Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare bicicleta fitness

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DexterGX

DexterGX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.01.2013
Salut!
Vreau sa-mi cumpar o bicicleta fitness si am nevoie de ceva recomandari din partea dumneavoastra. Bugetul maxim este de 1.000 lei.
Eu ma gandeam la ceva de genul : https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Sau putin peste bugetul meu https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by DexterGX, 22 July 2021 - 13:08.


#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ambele par foarte ok, eu am una cu volantă mică, 6 kg, și îmi fac treaba cu ea foarte bine.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Am ajuns sa ma uit la o bicicleta de fitness ca lucrand de acasa nu mai fac aia 10 mii de pasi pe zi. Desi am antrenamentul meu de picioare, simt lipsa unei ture zilnice. Eu nu le am cu bicicleta nici pe sosea, nici la sala, dar de cand m-am retras de la sala prospectez diverse variante, astea par mai solide si la pret uman:  Techfit SBK, nu ma lasa cu link pe e m ag.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Am luat-o pe asta:
https://techfit.ro/b...techfit-sbk2500

Pe scurtatura as da-o inapoi sau, daca aveam ocazia sa o testez si sa o pipai nu o comandam.
Volanta aia mai grea sau mai  usoara e un rahat, odata ce ai pus-o in miscare lucreaza inertia si un copil de 10 ani poate pedala voios, indiferent de volanta.
Dificultatea vine dintr-o chestie primitiva gen tambur/ frana aplicata pe volanta, deci putea fi volanta de 1 kg, cand o franezi normal ca e mai dificil. 'frana' aia nu stiu cata viata are si fasaie.
In rest o fieratana grea, nu cazi cu ea sau de pe ea.
Deoarece intentionez sa o folosesc impreuna cu sotia, tot umblu la reglaje scaun si furca, nu imi inspira incredere aceste reglaje, daca o sa le frec de 3 ori pe zi cred ca in cateva luni raman cu ele in mana.

Nu stiu daca pretul e bun pentru calitatea oferita si nu stiu cat costa o scula cu adevarat buna. Daca reusesc sa ma mobilizez sa o ambalez o dau inapoi.

Nu recomand cuiva care strange ban pe ban cu greu. Nu recomand cuiva avansat.
E mai  buna decat nimic.

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e. Altfel mult mai eficient iesi cu niste circuite formate din flotari, genuflexiuni, plancha, ridicari pe varfuri. Daca ai si gantere adaugi la circuit si ramat cu greutate mica, ridicari deasupra capului, ramat vertical

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Frana aia de musama sau cauciuc aplicata pe tambur nu va tine foarte mult. Din pacate toate bicicletele low-budget sunt echipate asa.
Exista si biciclete de spinning cu rezistenta magnetica, dar vorbim de un cu totul alt buget...iar in cazul asta, daca ai o bicicleta clasica, cred ca este mai util un home trainer smart (sunt unele la care scoti roata spate a bicicletei si montezi bicicleta pe home trainer care are si el la randul lui pinioane) - gen https://www.decathlo...id_8617962.html sau https://www.decathlo...d_8625585.html. Poti lua si unul clasic cu roata care se pune sa se invarta pe niste role...dar nu se compara cu cele de mai sus.
Avantajul in acest caz este ca un astfel de home trainer poate fi conectat cu diverse aplicatii gen Zwift, un fel de realitate virtuala, care simuleaza curse reale (adica, daca selectezi o cursa care are o panta de 7%, atunci automat aplicatia respectiva iti aplica o rezistenta corespunzatoare pe home trainer). Este o varianta daca vrei sa scapi de plictiseala si rutina (pedalatul indoor poate fi foarte plictisitor si greu sa iti mentii un tempo sau intensitate adecvata mereu) pentru ca te poti conecta cu alti useri si practic participi la diverse curse virtuale.

Insa, daca nu esti obisnuit cu cycling-ul, nu iti recomand bicicleta sau home trainer pentru indoor cycling. Si zic asta pentru ca va interveni repede rutina si plictiseala si greu te vei motiva sa pedalezi intens. Vei sfarsi facand acolo niste minute de pedalat mediocre, dar avand in vedere ca la cycling misti doar picioarele, nu o sa arzi atat de multe calorii.
De asta eu iti recomand sa mergi pur si simplu la un tempo mai sustinut (undeva la 6-6.5km/h), nu vei avea probleme nici cu articulatiile si vei arde calorii intr-un interval de ritm cardiac adecvat pentru fat loss. La cycling intens ritmul cardiac va fi foarte mare asa ca corpul va fi obligat sa foloseasca in continuare glicogenul pentru a sustine efortul si nu grasimile, cum se intampla la un cardio de joasa intensitate. Stiu ca multi zic ca in final conteaza cate calorii arzi...dar este un pic mai complex de atat daca vrei sa pierzi grasimea (la cardio intens corpul o sa vrea sa reumple apoi glicogenul din muschi si ficat si o sa foloseasca pentru asta si proteinele, nu doar carbohidratii).

Sau cum a recomandat colegul Vinciun...dar nu cu genul ala de exercitii. Daca vrei cardio, ridicari pe varfuri sau alte miscari uni-articulare nu te vor ajuta sa duci hart rate-ul prea sus.
Mai bine incerci ceva de genul https://www.youtube....?v=Lm_r6GFDfQE.
Chestia cu aceste complexe cu bara (sau complexe metabolice cum se mai numesc - tii bara in mana de la inceput pana la sfarsit, nu exista momente in care o lasi jos, nici macar la tranzitia dintre exercitii care compun setul) este ca interfereaza un pic cu antrenamentul clasic de greutati. Adica daca o sa vrei sa faci un astfel de antrenament la o zi dupa ce ai avut un antrenament tare de picioare...cam da cu virgula.
Eu insa l-am folosit cu succes cand aveam o rutina de full-body, si faceam astfel de exercitii la sfarsitul antrenamentului clasic de culturism.

Edited by the_lion, 18 August 2021 - 17:23.


#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Bineinteles ca ridicarile pe varfuri nu au vreun impact puternic asupra sistemului carfiovascular dar plasate intre flotari si tractiuni, de exemplu, cad bine.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Am zis sa incerc si varianta cu bici, in lipsa mersului pe jos. Dar trebuie sa concluzionez, cel putin in gama asta de pret, ca e aproape inutila pentru un baiat care e serios cu pregatirea fizica.
Chiar si de hobby, mi se pare nepractic, complicat, incomod.
La sala aveam ceva profi, mai bagam o tura la nivel marit de dificultate, rabdam 15 min pe bicicleta, pe asta de acum imi ia foc fundul, imi aminteste de aparatele alea de gimnastica de prin sec. 18 din lemn de pareau obiecte de tortura.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 vinciun, on 18 august 2021 - 16:22, said:

Asa e. Altfel mult mai eficient iesi cu niste circuite formate din flotari, genuflexiuni, plancha, ridicari pe varfuri. Daca ai si gantere adaugi la circuit si ramat cu greutate mica, ridicari deasupra capului, ramat vertical

Eficient în ce sens? Pot acele circuite să-mi țină inima la 135, nici mai mult, nici mai puțin, pentru 30 sau chiar 60 de minute? Că aici apare eficiența benzii sau bicicletei, că nu ai factori externi și nici oboseala musculară care te fac să ai oscilații și să îți scurteze durata exercițiului.

 the_lion, on 18 august 2021 - 17:12, said:

Frana aia de musama sau cauciuc aplicata pe tambur nu va tine foarte mult. Din pacate toate bicicletele low-budget sunt echipate asa.

A mea are 1100 km și încă mai ține. A costat 700 de lei. Din punctul meu de vedere, dacă mâine se dezmembrează și nu o mai pot folosi, eu sunt mulțumit cu investiția.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Din fericire am bagat retur. Stiti bancul cu rabinul, daca nu esti fericit baga o capra in casa, dupa aia o scoti, paradis.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Mah, oamenii au fost foarte ok, am avut livrare si retur gratis ca transport, bine si eu am protejat scula si am reambalat-o frumos, nu mi-am batut joc, au returnat banul intocmai si la timp.
Nici nu le pun review pe site-ul de vanzari, cata vreme se comporta in acest fel la retur. Sa zic ca e piticul meu pe creier ca nu ma impac cu scula aia.
Doar la Decathlon sa mai testez vreodata ceva de genul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate