Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dunarea de jos Galati sau Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSmurfK, on 22 iulie 2021 - 10:48, said:



Fata ta a fost admisă, nu tu. Renunță la orgoliile și frustrările personale și las-o să aleagă ce vrea.

Mulți părinți își obligă copii să facă lucruri pe care ar fi vrut ei să le facă, dintr-o frustrare personală. Încearcă să-și retrăiască viața prin cea a copilului. Nu e corect, mai ales în cazul copiilor maturi. Au raționament, de multe ori văd situația mai bine decât părinții, lăsați-i să-și facă singuri drumul în viață.
Dar eu n-am niciun orgoliu, ea e indecisa si eu nu stiu cum sa o indrum. Daca eram dictator nu mai intrebam pe aici, hotarm si gata dar cand ea ma intreaba ce sa aleaga, eu nu trebuie sa-i dau un raspuns documentat?

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 22 iulie 2021 - 10:48, said:

Mă gândesc și eu Posted Image: oare sunt posturi de ingineri aerospațiali disponibile în Ro?

Sunt. Nu foarte multe, dar sunt.

#21
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

View PostKarhu, on 22 iulie 2021 - 10:48, said:

Mă gândesc și eu Posted Image: oare sunt posturi de ingineri aerospațiali disponibile în Ro?
https://www.hotnews....dronei-tara.htm

#22
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View Postjohnnydanut, on 22 iulie 2021 - 11:15, said:

Dar eu n-am niciun orgoliu, ea e indecisa si eu nu stiu cum sa o indrum. Daca eram dictator nu mai intrebam pe aici, hotarm si gata dar cand ea ma intreaba ce sa aleaga, eu nu trebuie sa-i dau un raspuns documentat?

Eu as alege totusi Automatica din Galati. E doar o parere personala, nu te cunosc, nu iti cunosc copilul, insa, asta as alege, sau catre asta as indruma-o....evident totul tine sa decida ea.
De ce Automatica? Totul in ziua de azi tinde catre acolo, inteligenta artificiala, retelistica, plati bancare, si in aerospatiala ai nevoie de automatizari de procese.
E doar o parere. Multu succes copilei :)

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostnAckatoMy, on 22 iulie 2021 - 10:28, said:

Ca persoana ce s-a mutat in Galati sa faca facultate ( am facut Arhitectura Navala ),
Ce promotie ai fost colegu ? Ca si eu tot pe acolo am fost Posted Image

Acum sa fiu ontopic: sa se duca pe partea unde nu prea se duc multi. Automatica si calculatoare...e plin de ei. Eu as merge pe aerospatiala. Mi se pare un domeniu mai interesant, desi poate fi mai greu (materii mai grele gen mecanica fluidelor ).
Depinde acum si ce ramura din aero....

Edited by tehnics, 22 July 2021 - 12:23.


#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Posttehnics, on 22 iulie 2021 - 12:20, said:

Ce promotie ai fost colegu ? Ca si eu tot pe acolo am fost Posted Image

Acum sa fiu ontopic: sa se duca pe partea unde nu prea se duc multi. Automatica si calculatoare...e plin de ei. Eu as merge pe aerospatiala. Mi se pare un domeniu mai interesant, desi poate fi mai greu (materii mai grele gen mecanica fluidelor ).
Depinde acum si ce ramura din aero....

E plin de ei pentru ca absolut orice folosesti are un senzor sau un programel in spate. Lasa fata la automatica, oricum ca femeie va avea mai multe sanse in zona IT decat in ceva cu inginerie pura. Nu mai zic ca Aerospatialele din Bucuresti e o facultate extrardinar de grea, mult peste ce e dunarea de jos din Galati. Ca sa lucrezi in programare in ziua de azi nu trebuie sa fii geniu, am avut la viata mea o gramada de oameni de la Spiru Haret la interviu care sunt developeri decenti castiga foarte bine comparativ la media Romaniei. Dupa facultate poate veni la Bucuresti sau la Iasi pentru un salariu adevarat, ca in Galati nu misca nimic in domeniu.

#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Lumea și oportunitățile profesionale nu se rezuma doar la România :D
Părere strict personala, n-aș face o facultate doar ca să învăț sa programez. Știu oameni care lucrează de o viata în IT și majoritatea lor au învățat programare pe cont propriu, indiferent ca au sau nu o diploma în domeniu,inclusiv subsemnatul (am fost 4 ani programec deși n-am nicio diploma in domeniu).

#26
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 26.11.2006
Acum sa intreb si altceva. Sa zicem ca ramane la politehnica (unde ultima zi de inscriere e 24.07) insa dupa depunerea dosarelor, prin glisare se elibereaza si un loc la informatica la Iasi sau alta facultate unde a mai aplicat, mai poate retrage diploma de la poli si sa mearga acolo in faza a doua la redistribuire?

#27
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
In primul rand ar trebui sa vorbiti cu fata despre ce ar vrea sa faca mai departe, daca vrea sa ramana in Galati, un oras mort de provincie, fara oportunitati si cu salarii mici. Nu o luati ca o jignire, ci ca pe o realitate, sunt brailean si aceeasi parere o am si despre Braila.
Daca vrea oportunitati mai mari si posibilitati de dezvoltare spre afara tarii, experienta de viata a unui oras mai mare (ca Bucuresti) e binevenita, si cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Odata facuta facultatea in Galati, si ramasa acolo, cu atat mai mult se inradacineaza, si se limiteaza acolo. Cate corporatii/multinationale sunt in Galati?
Diloma va fi utila doar la primul job si doar pentru a intra in "sistem", oricare ar fi domeniul, dupa primul job tot ce conteaza este experienta si ce stii sa faci, diploma va fi 0.  
Lucrez in Bucuresti, in domeniul bancar, si dupa 10 ani, nimanui nu-i mai pasa ce facultate am facut, tot ce conteaza la interviuri sunt cunostintele si experienta dobandite ulterior, si cat de usor/sigur pe mine pot face dovada angajatorului acest lucru.

#28
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postrodxtr, on 22 iulie 2021 - 10:47, said:

Atentie mare ca la Automatica si Calculatore fie la Galati sau la Poli Bucuresti - nu iesi direct programator -> la facultate iti da doar directia, iar tu trebuie sa inveti singur facand intership-uri sau lucrand la firme de programar, la politehnica iesi inginer cu specializare automatica sau calculatore -> nu scrie pe diploma programator!

Nici macar la internshipuri! Acolo te duci deja cu temele facute ca altfel tot te uiti ca curca-n leaturi.

View Postjohnnydanut, on 22 iulie 2021 - 13:15, said:

Acum sa intreb si altceva. Sa zicem ca ramane la politehnica (unde ultima zi de inscriere e 24.07) insa dupa depunerea dosarelor, prin glisare se elibereaza si un loc la informatica la Iasi sau alta facultate unde a mai aplicat, mai poate retrage diploma de la poli si sa mearga acolo in faza a doua la redistribuire?

Se poate retrage, da.

Edited by BucsaMobilul, 22 July 2021 - 13:24.


#29
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
indrum-o in locul in care sunt oportunitati mai multe.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postjohnnydanut, on 22 iulie 2021 - 10:38, said:

Ea si-ar dori mai mult pe informatica insa aerospatiala nu prea are treaba cu asta insa nu prea ii place ideea de Galati si nici nu vrea sa scape de noi, ba din contra, este foarte atasata de noi. Eu nu vreau sa o oblig, doar sa o ajut in luarea unei decizii. Din raspunsuri vad ca nici voi nu ati putea lua o decizie clara intr-o directie deci e de inteles dilema noadtra cumva. Poate e cineva care a studiat la aceste facultati si poate oferi o idee cat de mica.


Dacă nu vrei să o defectezi de la început, ar fi bine să o laşi să facă studiile de licenţă acasă. Va avea timp de maturizare, de învăţat la şcoală dar şi de învăţat un limbaj de programare.
Masteratul poate fi făcut la UPB. Va vedea lumea cu alţi ochi.

Nu te ghida doar după cei care sunt orientaţi exclusiv după un loc de muncă la o multinaţională. Unii sunt constrânşi să facă această alegere.

Edited by terratec, 22 July 2021 - 16:46.


#31
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postfilipxxx, on 22 iulie 2021 - 12:46, said:

in Galati nu misca nimic in domeniu.

WNDRVR is chiar nimeni?
Si zici ca lucrezi in domeniu...?

Edited by Taxon, 22 July 2021 - 14:17.


#32
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018

View Postterratec, on 22 iulie 2021 - 13:39, said:





Dacă nu vrei să o defectezi de la început ar fi bine să o laşi să facă studiile de licenţă acasă.

cum domnule s-o defecteze?


vorbiti sa va aflati in treaba

legaturile sociale create in mediul universitar fac la fel de mult ca diploma.

Edited by ionfacatoru, 22 July 2021 - 16:29.


#33
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021
Daca se face programatoare nu poate sa fac soft si pentru domeniul aerospatial ?

#34
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View PostTaxon, on 22 iulie 2021 - 14:15, said:

WNDRVR is chiar nimeni?
Si zici ca lucrezi in domeniu...?

Hai domnle ai gasit unii care s-au dus sa prinda cei mai ieftini ITisti din tara pe managed services si deja ai industrie IT la Galati. Daca se duceau un pic mai la est doar in India gaseau mai ieftin Posted Image Daca scriu java developer in Galati pe Linked in imi apare exact 1 rezultat. Daca scriu devops imi apar 2 rezultate, aia de la Wind river. Posted Image Nu e mah nimic acolo, deschisesera cateva firmulite pe langa Port acum niste ani dar s-a inchis tot, nu ai cum sa platesti oamenii la jumatate de pret fata de Iasi si la sfert fata de Bucuresti cand intre orasele astea sunt 250 km si mai nou toti ITstii lucreaza mai mult remote. Posted Image

Edited by filipxxx, 22 July 2021 - 19:18.


#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postfilipxxx, on 22 iulie 2021 - 19:17, said:

...nu ai cum sa platesti oamenii la jumatate de pret fata de Iasi si la sfert fata de Bucuresti cand intre orasele astea sunt 250 km si mai nou toti ITstii lucreaza mai mult remote. Posted Image

OFF confirm: 4000 net în gl vs 9000 net în b...

ON 100% - bucurești!

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postfilipxxx, on 22 iulie 2021 - 12:46, said:


E plin de ei pentru ca absolut orice folosesti are un senzor sau un programel in spate.

Iar asta poate sa le faca si indienii...
Aeronautica, nu prea face nimeni.
Da, e facultate grea dar la final, daca esti pe felie, castigi bine si lejer fara sa iti bati capul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate