Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Otrava in parcul Herastrau, protejati-va cateii! 23 iulie 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Topicul se vrea un semnal de alarma adresat tuturor celor care iubesc animalele de companie si in special stapanilor de patrupede canine.
In ultimele 30 de zile, in parcul "Herastrau" sau instalat din nou celebrele cutii negre cu otrava pentru sobolani.
Nu numai ca in ultimul an murit cca 95% din veverite, dar ciorile/corbii isi introduc capul in acele cutii si rup pliculetele cu otrava pe care le scot afara prin iarba. Si asta se intampla probabil in fiecare an.
Pana acum era doar o banuiala, azi insa am vazut multe ciori in jurul unei astfel de cutii (care, ei bine nu sunt amplasate numai prin tufisuri dupa cum am fost informat altadata, sunt peste tot), am lasat catelul la sotie si m-am apropiat; o cioara introducea capul in cutie si scotea bucati de plic, pe care le apucau celellalte si cautau hrana;  m-am apropiat si mai mult si, stupize, era plin de bucati de plicuri scoase din cutie.
Imi pare rau ca nu am filmat toata intamplarea, am facut doar poze ale unor hartii de plic,...
Desi nu conteaza neaparat unde (atat cutiile, cat si ciorile, sunt peste tot), totusi, e de retinut si localizarea: pe "Insula Trandafirilor", intre cele doua poduri gen semicerc, mai exact, cum se vine dinspre Charles de Gaulle (sa zicem), dupa ce se trece de primul pod, pana in capatani (capetele din metal ale fondatorilor UE), pe stanga (vizavi de apa mica fiind Muzeul Satului), acolo unde multi se opresc cu cateii si le arunca mingea sa o aduca inapoi.

Attached Files



#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Daca si ei is tolomaci, cutia trebuia facuta asa ca un termos, adica o cutie mai mica inautrul uneia mai mari, iar sobolanica sa trebuiasca sa treaca prin doua gaurele, nu prin una.

In felul asta pasarile nu ajung cu ciocul, si nici cainii cu botul.

Atata ca veveritele nu sunt protejate nici asa...

Edited by Phobos, 23 July 2021 - 16:28.


#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si veveritele sunt rozatoare, chiar daca noua ne par simpatice ca au coada mare.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrex, on 23 iulie 2021 - 16:30, said:

si veveritele sunt rozatoare, chiar daca noua ne par simpatice ca au coada mare.

Da, dar cu ele n-ai probleme sa te invadeze.

#5
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
eu de mult am zis , integrarea lor in societate.
Traditiile lor si modul de viata atat de diferit de al nostru ne inspira teama si ne hranesc prejudecatile ancorate solid, acest lucru facand de multe ori dificil traiul in comun

#6
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postionfacatoru, on 23 iulie 2021 - 16:35, said:

eu de mult am zis , integrarea lor in societate.
Traditiile lor si modul de viata atat de diferit de al nostru ne inspira teama si ne hranesc prejudecatile ancorate solid, acest lucru facand de multe ori dificil traiul in comun

Subscriu. Fiecare familie ar trebui sa gazduiasca o colonie de sobolani.
In acest fel putem trai in armonie, oamenii si persoanele non-umane.

View Postaltnume, on 23 iulie 2021 - 16:07, said:

Topicul se vrea un semnal de alarma adresat tuturor celor care iubesc animalele de companie si in special stapanilor de patrupede canine.
In ultimele 30 de zile, in parcul "Herastrau" sau instalat din nou celebrele cutii negre cu otrava pentru sobolani.
Nu numai ca in ultimul an murit cca 95% din veverite, dar ciorile/corbii isi introduc capul in acele cutii si rup pliculetele cu otrava pe care le scot afara prin iarba. Si asta se intampla probabil in fiecare an.
Pana acum era doar o banuiala, azi insa am vazut multe ciori in jurul unei astfel de cutii (care, ei bine nu sunt amplasate numai prin tufisuri dupa cum am fost informat altadata, sunt peste tot), am lasat catelul la sotie si m-am apropiat; o cioara introducea capul in cutie si scotea bucati de plic, pe care le apucau celellalte si cautau hrana;  m-am apropiat si mai mult si, stupize, era plin de bucati de plicuri scoase din cutie.
Imi pare rau ca nu am filmat toata intamplarea, am facut doar poze ale unor hartii de plic,...
Desi nu conteaza neaparat unde (atat cutiile, cat si ciorile, sunt peste tot), totusi, e de retinut si localizarea: pe "Insula Trandafirilor", intre cele doua poduri gen semicerc, mai exact, cum se vine dinspre Charles de Gaulle (sa zicem), dupa ce se trece de primul pod, pana in capatani (capetele din metal ale fondatorilor UE), pe stanga (vizavi de apa mica fiind Muzeul Satului), acolo unde multi se opresc cu cateii si le arunca mingea sa o aduca inapoi.

Cretinii care le pun in parcuri ar trebui sa stie ca respectivele capcane sunt pentru spatii inchise unde circula doar soareci si sobolani.
Dar, in traditia pur romaneasca, li se falfaie. Li se rupe. Ii doare-n c*r.
Asa ca scoateti cainii in parc cu botnita, sa nu bage otrava.
Idem pentru copiii mici.
Copiii mari baga alte otravuri in deplina cunostinta de cauza.

Edited by FatCat33, 23 July 2021 - 17:27.


#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPhobos, on 23 iulie 2021 - 16:27, said:

Daca si ei is tolomaci, cutia trebuia facuta asa ca un termos, adica o cutie mai mica inautrul uneia mai mari, iar sobolanica sa trebuiasca sa treaca prin doua gaurele, nu prin una.
In felul asta pasarile nu ajung cu ciocul, si nici cainii cu botul.
Atata ca veveritele nu sunt protejate nici asa...
Pliculetele sunt intrucatva protejate de un perete din plastic, adica intrusul trebuie sa intre si sa intoarca capul spre drepta (stanga?) pentru a ajunge la ele, numai ca cioara introduce capul inauntru, il intoarce catre plicuri si rupe cu ciocul (si au cioc/forta nu gluma).

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postrex, on 23 iulie 2021 - 16:30, said:

si veveritele sunt rozatoare, chiar daca noua ne par simpatice ca au coada mare.

Tu intelegi care sunt problemele cu soarecii si sobolanii, nu? Si diferenta dintre ei si veverite.

Edited by cumparator, 23 July 2021 - 18:53.


#9
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Probabil intre cei care se ocupa nu e nimeni (cu interes si putere decizionala) care sa inteleaga cum functioneaza o astfel de "capcana"/statie si cat de periculoasa poate fi daca nu e conforma cu situatia pe care o deserveste (nu e spatiu inchis, circula oameni, copiii lor, cateii, nu mai zic si de alte posibile victime).
Inserez imaginea unei "capcane", ce mie imi pare ok intrucat cioara nu are loc sa scoata (otrava e protejata complet de un perete din plastic, probabil ca are loc numai botul/gura lui sobi pe sus; sau si pe jos) si in plus otrava nu e in pliculete (din nefericire veveritele nu cred ca sunt protejate nici in acesta situatie deoarece unde intra bot de sobi, posibil sa intre si bot de veverita).

Attached Files


Edited by altnume, 23 July 2021 - 19:17.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
aseara am vazut reportaj despre tantari, au capcane sa-i prinda si sa-i analizeze(westnile) statea langa ele ca se fura
uite rezolvarea sau astea de ce nu reprezinta interes?

#11
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Oricum pentru caini nu-i atractiva, in plus banuiesc ca-s momeli cu anticoagulante, deci chiar daca apuca sa inghita se poate rezolva USOR LA VETERINAR.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate