai seama de ce te maraie si sa tratezi cauza - rezultatul ideal fiind ca respectivul caine n-o sa te mai maraie, ci o sa accepte ce-i faci (e.g. prezenta ta)
- te impui in fata lui, dominandu-l, ca n-are voie sa te maraie orice-ar fi?

Hai sa vedem. Poate opiniile noastre nu difera atat de mult.
Pana la urma, tot ce incerc eu sa zic eu pe-aici e sa nu sara cu bata pe bietul catelus (cum au facut proprietarii anteriori), ci sa incerce sa-i castige increderea.
Pentru detalii, recomand apelarea la un instructor canin.

#92
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Cand ai un caine tinut in lant si traumatizat de altii, iar tu vrei sa devii noul lui stapan e cu totul alta situatie. Eu vorbeam de situatia cand cainele tau te maraie si incearca sa te puna la punct cu coltii.

Edited by vinciun, 26 July 2021 - 16:00.


#93
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai nu voia sa ma puna la punct Posted Image Voia doar sa-si pastreze obectul, eventual sa-l inghita nitel.
La nevoie, ii bag mana-n gura sa-i iau chestii (cum ar fi vreun os aruncat prin iarba, e hapsana si mai avem de lucrat la partea asta).
Mai periculos e cand ii dau o recompensa buna-buna, si n-am grija. Posted Image

#94
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Cainele a fost in lant doar la primul stapan.

in 2017 am luat direct, fara discutii, o catea de la un vecin, care 4 ani traise in lant de 50 cm, hranita cu paine uscata si ce ii mai dadeau alti vecini. In lant se impuia, in lant fata, si cand era vreme urata isi lasa puii in amaraciunea aia de cusca si ea statea in ploaie :(.  Desi nu o vedeam, nu am mai suportat gandul.

Acum ma mir si eu de inconstienta mea, am luat-o direct in masina, la vet.  E un caine de talie medie-mare, foarte compacta, are ceva de rotwailer/pitbull, e cam infricosatoare :). M-a iubit din prima secunda :). E cam tampita Posted Image , cand ii dau drumul in casa, desi are castronul cu mancare, tot varsa cosul de gunoi si poarta dupa ea tot feul de ambalaje, nu si-a scos foamea din cap.

Initiator, foarte bine ca pastrezi cainele, sunt sigura ca va fi bine!

#95
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Cainele nu e un fel de omulet cu blana si nu se aplica regulile de socializare umana.
Cand hranesti cainele, in lumea lor esti slab sau prost ca iti cedezi hrana. Aici nu vorbesc de turmele de catei de casa cu comportament de pisica sau de hamster, atipic in lumea lor.
Cainele stie ori ca e sef de haita, ori ca e subordonat unui sef, mai rar egalitate - in cazul asta e competitie permanenta.

#96
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postoverseas, on 27 iulie 2021 - 09:54, said:

Cainele nu e un fel de omulet cu blana si nu se aplica regulile de socializare umana.
Cand hranesti cainele, in lumea lor esti slab sau prost ca iti cedezi hrana. Aici nu vorbesc de turmele de catei de casa cu comportament de pisica sau de hamster, atipic in lumea lor.
Cainele stie ori ca e sef de haita, ori ca e subordonat unui sef, mai rar egalitate - in cazul asta e competitie permanenta.
De unde le scoateti, mai?
Iti zic eu ce gandeste un caine cand il hranesti: "Wow! Mancare!". Nu le atribui orgolii tampite tipice unor subspecii umane. Nu te ghida nici dupa cainii traumatizati cu care poate-ai avut de-a face, aia nu se comporta natural.
Pana acum n-am intalnit caine pe care sa-l hranesc si care sa ma dispretuiasca pentru asta. Dimpotriva, adopta un comportament submisiv (intr-o masura mai mare sau mai mica), pentru a primi mancare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate