Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Polestar Precept

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Tesla model S .... go home ! :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B51qyrpPQOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De abia asttept sa il vad in realitate. Arata superb. nu stiu daca merita topicul lui separat dar o masina care arata al naibii de bine si fiind bazata pe know-how-ul Volvo nu are cum sa fie nasol ... mai ales dupa ce au invatat din deficientele lui Polestar 2.

#2
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
cred ca il bate Tesla si la pret, si la autonomie, si la incarcare..si la viteza.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt deja masini care incarca mai rapid ca Tesla ... tehnologia e acolo.
Pe partea de viteza nu are nici o importanta, sincer ... autonomia insa trebuie sa fie peste 500Km reali pentru a putea fi luata in considerare.

La aspect insa, cel putin exemplarul din video este dintr-o alta clasa fata de Tesla.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt fan muchii ascutite. Sa vedem cum a arata totusi in faza finala.

#5
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 ro_explorer, on 21 iulie 2021 - 17:15, said:

Tesla model S .... go home ! Posted Image
Foarte fain conceptul !
Doua chestii ce ma dispera :
- tableta aia in your face care parca a lipit-o cinva acolo din lipsa de inspiratie si idei de design ale interiorului si bordului...la fel ca si la Tesla... Parerea mea ca o masina nu are ce cauta cu chestii touch in interior.
- camerele smart de desupra ...come on..strica tot designul. la Volvo astea sunt frumos sub oglinda...

Inca ceva...usile alea din spate suicide doors.. foarte misto dar usi din astea nu prea au intrat in productie... din diferite motive de siguranta etc..
-

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Fluk3, on 21 iulie 2021 - 20:05, said:

- tableta aia in your face
La model 3 tableta aia este nirvana curata. Nu imi mai trebuie sa vad butoane fizice ever la o masina. M-am invatat cu ea in fix juma' de ora, pana am invatat pe unde sunt toate chestiile ...

Sunt convins ca e o chestie de gusturi, 100% dar eu unul rezonez complet cu tableta de genul ala.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Fluk3, on 21 iulie 2021 - 20:05, said:

Inca ceva...usile alea din spate suicide doors.. foarte misto dar usi din astea nu prea au intrat in productie... din diferite motive de siguranta etc..

Eh pe naiba.
Nu prea, dar totuși au intrat.

#8
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 ro_explorer, on 21 iulie 2021 - 20:54, said:

La model 3 tableta aia este nirvana curata. Nu imi mai trebuie sa vad butoane fizice ever la o masina. M-am invatat cu ea in fix juma' de ora, pana am invatat pe unde sunt toate chestiile ...

Sunt convins ca e o chestie de gusturi, 100% dar eu unul rezonez complet cu tableta de genul ala.
Da e de gusturi..nu-i vorba de invatzat... cred ca oricine se prinde ce si cum. Mie mi se pare de prost gust sa pui exact langa volan asa o hidosenie de tableta care iese din peisaj...se putea face mai stilizat daca tot ai pretentii de design la o masina... dar e o pur si simplu tableta imensa :))
Butoanele fizice intra in peisajul estetic al masinii daca sunt bine amplasate si au un design util.
Sa nu mai vorbim de faptul ca o tableta nu se impaca cu transpiratie, amprente, praf etc... si nu in ultimul rand de siguranta... intr-o masina, parerea mea, ca majoritatea atentiei ar trebui sa-ti fie captata de ce se intampla dincolo de parbriz...
Din cauza ca avem pareri difrite exista atatea masini ... :)

 ericmario, on 21 iulie 2021 - 21:13, said:

Eh pe naiba.
Nu prea, dar totuși au intrat.
Da...pai atunci arata-mi 5 masini de serie care au usile astea... pe alea din 1930 le lasam deocamdata in pace da ? :)

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Fluk3, on 21 iulie 2021 - 21:31, said:


Da...pai atunci arata-mi 5 masini de serie care au usile astea... pe alea din 1930 le lasam deocamdata in pace da ? Posted Image
Uită-te prin gama Rolls-Royce.  Au destule.

#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai si eu stiu doar rolls si Buick care fac asa ceva... nu cred ca o sa intre in trendurile de serie prea repede... nu ca nu ar fi misto si elegante...

Apropo de tableta... daca vrei sa integrezi asa ceva in designul interioare se poate si elegant... e desenat tot de Volvo :
https://www.media.vo...n-race-interior

Urasc masinile care au tableta aia pusa acolo ca si cum ar fi adaugat-o cineva dupa... incepand de la Mazda, Mercedes...Audi... s-au luat unii dupa altii... sper sa iasa din trend asa ceva... la unele mai si scartzaie plasticurile alea...

Interesant cum au integrat cei de la Honda asa ceva : https://www.autovit....e-ID7GN2IB.html
Apropo... si modelul asta era prezentat cu suicide doors ca si concept... ca pe urma sa iasa cu usi normale...

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In fotografie este o regula care tine de punctele focale. O compozitie care are mai mult de un punct focal este extrem de greu de facut sa arate bine.
La Model 3 tableta aia se integreaza perfect cu interiorul minimalist. Nu ai practic nimic care sa iasa in evidenta in afara ei asadar compozitia grafica este asigurata.
La alte masini nu da la fel de bine daca "poluezi" imaginea cu elemente auxiliare care fura privirea.

Nu stiu, dar mie mi se pare super gandit interiorul de la model 3. Te simti pur si simplu relaxat si confortabil in masina si este super usor de utilizat.

Percept are acelasi limbaj de design .. minimalist, cu tableta aia ca punct central (are si ul ecran secundar, ca model S ... dar e discret, dupa volan).

Mie imi place la nebunie tipul asta de interior ...

Attached File  Tesla-MOdel-3-2021-new-interior.jpg   170.66K   31 downloads  Attached File  polestar-precept-concept.jpg   48.37K   32 downloads

#12
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,245
  • Înscris: 23.07.2014

 ro_explorer, on 21 iulie 2021 - 18:32, said:

Sunt deja masini care incarca mai rapid ca Tesla ... tehnologia e acolo.
Pe partea de viteza nu are nici o importanta, sincer ... autonomia insa trebuie sa fie peste 500Km reali pentru a putea fi luata in considerare.
La aspect insa, cel putin exemplarul din video este dintr-o alta clasa fata de Tesla.

Model S arata foarte bine dupa parerea mea, si este un design care nu cred ca imbatraneste. E suficient de modern, dar si ceva clasic in el, care nu se demodeaza (cum e in general, dupa parerea mea si designul exterior al limuzinelor Jaguar, care in timp poate supravietui unor mode de design). Bun aici e un domeniu subiectiv. Cat si ce or zice unii, mie unul de exemplu nu-mi place Taycan (strict de design exterior vorbesc) mai mult decat Model S. Nu vorbesc de built quality, materiale&stuff, strict de "desenul exteriorului"). Intr-un fel de-aia ziceam si pe topicul EQS ca-mi place interiorul, chiar daca nu e neaparat modern oriented. Sunt unele chestii cu iz clasic care totusi se mentin.

Dar da, jucaria asta arata senzational, are suflu nou, modern, futuristic etc. Oricum arata mult mai bine si decat sora-sa Polestar 2. Probabil ca si peste 20 de ani daca ne uitam la ea (cu tot ce-o mai aparea pina atunci), ni se va parea ca arata bine.

Edited by SorinGT, 22 July 2021 - 12:17.


#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Fluk3, on 21 iulie 2021 - 21:31, said:

Da...pai atunci arata-mi 5 masini de serie care au usile astea... pe alea din 1930 le lasam deocamdata in pace da ? :)

Toyota FJ Cruiser
Opel Meriva
Honda Element
Ford Ranger
Ford F150
Mazda RX8 - nu mai e in serie, dar e recenta

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai ce facem... cu jumatati de suicide doors ? :) Toyota FJ Cruiser, Ford Ranger, Mazda RX8 (chiar daca nu mai este in productie), Honda Element
Astea sunt full suicide doors : https://www.cnet.com...-suicide-doors/
Nu se folosesc din motive destul de serioase si ma mir ca pe o masina ce se vrea a fi "vitezomana" sa pui asa ceva...

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Fluk3, on 22 iulie 2021 - 19:35, said:

Nu se folosesc din motive destul de serioase si ma mir ca pe o masina ce se vrea a fi "vitezomana" sa pui asa ceva...
Te obișnuiești și la urmă n-o să te mai miri.
Câte cazuri de accidente ai auzit la RR din cauza ușilor?

ps. Păcat de Continental că nu se mai fabrică.

Edited by ericmario, 22 July 2021 - 20:11.


#16
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mario.. tu stii macar de ce aceste usi nu "au prins" ? :) Nu-i vorba ca ma obisnuiesc eu sau tu... ca aia e simplu.
DIn partea mea ...as vrea sa existe si asa ceva in serie.. :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AAtkoje4-eM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Fluk3, on 22 iulie 2021 - 20:14, said:

Mario.. tu stii macar de ce aceste usi nu "au prins" ?
Dar au prins la RR, că nu avem noi bani de așa ceva e altă treabă.

#18
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Fluk3, on 22 iulie 2021 - 19:35, said:

Pai ce facem... cu jumatati de suicide doors ? Posted Image Toyota FJ Cruiser, Ford Ranger, Mazda RX8 (chiar daca nu mai este in productie), Honda Element
Astea sunt full suicide doors : https://www.cnet.com...-suicide-doors/
Nu se folosesc din motive destul de serioase si ma mir ca pe o masina ce se vrea a fi "vitezomana" sa pui asa ceva...
N-o sa-i stric colegului topicul, asa ca ma abtin sa-ti spun cum sunt aia care cand li se dau dovezile cerute, in loc sa zica "ok, e posibil sa ma fi inselat" incep cu "stai ca de fapt eu vorbeam de masini albastre, tu-mi arati masini rosii, nu se pune".

LE: uitasem chiar de una din masinile la care am lucrat: Mini Clubman :D
Btw, vezi ca si Maxda MX30 are asa ceva, tocmai ce l-am vazut acum cateva saptamani in reprezentanta. Si daca-mi pun mintea si caut, cred ca mai gasesc o mana de masini de dupa 2000 care au asa ceva. Ca tu personal nu le numesti doors, e treaba ta, in industrie sunt considerate doors (suicide doors sau rear-hinged doors, depinde de fabricant).

Edited by Lowrider, 22 July 2021 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate