Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Incarcare masina electrica cu statie Type 2 din productie fotovoltaica

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mi-am comandat si eu jucaria asta si astept sa ajunga, iar pana atunci fac planuri.
EVSE-DIN
https://shop.gwl.eu/...sion.html?cur=1

Inteleg ca exista si varianta care are montat din fabrica transciever diferential RS-485, dar cred ca ce am cumparat eu n-are.
In cazul acesta, stie cineva ce fel de nivele de tensiune foloseste la portul serial? Variantele cele mai uzuale sunt:
  • 0 / +3.3 V TTL
  • 0 / +5 V TTL
  • -12V / +12V RS232
Un transmitator cu tensiune mai mica in general poate fi conectat la un receptor pentru tensiune mai mare.

Invers, un transmitator cu tensiune mai mare daca este conectat la un receptor pentru tensiune mai mica, se poate defecta receptorul.

Edited by kolfleading, 18 April 2022 - 15:25.


#56
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
M-am jucat si eu cu Simple EVSE.
Se poate activa ModBus si de catre utilizator. Am testat si a functionat.
Din manual:

Quote

NOTE#1: By default MODBUS is NOT enabled, so the original analog input switches can be used (current limit and current boost functions). MODBUS can be enabled by pulling AN input down to GND while booting (= when you power the device up) at least 5 times within 3 seconds seconds (button activated). This will change register 2001 to the value 1, but it will not save the value permanently. Value will be saved after first successful R/W operation over MODBUS (register number >=2000).


#57
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu vreau sa-mi fac (de hobby) o solutie "custom" de modulare a curentului de incarcare si care sa ruleze pe un Raspberry Pi.

RPI are vreo 2 porturi seriale, unul vreau sa-l conectezi direct la EVSE-DIN si sa-l comand prin ModBus.

Dar nu stiu ce nivele de tensiune are transceiverul serial al lui EVSE-DIN, sa stiu daca trebuie ceva adaptare de nivel intre RPI si EVSE-DIN.

#58
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Aproape sigur e 5V, iar eu cred ca are modulul activ. Nu cred ca exista versiuni diferite de hardware. Nu vad la ei pe site mai multe SKU-uri.
Inca o idee, daca te ajuta: exista posibilitatea sa comenzi puterea si analogic. Am lasat o poza din manual atasata.

Attached Files



#59
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsparkyson, on 18 aprilie 2022 - 15:38, said:

Se poate activa ModBus si de catre utilizator.

View Postsparkyson, on 18 aprilie 2022 - 16:45, said:

eu cred ca are modulul activ.

Stai asa ca acum imi dau seama ce vrei sa spui si ma tem ca faci o confuzie.

Modbus nu este sinonim cu RS485.

RS485 / RS232 / TTL 5V / TTL 3V3 sunt standarde care definesc interfata la nivel electric (tensiuni, curenti, polaritati, etc).

Modbus este standardul care defineste cum se transmit mesaje intre 2 dispozitive care-si pot transmite niste octeti printr-o metoda oarecare. Modbus se poate transmite si prin RS232, si prin serial TTL 3V3 sau 5V, si prin TCP, si prin UDP, samd.

Microcontrollerele au de obicei porturi seriale TTL (cu nivel 3V3 sau 5V). Merg bine doar pe distante mici, permit doar comunicare punct-la-punct (un singur transmitator si un singur receptor) si nu sunt foarte imune la perturbatii.
Din cate inteleg, exista o varianta SimpleEVSE (DIN) la care un port serial TTL al microcontrollerului este accesibil pe placa.
Si exista si o a doua varianta care are montat pe placa un circuit integrat specializat care face conversia electrica de la serial TTL la nivelele de tensiune folosite de RS485. Semnalele electrice RS485 sunt mult mai imune la perturbatii, se pot transmite pe distanta mare si permit mai multe dispozitive pe aceeasi magistrala.

Ca sa sumarizez: Evident ca poti sa activezi si sa folosesti Modbus chiar daca nu exista pe placa circuitul de adaptare la nivelele de tensiune RS485. Dar trebuie sa folosesti semnale compatibile electric cu portul serial de pe placa...si asta incerc sa aflu.

View Postsparkyson, on 18 aprilie 2022 - 16:45, said:

Aproape sigur e 5V, iar eu cred ca are modulul activ.
Nu activezi un modul ci activezi protocolul Modbus in firmware-ul microcontrollerului. Pe microcontroler nu-l intereseaza la ce nivele de tensiune se face comunicarea. Daca pe placa mai exista cumva si un adaptor de la serial TTL la RS485, acest lucru este in general transparent pentru microcontroller.

Iar daca are circuitul adaptor de la serial TTL la RS485, atunci n-are cum sa fie la 5V, intrucat RS485 foloseste semnalizare diferentiala.

View Postsparkyson, on 18 aprilie 2022 - 16:45, said:

exista posibilitatea sa comenzi puterea si analogic.
Ca sa faci comanda analogica, trebuie sa setezi registrul Modbus 2003 la 0, deci tot trebuie sa faci o comunicare Modbus initiala.

Totodata, pentru comanda analogica mi-ar trebui un convertor Digital-to-Analog pe partea de Raspberry Pi si nu prea imi place ideea. As prefera comunicarea digitala, seriala, dar trebuie sa ma asigur ca cele doua placi folosesc aceleasi nivele de tensiune.

View Postsparkyson, on 18 aprilie 2022 - 16:45, said:

Nu vad la ei pe site mai multe SKU-uri.

Eu vad aici: http://evracing.cz/e...-6ma-DC-30ma-AC
  • RS485 version (+ 9 EUR), order code: EVSE-DIN RS485
Eu cred ca pentru 9 EUR in plus, iti monteaza pe placa un translator electric de la serial TTL (de la microcontroller) la RS485.

#60
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

View Postkolfleading, on 18 aprilie 2022 - 18:01, said:

Stai asa ca acum imi dau seama ce vrei sa spui si ma tem ca faci o confuzie.

Intr-adevar, nu stiu detaliile electronice.
Stiu ca Simple EVSE DIN pe care l-am folosit eu are posibilitatea de atasare a unui modul WiFi cu care comunica prin ModBus.

View Postkolfleading, on 18 aprilie 2022 - 18:01, said:

Ca sa faci comanda analogica, trebuie sa setezi registrul Modbus 2003 la 0, deci tot trebuie sa faci o comunicare Modbus initiala.

Cu modulul WiFi sigur poti sa faci programarea, de asta sunt sigur.

#61
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Varianta simpla are ttl
Poti activa modbus software pe ttl, dar recomand sa cumperi deja cu el activat (ceri).

Asa merge evse wifi v1

Versiunea putin mai scumpa are modul Modbus hardware A/B si se foloseste cu Evse wifi v2

Pt control PV merg ambele versiuni, dar implementarea finala difera.
E foarte modular totul, ceea ce permite sa pui contorul cu modbus unde doresti tu.
Contorul poate fi accesat direct de Evsewifi sau direct de catre controllerul superior software.
Pt asta poti rula pe rPi OpenWB sau Evcc.

Pt a ajunge informatiile la controllerul software, poti face prin adaptor Modbus-Usb sau Modbus-Tcp.

#62
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAdm, on 18 aprilie 2022 - 22:28, said:

Varianta simpla are ttl
3.3V sau 5V? Asta este dilema...
Intreb deoarece daca "transmiti" cu 5V intr-un receptor de 3.3V se poate arde receptorul.

View PostAdm, on 18 aprilie 2022 - 22:28, said:

Versiunea putin mai scumpa are modul Modbus hardware A/B
Modbus este acelasi la toate versiunile si este in softul microcontrollerului.
Modbus se refera la formatarea mesajelor intre 2 entitati care isi pot transmite cumva, oricum, un sir de octeti.

Versiunea mai scumpa cel mai probabil are convertor electric de la TTL la RS485 (semnalizare diferentiala, A/B).
Un exemplu foarte cunoscut este MAX485: https://www.maximint...ers/MAX485.html

RS485 merge pe distante mai mari, este mai rezistent la perturbatii si permite mai multe dispozitive pe acelasi bus.

View PostAdm, on 18 aprilie 2022 - 22:28, said:

Pt asta poti rula pe rPi OpenWB sau Evcc.
Din motive personale (hobby), vreau sa fac eu softul de control.

View PostAdm, on 18 aprilie 2022 - 22:28, said:

Pt a ajunge informatiile la controllerul software, poti face prin adaptor Modbus-Usb sau Modbus-Tcp.
Daca placa are port serial TTL 3.3V, se poate conecta direct la RPi si se poate comunica cu mesaje Modbus.

Edited by kolfleading, 19 April 2022 - 06:58.


#63
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
https://m.imgur.com/a/81DxVvL

Cu si fara modul rs485, poze.

Cel cu cativa eur mai scump poate fi conectat pe rs485 cu e cabluri a/b.

Pt a face controlul, un rPi este overkill, de aceea se foloseste esp8826.
Pt a integra totul, ai nevoie de 3 informatii:
1. Productie PV
2. Consum casa
3. Consum evse

Restul e poveste.

#64
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc, am identificat transcieverul RS485 din poze, este ST485B:
https://www.st.com/e...ers/st485b.html

De unde am cumparat eu EVSE-WB-DIN era oferita o singura varianta si inclin sa cred ca e cea fara RS485.
Imi convine mai mult asa pentru ca pot sa-l leg direct la RPi daca portul serial este TTL 3.3V (ca si cel de pe RPi).
Modbus oricum au amandoua variantele.

Inca nu mi-a ajuns coletul, TNT imi zice "Shipment delayed in transit. Recovery actions underway"

#65
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Axum ca se va introduce compensarea cantitativa la prosumator, mai are rost stația Wattpilot (sau similar)?

Edited by Fujitsu, 22 April 2022 - 21:12.


#66
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Nu se introduce compensarea cantitativa adevarata: cand iei inapoi energia reportata, trebuie sa platesti taxe de transport, accize si TVA (!).

Chiar daca s-ar fi implementat ce s-a promis — nemaivazut pe aceste meleaguri —, mai exista o problema care poate nu e imediat evidenta: cu cat sunt mai multi prosumatori, cu atat e mai greu sa injectezi in retea. Ca sa injectezi, trebuie sa existe consum, altfel nu are unde sa se duca acea productie. Tehnic, problema se manifesta prin cresterea tensiunii in retea si invertorul intra in protectie si ori limiteaza puterea, ori se opreste complet; depinde de invertor.

Deci, este in continuare necesar sa autoconsumi cat mai mult din productie:
- incarcare masina
- inmagazinare in puffer/boiler
- incarcare baterie

#67
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 sparkyson, on 22 aprilie 2022 - 21:17, said:

Nu se introduce compensarea cantitativa adevarata: cand iei inapoi energia reportata, trebuie sa platesti taxe de transport, accize si TVA (!).
Asta nu știu dacă va fi așa. Vom vedea la emiterea primelor facturi.

In ce privește consumul , parca ideea era ca nu exista suficientă energie in rețea, ar trebui sa se poată absorbi ce dau câteva amărâte de panouri …

#68
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
In normele de aplicare ANRE scrie clar. S-a dezbatut pe topicul dedicat. Dar, sa zicem, sa asteptam primele facturi.
Ce produci tu se duce doar la vecini, pana la primul transformator de joasa-tensiune. Cateva amarate de panouri trebuie sa aiba cativa amarati de consumatori. Cateva panouri aici, cateva acolo, se aduna...

Edited by sparkyson, 23 April 2022 - 06:04.


#69
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
A durat ceva timp, dar am reusit sa implementez pana la capat EVCC.

Ba nu mai aveam EV, ba nu aveam inca PV, ba nu injectat, ba nu aveam timp.

Si asa, totul e pe fuga, dar mi-a luat mult pana dezvoltatorul a dat de cap pt citirea SoC Mercedes (care e gandita aiurea total), apoi mi-a luat mie mult sa realizez configuratia din fisierul vietii, apoi au schimbat fisierul config etc.

In sfarsit merge citirea SoC si accesarea din exterior prin reverse proxy https.

Pe scurt, Simple EVSE + Simple EVSE Wifi + EVCC software ce ruleaza in docker pe nas si merge!

Dezvoltatorul ruleaza la o interfata noua, vedeti test aici
https://demo-next.evcc.io/

Discutie aici:
https://github.com/e...iscussions/3149

[ https://user-images.githubusercontent.com/152287/163036475-2c9d3c86-6116-4732-a842-79cc3feb6e48.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://user-images.githubusercontent.com/152287/163036487-0531e4b2-91d9-4172-bb24-071bc2022ac6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Courage, 24 April 2022 - 23:26.


#70
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

 oxbridge, on 15 februarie 2022 - 21:36, said:

Azi a fost prima zi de funcționare (limitată) pentru sistemul fotovoltaic și pentru stația wattpilot.

Aparent poti integra EVCC cu Wattpilot.
Avantajul ar fi ca poti opri incarcarea la un SoC dorit, dc masina e suportata si ea.
https://github.com/e...iscussions/3019

#71
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo de ceea ce vrea @kolfleading, Evcc merge direct cu controllerul EVSEDIN/WB, fara evse-wifi, care e optional si complica constructia, iar pt o statie fixa, nu ai nevoie sa o setezi decat o singura data.
Pt a seta curentul maxim, se poate face prin editarea registrului modbus din EVSEDIN/WB, ceea ce se face totusi cel mai usor cu EVSE-Wifi sau cu BT si un telefon antic.
SAU
Poti insa folosi rezistentele predefinite pt amperaje (32A, 20A, 13A)

Se poate seta amperajul maxim direct din EVCC

Ce e nevoie in acest caz:

1. rPi3 pe care sa ruleze linux si EVCC
2. Adator USB - Modbus (cativa USD)
2. Contor cu modbus suportat de EVCC
3. Simple EVSE Din/WB
- poate fi direct cu modul hardware RS485 inclus (e cu 10 USD mai scump si trebuie comandat special asa)
- poate fi clasic, dar cu comunicatia modbus activata, la care adaugati un convertor TTL-RS485

Controllerul, contorul si Rpi comunica fiind inseriate pe Modbus.

Rpi3 poate fi conectat pt a fi controlat pe Wifi sau Ethernet.

====
Daca se doreste folosirea unui NAS, atunci nu se folsoeste un Rpi3, ci un convertor Modbus-TCP (ethernet sau wifi), pt a lega de retea controllerul si contorul.

#72
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

 Courage, on 24 aprilie 2022 - 23:25, said:

A durat ceva timp, dar am reusit sa implementez pana la capat EVCC.
Pe scurt, Simple EVSE + Simple EVSE Wifi + EVCC software ce ruleaza in docker pe nas si merge!

 Courage, on 25 aprilie 2022 - 01:04, said:

Aparent poti integra EVCC cu Wattpilot.

As vrea sa implementez si eu EVCC, dar tin neaparat sa am tranzitia intre monofazic si trifazic.
Am deja lucrul acesta pe statia OpenEVSE si cred ca as putea sa fac un plugin ca sa integrez OpenEVSE cu EVCC, dar am tot avut probleme de hardware (deja doua controllere arse si nu gasesc usor sa le inlocuiesc datorita crizei de semiconductori).

Așa ca ma uit la OpenWB, care e bazat pe SimpleEVSE si are implementata trecerea intre 1-3 faze, cu ajutorul unui controller custom al lor.
Are cineva experienta cu OpenWB? As vrea sa cumpar doar ce am nevoie, pentru ca nu vreau cablul, cutia si alte lucruri de care nu am nevoie. Vreau sa cumpar doar ce am nevoie si nu gasesc cum trebuie conectate si configurate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate