Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Relaționare cu un caine agresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
Dragos976

Dragos976

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2019
Va cer sfatul intr-o chestiune in care ma simt blocat oarecum. Nu am avut niciodată câine. Sunt pe cale de a cumpăra o casa, însă proprietarul vrea sa îmi lase câinele. Talie mica și extrem de agresiv. El l-a primit tot moștenire de la fostul proprietar care îl ținea numai în lanț. Abia după ce a fost muscat de câteva ori și el și soția lui, a reușit sa creeze o legătură. Nu stiu daca este o legătură bună nici aceasta pentru ca a recunoscut ca l-a bătut de câteva ori. Îmi este mila sa il las al nimănui, as dori sa il țin, dar nu am nicio idee despre cum as putea sa procedez. Va rog, pe cât posibil, răspunsuri ale celor care știu cum se procedează, nu ale celor care doar iubesc câinii, dar nu stiu nici sa isi plimbe bișonul.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cu câinele agresiv trebuie să fii foarte ferm, indiferent de cât de rău e. Dacă cedezi o secundă, te va lua drept beta. Tu trebuie să fii alfa. E foarte gestionabilă situația, ia câinele, faci o faptă bună! Dacă acționezi cu fermitate, nu vei avea nicio problemă. Nu trebuie să fii agresiv, doar ferm, e o chestiune de atitudine. Câinii se simt în siguranță dacă au un stăpân cu atitudine fermă.

#3
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Cainele trebuie sa stie cine e seful. Atitudine ferma.
Asta poate insemna inclusiv bataie. Light.

De asemenea, gandeste-te ca tu esti nou venitul pe teritoriul lui.  
O "vacanta" prin alta zona, ca sa il scoti din obiceiurile lui ar fi buna.
Tot atunci sa il faci sa renunte la pozitia ierarhica de alpha.


Cu ceva schimbari prin curte. Scos mirosul lui.
Ar trebui sa perceapa ca alt loc. Alt stapan. Alta pozitie ierarhica.


Insa deja 2 proprietari de casa. Cainele pare cam batran. Si asta e o dificultate suplimentara.

Edited by bvygKLM, 23 July 2021 - 22:49.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Am câini non stop de 20 de ani. Acum am patru. Am avut Mioritic, Rotweiller, Carpatin.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ierarhia la caini se stabileste prin forta bruta, (bruscat, lovit brutal dar nu batut si lovit dur cu urmari)

sulul de hartie (ziar) e cel mai bun exemplu. cand incearca sa domine zbang una in capatana... de-i tiuie urechile, dar fizic fara urmari.

#6
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 Dragos976, on 23 iulie 2021 - 19:38, said:

Nu am avut niciodată câine. Talie mica...


Nu am avut niciodată om, ar lătra şi el încetişor către softpudeliştii lui.

Dă-i timp! Dacă n-are padoc, ridică-i unul. Sau ţarc simplu, o împrejmuire ceva, un loc numai şi numai al lui în care să se simtă în siguranţă.

Nu forţa apropierea, eşti un intrus deocamdată. Fă din mâncare liantul dintre voi, pentru început lăsându-i-o în recipiente amplasate în interiorul ţarcului, chiar lângă poartă.

Odată pusă-n castroane, te aşezi pe vine câteva minute, calm, blând, şi-i vorbeşti. Repeţi de fiecare dată acelaşi ritual, chiar şi câteva săptămâni de-i cazul, lăsându-l pe el să rupă bariera cunoaşterii.

Nu-l baţi nici măcar c-un ziar. Mai ales lovituri în zona capului, totalmente interzise.

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Un caine de talie mica , fara pretentii de rasa ? Uita ce au zis toti colegii , mai ales ca e in lant !
Te duci si ii dai de mancare , mai multe zile , vorbesti cu el pe un ton calm , ii intinzi mana sa te miroasa si te retragi de mai multe ori .
Ulterior cand crezi ca va intelegeti , incepi sa il mangai usor , il lasi pe el sa faca primul pas .
In nici un caz bataie , de nici un fel ! Va deveni cel mai bun prieten  al tau vreodata in viata .

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Prima data cand incerci sa pui mana pe el sa-l mangai sub barba, ai mai multe sanse sa accepte decat pe cap. Dupa ce te accepta nu mai conteaza.

Mana deasupra capului lui e gest puternic dominator si in acele momente cand n-are prea mare incredere in tine ce vrei sa-i faci e posibil sa reactioneze defensiv.

Si ca ideie generala, cainele e mult mai probabil sa te muste defensiv decat ofensiv.

#9
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Faci o mare prostie, cainele reprezinta o responsabilitate si va fi o problema daca nu e al tau si mai e si agresiv, eu nici nu as sta la discutii, sa se spele cu el pe cap, nu e cainele tau!

#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Bravo nene. Cine-i om și cine-i câine?

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Fac pariu ca e agresiv din frica. Da-i loc o vreme, hraneste-l de la distanta si apoi pleaca. Incearca sa nu stai drept in jurul lui, diferenta de inaltime ii intimideaza.
Abia cand o sa vrea sa vina el spre tine dupa ce l-ai hranit poti incerca vreo apropiere.

#12
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Ohoo.. ai primit sfaturi, că te poti împrieteni si cu cel mai fioros leu. Oricum, esti norocos, ca nu ti-a lasat in curte un om.

#13
Dragos976

Dragos976

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2019
Mulțumesc celor care au răspuns, am sa încerc sa pun cap la cap informațiile si sfaturile si nu il voi abandona, asta este hotărât. In posesia casei intru de la 1 septembrie. De atunci vor începe încercările mele. Probabil voi reveni cu amănunte si atunci "in direct".
O precizare pt cei care nu au inteles: câinele nu este ținut în lanț la ora actuala. A fost ținut de primul proprietar. Cel care mi-l lasa este al doilea. El îl tine liber din toamna anului trecut. Câinele are la dispoziție o curte de 1800 metri pe care o păzește strașnic, asa mic cum este. Macelarește tot ce prinde: șoareci, pisici etc Relaționează (daca se poate spune asa) cu un doberman din vecini prin gard. Este ostil cu persoanele străine (lucru bun), nu le scapa din ochi și încearcă apoi, insistent sa se furișeze si sa le aplice o muscatura (lucru mai puțin bun). Chestia asta ma duce la solutia unui padoc in care sa stea atunci când am oaspeți. Chiar dacă voi reuși sa ma apropii de el, e greu de crezut ca ii voi schimba comportamentul asa repede și fără experiența.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cel mai important lucru este sa te recunoasca drept sef.
https://www.animalut...i-seful-haitei/

#15
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Deci ai luat cățel cu casa si curte. Asta da afacere. Succes.

#16
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Ca sa demonstrezi ca tu esti seful trebuie sa-i iei oala de mancare si sa manci din ea in fata lui cu o bota in mana binenteles ca altfel te va rupe...

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Bota la un catel de talie mica? Eu am caini marisori si nu a fost nevoie de violenta fizica. Atitudinea conteaza. Cainii de talie mica sunt agresivi de frica. Eu as zice ca ar trebui sa fie calm, sa nu fie violent, sa-i castige increderea. Eu asa am procedat cu cainii mei si am avut rezultate foarte bune. Era unu’ atat de infricosat incat venea sa manance doar dupa ce plecam si dupa 6 luni nu mai scapam de el, atat era de dornic de afectiune. Si acesta era un caine care se pripasise in curtea casei pe care am cumparat-o, exact ca in cazul expus de initiator.

#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Domnilor si doamnelor sunteti bine cu caputul ? E vorba de un catel speriat care incearca sa isi protejeze teritoriul ! E vreun caine din rase periculoase , imens , cu dantura care rupe  ?
Bate , arme , padoc ? E doar un catel inofensiv care a fost tratat gresit de primii 2 proprietari . Ii e frica de orice si de oricine .
Cu putina rabdare , cu putin timp , catelul va fi periculos de pupacios si cu proprietarul si cu oaspetii , bineinteles foarte ''corupt'' cu cateva delicatese , salam , resturi de la gratar , etc. .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate